Jak učíte děti mluvit?

aurecon
7. kvě 2009

Doufám, že tu takové téma ještě není. Jak učíte děti mluvit? Jak se to vlastně dělá? Dejte nějaký návod.

krista
7. kvě 2009

Aurecon nenašla jsem podobné téma, tak snad se nepletu 🙂

Já na malou hodně mluvím při všech činnostech, ukazuju obrázky v knížkách a popisuju zvířátka, barvičky, když něco dělám, tak u toho říkám co zrovna dělám. Nebo jí ukážu na nějakou hračku a kde má třeba pes ucho, oko, nos... Když chci aby mi něco donesla tak ji na to z dálky ukážu a nazvu to. Myslím, že takhle se to dítě učí 🙂

lennis
7. kvě 2009

Tak toto dělám už hooodně dlouho, ale absolutně po mně nic nezopakuje. Má svoje slova a zvuky a tím si říká o vše co potřebuje. Taky nevím jak ho to učit, čteme knížky a když mu vše nazývám, tak mi jen říká "JO" a tím to hasne, když po něm chci, aby to zopakoval, tak neví co po něm chci, když někam jedeme a chce vědět co je co, tak na to ukáže a zeptá se, "mámo, tohle?", řeknu mu co to je a on si řekne "JO" a tím to u nás hasne....tak co s tím, jinak je ukecanej až hrůůza, ale opakovat slova nechce.

eppik.m
7. kvě 2009

aurecon: nevím jak staré máš dítko, nicméně to dělám taky tak jak píše krista už od narození 😉 jak rosteme tak badám jak mi Michal rozumí a třeba to co pojmenuju mi přinese nebo na to ukáže prštěkem, slůvka po mně nechce zatím moc opakovat, ale když se mu chce tak se docela snaží 😀 stále na něj mluvím a mluvím a mluvím, někdy vemu knížku, ale číst si moc z ní ještě nenechá, je zvědavý na obrázky tak si listujeme a pojmenuváváme postavičky, zvířátka a on mi je pak ukazuje ...

olivz
7. kvě 2009

my to děláme stejně jako krista - taky na malou mluvíme ,ukazujeme a ona se s radostí "opičí" a opakuje. Je pravda,že je ukecaná a domluví se skýmkoli.Mluvit začala ještě než měla rok, ale chodit až ve 14. mměsících, to se bála 😉 Je to holt ženská 🙂
Lennis kamarádka má taky skoro dvouletýho kluka a ten si vystačí s " jo a ne" a opakovat nechce.Kluci jsou šikovnější, ale mluvit začnou později (a oto víc 😀 )

mkr
7. kvě 2009

tak my jsme na tom podobně, vše ji ukazuji, vysvětlují, domluvím se s ní a včera konečně se naučila jak dělá koza, dneska to zkoušela celý den, ale dalo jí to než to vyslovila, trochu to žmoulala a po pár pokusech to zněmlo podobně jako ode mě, jo mají to těžký 🙂

lukynek
7. kvě 2009

aurecon, my pořád doma mluvíme a mluvíme, a malej se snaží vše opakovat. A hodně taky zpíváme. Taky je velikou výhodou, že máme holku v první třídě, a tak jak se učí třeba básničky, tak malej sedí a pořád u ní opakuje...je to sranda je pozorovat. Hlavně to chce pořád hodně mluvit, ukazovat a popisovat...ale jinak to příjde samo, neboj. 😉

lena27
8. kvě 2009

my taky hodně mluvíme a výsledek nic moc. rozumí úplně všemu, ale umí asi jen 10- 15 slov 😝

hancas
8. kvě 2009

moje děti umí ty základní slova mama,tata,bába,ham halooo,zdrar,teta,myslím si že se asi naučí sami ne???nebo to mám do nich hustit každej den???nevím ale zdá se mi to zbytečný

ygreen
9. kvě 2009

já si musim hodně připomínat, abych na syna víc mluvila 😅 jak neodpovídá, a mě chybí reakce, tak prostě zapomínám občas že bych na něj měla pořád mluvit. Ale snažím se. Ovšem jediné co je, že povykuje HEJ a ječí jak kastrát 😝

shaula
9. kvě 2009

Ygreen, to jsem ráda, že nejsem sama🙂 Já jsem celkem tichý člověk, nemusela bych mluvit skoro celý den, jsem zvyklá si jen tak potichu přemýšlet, tak se taky musím do toho mluvení nutit🙂))

ygreen
9. kvě 2009

to jájsem ukecaná hrozně, ale chybí mi ta reakce na podnět 😅 až bude kecat, tak pojedeme celej den 😅 😅 já se musim upamatovávat i na to hrát si s nim, páč syn si vystačí sám, umí se krásně zabavit. A takho musím občas vytrhnout z jeho hraní a nutim ho do stavění kostek, apod 😀 😀 😀

leonik
9. kvě 2009

shaula tak to jsi jako já 😀 Mám nejradši klid. Ale dcera na mě celý den mluví, dokud nejde večer spát, takže jí musím pořád odpovídat na její zvídavé otázky 😀

jandalinka
10. kvě 2009

Já na malou od malička neustále mluvím. 🙂 Co zrovna děláme,co si oblečeme,kam půjdeme,co budem jíst apod.....Po roce už umí rozeznat zvířátka na obrázku,kde má uši,noc,čelo..apod....a když má něco donést,tak donese,ale z mluvením je to tak,že neustále něco žvatlá,a spíš muví takovou to svou řečí....známá mi říká,že jí chvíli rozumí japonsky,chvíli něco breptne neměcky... 😀 ale česky zatím jen mama,tata,děd,baba,tam,tady,tyty,..... 🙂

lukynek
10. kvě 2009

pro hancas: proč se ti zdá zbytečné, aby jsi s dětma pořád mluvila? Oni se právě tím, jak ty, nebo okolí na ně bude mluvit, hodně naučí mluvit. Od koho jsi se naučila mluvit ty? Taky tím, že kolem tebe všichni mluvili, a ty jsi naslouchala. Nebo né?? Já neříkám, že celý den do něho tluču slovíčka. Ale prostě všechno komentuji, a popisuji. A Lukášek už nám teda krásně mluví celé věty 🙂 Ale je to každého věc, nic nikomu nevnucuji.

hancas
10. kvě 2009

samozžejmě že s dětmi mluvi,ale přijde mi zbytečné třeba do nich hustit celý den nějaká slova a prostš dnes se to naučíš a hotovo,přece se nemusí jet podle tabulek a pokut to dítě bude chtít tak se to naučí samo i bez toho aniž by jsme to do nich tlačili horem dolem,také popisuju věci,dělm různé zvuky ,ale hustit to do nich určitě nebudu,můj názor.

lukynek
10. kvě 2009

ale já neřekla, že to do něho hustím 😲

shaula
10. kvě 2009

Hancas, myslím, že to snad nikdo nedělá, aby do dětí hustil slova jako do encyklopedie. Ale to komentování a popisování je OK, právě to potřebují.

zany
10. kvě 2009

Honzík už hodně dlouho povídá a teď už mluví krásně a je mu rozumnět 🙂 Prostě ho hodně bavily knížky, hodně jsme četli, já se ho ptala co tam je, on odpovídal 🙂 Žádné huštění, prostě byl zvědavý a tím, že jsme spolu pořád mluvili, tak začal hodně opakovat a je fakt, že ho všichni obdivují 🙂
Synovci byly v březnu 3 roky a zdaleka tolik nepovídá... Je to asi i tím, že švagrová s ním tolik nečte a nemluví...
A Honzík se ráno vzbudí, otevře oči a pusu a zavře jí až když usne 😀

zany
10. kvě 2009

Jinak před spaním čteme pohádky a on má období, kdy vyžaduje jedny a ty samé pohádky dokola a je schopný je doplňovat a to to není žádná básnička co by se dala snadno zapamatovat 🙂
Takže si myslím, že to časté opakování něčeho je dobré a pro ně zapamatovatelné 😉

lukynek
10. kvě 2009

zany, my právě taky i hodně čteme, a i zpíváme. Třeba písničku "Skákal pes" už umí krásně skoro celou zpívat, či odříkat. Taky si myslím čím více se opakuje je moc dobré pro děti. Nejhezčí ale je, jak se malá učí do školy básničku, on sedí a opakuje s ní, no je to sranda. 😀

natalien
10. kvě 2009

My taky na Nellu hodně mluvíme, od mala se s ní bavíme, co bude dělat, co děláme, přesně tak jak bylo tu již někdo psal, hodně opakujeme a když se s ní bavím, tak ji to opakuju i několikrát a důrazně, ale zas tak aby to pochopila, takže jednoduše a úměrně. Za měsíc ji budou dva, podle ostatních mluví na svůj věk velmi hezky, normálně si pokecáme, sama mi řekne co chce a co ne, někdy si položí sama otázku a následně si odpoví🙂 Zdraví sousedy, přeje nám dobrou chuť k jídlu když stolujeme, atd. Nikdy jsem si nedala cíl, jako že dnes se prostě musíš naučit to a to, ale prostě vidím, jak je zvídavá a dychtivá po informacích, takže ji to neodepírám a prostě si povídáme.
Myslím si, že je hodně důležitá správná artikulace a důraz na slovo, jinou radu asi nemám 😅

Čtení a prohlížení je taky moc moc důležité.

A s mluvením začala už od 6,5měsíce, kdy poprvé řekla vědomě máma a od 8. táta, no a pak to šlo šup šup 😀

natalien
10. kvě 2009

ještě jsem chtěla napsat, že když se mě zeptá, co to je, nebo proč, tak to zbytečně a zdlouhavě neokecávám🙂
A protože jsem ukecaná i já, tak si myslím, že toto sdědila po mě 😀 😀 😀

andy80
11. kvě 2009

tak já děti teda neučím mluvit, ale od narození na ně mluvím (např. teď dáme čistou plínečku, teď půjdeme dělat hají, teď jdeme papat... apod.) Pořád na ně mluvím. Jiřík začal mluvit strašně brzo a ve 3 letech už mluvil parádně včetně r. Akorát ř nám moc nejde, občas se zadaří, občas ne, ale oproti jiným dětem ve školce mluví špičkově. Malá zatím zvládá jen mama, tata, baba, dada (děda 😀), bac, haf-haf, cak-cak jakože se jdeme koupat 😀, dou (jako dolů), pa-pa, ňam, há-há když chce spinkat a jéé když se jí něco líbí. Jo taky vlastně říká čačí, když si dává něco na hlavu, jakože je krásná.

side
20. čer 2009

náš malej začal s prvníma slabikama docela brzy. Má takový svůj slovník slabik a zvuků a dosáhne tím, co chce. Ale rozumíme mu jen my s MM a prarodiče 😅 Já na něj hodně mluvím, čteme knížky. Vždycky si vyberu jedno slovo a opakuju ho dost často a za pár dní ho vytšinou vysloví on. Pak má dám pár dní klid a pak zas něco nového.
Jen zatím zvládá jen samohlásku A a E, ostatní mu nejdou. I když se snaží, tak z toho stejně vyjde takové nečisté A

iloha
20. čer 2009

Já od malinka na Terezku mluvila, co vidím, když jsme venku a co je na obrázkách, nešišlali jsme.....Chodily jsme do ZOO na zvířátka a povídaly si.....Teď už toho nakecá až mě bolí hlava, neustále se ptá, co je to a proč je to, kam jdeme a ¨co tam budem dělat atd.... Slovní zásobu má velmi širokou, že se někdy nestačíme divit.....všichni okolo to obdivují; tříletá Barbora od švagrové zase skoro nemluv, nebo spíše není jí vůbec rozumnět. Já jsem sice ukecaná, ale kam se na ní hrabu 😉

kubaka
20. čer 2009

nijak ho neučím mluvit - učí se sám poslechem - takže s ním normálně komunikuju už od doby, kdy byl v bříšku. Ale je to individální., První syn mluvil plynule ve větách ve dvou letech, tenhle malý mluví akorát tak čínsky a pořád, ale je to bída a utrpení. Pusu nezavře, rozumí všemu, jen to není čeština. Nic s tím nenaděláte, úplně klídek, ony se rozkecají sami.

alishia
22. čer 2009

ahojky,

muzu se zeptat kdy vam zacla bejbatka mluvit aspon MAMA, TATA, BABA? je normalni ze nas nemluvi. Dela mx. haf a vyje...to je vsechno. roste nam z nej pejsek:(

motylek
22. čer 2009

Ali, my taky ještě nemluvíme, říka jenom ,,tam,, , bůůůů, ,,deje,, - kde je. Žádný máma, táta, nic.

sisstin
22. čer 2009

tak jestli vás uklidnim, tak Tygr neřekne vůůůůbec nic 😉

alishia
22. čer 2009

motylek, siss: diky sem uklidnena🙂 uz sem si myslela, ze je to divny🙂 Jak to vypada, tak proste mluvit nebude🙂 Ma svoje skreky a s tim si vystaci.