Jak učíte děti mluvit?

aurecon
7. kvě 2009

Doufám, že tu takové téma ještě není. Jak učíte děti mluvit? Jak se to vlastně dělá? Dejte nějaký návod.

jjaanca
22. čer 2009

Holky, jak mluvíte na dítě..... ve třetí (Pepíček si umeje ruce) nebo ve druhé osobě (umeješ si ruce)? A o sobě? (Máma udělá..) nebo (udělám)??
Já mluvím jednou tak a jednou tak a mám strach aby z toho neměla malá v hlavičce guláš.
Jinak zjistila jsem, že je pro dítě těžké vyslovovat zdrobněliny. Tak jsem začla mluvit bez zdrobnělin. Místo pejsek říkám pes a za dva dny to malá zopakovala. 😉

alishia
22. čer 2009

ja mu normalne tykam....,,pojd umejeme rucicky, dones to tatinkovi, prines mi balon 🙂´´ A o sobe mluvim : ,,mamka ti ted udela hami. Maminka je super, vid?.))´´ Ale rikam i ,,udelam ti ted hami´´ nejak to neresim🙂 a obcas i rikam ,, Ten Vojtisek je, ale sikovnej🙂´´ myslim si ze v tom gulas mit nebude🙂 stejne jen steka a vyje🙂

iloha
22. čer 2009

alishia, máma, táta, bába, haf, deje, tady, dívej,pití, ham v roce a pak začala přidávat, pejsek, pácek (ptáček), kočina (kočička), tyje (tygr), lefa (lev), atd.... 😉 ale je to hrozně individuální, moc si s tím hlavu nelámej...on se rozkecá a pak tě z toho bude bolet hlava 😵

shaula
22. čer 2009

Já to taky střídám - někdy mluvím tak a někdy tak. Guláš asi mít nebude, stejně jsem četla, že do určitého věku (ale zapomněla jsem do jakého🙂 ) dítě nedokáže pochopit pojmy já, ty. Používání třetí osoby je názornější a pochopitelnější. Až rozum dozraje, pak je schopno uvědomit si abstraktní pojmy já, ty (ono je totiž složité pochopit, že "já" jsem pro jiného "ty" a ten jiný je pro mě "ty" a pro něj "já" - blbě se to popisuje, snad to pochopíte 😀 )

karotky
22. čer 2009

Tak já na synka hodně mluvím a když vidím,že má snahu vyslovit nějaké slovo,začneme ho opakovat pořád dokola,dokud ho to baví. 😀
PC si zapínám jen,když spí a TV minimálně. 😉
Momentálně jsme na tom tak,že už rozlišuje to,co jde dělat do nočníku,opakuje po mě určité výrazy a hlavně moje zdůrazňovací:"ŇO!".............když mu něco vysvětluju. 😀
Je fakt,že někteří jeho vrstevníci pomalu dávají věty dohromady,ale já jasem ráda i za tento posun ku předu. 😵

sisstin
23. čer 2009

holky..já myslím, že to moc ovlivnit nejde..prostě některý jsou kecálisti pomalu od narození 😝 a někdo tu potřebu nemá..mně to vadí hlavně v tom, že nevíme, co chce..a on se vzteká a řve...ale neřekne nic..tak jak to mám poznat, že jo 😅

jakoubka
23. čer 2009

Taky na Kubču hodně mluvím a čtu mu. 😉
Připadá mi,že se rozkecal.Spojí teda jen dvě,tři slova.No,teď nejvíc říká bába nééééééé,máma jooooooo 😀
Umí počítat do tří 😀 a A,B,C,D 😀 Bo mu musím pořád říkat básničku A,B,C,D kočka přede.............

sisstin
23. čer 2009

jakoubka: to je dobrý, že Kubík vydrží u čtení..Tygra to vůbec nezajímá, ani prohlížení knížek..on je akorát ocuca, omlátí ji o zem..a to je vše 😝 vůbec ho tyhle věci nebaví, jako čtení, říkanky a pod, on spíš lítat po bytě, nebo něco kutit, nebo se stavebnicí..ale verbální věci ho nák neberou 😕

poupe
23. čer 2009

sisstin tak bude vic premyslivej a kdyz neco rekne,tak to bude stat za 😀 to

sisstin
23. čer 2009

poupe: no on jako nedělá ani tu "čínskou" řeč dětskou, on je prostě zticha 😕 do roka ještě jakž takž nějaký zvuky vydával..ale ted fakt nic, max. ječí, že něco chce 😝 hluchej není, slyší snad i trávu růst..pobrukuje si oblíbené melodie..ale prostě slova, ani náznaky žádný 😕

artuse
23. čer 2009

já nijak cíleně mluvit neučím 😕 ale hodně si čteme, to miluje, pozorně poslouchá 😀 popisujeme obrázky, jmenuju zvířata, co dělají atd. atd.atd. Ale malá teda moc nemluví 😀 říká pár zkomolených slov, kterým rozumím jen já a pak říká jen první slabiky některých slov co ji říct nejdou 😅 a teda zjišťuju, že často na ni mluvím ve třetí osobě "máma dá oběd", " mámá dá boty" ... 😅

sisstin
23. čer 2009

mě už tyhle tendence opouští, páč kdykoliv chci, že si sedneme s knížkou..tak mi ji zuřivě vyrve z ruky, hodí ji někam do kouta a zdrhne..tudíž neukazuje žádná zvířátka ani nic, ale fakt nevim, jak bych to měla udělat 😕

poupe
23. čer 2009

a co mu cist,kdyz si hraje,proste cist nahlas a nezatahovat ho do toho 🙂

sisstin
23. čer 2009

poupe: vidíš, to mě nenapadlo...ale on posedí asi tak 3vteřiny..tak jedině za ním běhat s knížkou 😅 popř. na mně visí a to se čte blbě 😅 jako základním věcem rozumí, ale aby ukazoval zvířátka, části těla..nebo nějaký tyhle bejkárničky pro malý děti, to ho prostě schopný naučit nejsme..páč neudrží pozornost vůbec v tomhle 😕 největší úspěch byl, že dělal, jak je velkej..ale tím jsme ho tam dlouho otravovali, až se na nás vyprděl a už to nedělá 😝

poupe
23. čer 2009

a co mu neco vypravet,kdyz ho nosis,treba se rozkeca az po 2r.My taky nemluvime nejak valne,ale co s tim nadelas,nic,mala ta furt cte,ty bejkarnicky umi 😀 ted ji pred spanim ctem pohadku a furt mluvi,jak tatar,at ji nekrivdim,rekne toho dost,ale souvisla veta to neni.

sisstin
23. čer 2009

spíš dělá to, že třeba, když jdu s košem..tak jde otevřít dveře..když jdu věšet prádlo, tak otvírá balkon a donese mi kolíčky..prostě takový ty věci, který se dělaj běžně..ale učení těhlech dětských her ho vůbec nebaví..a podle mě to s mluvením docela souvisí 😕 nevim, prý to bývá dědičné..u přítele v rodině děti mluví hodně pozdě..až okolo 3 let...ale je to fakt nepraktické pro to dorozumívání s ním 😖

poupe
23. čer 2009

tak ma cas 😀

shaula
23. čer 2009

Sisstin, a nezkoušeli jste znakování? To by vám mohlo komunikaci hodně usnadnit. Ovšem jestli takhle všechno bojkotuje, tak nevím, jestli bys s tím uspěla 😉

sisstin
23. čer 2009

poupe: no, ale je to blbý..páč nás určitě budou posílat všude možně..doktorka chtěla už ted na 1,5roce..ale odmítla jsem to, páč už vidim, jak by někde něco předváděl..by řval jak tur, a držel mě okolo krku 😝 jinak psychomotorický vývoj je v normě..jako tak 1-2m později, než je v tabulkách( chůze v 16m), ale v normě...mně přijde, že jak chodí chvíli..pořádně se rozlítal asi před 2měsíci..tak ho nic jinýho nezajímá, a je schopnej půl dne pobíhat po bytě 😝

sisstin
23. čer 2009

shaula: já už si o tom četla..ale pochybuju, páč to je přesně na té úrovni paci, paci a pá atd. 😉 což jako u nás zrovna není v kurzu 😝 on strašně rád napodobuje běžné věci( vynášení koše, otvírání šuplíků, atd.), ale abysme seděli a něco se učili, tak na to mi z vysoka prdí 😝

susik77
23. čer 2009

sisstin: kazde dite je jine, k nicemu ho nedonutis, zacne mluvit az se mu bude chtit 😎 neboj, urco je v pohode, akorat kazxde dite to ma nastaveny jinak 😉 mozna zacne mluvit uz uplne ciste 😉

poupe
23. čer 2009

ted se proste soustredi na na neco jineho,vybeha se a pak ho zas bude zajimat neco jineho,si myslim,malou taky treba zajima cteni mesic,pak mesic necte a dela neco jineho.
u nas se mluveni nejak neresi,pocka se do tri let a pak se uvidi a na logopedii posilaji od 4 let.My kdyz jsme u doktorky tak taky sedi jak zarezana,nerekne nic. ☹

sisstin
23. čer 2009

susik, no já vim..spíš to řeší moje okolí, než já..a pak jsem nervozni z toho 😒

poupe: tak naše Dr. ho snad nikdy ještě neviděla, aby neřval..tam ječí jak prase, a skončí, až když vylezeme ven...už blbě čuměla na roce, že vůbec nemluví...no..a na 1,5roce se mě ptala, jestli spojuje slova 😀 tak říkám, že nemluví vůbec...tak se strááášně divila..jako kdyby to bylo úplně nenormální ☹

poupe
23. čer 2009

to je jasny,ze se vsichni budou divit, ☹ proste ma svuj svet a kdyz vas nekam poslou tak kdyz bude bulet,tak s nim stejne nic neudelaj.
My kdyz jsme u tchyne,tak nemluvi vubec a oni furt musis preci mluvit a cumej na me,jako bych na ni nikdy nemluvila,ja na ne kaslu,nekterym lidem to nevysvetlis ☹

shaula
23. čer 2009

Sisstin, znakování ale není o tom, sedět a něco se učit, jen znakem doprovázíš mluvenou řeč. A možná až zjistí, že mu to dává možnost komunikace, tak by se mu to zalíbilo... Třeba mu paci paci připadá příliš infantilní 😀

susik77
23. čer 2009

siss: jasne, chapu to 🙂 kazdy mame problem asi s necim jinym...ja jsem rada, ze mama a tchyne bydli daleko a kamaradky mi do vychovy nekecaji 😎
zkus to prehlizet 😉

sisstin
23. čer 2009

susik: no rodina to není, spíš jako cizí okolí 😉

shaula: mně se to znakování docela líbí..ale dle mého je na to už velkej s tím začínat, chci, aby začal mluvit..prý to někdy mluvení zbrzdí 😔

lucie.krajcarova
6. pro 2010

ahoj, ráda bych obnovila toto téma. náš Martínek má skoro 20 měsíců, umí vyjmenovat členy rodiny, nějaké citoslovce a občas nějaké jiné slovo baó - balon, a tak. celkem asi 35 slov. jenže slova nespojuje do vět, ze sloves používá jen papá a to se mu plete s máváním pápá... nevím.. taky na něj hodně mluvím, opakuji slova, která zná dobře, zpíváme, prohlížíme knížky, znakujeme - má asi tolik znaků, co slov. už nevím, co přidat... v podstatě používá písmena b, m, p, t, a, e , i , o... a různě je spojuje..

ia.
6. pro 2010

ahoj, tak můj syn má 26 měsíců, a umí skloňovat členy rodiny (mámo, bábo, táto...), ale další slova váznou, umí pojmenovat v podstatě jen ty hodně krátké slova, a citoslovce, takže slovní zásoba je minimální, dle dr se nemám stresovat, do tří let času dost, manžel taky mluvil dost pozdě, tak to má možná po něm, trochu nás to trápí, ale jinak je moc šikovný, všemu rozumí...

zuzau2
7. pro 2010

Ahojky všem, určitě souhlasím s tím co je tu psáno...mluveného slova není nikdy dost a tím, že dětem čteme a povídáme si s nimi nemůžeme rozhodně nic zkazit....naopak. Ale myslím si, že s mluvením je to třeba stejné jako s chozením...každé dítě si k tomu dospěje jinak dlouho. Mám dvojčátka holky...13 měsíců a jedna mluví krásně všechno zopakuje a druhá to taky umí, ale řekne jen když chce. Někde jsem četla, že děti, které začínají mluvit později, mluví pak mnohem lépe, lépe používají spojení slov a mnohem lépe se vyjadřují, než děti, které mluví brzy. Co je na tom pravdy nevím. Mě třeba zase trápí, že ještě nechodí 🙂)) a každý se hrozně diví, že už jim je tolik a ještě nechodí...