Jaké učíte batolátka znalosti?

rova
4. lis 2006

Jako první asi všichni začnou takovým tím známým: Pápá, pošli pusu, hodná atd..ale co dál?
Dcérka zatím krom těch výše zmíněných ráda utírá stůl, přinese plenku a použitou vyhodí do koše, ve vaně se umyje žínkou, namaže krémem, učeše.. no nebudu vypisovat vše..Jen by mě zajímalo, co svá dítka učíte, jak jim to třeba vysvětlujete a tak. Děkuju za rady! 😉

macik
5. lis 2006

já učím batolata anglicky 🙂
ale profesionálně, takže to sem tak úplně nepatří...ale název diskuze mě oslovil 🙂

lucisa
5. lis 2006

Vzhledem k tomu, že jsem dost ukecaná 😅 , obě dcery to asi zdědily nebo odkoukaly, takže u nás se hodně brzy mluvilo. Všechny běžné činnosti doma jsem pořád nahlas komentovala, neustále opakovala, dožadovala se nějaké odpovědí, i když to bylo třeba jenom ne nebo ano.
Stejně tak všechny dětské říkánky a písničky, někdy jsem si už připadala jako blázen. Ze začátku jsem si neuměla vzpomenout na žádné, pak jsem začala chodit na takové to cvičení dětí, tam mi lektorky oživily paměť, nakoupili jsme i nějaké dětské knížky s básničkami a říkankami.
Spoustu věcí jsem jim pořád ukazovala, velký úspěch u nás mělo "ukazování starostí". Vždycky jsem se přehnaně chytala za hlavu rukama a holky to začaly dost brzy opakovat a ještě u toho říkaly ajajaj apod.
Jinak klasika: paci paci, takhle jedou páni, kolo kolo mlýnský atd.
Přijdeš na to časem.

rova
autor
5. lis 2006

Lucisa: Dík, tak dneska začnu s těma starostma.. 😀
Jinak to opakování těch činností dělám..taky jí strašně baví zalejvat kytičku, ale těžko jí vysvětluju, že stačí jednou denně (a my máme jen jednu velkou) 😀
Knížek máme tuny po mě, ségře a bratránkovi, takže naštěstí nemusím kupovat!🙂 Kdyžtak ještě poraď jiné! Děkuju! 😉

Mračík: A odkdy s tou anglinou začínáš?

lucisa
6. lis 2006

Ahoj rova: Ještě děláme, jak se moc milujeme - roztáhneme ruky daleko od sebe, pak k sobě běžíme (jdeme) a moc se mačkáme kolem krku. Aňa si to teď upravila podle svého a říká: utuhnu hjavu (utrhnu hlavu) a tahá mi hlavu nahoru. fakt nevím, kde na takovou blbost přišla, ale hrozně jí to baví. Nena (starší dcera) to "milování" komentuje slovy, že mě miluje až do moře, až do Prahy a podobné ptákoviny.
máme ze cvičení jednu takovou pěknou básničku o bramboře (kutálí se ze dvora, tááákhle velká brambora...). zjistila jsem, že je velmi oblíbená u více lektorek snad ve všech koutech naší zemičky. protože jsem ji našla kdysi i někde na internetu.
taky se učíme ukazovat na různé části těla. nejdřív zkus pár dnů základní: ručička (hladíme), nožička (pochodujeme, kopeme do balonku), hlavička (kýváme), bříško (hladíme). pak přidej pusinku, očičko, ouško, nosánek, pupík (miluje, když jí na něj pusinou "prdím"). pak přidej dupku, kačku (pipinku, nevím, jak tomu říkáte? 😉 ), kolínko, čelíčko, bradu, loket atd., atp., však si na to přijdeš sama.
pokud možno jí to uč správně, nesnaž se jí ta slova říkat jednodušše, aby si je líp zapamatovala, protože časem přibudou další a budeš v tom mít hokej ty i ona. např. neříkej očičku kuk nebo pusince ham, je to ošidné, má to jiný význam. klidně řekni, že očičkem koukáme, mrkáme,..., ale říkej očičko nebo oko.
doufám, že to nezní jako poučování, ale dám příklad, co se trošku "vymstilo" nám: pořád jsme říkali, že jdeme papat a ve stejnou dobu jsme říkali, že uděláme papá. malé z toho vzniknul jeden pojem a když jsem chtěla jíst, ona mi furt mávala. takže papat klidně, ale když je větší, tak radši jíst nebo baštit (příp. hamat). nebo ve stejnou dobu už nedělat papá, ale mávat. nenapsala jsem to moc chaoticky 😕
jo, teď jsem si vzpomněla, ještě jsme ukazovaly, jakou máme velkou sílu - zatnout ručičky v pěst a vycenit zuby 😀 u malých dětí to vypadá fakt srandovně

majkali
11. led 2007

Ahojky, mám prosbičku, nezná někdo takovou tu říkanku: milá babičko, tečka, máme doma křečka, tečka, křeček kouše, škrábe .... je to spojené se škrábáním na zádech.
Moje malá neteř (1,5)to zbožňuje a vyžaduje, ale nemůžu si vzpomenout na pokračování. Pokud to znáte, prosím dejte mi vědět. Dík Majka.

jess
12. led 2007

majkali: Milá babičko...tečka
posílám ti křečka...dvojtečka
Křeček:
Škrábe (škrabkat po zádech),
kouše (kousat),
štípe (štipkat)
a lechtá (to ju šimrám hodně 😀 )
Dáme do obálky, (nakreslit jako obálku na zádíčkách)
čtyři razítka a dvě známky, (razítka jemně pěstí,známky dlaní)
a póóóšleme ( to malou většinou hodím do postele 😀

To já musím dělat taky pořád dokola,a ona to na mě zkouší taky 😉

lucisa
12. led 2007

My to zase děláme takhle:
Milá babičko, tečka, posílám ti v balíku malého křečku, tečka. Křeček škrábe, kouše, štípe, lechtá a přitom se řehtá. Zalepíme obálku (jezdíme po zádíčkách), dáme čtyři známky, hodíme do schránky (odhrneme tričko za krkem a pošimráme rukou). Jinak ty úkony, které jsem nepopsala, děláme stejně jako jess.
Pa

jess
12. led 2007

Ty naše mrňata byví jen samé trdloviny 😀 .Já to musím dělat i 100x za sebou a pořád ji to baví...horší se mnou 😖 😀

jituleelias
10. únor 2007

My si říkáme hodně říkadla, při kterých jsme cvičili na plavání. A na suchu to jde taky.🙂 Ale hlavně se s manželem smějeme, co všechno je člověk ochoten udělat pro dětský úsměv.🙂 Hodně na našeho Eliáška děláme šaškárny a trdloviny, takže je to vysmáté miminko.🙂 Hodně rád má hru na honičku. (Mimochodem je mu 8 měsíců.) Jeden z nás ho drží a rychlejšími kroky hrajeme na honičku a to se může zbláznit radostí. Taky se Eliáškovi lípí leporelka, takže mu u nich hodně povídám.

eleanor911
17. únor 2007

my taky děláme samé blbosti,ale co by člověk pro ty děti neudělal.Luky už běhá sám tak se honíme kolem dokola a občas na něj vybafneme druhou stranou.
Ale píše se tu o znalostech,takže teď rozšiřuje slovníček zvířátek,máme tři leporela zvířátek,tak je to paráda,učíme se svlékat a oblékat a na nočníček,taky jsme nedávno začali malovat a stavíme kostky a hlavně ho učím uklízet,ale to mu jde dobře 🙂 všechno mi všude nastrká a utěrkou třeba utírá stěnu i koberec,pak stůl,no prostě šikulka 😉

magdablaschova
30. kvě 2009

Má už ve dvou letech umět barvy?

kim
30. kvě 2009

Magdi, nevím, kdy a co se má 😅 ale alespoň pár nejspíš ve 2 letech jo, můj 17.m.prďola umí červenou, žlutou, zelenou a modrou 😉
Jinak já na něj od malička pořád mluvím, říkám, co jdeme děat, při vaření jmenuju co požíváme, mluvím s ním jako by byl dospělý a všemu rozuměl.Je strašně bystrý, mluvit to teda moc nee, ale v roce už krásně ukazoval, ručičky, ouška, kolínka, očička, vlásky....v knížkách ukazuje krásně na vše, co říkám vč.šroubovák, kladivo, míchačka na beton apod. 😀

iloha
30. kvě 2009

barvy stačí ve třech letech, červená, modrá, zelená a žlutá,ty by měly děcka bezpečně poznat, alespoň naše mudra. povídala.........
my zatím bezpečně zvládáme žlutou jako sluníčko 🙂 Jinak slovní zásobu má Terezka velmi širokou, už převypráví i pohádku, spoustu básniček, pozná kde jaké zvíře na obrázku a tak.........

lenerka
30. kvě 2009

tak kačka barvy zná ty základní
dokonce rozeznává i písmenka
a zkouší počítat do 10 😉 moc jí to baví
ráda zpívá,říká říkanky,ale pohádku ještě neumí
je to naše šikulka

a její slovní zásoba?docela mě překvapuje
jen jí nejde oblékání,ale to ještě natrénujeme,než jí vezmou do školky

iloha
30. kvě 2009

ty jo, lenerko, to jste fakt šikulky, my zvládáme M,B a T, počítáme do tří......... 😉 zvládne se svléknou celá a oblékne jen kalhotky a tepláky, někdy naruby 😉 mám to tu nevýhodu, že je za den několikrát svlečená 😅

jklm
30. kvě 2009

PORAD MI PROSIIM ILOHA CO BY MNELO DITE ZNAAT BUDU MU ZA DVA MESIACE 2 LET A NEVII MLUVIT JE TO SPATNY NEBO NEE.DIK

iloha
30. kvě 2009

není, moje švagrová má 3 letou holčičku a ta teprve teď začala mluvit🙂
Vůbec se s tím netrapte, pokud alespoOň žvatlá a je jí rozumnět alespoň máma, táta, bába a takový ty jednoduchý věci, tak to přijde samo, to aspoň říká naše mudr. 😉

jklm
30. kvě 2009

UFFFF TAK TO SEM MOC RAADA DIIIIK.MLUVII NECO JENOM NESPAAJA JESTE VETY JAKO FURT JENOM SAMOSTATNE UKAAZE NA NECO 😒

lenerka
30. kvě 2009

jklm

neboj
taky si myslím,že je to v pohodě
máme známou a její synek začal mluvit okolo 3roku
hlavně jim moc pomůže školka 😉

a jak naše začla mluvit?
pořád jsme jí něco vyprávěli zpívali četli a teď tu pusu nezavře 😅

lenerka
30. kvě 2009

iloha

vaše terinka je taky šikovná
že se umí obléknout
no naše je lenoška,ale už pomaloučku jí to svlékání jde 😉 ale není moc trpěliví,hned se vzteká
no boty si oblékne,ale máme na tkaničky,tak ty opravdu ještě nezaváže 😀

a jak baštíte?
kačka se snaží sama,umí vydličkou a lžící,ale nůž ještě nepoužíváme

jklm
30. kvě 2009

DEKUJIII MOC SI MNE POTESILAA DIIIK 😀

lenerka
30. kvě 2009

nemáš zač
neboj kluci jsou v mluvení pomalejší
ségra má synka 30.4.mu byli 2roky a taky toho moc nenamluví a ještě má plenky
všechno se naučí,chce to svůj čas
já už se nenervuji s ničím

iloha
30. kvě 2009

holky nebo ženský ono se mluvení může i vymstít ..já vás pobavím
Ve čtvrtek po plavání jsme šly s Terkou do tesca koupit něco tátovi k narozkám......a při té příležitosti jsem koukala po nějakém lehčím sáčku, abych pořád nenosila jen mikinu a šusťákovku 🙂 a jak jsem už byla znehucena, že mi nic buď není nebo se mi nelíbí, tak jsem to okomentovala - fakt šílený hadry
no a pak jsme zalezly do Bushmana a vybírali mikinu a mně padla do oka dámská bunda, tak jsem si jí vyzkoušela, ale moc mi neseděla, jenže paní prodavačka byla velmi ochotná a hnedka, že mi přinese ze skladu ještě jinou, co trpeve budou vyndavat a zmizela. Když dorazila a já se do bundy navlékla, ale nelíbila se mi, tak Tereza na celý krám komentovala - fakt šílený hadly, opravdu 😀 naštěstí paní prodavačka byla normální a smála se a Terezce řekla, že tedy neví jestli jí tu mikinu pro tatínka má dát, když se jí tady nelíbí 😅
Terezka na ní chvíli koukala a pak jí řekla, že jo, že by byl smutnej 😅

Lenerko, boty zmáknem jen na sucháč, ale ještě většinou opačně. Lžíci zmákne a vidličku docela taky. Nožem si jen tak fidlá po talíři. 😅

lenerka
30. kvě 2009

já jsem prdlouš
jsem jí koupila před cca 14dny nový boty
velikost už 26 a zas na tkaničky
příště jen sucháč!a myslím,že už to taky zvládne

kam chodíte plavat?
nobo ví co?probereme to u nás v diskusi,aby se nikdo nezlobil 😉

iloha
30. kvě 2009

jj