Je tu někdo, kdo učí své dítě anglicky?

tymothy
16. kvě 2012

Ahoj, jdu sem na radu. 🙂 Ráda bych začala učit svou tříletou dceru anglicky a potřebovala bych typ na nějakou dobrou knihu, případně cokoliv jiného, co dokáže zaujmout nepoosedné batole. A klidně také můžete přidat své zkušenosti, postřehy a úspěchy. 😉

apollo11
16. kvě 2012

Idea je to hezká, ale otázka je, co si od toho rodič slibuje. Je velký rozdíl mezi bilingvním prostředím, které je pro dítě vlastně přirozené a je to živý kontakt s jazykem, a systematickým učením, byť hrou - na to je podle mě tříleté dítě ještě malé, nic moc mu to nepřinese. A pár slovíček, která se takhle naučí - barvičky apod., izolovaná slova - to mu povědomí o jazyku nedá 🙂 to dají právě ty hlubší struktury a hlavně užití, a to, jak jste tu psaly, nikdo předškolním dětem do hlavy cpát nemůže 😵 Ve třech letech už pominul věk, kdy nějaký jazyk může vnímat jako mateřský, takže už jde jen a jen o učení - a s tím bych klidně počkala až do školy, kdy je na to dětský mozek mnohem líp připravem. Taky mám v plánu teď seznamovat malou s jiným jazykem třeba prostřednictvím písniček, spíš aby vnímala melodii jazyka (z dětství si pamatuju poslouchání hudby v angličtině jako magickou záležitost.. záhadná slova, ze kterých se daly vytvářet legrační analogismy v češtině - př. can't you see=kraťasy 😀 taková hra s jazykem, poezie, postupné objevování..) Ale učit v pravém slova smyslu asi až později. Doufám, že než dcera nebo další dítko půjdou do školy, nezdegeneruje mi angličtina úplně a budu je schopná i "doučovat" (angl. jsem studovala akademicky, ne Ped., ale Fil.) Jasně že pokud je to celé jen v rámci zábavy, je to úplně ok, jen jsem tím chtěla říct, že někteří rodiče si od raných kurzů slibují lepší schopnost vstřebávat jazyk později, ale podle mě je to "fallacy" 😉 Rozhodně jim to neuteče, je pozdě a brzy zároveň.

sisstin
16. kvě 2012

@apollo11 kraťasy mě dostaly 😅 😅 😅 😅 😅

já se jenom přidávám, že v dnešní době, kdy má pomalu každé páté dítě nějakou vadu řeči a téměř každé 50.dítě těžkou vadu řeči bych já učení cizího jazyka nechala až na dobu, kdy jste si 100% jisté, že dítě normálně zvládá jazyk mateřský. Bilingvální prostředí je samozřejmě něco úplně jiného 😉

apollo11
16. kvě 2012

@sisstin no třeba Beatles, který nám rodiče pouštěli, dodneška místy nejsem schopná slyšet jinak 😅

s tím zvládáním mateřského jazyka naprosto souhlasím. Právěže do určitého věku to v mozku může začít fungovat souběžně, ale pak už nikdy.
A myslím, že to co se třeba 4leté dítě naučí za rok anglicky (pár slov, hesel), se třeba už 8leté dítě naučí za měsíc a víc to chápe, takže v tom ani moc nevidím tu myšlenku náskoku 😉

sova33
16. kvě 2012

Nechci se tady moc pouštět do diskuse, protože k rané výuce cizích jazyků mám dost vyhraněný postoj (bohužel vidím, jak jsou na tom děti a dospívající se znalostí matřštiny 😒 ) Ale jednu dobu jsem se o to trochu zajímala a myslím, že to i tu na MK někdo psal. Pokud chcete malé dítě učit anglicky, měla by být vaše angličtina opravdu výborná (výslovnost, znalost idiomů apod.), tedy pokud máte v úmyslu postupně s dítětem v jazyce komunikovat. Pokud ne, pokud by mělo jít jen o slovíčka apod., nemá to zase podle mě valný smysl. Výborná by byla třeba chůva nebo někdo, kdo u vás bydlí, je to rodilý mluvčí a dítě s ním tráví dostatek času.
Pohádky, písničky, básničky, to je hezké, ale nemělo by si dítě v tomto věku osvojovat spíš bohatost mateřského jazyka? (a to se děje právě čtením nebo posloucháním "uměleckého textu", když mu budete předkládat např. pohádky a písničky převážně v angličtině - jak tu někdo navrhoval - bude o tuto vrstvu jazyka "ochuzené" )
Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala. Rozhodně se nechci dohadovat nebo někomu něco vymlouvat, toto je čistě můj názor.

lexxie_holandsko
16. kvě 2012

ahoj, tak ja ziju v Holandsku a deti vychovavame dvojjazycne . Nejsem uplne dusledna, ale deti umi oba jazyky..cesky o neco hur. Dalsi jazyk, anglictinu, tady budou mit az nekdy v 8 letech. Ja bych cizi jazyk teda sama neucila, pokud bych ho neumela opravdu perfektne.

K te dvojjazycnosti a opozdenem mluveni, asi zalezi na diteti. Syn zacal mluvit pozdeji, ale dcera treba uz po roce spojovala slova a vyslovovala hezky k. Doted je ukecana, syn spis technik 🙂 Znam v okoli deti, ktere jsou vychovavany dvoj i trojjazycne a nektere mluvili opravdu brzo.

nasekuratko
17. kvě 2012

@blandik naprosto souhlasim! Ja si myslim, ze jak clovek nekdy umi nejaky jazyk plynule, tak pak ma sice mozna pocit, ze po par letech neumi nic. Ale kdybys prijela do te dane zeme nebo si cetla clanek,tak se ti to vybavi, vrati se ti to a vsechno si to velice rychle clovek pripomene a najede do starych koleji.
Je to stejne jako rizeni auta, jezdeni na kole apod. Ja myslim, ze jazyk se neda zapomenout.
A tohle mam z vlastni zkusenosti-sama jsem se starala ve Svycarsku o hromadu deti, co mluvili jen nemecky a francouzsky, ale kdyz jsem zacala anglicky, tak prestoze x let anglictinu nepouzivali, tak mi rozumeli bez problemu. S mluvenim je to horsi, ale to pak chce jen trosku casu.

Ja opravdu nejsem zastancem jazyku na zakladce. Protoze kdyz vidim, co za "ucitele" to tam uci, ze ani nevi casy, slovicka vyslovuji a prekladaji spatne a co neni v knizce, tak nedokazou vysvetlit.... to uz radsi tu vyuku doma.

nasekuratko
17. kvě 2012

a musim rict i to, ze trilete dite je uz dostatecne stare na uceni! Rekla bych, ze se muze zacit i o hodne driv! Ja jsem ucila 2,5 letou holcicku a do roka mluvila nadherne! Nerikam, ze umela gramatiku, ale vetama se domluvila vsechno, co potrebovala. Chce to proste ucit postupne a plynule.

A co si budeme vykladat, oni v Americe a v Anglii moc tech casu nepouzivaji. To my se to tady ucime uplne zbytecne a slozite....

mamkamarketa
17. kvě 2012

@nasekuratko tak jsem asi divna,ale ja nemcinu zapomela. kdyz mam v praci nemecke zakazniky,tak jim jakz takz rozumim,ale odpovidam anglicky. nemecky uz to nedokazu. (podotykam,ze jsem nemecky nemluvila 9let) a ver mi,uz to tam neni.

tak ja celkove nase skolstvi moc neberu...ale zase dnes uz moznost vyberu je velka (tim myslim soukrome skoly-jak materske a zakladni) jak si psala ze vsude v zahranici se deti uci cizim jazykum,tak vsude v zahranici se za skoly plati.

ale opet mi prijde jako zbytecnost dite ucit dalsi jazyk,kdyz nezvlada matersky 😕
souhlasim s @apollo11 😉 jinak kratasy jsou super! 😀 😀 😀 😀 😀
@blandik ty kurzy samozrejme nic levneho nejsou,to ja vim,ale zase to je investice do vzdelani a je to mnohem efektivnejsi nez uceni ditete x let baa baa black sheep. 🙂 nevim jak stare dite mas,ale ja si uprimne nedovedu predstavit,ze svoje dite zacnu doma ucit cizi jazyk. 😕 vis jako v praxi.

nasekuratko
17. kvě 2012

@mamkamarketa jasne, ja vim, ze se v zahranici plati skoly. Jenze bohuzel tam maji i umerne platy k tomu, aby si to mohli dovolit. Narozdil od CR. ☹

Ale tohle vsechno pisu naprosto v dobrem. Ja chapu i tvuj nazor. Ja si hlavne myslim, ze fakt strasne zalezi na tom diteti, jak je vyspele, jak je ten rodic trpelivy a hlavne kazdy nedokaze nekomu neco vysvetlovat a nekoho neco naucit. Holt je strasne moc individualni. Tak jak nekdo to zvlada suprove doma.
Tak nekdo se zase nauci vyborne jazyk ve skole-coz treba u me se rict nedalo. Je to hrozne i na stesti na lidi...

ludva
17. kvě 2012

Nečetla jsem vše, tak se omlouvám, jestli se budu opakovat 😉
Dítko by mělo v prvné řadě mluvit pořádně v mateřtině!

@nasekuratko máš pravdu, ale jak poznáš, že na TO to dítě má? Ve 3 letech?

Můj poslední synek mluví na svůj věk opravdu dobře, ve svých 2,5 letech v pohodě zvládnul R a někdy i Ř, ale že bych mu pouštěla pohádky v AJ nebo NJ? No nevím, jestli by mu to něco dalo.... Učit dítě jazyk, když nejsem pedagog bych si netroufla.... A hlavně nechápu proč. Děti se dneska učí AJ už ve školce, v 1. třídě začínají znovu od začátku. Já nevím, nějak se mi cpaní informací do dětí pod tlakem nelíbí.... Proč jim motat hlavinky něčím, na co mají ještě čas.

nasekuratko
17. kvě 2012

jak jsem uz psala, tak jde spis o to, ze pohadkama se ten prcek uci nenasilne a bavi ho to. Narozdil od skoly....

ve skolkach je uroven anglictiny celkem dost slusna. Zatimco ve skolach kdyby anglictinu odbourali uplne, tak si myslim, ze to vyjde nastejno. Ja doucuju deti, ktery meli jazykovou skolku a ve skole jim ucitelky vsechno dopletly, naucili je chyby, chteji po nich naprosty nesmysly a s normalni praktickou anglictinou to nema co delat. ☹ Bohuzel. ☹

Ja mam pohadky v cizim jazyce ozkousene... prece kdyz s tim ditetem mluvite normalne, tak cestinu rozviji porad. To stejne, kdyz mu rodice ctou pohadky a uci rikanky apod.
Kdyz se diva na pohadky, tak nejen, ze slysi spravnou vyslovnost, ale je tam i spravna gramatika, spravne casy a to dite si to ani neuvedomi a zacne rozumet a bude to brat automaticky. Nebude se muset ucit slozite nejaky pravidla, jak ma vytvorit minuly cas apod. Proste to uz bude mit v hlave.
Opravdu tohle doporucuji i v anglii i ve Svycarsku a je to super vec. Ja sama jsem se takhle naucila velice dobre a ted mam z anglictiny diplom. A to jsem odmaturovala za 4. 😀

apollo11
17. kvě 2012

@nasekuratko Na jedné straně říkáš, že nedůvěřuješ kvalitě školní výuky, na druhé bys ji svěřila komukoli doma 😉 Já totiž myslím, že zvlášť u malých dětí by ta agličtina musela být perfektní - hl. 100% výslovnost, aby si ji špatně nezafixovaly. A tu má z nerodilých mluvčích fakt málokdo, já tedy ani po letech intenzivního studia 😉 Nevidím prostě důvod, proč by malé dítě mělo říkat kočce "ket", když aj-mluvčí by to stejně vyslovil jinak.. Neříkám, že na ZŠ to bude lepší, ale tam už můžeš vybírat, třeba soukromé hodiny s rodilým mluvčím, je tam víc možností, jak učit... Přijde mi to, jako bych ho před školou učila psát a počítat.. když bude mít zájem, tak jasně, jenže tam nemůžeš udělat zásadní chybu, kdežto ve špatném předvádění jazyka ano. Je to spíš taková trochu móda dnes.. Ale jenom píšu svůj názor, nechci se přít 😉 a jak píše @sova33, v tomto věku je přínosnější věnovat se bohatému mateř. jazyku, to dá dítěti mnohem lepší předpoklad pro vnímání jazyka -i cizího..

apollo11
17. kvě 2012

A ještě doplním, jsem trochu alergická na to, když lidi tvrdí, že jazyk nespočívá v gramatice, že stačí učit slovíčka a ustálené fráze.. na to no commment 😉

apollo11
17. kvě 2012

Spíš vidím ještě jednu cestu: pokud bych chtěla dítě (předškolní, nebilingvní) připravit na jazyk, zprostředkovala bych mu nějaký nenásilný kontakt - takže klidně třeba ty písničky, pohádky v tom jazyce - ale nic bych ho neučila, prostě bych řekla, že takhle se mluví jinde, ať zkusí chvíli poslouchat.. neučila bych: tohle je nos, tohle oči.. není potřeba začínat slovíčky, ale spíš tím celkovým dojmem 😉 Navíc jak psala @sisstin hodně dětí, které ještě nemají jazyk úplně zvládnutý, by to učení mohlo zmást 😉

lexxie_holandsko
17. kvě 2012

Tak ja si myslim, ze se jazyk zapomenout da, ale pokud by se clovek dostal znova do ciziho prostredi, tak si to rychle ozivi. Ja jsem delala au pair v Nemecku a doted rozumim nemecky opravdu dobre, ale kdyz mam mluvit, tak to je horsi. Kdybych se ale dokopala k dennimu mluveni, tak by se to urcite zlepsilo..;

Rizeni auta se neda zapomenout?? No u mne je asi problem, ze jsem se to nikdy poradne nenaucila, takze tu fobii mam porad..

Treba synovec ma ve skole par let anglictinu, ale kdyz po nem chci, aby si anglicky trochu popovidal..zadna rozsahla konverzace..tak toho neni moc schopny. Gramatika sice dulezita je, ale jeste dulezitejsi je nebat se mluvit. Tady se anj. zacinaji ucit pozdeji, ale skoro kazdy holandan se anglicky domluvi. To se mi libi..

blandik
17. kvě 2012

@apollo11 - já si zase myslím, že ta výslovnost není alfa omega v jazyce, je jasné, že většina čechů mluvící i velmi dobře anglicky, třeba se tím i živících nebude mít perfektní výslovstno, a co - já si myslím, že english je globální jazyk, a tedy cílem není speakovat jako native speaker, ale být schopen si jednou přečíst cokoliv v angličtině, využít to v práci k běžné komunikaci třeba s celým světem..takže za mě - výslovnost pro mě není důvod neučit dítě doma. Nepíšu, že doma našeho učím, ale nějak výhledově bych chtěla, je to jedna z věcí, které mu můžu předat..možná začnu až bude mít english ve škole...
@mamkamarketa - já tě chápu, taky jsem proti těm věčným kurzům, kde se do dětí furt dokola cpou zvířátka, barvy..to, co já si přestavuji, je postupná komunikace zahrnující různé situace běžného života v rodině...a to mi příjde mnohem efektivnější než rodilý mluvčí jednou za rok plus úča na základce..samo - učit doma, rozvíjet jazyk a klidně jednou za čas ten rodilý mluvčí, nějaký kurzích ve školním věku, prázdninový pobyt.....Náš má jinak tři a půl a angličtinu ho zatím nijak "neučím" ani moc nezprostředkovávám, ani nevím, kdy začnu, ale fandím maminkám, co se do toho pustily..je mi líto, že jsem nezačala, když měl tak rok, prostě povídat krátké příběhy s obrázky, v době, kdy ho berou pouze a hlavně obrázky a ten zvuk kolem je jen doprovod...
@nasekuratko - já mám právě taky tu zkušenost, že když umím jeden jazyk profesionálně, tak pak už nějak pro mě není problém navázat komunikaci (i písemnou) v jiném jazyce, i když ho umím mnohem hůře..ale jasně, kdyby přišla návštěva třeba z německa, taky s ní budu mluvit anglicky...ale napsat mail nebo si něco přečíst jde v pohodě...

nasekuratko
17. kvě 2012

@blandik naprosto souhlasim! 😉

Tady nejde o to,aby deti mluvili plynule. Ale uz jen to, ze male dite bude dobre rozumet anglicky je super! Nemluvim o slovickach, ale mluvim o vetach a situacich v normalnim zivote.
Male deti se vpohode dokazou ucit dva jazyky velice dobre. Dokazou se naucit i tri reci treba do veku 4 let, Tak nevim, proc to odsuzovat. Hlavne, kdyz ve skole se nenauci skoro nic.
Mozna je to na nahode, ale ja co vidim tady na jizni morave, tak je to opravdu bida. Anglictinu tady uci holka, ktera ma vystudovany telocvik, ve druhem meste uci anglinu ucitel, co ma aprobaci na zemepis apod. Tak co asi muzou naucit a hlavne, jaka muze byt teda vyslovnost asi u nich? ☹

lexxie_holandsko
17. kvě 2012

tak deti se opravdu jsou schopne naucit nekolik jazyku zaroven, ale to je vetsinou ve vicejazycnych rodinach. Mam tady kamosku, co na deti mluvi nemecky, jeji manzel italsky a ziji v Holandsku. Jejich deti umi 3 jazyky plynule. Pokud vicejazycna rodina neni, tak se asi taky da naucit, ale da to vetsi praci. Chce to asi teda pravidelne, protoze takove to uceni jednou tydne v nejakem krouzku asi moc smyslu nema. Znamy dal dceru do anglicke skolky a ta se naucila anglicky vyborne, to stoji ale strasne penize..

apollo11
18. kvě 2012

@blandik @nasekuratko Obecně taky myslím, že výslovnost není až tak důležitá (pro dorozumění se určitě ne), ale u těch úplně malých dětí mi přijde, že pokud se má využít ten potenciál, který mají - tedy do cca 3-4let schopnost vstřebat jakýkoli jazyk jako danou věc a vnímat ho celkově - nepřemýšlet nad jeho strukturou, tak útržkovité učení a přeříkání slov moc nepomůže, když je nebudou umět použít, stejně to budou vnímat jako cizí jazyk.. muselo by se tomu opravdu věnovat úsilí (učení cizího jazyka je už systematická práce pro mozek).. možná to neumím správně vysvětlit 😉 Klobouk dolů, pokud se doma podaří ta ucelená komunikace, jen si to v reálu neumím představit - pořád tedy mluvím o té situaci, kdy to není bilingvní rodina a nemluví se tak od narození. Vůbec maminky od toho nezrazuju - to tak nemělo vyznít, jen si myslím, že vše má svůj čas 🙂 Neznám psychologické tabulky, jen to tak cítím, že pro 3leté dítě je přínosnější hudební, výtvarné a tvůrčí rozvíjení spíš než systematické učení.. ale samozřejmě každé dítě je jiné.

markyska
19. kvě 2012

U takto malých dětí je vždy důležité, o jakou formu výuky se jedná. Klasické učení je pro tříletá batolata samozřejmě nesmysl. To, co dělají, je musí bavit, aby to dělala ráda. Záleží i na dalších faktorech, a to jak často ,,výuka" probíhá, zda míním s dítětem pokračovat i v dalších letech, zda může mít nějaké praktické využití znalostí atd. Známá vyučuje malé děti pod Helen Doron, což je metoda velmi dobrá, ale pro mnohé rodiče bohužel finančně náročná. A jak už jsem psala, je důležité nepřestat a pokračovat i v dalších letech. Pak je nutné najít kvalitní základní školu, kde by se na kurz navazovalo, což je samozřejmě velmi těžké..Na metodě H.D. se mi líbí to, že děti se neučí slovíčka odděleně, ale okamžitě si věty a slovní spojení dávají dohromady např. s tím, co zrovna dělají (provádějí pohyb, staví kostky na sebe atd.) Nepřejímají tedy slova nejdříve přes svůj mateřský jazyk.
Co se týče výslovnosti, je potřeba oddělit správnou výslovnost jako takovou a cizí přízvuk. Přízvuk, zejména ten český, není nijak na škodu a je pravda, že většinou steně komunikujeme s těmi, pro které je AJ druhým jazykem. Ale špatně naučená výslovnost problém je..Někteří učitelé nedbají na správně vyslovování hlásek, které čeština nemá, např na začátku slov think a this a pak je studenti vyslovují nesmyslně. A jak se slovo jednou naučíme špatně, je těžké to později napravit.
Hodně záleží na dítěti, jestli na používání AJ v rodině přistoupí, vnutit jim to nejde..Osobní zkušenost zatím nemám, ale určitě není špatné formou hry (pexeso) naučit některá slovíčka, pouštět písničky s obrázky (naposlouchat ,,melodii" angličtiny, intonaci, linking, citoslovce) nebo i krátké pohádky..Vždy ale jenom pokud se to dítěti líbí. U starších je pak dobrá motivace, když vidí, jak je důležité jazyk umět (to, že se dokážete domluvit na dovolené, rozumíte písničkám, nápisům na tričku, můžete si promluvit s cizincem ve vašem městě, na prázdninách atd.)

marrakech
22. kvě 2012

Diskusi jsem si v rychlosti projela a uz me asi ani nezarazi ten zaryty odpor k uceni se cizich reci.
Souhlasim s @nasekuratko - take mam zkusenost s dlouhodobym pobytem v zahranici. A protoze i dnes ziji v CR jen na pul, na syna od mala mluvime cesky i anglicky. Z jednoducheho duvodu - v nasem druhem domove by si krom rodicu s nikym nerozumel. S anglictinou nema nejmensi problem, prijde mu to prirozene. Na dvoulete dite mluvi vic nez dost, znalost druheho jazyka ho nijak nemate ci nebrzdi.
Ze je anglictina dnes modni??? Nesouhlasim, spis je mnohem vic za potrebi - cestovani je bezne, prace ci studium kdekoliv na svete mozne. Ale cestina k tomu urcite nestaci.
Znam spoustu deti svych znamych v jinych zemich, co umi i vice nez dva jazyky, problem s tim nemaji. Co maji je obrovska vyhoda do zivota!

kachen
25. kvě 2012

Tak podle me je to blbost. Souhlas s @apollo11. Chtela jsem napsat neco podobnyho, ale ted uz bych jen opakovala. Nejak nechapu, co bude mit dite z toho, ze ve 3 letech bude umet rict misto pes "a dog". 😕 Ja jsem se naucila dobre anglicky az v dospelosti a nijak jsem tim teda neutrpela. Je nas tady spousta, kteri jsme za jazykem nekam vycestovali, jak to tak vypada... I kdyz jsem v zahranici zila dost dlouho, nemyslim si teda, ze bych byla natolik erudovana, abych na svoje dite mohla mluvila cizinecky. Kdejaka au-pair se vrati po roce a uz umi anglicky a chce to svoje dite naucit stejne blbe. Aby to fungovalo, muselo by se na dite mluvit jen tim onym jazykem, tak jak je to u dvojjazycnych rodin...
@marrakech Anglictina modni neni, modni je ucit mimino anglicky, chodit s nim plavat, cvicit, montessori, cvicit s kocarkama, letat s miminama a ruzny jiny zivotne dulezity aktivity.
@nasekuratko Hm, zila jsem v UK, ale nesetkala jsem se s tim, ze by tam nekdo ovladal dobre 2.jazyk...Naopak se divili a obdivovali, ze my z Vychodu ovladame k anglictine a materstine jeste dalsi jazyky.

Ja bych spis byla pro, aby se deti naucily poradne cesky a ve skole pak promrskaly radne gramatiku, aby to ve psanem projevu nevypadalo tak, jak to obcas vypada tady na Konovi.

nasekuratko
25. kvě 2012

@kachen asi jsme kazda meli stesti na jiny typ lidi. Ja jsem potkala lidi, kteri vetsinou umeli 3 jazyky a vic. Dokonce i 5 jazyku naprosto plynule... Ale je fakt, ze kazdy na to nema predpoklady.

apollo11
25. kvě 2012

@marrakech Nikde jsem nepsala o zarytém odporu 😀 sama se jazykům věnuju, nemám důvod to upírat svému dítěti - naopak, jen jsem chtěla nabídnout pohled z jiné strany 😉 Výše jsem psala, že je obrovský rozdíl mezi bilingvním/multilingvním prostředím (tedy i to, co popisuješ ty) a _učením se_ cizímu jazyku. Opravdu je to nebe a dudy. Jedno je přirozený proces, druhé má úplně jiný mechanismus.. zvláště pokud je předáváno nedostatečnou kvalitou.. Ano, když je dítě od narození v kontaktu třeba se třemi jazyky najednou, je to naprosto v pořádku (i když se tím často zpomaluje nástup řeči, ale je to plus do budoucna určitě), ale rozhodnout se v jeho třech letech, že ho budu učit slovíčka a obraty, je podle mě pozdě a zbytečné 🙂 nic víc, není to nic špatného, ale nejspíš mu to v tomhle věku moc nedá. Ve škole, až budou jeho kognitivní schopnosti dál, se to naučí mnohem rychleji. A věřím tomu, že pro nadání k cizímu jazyku je přinejmenším dobrá hlavně znalost a vztah k jazyku vlastnímu, není to ochuzující, naopak 😵 Taky se mi občas zdá, že ho některé maminky zanedbávají na úkor právě téhle doměnky, že angličtina je přece "nutná k přežití" - ano, ale ne batolete a předškoláka 😉

apollo11
25. kvě 2012

ve škole - tím myslím ve školním věku. S kvalitou školní výuky by to bylo na jiné téma.

reruna
25. kvě 2012

ahoj, souhlasím s @apollo11 jen to ještě upřesním, výslovnost je důležitá do 9-10 m věku, později už je to jedno, protože pak už dítě nikdy nebude vnímat aj stejně jako mateřský, na výšce nás seznamovali s výzkumy, kdy dítě do toho 9-10 m bylo ještě schopné rozlišit například znělé a neznělé "th" jako dva odlišné zvuky, ale po této hranici už prostě ne, protože pak už je natolik zvyklé na mateřský jazyk, že dovede perfektně rozlišovat jednotlivé zvuky a hlásky našeho jazyka....platí to i obráceně, jiné národnosti pak třeba neumí poznat rozdíl ve výslovnosti h a ch a vemte si třeba Slováky, kteří se naučí říkat r a ř, ale Čech tu jejich slovenskou výslovnost stejně rozezná, stejně tak se my těžko naučíme to jejich ľ... Takže dítě musí poslouchat jazyk už v těhu a pak hlavně do těch 10m, aby to mělo nějaký smysl, pak už jde vždy jen o učení a souhlasím v tomto s Matějčkem, že zhruba v 8-9 letech má dítě nejlepší schopnosti se začít jazyk učit, tak aby chápalo jeho strukturu.... a záleží pak už jen na schopnostech dítěte, jak bude v učení se jazyka úspěšné - dítě méně schopné, které se učilo jazyk od 3 let, nemusí být na tom ve výsledku lépe, než dítě, které je nadprůměrně nadané, ale začalo se učit aj až ve 3. třídě...
Já osobně ale nemám proti takovému učení doma vůbec nic, pokud má rodič dobrou znalost jazyka a chuť a dítě to baví, nemyslím žádné biflování slovíček, ale hraní typu malování, písničky, básničky, pohybové hry, sledování aj pohádek. Já to občas dělám, ne nějak cíleně, máme například doma nějaké pohádky a písničky v aj a taky soubor od Oxfordu Cookie and friends - ale nemám žádné přehnané očekávání, spíš mi jde o to, aby kluci měli k jazyku vztah a měli pak třeba ve škole chu´t se ho učit...

hanaflint
7. zář 2012

Mile maminky, dostala jsem se k teto diskuzi a prelouskala ji az do konce. Prichazim se svym nazorem a zkusenosti. Objevuji se zde ty z Vas, ktere se stavi za AJ u malych deti a take ty z Vas, ktere radeji pockaji, az zacne dite chodit na vyuku do skoly. Jsem maminka, ktera behem sve pracovni kariery poznala, jak je anglictina dulezita nejen pro zamestnani, ale take proto, ze tato dovednost otevira moznosti ve vsech smerech. Hodne jsem se o cizi jazyk u malych deti zajimala a stale zajimam. Mam nacteno mnoho knih z vyvojove psychologie a jinych blizkych oboru, prosla jsem nekolik vyzkumu a clanku. Me informace jsou takove, ze cca do 7 let veku jsou deti schopne osvojit si jakykoliv jazyk na stejne bazi jako svuj matersky, tedy prirozene. V tomto obdobi se vsechny vjemy tykajici se reci a jazyka ukladaji do stejne oblasti v mozku. Take nazory jazykovedcu se stavi za to, ze je vhodne zacit s vyukou ciziho jazyka co nejdrive. Veskere info jsem konzultovala s psychologem, protoze jsem chtela vedet jeho nazor.

Ma dcera ma dnes 1 rok a na anglictinu chodime od jejich 4 mesicu, a to do centra Helen Doron. Precetla jsem si zde nazor, ze je udajne toto centrum jen tahani penez. To je jedna strana mince, ja bych Vam chtela ukazat i tu druhou. Navstevovaly jsme HD cely minuly skolni rok. Nez jsem nas zapsala, vyzkousely jsme si ukazkovou hodinu. Ano, priznavam, ze zacatku jsem mela obavy, jestli mi vubec takova holcicka vydrzi 45 minut v ucebne s "cizimi". Byla jsem vsak mile prekvapena. Jiz predtim, nez jsem sama ziskala s HD zkusenost, jsem slychavala ruzne nazory. Nekteri se staveli za to, ze je to zbytecnost, tahani penez z lidi a mateni deti, druzi byli z metody Helen Doron nadseni. Protoze se nerada stavim za neco, co jsem si sama nemohla zhodnotit, sla jsem na ukazkovou hodinu, abych si udelala svuj nazor. Byla jsem mile prekvapena a zapsala nas.

Navstevovaly jsme kurz Baby's Best Start. U takto malych deti nelze hovorit o "vyuce", jde predevsim o prijemne sektani, kdy si detatko zvyka na ostatni deti, jsou zprostredkovavany nejruznejsi smyslove podnety tak, aby se ditko rozvijelo, dale se stimuluje psychomotorika a hojne je vyuzivano znakovani prostrednictvim prirozenych gest. Detatko se rozviji a zaroven si postupne zacne uvedomovat, ze existuje i jiny jazyk a ziskava pozitivni vztah. Karolinka si kurz strasne uzivala a ja s ni. Byla jsem predevsim mile prekvapena lektorkou, ktera nejenze vyborne ovlada jazyk a vyslovnost, ale take pruzne reagovala na spontaneitu deti a umela vest celou lekci tak, aby deti stimulovala. Kurz naprosto splnil ma ocekavani po profesionalni strance, ale predevsim je pro me dulezite, jak reaguje Karolinka. Radovala se z aktivit, uzivala si je, stejne tak interakci s ostanimi detmi.... Celkove je metoda Helen Doron postavena na prirozenosti, hrave forme, pohybovych a smyslovych aktivitach, jsou vyuzivany nejruznejsi metodicke pomucky a hracky a deti na ne reaguji uzasne 🙂

Postupne jsme si take nasly kamarady a jsme v kontaktu s nekolika maminkami, ktere navstevuji centrum uz nekolik let. Starsi deti bez problemu prechazeji z cestiny do anglictiny, je videt navaznost a lehkost, kterou vuci jazyku maji. My s Karolinkou v kurzu pokracujeme i nadale a tesime se na dalsi pokroky.

Pro me osobne opravdu HD neni centrum, ktere ze me taha penize, je to pro me centrum, kde je nam dobre, kde mame kamarady a hodne "tety" a kde se rozvijime. Pro maminky, ktere psaly, ze pul hodiny za tyden u deti nic neudela bych chtela doplnit, ze doma naposlouchavame specialni CD namluvene rodilym mluvcim, na zaklade ktereho je pote zprostredkovana aktivni anglictina lektorkou. A opravdu to funguje... mam doma malou "cacorku", ktera je zivym dukazem 😉

Samozrejme je to o pohledu na vec kazde z nas, nicmene jsem chtela zapsat take tuto pozitivni zkusenost, protoze by mi to prislo strasne nefer a lito, po tom, co jsem si zde o HD, a celkove vyuce u takto malych deti, precetla. Maminkam, ktere maji odlisny nazor, jej neberu, jen predkladam ten svuj a maminkam, ktere maji chut zacit s detskym kurzem, preji hodne stesti a uspechu + nenechat se odradit negativni myslenkou ci nazorem. Zkusenost muze byt zdaleka jina, stejne jako se to potvrdilo i mne.

czechmonster
16. čer 2013

Teď jsem o tom četla pěkný článek zde http://www.lochneska.cz/zivot-v-anglii/vzdelava...
Ovšem článek je spíše určen někomu, kdo s dětmi bydlí v Anglii. Osobně bych v ČR dala dítě do anglické školky, kde se na ně mluví pouze anglicky. Doma a mimo školku se naučí česky a od paní učitelky cizí jazyk. Nevýhodou anglických školek však je, že tam stále budou mít české spolužáky

martinkka1488
20. zář 2013

@kristi Nejlepší je dítě učit co nejdříve jazyky, právě proto, že ve škole jim to potom jde lépe celkově se to naučit. My budeme mít tři jazyky. Češtinu, řečtinu a angličtinu a rozhodně se budeme snažit co nejvíce naučit. Přítel mluví řecky a já česky a angličtinu budu dělat s dítětem já jako třetí jazyk. Děti mají mozek jako houbu a do pěti let se učí nejvíce. A mimochodem angličtina, co se učí na základních školách, pokud nejde o školu jazykovou, je k ničemu, pokud se tomu dítě nevěnuje samo od sebe. Protože kdy pak odcestujete zjistíte, že i když vás ve škole učili britskou angličtinu tak věci, co vás naučili nepoužijete. Vím to z vlastní zkušenosti, žila jsem několik let v Londýně.

martinkka1488
20. zář 2013

Pro dítě je obrovská výhoda umět více jazyků a angličtina už dnes není výhoda ale nutnost. Vždycky jsem si myslela, že umím něco navíc ale už mi to nestačí a i když mluvím třemi jazyky, nestačí mi to. Pro mé dítě ale chci angličtinu jako výhodu. Rozhodně také chceme anglickou školu.