Kakání do plíny ve 4 letech. Máte zkušenost?

mysteria
7. srp 2009

Máme takový problém, moje zlatíčko (skoro 4 roky) odmítá kakat do záchodu, nebo nočníku. s čůráním na záchod problém už dávno není, nepotřebuje ani plínku na noc, jen při kakání BĚHÁ . Nevím jak ho to odnaučit, aby prostě seděl na wc 😒 vzhledem k tomu, že jde v září do školky, tak si to vůbec neumím představit.

Když mu plínku odmítám dát a posadím ho na záchod, tak začne řvát a raději "to" v sobě drží i několik dní, což mu rozhodně neprospívá.

Máte někdo podobnou zkušenost? Umíte někdo poradit?

Prosím, zapojte se do diskuze jen v případě, že k tomuto tématu máte, co říct. Už tak jsem z toho dost špatná a nepotřebuju tu číst rady typu "já jsem dokonalá a mám dokonalý dítě, který vše umí" nebo aby se to změnilo v nesmyslnou výměnu názorů, jak to tu bývá ve většině diskuzí, děkuji!

skuli
15. říj 2009

Takových dětí je určitě hodně.Syn známých kakal do slipů do 5 let a vždycky se u toho ještě schovával po bytě.Zalezl za sedačku,za květinu,do koupelny....Nepomáhalo nic,domluvy,zákazy,sliby,pohlavky.Než šel do školy,tak ze dne na den začal sám chodit na záchod.

gabak
15. říj 2009

Ahojte aj ja mám doma takú slečnu má 3,5 a kakanie hrôza. Tiež sa schováva kade tade ale kaká len do nahavičiek.Plienku odmietala. Nič nepomáhalo, vyskúšali sme všetko, keď vidím že tlačí ale zásadne postojačky tak som sa ju snažila dať na WC ale v sede nevie vôbec tlačiť. Od sept. chodí do škôlky ale nič sa nezmenilo. Povedali mi že ona sa bude hambiť a bude sa pekne pýtať. Cha, vôbec ju to nes...e že sa pokaká. Teraz jej stále hovorím že treba povedať keď sa jej chce, že už je veľká tak aspoň niečo, lebo učiteľka povedala, že ohlási keď jej treba ale už to má na kúsku . Kaká po troche aj 3 x denne. Nevie naraz.Doktorka vravela že je v tomto nezrelá. Inak je šikula.Rozpráva pekne, sama sa oblečie, obuje, naje len to kakanie. 😒

monyxx5
18. říj 2009

mam stejný problém, Davidovi je 3,5 roku a v zari začal chodit do školky, myslela jsem ze se to urovná ale zatím bez úspěchu. Vždy když chce kadit, tak si řekne o plínku tak pak běhá po bytě a schovává se. Tak jsem ted zkusila, aby si s tou plínkou sednul na záchod a řekla jsem mu, že nechci aby nám to po bytě smrdělo. Sice nerad ale po krátké debatě s plínkou zasedne na záchod a během 5 minut se do ní vykadí. S plínkou mu to trvá i 30 minut. Když jsem mu nechěla plínku dát, tak dokázal kakání zadržet i týden. Snažím se tímto způsobem docílit toho, aby se vykadil co nejdřív. Žádné domluvy nikdy neměly efekt. Tohle je pro nas alespoň malý pokrok. Doporučuji zkusit to takhle, třeba se to podaří. Hodně štestí!

ramzesa
18. říj 2009

Nečítala som to tu celé :-P... možno Ti tu už niekto niečo podobné poradil a možno si to aj sama skúšala... nočník... niektoré detičky sa boja sedieť na záchode :-P... My sme museli na dovolenke kúpiť nočníček, lebo dcérka nechcela kakať do záchodika, bála sa... že ona chce nočníček, tak sme kúpili 😅 a všetko bolo v pohode 🙂... My plienky už dĺĺĺho nenosíme, takže toto nehrozilo :-P...

dai
18. říj 2009

ahoj,
ja som uz prispievala do tej druhej temy kde sa preberalo kakanie do plienky...
moja mala je sice mladsia ale plne si uz uvedomuje svoje potreby - cikanie v pohode do zachodu... kakali sme ale nejake mesiace len do plienky - bez problemov...
postupne sa zacala pytat aj na velku ale len 1x do tyzdna ( do plienky kakala niekolkokrat za den ) - cize si tiez myslim ze kaku zadrziavala... teraz sice kaka uz kazdy den, ale mame presne ten problem stale co ty spominas - aj ona mi beha - sice sa vypyta na kakanie - pravdepodobne ju tlaci brusko, ale akonahle si sadne tak to prejde a ona sa pyta prec zo zachoda - niekedy takto kakame aj na 10-15 x, pricom sa na zachod pyta po cca. minute ( postavi sa zacne tlacit brusko, prideme na zachod, sadne si , je to ok, a nechce sa jej tlacit tak mi ujde... )
co mne pomaha je trpezlivost - sedim pri nej na zachode na zemi, naucila som ju ze jej pomoze ked sa ma chyti, ze kaky pojdu lahsie a rychlejsie von... spievame si pesnicku potlac bobik poriadne nech to z teba vypadne - to ju rozosmeje a uvolni sa , co niekedy pomoze... inokedy pomoze len ze ju priam na tom zachode drzim a motivujem na tlacenie ako futbalovy trener... niekedy ani to a musim pockat na 15-ty x pokial ju to uz tak tlaci ze sa vykaka...
co este zabera su palacinky - tie fajn startuju metabolizmus a viem ze po par minutach po nich sa pojde vykakat ( takze ak zadrziava tak ordinujeme palacinky... )
viem ze u teba je asi problem s tym pytanim sa, hm, ked sa zamyslim tak nasa sa na cikanie vzdy pyta, ale na kakanie - velakrat si na nej ja vsimnem ze nieco nie je v poriadku - hned ju beriem na zachod a az potom mi povie ze sa jej chce kakat - akoby sa tento reflex nejak pomalsie rozvijal, akoby az vtedy zistila ze jej je na kakanie, ked uz ju to naozaj tlaci pomaly tak ze sa pokaka...
pravdepodobne si uz vyskusala z pohladu skusania ,rozpravania sa a presviedcania vsetko... skus toho gastroentologa, nech zisti ci je maly v poriadku, aby si si bola ista ze tam nie je nejaka mechanicka porucha ( mozno tlaky neciti...) a ak nie, tak potom mozno tu detsku psychologicku...
v kazdom pripade ti drzim palce a prispevky typu ze ide o nejake zanedbanie a podobne hovadiny si nevsimaj... deti su rozne a rozne rychlo sa ucia veci ( pripadne fyzicky dozrievaju - mentalne moze byt supersikovny ale pokial napr. detom nepadnu hlasivky tak sa nenaucia rozpravat, lebo nie su schopne vydavat zvuky podobne slovam - a to pritom mozu vsetko chapat a vsetkemu rozumiet... atd. podobne aj s kakanim, ak malemu nedozrel este traviaci system a s tym spojene reflexy, tak si nepomozes, musis si pockat...)

lala11
11. únor 2010

Mozno sa to hodi do tejto diskusie... Prosim o radu. Mam 3,5 rocnu dceru a odmalinka mam s nou problem pri kakani. Este sa nikdy nevykakala do nocnika, a iba raz po 10 dnoch sa vykakala do zachoda a to len maly bobek.. Inak Kaka do plienky, ale dnes to je 10 den, co sa ani do plienky nevykaka, totiz len jej tam ujde a ostatne zadrzi, povie uz som, no samozrejme ze nie je, nerozumiem ako dokaze tak dlhu dobu zadrziavat kakanie... Chodime na pravidelne kontroly od malinka k nefrologovi, ten o tomto probleme vie, poradil nam aby sme jej dokonca dali klystyr!Co som samozrejme este nespravila, lebo na to fakt nemam odvahu... Inak sa distancoval od tohto problemu, vraj on ma na starosti len mocove veci... Nezabudol vsak povedat, ked jej robil somo, ze jemine ake tam ma hrce, no robter cosi s nou .Ale co??? Som zufala, bola som samozrejme u detskeho pediatra, ten mi napisal duphalac, nech pije harmancekovy caj, dajte jej slivky... Nic. To vobec nepomaha, dali sme jej aj kapustnej stavy, pila na litre 100 % hruskovy dzus, odstavene hrusky,jabvliovy dzus, struhane jablka, slivkovy kompot, susene slivky, kupila som jej vlakninu v prasku/nejaka novinka Benefita ci ako sa to vola.../Zmenila som potom pediatra, ze ved to nie je mozne, vzdy mala neskutocne tvrdu stolicu a malo vykakala. Keby ste vedeli co poje celozrneho chleba, ma i dost pohybu, pila i teplu vodu to bol extrem,... Davam jej tablety Nutrolin B ,samozrejme ,ze to striedam, nedavam jej to naraz, mam casove odstupy, vsetci vravia ,ze to je v psychike, no ja uz mam nervy v haji, placem, modlim sa ,dokonca ked sa jedinky krat vtedy vykakala do zachodu-lebo mi nefrolog i pediater odporucili prelomit barieru a raz vykakat do zachoda a nie do plienky, tak za odmenu som ju odviezla 25 km vzdialeneho mesta o siedmej vecer a slubenu babiku za odmenu jej kupila v supermarkete. No ale to bolo pred pol rokom asi prvy a posledny krat..... Co by ste robili vy? Ja som len ci nemate nejake specialne cviky na rozbehnutie kakania alebo co by ju ozaj "prešprintovalo".....Dakujem

lucik.k
15. únor 2010

Ahojky, naše 4letá holčička začala chodit na záchod v roce a půl, nesnášela nočník a plínky a prostě sama chtěla na záchod. Je od malička strašně samostatná, ani jednou se nepokakala a nepočůrala. Já bych to asi řešila tak, že plínku bych nedala a nechala ho ať se pokaká do slipek, pak by mu to začalo vadit a věděl by, že to padtří do záchodu

zuzanka07
15. únor 2010

Lala 11, my sme mali podobný problém s kakaním, malý sa nemohol vykakať, len po troške,myslela som , že zadržiava, stále tlačil do slipov, tiež som mu dávala všetko možné, už mi bolo aj jedno, či sa vykaká do záchodu alebo do slipov, len nech to ide von a napokon mu zistili alergiu na bielkovinu kravského mlieka, mlieko sme vysadili, môžem dávať kyslomliečne výrobky a trvrdé syry, tam je vraj BKM už ako keby predtrávená a stolica sa mu upravila. Fungujeme takto skoro dva roky, kaká každý príp. každý druhý deň a už len do záchodu

sakura77
15. únor 2010

ahojte,tak my sme pred dvoma mesiacmi mali tiez tento problem,maly uz cika a kaka dlho do zachoda,ale- narodila sa nam mala a odvtedy vzdy pockal na "spaciu"plienku-kedze na spanie este mal,najprv som si to ani nejak neuvedomila ze len do tej plienky "naklada"az po nejkych 10tich dnoch,nijako sme ho nemohli presvedcit a ked som mu ju nedala,tak tiez to "zadrzal"-tak som jedneho krasneho dna vzala glycerinove cipky a sups ho tam-to proste ide aj ked nechce,ked som zbadala ze uz ho to tlaci a beha hore dole a nie a nie na to wecko sadnut,proste sme ho tam s muzom nasilu posadili a drzali-no revy boli,aj sme to skoro vzdali-ale po 3 razoch-a s tym ze plienku uz nedostal,zacal sa znova pekne pytat naspat
neviem,pre niekoho mozno drasticke,ale fakt som sa bala aby sme neskoncili s "kakacou plienkou" az po zakladku
no a este na zmakcenie stolice som mu podavala sirup "fruktolax"

zuzana154
15. únor 2010

Ja mám síce len 2,5 ročného syna, ale mali sme podobný problém. Na záchod cikať sa sám pýtal, cez deň sme boli bez plienky, alevykakal sa vždy do slipov alebo plienky hneď po zobudení. Vyriešili sme to tak, že vždy keď sa vykakal sme mu s manželom - podľa toho kto bol doma - vysprchovali zadok vlažnou až skoro studenou vodou. Povedali sme mu, že kaka ide dole len studenou a teplou sa nedá umyť. trvalo to asi týždeň a potom začal pekne kakať do nočníka. sám došiel s tým, že on chce kakať do nočníka a nechce sprchu. Možno sa to zdá ako surová metóda, ale funguje a fungovala aj na môjho brata keď bol malý a mal už ísť do škôlky

pavlina05
20. pro 2011

Ahoj!
Tak my máme 3,5 roku.Malý má stejný problém. Chodí do školky, normálně čůrá,ale kaká pouze do plín. je to šílený.Ve školce nekaká,čeká až bude doma a řekne si o plínku.Lehne si, vysleče a čeká až mu ji dáme.
Sliby,výhružky, nucení na wc...nic nepomáhá. už se bojím jak dlouho tohle celé potrvá? Nevím si rady...jen slyším jak je to hrozný,že je divnej,a´t to řeším,...ach jo!
Co mám tedy dělat???

llllucka
21. pro 2011

Ahoj,já jsem problém s 2,5 letým synem.Bez plínky byl ve dvou letech,ale kakat jedině do plínky.Byla jsem z toho celekm bezradná,protože měl jít do školky a i když plínky tolerují,nechtěla jsem,aby toto museli řešit (on má teda psychický blok a jinde než doma nekaká).A taky mě nebavilo přebalovat z hovínek tak velké dítě.Přečetla jsem toho hodně,ale skoro všude píšou,že se musí vydržet,že si k tomu dojde samo.No nedalo mi to a trochu jsem mu pomohla.Nejdřív to začalo,že když chtěl kakat,tak jsem mu dala plínku,ale řekla jsem mu,že si musí sednout na nočník.Když se vykakal,tak jsem samozřejmě hodně chválila .... Druhý a třetí den to bylo stejný a čtvrtý den jsem mu řekla,že zkusíme dát plínku ne na zadeček,ale do nočníku,že alespoň nebude mít špinavej zadek.Přistoupil na to a vykakal se.Takže jsem mu hodně zdůrazňovala,jak je to fajn,že nemá špinavej zadeček a jak je šikovnej.No a pátej den jsem mu tam už plínu nedala.Od té doby už kaká sám a bez plínky.Nevím,jak to má tvůj syn,ale můj kakal do plínky tak,že se někde předklonil (ideálně se opřel o stůl),tak mě napadlo,že nechce kakat na nočníku,protože vlastně neumí kakat v sedě.A nejspíš to bylo tím.

pavlina05
21. pro 2011

Nas Ales nikdy na nocnik nechodil,nikdy na nem nesedel,to bude ten problem ☹
On cura ve stoje.A kaka take ve stoje,v pokojicku za pytlem hracek.
Uz nevim co delat.To co tady psaly holky mame vyzkousene, i hodinovy rev na wc,...a nic☹
Uz mam i malivanou knizku a zviratkach co kakaky do plinky,....a nic
Na nocnik jej nedonutim,on jeci....
Zvazuji,ze mu mezi svatkama proste plinku nedam...uvidim jak to vydrzi....

pipiii
22. pro 2011

@pavlina05 ahoj, tu plinu mu nesmis dat. Je to pro tebe otrocina a budes prvni dny jen veset veci na topeni ale pak to pujde, jen mu ji proste nesmis dat! Ja jsme na nocnik naucila dcerku pred mesicem 25 mesicu. Prvni den, jsem ji rekla ze se to nedela, druhy den taky, treti den jsme na ni zvysila hlas a asi paty den jsme ji uz placla na holy zadek kdyz se vycurala do kalhot. Zkousela jsem metodu ,,za bonbon,, a chvili to fungovalo pak ne.. jedine co je opravdu dulezite nedat plinu nedat! drzim palce. Ja bych snad 4 letemu diteti s prominutim fakt zmastila zadek😀a at si to jeste uklidi😀

pipiii
22. pro 2011

Tak ja jsme si precetla vetsinu diskuze a temer vsechny pisete.. take mame problem ze kaka jen do plinky... vzdyt to je ten problem! tu plinku tem detem nesmite dat, oni vedi ze ji dostanou, ze si nekam zalezou a muzou to do ni udelat. Nechte deti at to zadrzuji i nekolik dni kdyz vas tim chteji psychicky vydirat ale vy se nedejte, oni se pak do tech teplacku, kalhotek, slipu pokakaji, nechte je v tom chvili at si v tom sednou,at to poradne citi atd. Tohle je podle me nejdulezitejsi krok. Oni deti dokazi rodice dobre vydirat aby si vynutily to sve, ale nedejte se!! zvladnete to!

prasiatko30
22. pro 2011

@pipiii - vidno ze si este nevidela dieta s vaznym problemom zapchy inaksie by si takto nemudrovala 🙄 😅

prasiatko30
22. pro 2011

my sme tento problem nemali ale poznam pripad - chlapec - velmi inteligentny, ma vynikajucu pamat, muzikalne nadany - a az skoro do 6rokov nebolo mozne ho donutit kakat na zachode - 0bodov, vydrzal aj nevydrzatelne - pomohlo len to ze velmi respektoval svoju pani ucitelku - matka sa porozpravala s ucitelkou a ucka urobila v triede vseobecnu debatu o tom aki su uz velki a co vsetko uz musia vediet a podobne - bez uvadzania mien, bez toho ze by ho dali na lavicku hanby ale on si to po tej debate nejako uvedomil a odvtedy chodi na zachod - proste len vyssia autorita zabrala 🙂

ined77
22. pro 2011

@pavlina05 🙂 ...tak mu tu plenku prostě nedávej a počkej co to udělá, ale neustupuj 😉 .
bít ne, to nikam nevede.náš malý mi tohle taky dělal, i když on si troufám říct z rozmaru, měl snad rok plenku jen na noc a vždy po koupeli se mi hned pokakal, ale ještě se u toho usmíval 😠 😀 .tak jsem se rozhodla, že teda takhle ne...příští večer už plenku vůbec nedostal a světe div se, je to skoro půl roku a naprosto bez nehody 🙂 .člověk pořád čeká a bojí se a ani si nevšimne, že ten správný okamžik už třeba nastal 😉 .
držím palečky ať uspějete 🙂 .

sarunatko
22. pro 2011

@pipiii Sice se mě to ještě netýká, ale souhlasím 🙂 Teda až na to plácnutí po zadku, to si zatím nedokážu vůbec představit 😀

prasiatko30
22. pro 2011

baby - videli ste uz niekedy dieta - a aj dospely ma co robit - s niekolko dnovou zapchou - vyvolanou nim "z trucu" ako hovorite alebo len preto ze nemoze pre zmenu stravy, malo vody, pri zmene prostredia, akykolvek dovod????????? viete ake bolesti brucha mu mozete sposobit????? ze po niekolkych dnoch bez kakania je dietatu uz pekne komplikovane sa vykakat samemu????? videli ste uz niekedy dieta ako place na zachode lebo ho strasne boli pri tlaceni??????? su to strasne krce, ktore clovek nepraje ani dospelakovi nie to este dietatu!!!!! co mas chut mu vybrat tie gulky prstami len aby sa mu ulavilo - dcera mava obcas zapchu a to vam teda neprajem zazit - co sa boji potlacit lebo ked tlaci tak ju to boli, co si myslis ze ju roztrhne - takze nieco take ako nechat dieta cakat aj 3-4 dni alebo aj viacej ho neprinuti k tomu aby si uvedomil ze s plienkou kakat nebude ale skor mu privodite omnoho vacsie problemy - absolutnu paniku pri kazdom vyprazdnovani - ono takato halo psychologia ktoru tu prevadzkujete na papieri je sice pekna ale ku kazdemu dietatu treba pristupovat individualne a podla situacie a taketo hura akcie by som si teda rozmyslela a poriadne!!!!

pipiii
22. pro 2011

@prasiatko30 informace od me lekarky: pokud dite nekaka 10dni tak je to zcela normalni.. ja jsem Amalce dala svestkovy kompot a hned to bylo 🙂
@sarunatko koukam 6 mesicu to jsem si taky nedokazala dat diteti na zadek... ale uvidis pak jak jsou na zabiti.... 😀

pipiii
22. pro 2011

@prasiatko30 ale tak diteti muzes dat prirodni nebo jine projimadlo atd... ale kdyz budes ustupovat a litovat ditre tak bude vedet ze toho vzdy zase dosahne...

jasminet
22. pro 2011

@pipiii je "normalne" ked 10 dni nekaka cisto kojeny novorodenec, nie 2-4-6 rocne dieta, ktore konzumuje vsetko. skus neist ty 10 dni na velku potrebu...

pipiii
22. pro 2011

@jasminet ja jen rikam, ze v takovem pripade je to umanuti ditete a pokud tu plinku mu date tak on se radsi bude trapit bolestma aby dosahl SVEHO!!! ale pokud maminky nechteji aby trpel bolesti, tak mu plinku daji, on si zaleze do koutku, vykaka se do ni a za tyden to muze byt to samy.. pac vi ze ji dostane! oni to v sobe zadrzuji dobrovolne. Zkusila bych nasadit projimadlo, vzdyt to jsou uz velike deti co vam dobre rozumi, chapou vas a snazi se vas jen donutit k tomu aby si vydupaly co oni chteji!!

prasiatko30
22. pro 2011

@pipiii - je velmi vidno ze ty taky problem nemas inaksie by si sa na to pozerala uplne inaksie 🙄 pozri sa ja ked som nemala deti alebo este ked som mala moju prvu dceru s ktorou som nemala absolutne ziadne problemy co sa jedla, chodenia na serblik, spravania sa v restauracii a pod tyka tak som tiez hovorila ze to sa proste musi tak a tak a ak nie tak proste zasiahnut tvrdsie a je to - potom prisla moja mladsia dcera a clovek si hned uvedomi ze kazde dieta je uplne ine a to co plati na jedno na to druhe uz nie tolko pripadne ten isty postup ti moze dat uplne iny vysledok - zvycajne uplne opacny aky si chcela dosiahnut - tu nechcem povedat ze dietatu je treba povolit uplne vsetko a nechat nech je panom domu ono - to v ziadnom pripade!!!!! ja len hovorim ze treba najst sposob ako na kazde jedno ist a dosiahnut to svoje a vela krat silou a drastickymi rieseniami nikam nedojdes len dovedies veci na uplnu hranu do bezvychodiskovej situacie - kde ty nechces ustupit lebo inaksie by vyhralo dieta 🙄 a dieta nechce ustutpit lebo je tvrdohlave ako mulica 🙄 .nestoji to za to!!!! treba najst sposob - napr lllucka opisala velmi dobry sposob ako na to.

a tak ako uz napisala jasminet - 10dnove nekakanie je bezne u plne kojenych deti u deti ktore sa uz normalne stravuju by to uz bol paradny problem, bud rada ze to nemusis riesit u tvojej dcery ale nestavaj sa k tomu tak kategoricky ked nemas ani pojem ake to je ked mas ten problem doma s vlastnym dietatom!!!!

pipiii
22. pro 2011

@prasiatko30 ja jsme jen napsala sve reseni, tak jak to vidim ja, byla bych schopna 4 lete dite opravdu strcit pod ledovou sprchu. Chapu ze je to asi drasticky ale ja jsem ted ucila to same u dvoulete holky a to jine deti uz davno chodily na nocnik. Samozrejme kazdy si to udela po svem a je dulezite prijit na problem... ale pokud by plinu nedostal co by mu/ji jineho zbyvalo?! do kalhot a pak bych ho/ji v tom nechala, tak jako jsme to ted delala s moji dcerou...

pipiii
22. pro 2011

ja jsem ji plinu proste nedala, k te sprse u nas nedoslo 😉

prasiatko30
22. pro 2011

praveze to ze vela deti je schopnych zadrziavat - kebyze to urobi to nohavic to by bol este ten lepsi pripad a tu ladovu sprchu by som asi dala matke nie dietatu - ci by sa skludnila 🙄

jasekd
22. pro 2011

@pipiii teda ja bych chtela byt tvoje dcera 😅 😝

pipiii
22. pro 2011

@prasiatko30 dnesni maminky se deli na nekolik skupin a nikdy se v tomhle nazoru ci rade nesjednotime.. Ja bych v takovem pripade resila problem s detskym psychologem ale proste doma bych byla raznejsi.... Me stacilo byt v anglii 14 dni kde se deti nebiji´, ja sve dite rozhodne nemlatim hlava nehlava. Ale matka ktera dela vse jak dite piskne.. to neeee