Kakání do plíny ve 4 letech. Máte zkušenost?

mysteria
7. srp 2009

Máme takový problém, moje zlatíčko (skoro 4 roky) odmítá kakat do záchodu, nebo nočníku. s čůráním na záchod problém už dávno není, nepotřebuje ani plínku na noc, jen při kakání BĚHÁ . Nevím jak ho to odnaučit, aby prostě seděl na wc 😒 vzhledem k tomu, že jde v září do školky, tak si to vůbec neumím představit.

Když mu plínku odmítám dát a posadím ho na záchod, tak začne řvát a raději "to" v sobě drží i několik dní, což mu rozhodně neprospívá.

Máte někdo podobnou zkušenost? Umíte někdo poradit?

Prosím, zapojte se do diskuze jen v případě, že k tomuto tématu máte, co říct. Už tak jsem z toho dost špatná a nepotřebuju tu číst rady typu "já jsem dokonalá a mám dokonalý dítě, který vše umí" nebo aby se to změnilo v nesmyslnou výměnu názorů, jak to tu bývá ve většině diskuzí, děkuji!

danu
7. srp 2009

skus si precitat aj tuto temu je to o 3 rocnom
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

zdenka26
7. srp 2009

Ahojky,já stím zkušenosti nemám,ale brácha má 4 letého synka a má uplně stejný problém.Malý to drží a čeká až dostane večer plínku,vykaká se ,švagrová mu plínku sundá a je celou noc bez plenky.švagrová to nehrotí a já být tebou tak to taky nějak neřeším.Zkoušej to a uvidíš. 😉

petrunka01
7. srp 2009

Ahoj...já Tě zcela chápu,že jsi z toho špatná.Ale naopak bych si dost slibovala právě od školky.Děti všechno rády opakují a když uvidí jiné děti,myslím,že taky příjde na chuť kakání do záchodu. 😉

mysteria
autor
7. srp 2009

jako on už se párkrát do wc vykakal, ale prostě mu u toho chybí to jeho běhání, on fakt běhá po celým bytě než "vykoná své dílo" 😒

paolin
7. srp 2009

ahoj, jsem pro s tou školkou 😉 Vítka školka hrozně posunula kupředu. měl problém "jen s čuráním ve stoje", ale během pár dní to vypracoval 😀
no a co třeba zkusit nějakou tu radu od psychologa?

mysteria
autor
7. srp 2009

paolin: nad tím sem nepřemýšlela

paolin
7. srp 2009

mysteria, já jsem se odhodlala se synem jít k psychologovi v červnu a musím říct, že nám to moc pomohlo. taky mi poradil s počuráváním v noci. Vítek spal téměř do 4 let v noci s plínkou. musím říct, že návštěva byla moc příjemná, hodně jsem se dozvěděla a dostala dost inspirací. doporučuju 😉

mysteria
autor
7. srp 2009

a byla jsi tam i se synem, nebo sama? jak to probíhalo?

paolin
7. srp 2009

byli jsem tam všichni čtyři 😉 Vítka si nejdřív vzala doktorka do jiné místnosti - ze začátku jsme mysleli, že je to sestřička. finta na děti 😉 a mezitím si s ním hrála, malovala, povídala, dávala různé úkoly a my zatím sepisovali kartu. pak si nám pozvala všchny k sobě a ptala se na různé otázky nás. no a pak to celé shrnula, popsala nám Vítka po psych. stránce. byli jsme tam asi hodinu a půl a povídali si, ona nám dávala rady a doporučení a tak. hodně to pomohlo i mě, páč jsem se taky mohla vykecat 😀 řekla mi pár věcí, které jsem vážně netušila a dělala opravdu špatně. no, odkládala jsem tu návštěvu asi půl roku, ale bylo to úplně zbytečné. bylo to celé jen ku prospěchu. nikdo mi nic nevyčítal, nenadával, něříkal že jsem špatná matka apod. 😉

mysteria
autor
7. srp 2009

ahá, no já bych asi měla pocit, že jsem prostě selhala 😔 ale určitě o tom popřemýšlím 😉 díky 😵

paolin
7. srp 2009

no, tak ten pocit jsem měla taky. v podstatě jsem počítala s tím, že z 80% to bude vše kvůli mně. no a nebylo 😉 nebo mi to rozhodně nikdo neříkal 😉 hele, znám dost lidiček, kteří mají podobný problém. a třeba to ani nechtějí řešit a to dítě tak nechají a neřeší to, jako ty. takže jsi rozhodně neselhala. chce to určitě jen drobný fígl a vše bude OK. psychologové tyhle situace znají, takže ti určitě poradí 😉

mysteria
autor
7. srp 2009

a jak si toho psychologa našla? někde na netu, nebo jako doporučení od někoho?

paolin
7. srp 2009

na netu a na doporučení Mudr. musíš mít od obvoďáka doporučení.

mayap
7. srp 2009

mysteria,
my sme problém s kakaním mali do 3,5 roka... vycikal sa bez problémov aj do nočníka aj na wc, ale kakať chcel zásadne len do plienky. priniesol si ju, stiahol gate a ľahol si na zem a čakal, kým mu ju dám... 😀
svokra ho dala raz nasilu kakať na nočník a on mal odvtedy asi nejaký blok...
ja som ho skúšala každý deň prehovárať, nech sa aspoň na chvíľku posadí na nočník a skúsi potlačiť (s väčšími, alebo menšími úspechmi... 😝 ) no párkrát sa mu podarilo puknúť si, ale potom prišla na rad plienka. on jednoducho nevedel tlačiť po sediačky. naveľa-naveľa asi po 3 mesiacoch skúšania sa mu podarilo pri puknutí vytlačiť aj niečo navyše... 😎 . ale zo začiatku kakával mikroskopické množstvá aj 5-6 krát denne...
potom sa to ustálilo na 1-2krát za deň
chce to len veľa trpezlivosti, podplácania 🤐 , a ono sa to podarí. a určite vyskúšaj aj psychológa, tým nič neskazíš... buď jeho rady pomôžu, alebo sa budeš musieť ozbrojiť trpezlivosťou.
a poznám aj také deti, ktoré sa vycvičia tak, že kakajú zásadne až po príchode zo škôlky... a to svojím obľúbeným spôsobom... 😉
ako moja mamina hovorí, ženiť sa s plienkou nebude, a deti nasilu nedonútiš robiť niečo čo nechcú...

garfieldmail1
7. srp 2009

Syn se taky naučil čůrat do nočníku a na travičku jako nic, ale vykakat se tam to ani náhodou. Akorát, že ani ta plínka už se mu moc nelíbí, chudáček nějak neví, jak se s tím vypořádat. Před nočníkem kadil i 2x denně, teď co 2-3 dny, naštěstí nemá tuhou stolici, takže ho to tlačení aspoň nebolí a ani si předtím nestěžuje na bolení bříška. Zatím to moc neřeším, no ale jestli to tak bude do 4 let, to bych z toho byla taky pěkně na nervy ☹
Tak sem s těma radama, jak chytře namotivovat nebo co 😉

drago
8. srp 2009

Mysteria my řešili to samé, ze začátku to trvalo tak dva měsíce než se vůbec naučila znovu kakat do plínky a nezadržovat to. Zkoušeli jsme i rady od doktorky že když se vykaká tak dostane čokoládku, cokoli a nic nepomáhálo. Jak to na ni šlo tak samovolně čůrala všude, kde zrovna byla. Měla strach, aby nezatlačila a nevykakala se. Kakání probíhalo se strašným řvaním a hodně dlouho. ☹ Odnaučili jsme asi před měsícem tak, že jsme jí řekli, že už je veliká holka a plínky nám už neprodají. No první 3 kakání byl horor. Ta se chudera na tom záchodě třepala, brečela a nebýt manžela, tak já bych jí tu plínku dala znova Taky to zadržovala 3 dny a jak to na ni šlo, tak jsme běhali pořád s brekem na záchod dokud to nevyšlo samo. Hodně pomohlo, že u ní na wc seděl manžel. On z toho nebyl tak vystresovanej a malá sním byla klidnější. Povídal jí, že to je to samý jako by kakala do plínečky a že kakají všichni atd. Ted´už chodí kakat sama a jenom mě zavolá, že už je vykakaná. 🙂

marianka79
8. srp 2009

ja som mala zase taký problém že sa mi syn nepýtal na velkú a to ani v školke takže potrebu vykonal do slipov vždy som mu musela pribaovat čisté chudatka učitelky ked mu to museli čistit čudovala som sa že mi ho nevylúčili v škole to bolo len občas a teraz sa mu to stane len raz za čas ked je do niečoho zažraný a nemá čas mysliet na iné ale to len troška pošpiní slipy takže nenaloží celý obsah to už by v jeho veku nebolo prístupné

marianka79
8. srp 2009

pardon neprípustné

garfieldmail1
8. srp 2009

marianka : no to jsou věci 😲 Zlaté učitelky 😉

Trošku jsem hledala na netu a jedna zajímavá rada zněla, přinutit dítě ať přitom kakání do plínky aspoň sedí na nočníku nebo na záchodě, aby se aspoň naučilo kadit vsedě a pak zkusit časem plinku sundat. A jinak teda motivovat, sladkostí nebo třeba nějakou super hračkou, kterou ale bude mít k dispozici jen při kakání do nočníku/WC a pak zase schovat třeba na WC někam, kde nedosáhne. 😉 Nebo jiné dítě za každé vykakání si na WC nalepilo nálepku 🙂

mysteria : ve školce podle mne nebudeš první ani poslední, možná učitelky přijdou s nějakým nápadem, tak se pak doufám podělíš s náma 😉

maxi08
12. srp 2009

My sme mali ten istý problém cca do 3,5 roku... cikanie bez problémov na WC... kakanie len do plienky... vysvetľovali sme , motivovali.. potom nastúpil do škôlky,ale kakal len doma zase do plienky, mala som obavu aby nezačal stolicu zadržiavať... vedela som že raz príde deň D 🙂 a podarí sa. Tak som vymyslela taktiku - vedel kde sú plienky uložené, sám si vždy vybral a prišiel že ide kakať, to bol taký rituál, tak sme domíňali všetky plienky a potom sme mu povedali že teta v obchode nepredala tatinovi pri nákupe plienky, pýtala sa koľko má chlapček rokov a pre tak veľké deti plienky nemajú ☹ zabralo 😅 , prvý deň sa snažil trošku zadržiavať ale prišiel na to, že to nie je príjemné a podarilo sa ! Odvtedy kakáme do WC úplne bez problémov. Na škôlku by som sa veľmi nespoliehala,môj malý kaká len doma ráno alebo večer, v škôle kakať nechce, aj povie, že chce byť na záchodíku sám. Tak veľa úspechov !

plostice
15. srp 2009

Ahoj,
náš malej má rok a na velkou chodí normálně. Občas se nezadaří, ale v 90% případů si řekne. Taky ho ale nebaví sedět na nočníku dlouho. Takže když siřekne a vykadí se rovnou, může zase běhat. Když to hned nejde, snažím se ho rozptýlit. Obvykle se mu líbí, když mu dávám na hlavu hračku a ta padá dolů nebo třeba teďka má období, kdy miluje pejsky. Tak máme knížečku, ve které je obrázek psa a malej s mou pomocí (ještě neumí dobře obracet stránky) hledá bafa. Ukazujem si i ostatní zvířátka, smějeme se u toho, děláme různý zvířecí zvuky. Malej nemyslí na to, že by už běhal, pak najednou zatlačí a je hotovo. Takže doporučuju rozptylovat, zabavit. U nás to krásně funguje. Doba na nočníku je sranda, ne jen nekonečný sezení. Blbý je, žetím dospělák zabije spoustu času, ale zase nemusím furt prát plínky 🙂

nika70
15. srp 2009

Mám už velkého syna, se kterým jsem tento problém jako s maličkým také řešila.Bylo to v období kolem 3-4 let. Největší problém je v tom, že většina dětí se snadno dostane do fáze, kdy začně "přecházet" nucení na stolici, ať už z důvodu, že "nemají čas" se vyprázdnit,protože jsou zabrané do hry, nebo proto, že mají při vyprazdňování nějaké nepříjemné, nebo bolestivé pocity.
Problém je v tom, že pokud dítě překonává opakovaně nucení na stolici, ztrácí se pozvolna defekační reflex, což znamená, že v nejhorším případě prostě přestane nucení uplně vnímat.
Pokud je dítě zdravé - to znamená funguje mu inervace tlustého střeva, musí se začít přísně dodržovat nácvik, který mu defekační reflex zase vrátí do původního stavu.
Děti, které už trpí několikadenní zácpou, je nutné na defekaci připravovat jemným klystýrem, což ale nejspíš není případ, o kterém tady mluvíte.
Potom je důležité dodržovat pevně dobu, kdy se dítě na vyprázdnění nacvičí - každý do má jinak, některé děti hned ráno, jiné během dne, většinou po jídle. My jsme nácvik směřovali na večer. Je hodně důležité, aby to probíhalo v klidu a dítě se cítilo OK. Hodně dětí právě z tohoto důvodu odmítají chodit na wc ve školce...je to pro ně příliš rušivé, stydí se apod.
V těch 4 letech už bych ho nerozptylovala ničím jiným, on musí vědět, že je na wc, případně na nočníčku kvůli tomu, aby se vyprázdnil, ne proto, že se u toho čtou pohádky apod. Ze začátku se to musí zkusit, pokud se nepovede, nenechat ho příliš dlouho, zkus opět později. Ale důležitá je důslednost. Hlavně nekárat a nerozčilovat se, když se to nepovede a vykaká se mimo. V tom jsem dělala dlouho chybu, protože už jsem z toho byla hodně vynervená a přenášela jsem to na něj.

Takže shrnuto - pevná doba, on si zvykne, že v tu určitou chvíli se má vyprázdnit, postupovat v klidu, ale důsledně. Upravit stravu tak, aby nejedl nic, co by mu zácpu mohlo způsobovat, hodně pít. To je důležité.
Pokud se to nebude dařit, doporučuji se co nejdřív obrátit na dětského gastroenterologa, mají s tím velké zkušenosti a pomůžou. Mě tenkrát hodně překvapilo, kolik dětí s tím má problémy, protože jsem ve svém okolí nikoho neznala a připadalo mi, že jsme exoti.
Přeju hodně štěstí! 😉

maca793
15. srp 2009

tak to je straľšné 4 rošné dieťa a kakanie do plienky? ale čo už, treba ho od toho nejak odvyknúť niečo mu za kakanie do WC sľúbiť možno sa toho chytí držím palce

atrami
16. srp 2009

To je hrozne veľa. Prostredný má 4 roky a plienku mal ešte pred rokom a hanbila som sa ako blázon. To už je zanedbanie starostlivosti. Pravdepodbne to vyrieši len detský psychológ.

Syn odmietal chodiť na veľkú v školke. Na záchodoch nemajú dvere a on sa jednoducho nevykakal. Inde problém nemá. Potrebuje svoj pokoj.

yukki
16. srp 2009

Ja si ymslím, že je to skôr nejaký blok, ako zanedbanie starostlivosti. Mysteria Skús tu, možno dačo nájdeš:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
alebo ešte je práve v tejto skupine tém niekoľko, mne sa nechce hľadať, ale nájdeš tu.

nika70
16. srp 2009

Holky, to poslední, co Mysteria potřebuje, jsou konstatování typu - to je strašný, zanedbaná staroslivost apod..... pokud jste dobře četly, tak i v prvním příspěvku prosí, aby přispíval jen ten, kdo s tím má zkušenosti a ne aby jsme jí přidělávaly víc starostí a depresí, než s tím má.

Atrami - pro tvoji informovanost - můj syn nebyl žádné zanedbané dítě, ale až při těchto problémech se zjistilo, že se narodil s vrozenou vadou tlustého střeva, jmenuje se to Hirschprungova choroba a obvykle se na to přijde okamžitě po narození..... My jsme měli zvláštní formu a rozhodně jsem se za to nehanbila, ale řešila jsem racionálně, co pro něj můžu udělat. Psycholožka mi ho rozebrala na součástky tak, že jsem po 2 sezeních odmítla tam nadále chodit, zvládli jsme to za velkého přispění Mudr.Sýkory z dětské gastroenterologie v Plzni.

Měli by jste vážit podobné soudy.....

gabca35
19. srp 2009

Ahoj, prosím nemá někdo zkušenosti s dítětem, které se narodilo bez konečníku, mám pětiletého syna, a pořád to nemá v pořádku, kadí do kalhot i desetkrát za den, prosím poraďte.

garfieldmail1
19. srp 2009

Gabca, tak na tohle bych asi založila nové téma, aby se Ti nějaká zkušená maminka opravdu ozvala, já jsem tedy o něčem takovém ještě neslyšela 😕 Držím opravdu moc palce, ať se někdo s kvalitní radou ozve 😉

lprost
19. srp 2009

Misteria,
mě to přijde že kluci s tímhle mají trošku větší problémy a pomaleji si zvykají na záchod. Tak např. můj mladší (3roky) statečně od jara odmítal chodit kakat na záchod, o plínku si neřekl.....takže když to na něho přišlo, bylo to prostě ve slipkách! Nechtěla jsem na něho tlačit aby se nějak neblokl....ale když jsem některý den přepírala i 3x, byla jsem naštvaná dost 😠 . Zkusili jsme na něho všechno - po dobrém, po zlém.....a pomohly ÚPLATKY! Je to mlsoun, ulítává na žvejkách, tak jsem mu jednoho dne řekla že žvejka bude jen za kakání na záchod. Když vyděl že se mnou nehne, šel to zkusit a ONO to šlo!!!! Takže až na nějaký výjmečný karambol, jsme v poho, už si i sám říká, ale žvejky musím mít pořád s sebou! Tak hodně štěstí! Jen přijít na to CO na ně platí!

draga
19. srp 2009

mysteria mému prckovi je sice jen 2,5 ale máme úplně to samý...prostě eeefuj jedině do plínky, čůrat si řekne, sám si dojde...ale jak má být hovňous tak doskotačí a Maminko plínku...já to zatím neřeším, protože si říkám, že na to dojde sám, ale vidím, že možná nedojde...on už hodněkrát udělal bobany i do nočníku to se pak jako všichni radujeme, tleskáme on zasedne znovu a udělá ještě pidibobek...ale příště zase dojde že plínku...asi to je u těch kluků fakt nějak jinak...tak držím nám všem palce 😎