Kakání do plíny ve 4 letech. Máte zkušenost?

mysteria
7. srp 2009

Máme takový problém, moje zlatíčko (skoro 4 roky) odmítá kakat do záchodu, nebo nočníku. s čůráním na záchod problém už dávno není, nepotřebuje ani plínku na noc, jen při kakání BĚHÁ . Nevím jak ho to odnaučit, aby prostě seděl na wc 😒 vzhledem k tomu, že jde v září do školky, tak si to vůbec neumím představit.

Když mu plínku odmítám dát a posadím ho na záchod, tak začne řvát a raději "to" v sobě drží i několik dní, což mu rozhodně neprospívá.

Máte někdo podobnou zkušenost? Umíte někdo poradit?

Prosím, zapojte se do diskuze jen v případě, že k tomuto tématu máte, co říct. Už tak jsem z toho dost špatná a nepotřebuju tu číst rady typu "já jsem dokonalá a mám dokonalý dítě, který vše umí" nebo aby se to změnilo v nesmyslnou výměnu názorů, jak to tu bývá ve většině diskuzí, děkuji!

pipiii
22. pro 2011

@jasekd 😉 😉 😉

prasiatko30
22. pro 2011

@pipiii -mna by len zaujimala jedna vec kebyze ti v skolke chytia tvoje dieta a za to ze sa pokaka alebo pocika alebo za to ze nechce cikat - kakat- papat vtedy ked to povedia ucitelky a tak ju strcia pod ladovu sprchu tak by si asi isla aj na policiu a udala ich za sikanovanie a za tyranie dietata preco to teda robis ty vlastnemu dietatu -nechapem tomu - je to uplne mimo akejkolvek logiky 😠

reruna
22. pro 2011

@prasiatko30 tak problém se zácpou znám u svých dětí moc dobře, je to opravdu hrozné, nesouhlasím s metodami @pipiii učení na nočník plácáním po zadku nebo za odměnu, to fakt ne, ale v jednom má pravdu - ty děti to opravdu zadržují vědomě a dokážou to dělat i natruc rodičům, protože ví, že tu plenku stejně dostanou - jen aby vyhrály nad rodičem, klidně ohrožují svoje zdraví - doporučuju přečíst knihu Malý tyran od J. Prekopové - děti jsou někdy schopné strašných věcí v rámci boje o moc s rodičem... Se zácpou se dá naštěstí docela dobře vyrovnat pomocí stravy (švestková šťáva, kompot, hodně ovoce a zeleniny, mléčné výrobky, lactobacily, žádná rýže, mrkev, brokolice, borůvky, banány, čokoláda, žádné celozrnné pečivo, někomu zácpu způsobuje i mléko), projímadla, lactulosa, glycerinové čípky... Já jsem pro to dítěti neustále v klidu vysvětlovat, kde se kaká, proč se kaká (aby nebolelo bříško atd.), upravila bych stravu případně po poradě s dr. nasadila nějaký lék na zácpu např máme dobrou zkušenost s duphalacem a tu plenku už nedávat, pokud by to do 2 týdnů nemělo nějaký efekt, tak bych to zase řešila s dr. případně psychologem...
@llllucka takhle nějak si to představuju, v klidu, vysvětlovat, pochválit, netrestat, ale neustupovat a mě to čeká teď s mladším synem, protože ten zásadně kadí vestoje, takže budeme trénovat a trénovat a odpenkovávat

jasekd
22. pro 2011

@pipiii No ja nerikam skakat jak dite piska, ale tohle fakt ne 😝 aby ses jednou nedivila, co jsi zpusobila temito metodami, netvrdim, ze jsem dite nikdy neplacla nebo nezakricela, ale strkat ho pod ledovou sprchu, protoze ma s necim problem...
Jinak se k tematu nevyjadruju, nemam tak stare dite, nemuzu slouzit, muj syn na nocniku kaka velmi spolehlive, i kdyz jinak ma plenku 24/7, curani rozhodne vychytany nemame. Podle me ve 4 letech je na miste porada napr. s psychologem.
@prasiatko30 opet mohu jen souhlasit...

reruna
22. pro 2011

@pipiii no ona totiž existuje i výchova, kdy se děti nebijí a přitom se jim nemusí dávat vše, o co si řeknou - je to výchova respektující

prasiatko30
22. pro 2011

@reruna - ale vsak ja sa nehadam o tom ze to to dieta zadrzuje vedome - samozrejme ze oni to robia vedome na zaciatku - pokial nedostane plienku tak sa proste nevykaka a bude to vedome zadrziavat ale po 2-3 dnoch uz toto vedome zadrziavanie prechadza k tak poriadnej zapche ze ono uz ani nedokaze sa vykakat ani s tou plienkou - to je ten problem ze sa mu moze navodit este nebezepecnejsi stav a ako hovorim to su hnusne bolesti aj pre dospelaka nie len pre dieta - a u deti ti to moze vyvolat stav ze sa bude obavat robit kaku a vedome bude koli prezitym bolestiam oddialovat vyprazdnovanie a nakoniec z toho moze byt problem aj ked ma plienku na zadku 😖

reruna
22. pro 2011

@prasiatko30 souhlasím, psala jsem jen to, že je nutné předejít tomu zadržování stolice, vůbec to nenechat zajít tak daleko...

zuzana581
22. pro 2011

Ahojte. Ja súhlasím s tým, že by sa dieťa nemalo nútiť nasilu a už vôbec nie s capnutím na zadok aby kakalo, alebo cikalo bez plienky a to ja som zas neni úplne zásadne proti capnutiu na zadok, ale určite nie v tomto prípade. V takomto prípade môže akékolvek násilné nútenie vyprázdniť sa bez plienky spôsobiť naozaj vážne komplikácie dieťaťu, či už psychické, alebo fyzické v podobe zápchy, čo naozaj nie je sranda. Môj malý má ešte plienku. Vonku a na kakanie. Niekedy piští aj doma, že chce plienku (väčšinou doma už nemá), tak ho vždy skúsim nejak zaujať inak a poviem mu že nech chvílu počká, lebo musím rýchlo pomiešať polievočku, alebo si proste niečo vymyslím, a dám mu šerblík tak aby ho videl. Väčšinou potom zabudne, že plienku chcel a je doma bez. Kakáme ešte do plienky a mne príde vek do troch rokov na kakanie do plienky úplne v pohode. Nehovorím, že to neskúšam, ale nenútim. Raz sa vykakal do šerblíka a asi sa mu to nepáčilo, lebo potom nekakal tri dni. Tak som mu povedala, že mu dám plienku, nech kaka a vykakal sa. Naozaj zadržiaval a toto ja nepotrebujem. Velmi sa mi páči systém akým to urobila @llllucka určite ho začnem na jar praktikovať, ak sa dovtedy neodnaučí, aby sme do leta boli úplne bez plienky. Do tých troch rokoch treba skúšať a nenásilne hravou formou nabádať dieťa aby kakalo bez plenky. Čo sa týka ale už detí, čo chodia do škôlky 3,5-4 ročných, ktoré majú s týmto problém, tak by som dieťaťu povedala, že toto je posledný balík plienok a potom už nie sú. Nepradavajú, nevyrábajú a musí kakať bez. Že ani ostatné detičky nemajú plienky. Ak by bol problém naozaj neriešitelný, tak by som išla za detským psychologom.

pipiii
22. pro 2011

holky ja sve dite nemlatim ani nestrkam pod ledovou sprchu!!😀 to aby tady nedoslo k nejakym nejastnostem😀 ale na zadek ji placnu, kdyz schvalne necim hazi o zem apod.. jen na 4 letech je to vylozene psychicky blok, ktery se musi nejakym zpusobem resit s odbornikem. Kazde dite je jine a nemuzu soudit.. ale mam ve svem okoli plno maminek ktere jsou naprostym otrokem vlastnich deti. V Italii deti maji bezne pliny do 4-5 let i dudliky vcetne kocaru, tam se nejaky nocniky neresi vubec.. Ale to je proste pro me extrem.. Ja bych zkusila metodu nedat plinu a pak jit k detskemu psychologovi.

prasiatko30
22. pro 2011

@reruna - a k tomu ze sa podla stravy da pekne bojovat proti zapche - no neviem minule som bola s jendou kamoskou ma dcerku 3r a presne ten isty problem a to jej matka hovori ze jej uz stravu upravili, kazdy den zje ovocia - slivky, kiwi, vlaknina a aj tak ma problem sa vykakat - proste niekto to ma asi predispoziciu na taketo veci

prasiatko30
22. pro 2011

@pipiii - no konecne si to napisala rozumne 😀

magali
22. pro 2011

fuuha tazka tema.. nas maly ma len 14 mesiacov a uz sa ma vsetci vypytuju ci chodi na nocnik.. nechodi, lebo tam nevydrzi ani dve sekundy sediet.. nenutim ho, je este maly, ale dufam ze nebudeme mat neskor porblemy.. svagrinin maly nechcel kakat do zachoda asi do 3,5 roka, potom sa to akosi naucil, ale tiez mali z toho strasne nervy, a maly aj niekolko dni nekakal kym mu nedali plienku.. niekde som citala ze az do 5 rokov je to este v pohode ze potom by sa deti uz mali zacat pytat, ze to pochopia, ale je to asi dost neprirodzene a nepochopitelne, ze take velke dieta to proste nevie.. ja by som asi tiez nenutila, radsej cakala ako sa to vyvinie a nejakou nenasilnou formou by som sa snazila to dietatku vysvetlit.. no lahko sa nam vsetkym hovori ze? inak este k tomu zadrziavaniu stolice, svagrinine decka to robia stale, obidvaja chalani drzia cely den stolicu, nevedia sa vykakat v skolke ci skole, ked pridu domov, idu na WC, to sa mi zda tiez divne, ale hlavne ze sa vykakaju

petkave
22. pro 2011

K tejto téme zatiaľ nemôžem napísať osobnú skúsenosť, ale zaráža ma, ako tu podaktoré... napr. @atrami hovoria o zanedbaní starostlivosti... Držím palce, nech sa čoskoro dajú veci do poriadku. 😵 Moje dieťa má 16 mesiacov a tiež nechodí na nočník, lebo tam nevydrží... podobne ako u @magali ...

reruna
22. pro 2011

@prasiatko30 pozor na tu vlákninu, když je jí moc, tak zácpa je tu hned... a záleží taky na příjmu tekutin, zkoušeli laktobacílky, vyřadit mléko, popřípadě ten duphalac či laktulosu? - při dlouhodobé zácpě by to dr. měli naordinovat... jednu dobu jsem to hodně řešila, tak jsem k tomu přečetla pár diskuzí a bohužel některé případy byly až takové, že dítě muselo na operaci, na úpravu střeva a konečníku....každopádně dlouhodobá zácpa je problím velmi vážný a je nutné to řešit s dr.

magali
22. pro 2011

@llllucka super napad.. a to s tym kakanim v stoje bude asi pravda.. synovec tiez nevedel kakat po sediacky, potom sa to akosi naucil, ale bol to boj

jasekd
22. pro 2011

@pipiii tak s prispevkem z 13:17 musim naopak jen souhlasit!
@reruna se stravou souhlasim, ikdyz ani ta nema u nas nekdy efekt, na projimadla bych byla opatrna, aby si nevytvorily deti navyk a pak to bez nich uz ani neslo...
@petkave Na prispevek @atrami jsem nereagovala jen proto, ze puvodni dotaz zakladatelky i tato hloupa odpoved jsou starsiho data... Holt ma asi holka stesti a podobny problem nema. Ja taky ne a doufam, ze nebudu, mam zas jine, ktere by jinym lidem mohly pripadat jako zanedbani 😠 Matka, ktera na dite kasle, urcite prijde s takovym kontroverznim dotazem, kdy muze cekat, ze se na ni nektere chytre sesypou... Ale taky me to nadzvedlo 😝

jasekd
22. pro 2011

@reruna ted aby to nevyznelo, ze bych nechala dite prasknout, v akutni situaci projimadlo jiste, jen by se nemelo pouzivat porad.

petkave
22. pro 2011

@jasekd 😵 no to je tak, keď sa niekto zažerie do textu a nevšíma si dátumy 😀 😀 😀 😀

jasekd
22. pro 2011

@petkave 😀 ten prispevek byl tak na ranu, ze jsi ostatni prehlidla 😀

reruna
22. pro 2011

@jasekd to je jasné s těmi projímadly se musí opatrně, čípek jsem použila jednou, když už to fakt jinak nešlo, bylo to po doporučení dr. a potom jsme nasadili duphalac - ten by měl být nenávykový, užíval ho asi 14 dní, stolice se krásně upravila a od té doby si hlídáme stravu, občas se problém ještě objeví, ale ne už v té míře...

petkave
22. pro 2011

Trochu k téme... Môj syn ciká aj kaká ešte stále do plienok. Na nočníku párkrát sedel, ale asi iba 5 sekúnd a hneď zdrhal. Pre neho to bola strata času a on mal toľko veľa práce! Takže učenie na nočník je u nás zatiaľ neúspešné. Trochu ma to trápi, pretože od augusta musí ísť do škôlky a bola by som rada, keby už bol dovtedy pekne naučený aj na WC. Jediné, čo ma ukľudňuje, je, že v škôlke pracuje moja mama, takže bude s ňou a prípadne mu bude plienky vymieňať. V inej škôlke by sa mi na to asi vykašľali, takže ak by nebola táto možnosť, musela by som s ním asi ešte rok zostať doma...

smatulka
22. pro 2011

ahoj holky, ja se taky pripojim, ale ne proto, ze by snad muj syn mel s timto problem, naopak driv kakal do nocnika, nez se ptal curat 🙂 ale ja jsem jako dite podobnym problemem prosla a vdecim asi jenom trpelivosti moji maminky, ze to dopadlo dobre, nevim do kolika let jsem mela plinku, ale s kakanim jsem mela vzdycky potize a nekdy mam i dnes, jako dite jsem mela ukrutne bolesti, mamka se mnou musela sedavat na zachode a masirovat mi bricho, sama jsem na zachode jako dite nikdy byt nechtela (plakala jsem a bala jsem se te bolesti) a to jsem pritom netrpela na zacpu, proste jsem jenom mela velike bolesti, i ted jako dospelou me ty bolesti nekdy chytnou, vzdycky jsem si rikala, ze kdyz zvladnu tyhle bolesti, tak porod musi byt hracka 😀 a ja teda mela lehky porod a muzu vam rict, ze porodni bolesti byly proti temto prochazka rajskou zahradou, takze pokud s tim deti maji potize, urcite zadne nuceni, zadne vyhruzky, biti apod., je treba se obrnit trpelivosti, laskou a pochopenim a snazit se detatku pomoci, jestli samostatne nebo i po porade s lekari
drzim vam vsem pesti, at to s detickama zvladnete, oni vam za to jednou budou velmi vdecne, tak jako jsem ja vdecna svoji mamince

pavlina05
22. pro 2011

Holk, tak díky za téma na zácpu...tak teď babo raď...ach jo!

atrami
23. pro 2011

@petkave , možno som to zle napísala. Vobec som nemyslela zanedbávanie dieťaťa skor zanedbanie a banalizovanie problému.

atrami
23. pro 2011

@jasekd neviem prečo si usúdila, že nemám problémy. Moj syn mal vyše 3. rokov a mal plienky, ale riešila som to a nenechala dojsť do horšieho štádia. Riešila som to aj s lekárkou. Ale 4. ročné dieťa s plienkou je už problém pre lekára a nie pre net.
Bez toho, aby som sa niekoho dotkla, mám dojem, že lekári a niekedy aj zdravý rozum vymrel. Niekedy stačí zatojiť rozum, aby sa problém vyriešil.

jasekd
23. pro 2011

@atrami Kazdej ma problem... Pisatelka se treba ptala i jinde a resila to, ale prov nezajit pro radu tam, kde je matek velka koncentrace a maji ruzny problemy? Napsala jsi, ze uz ti to prijde "zanedbani starostlivosti", starostlivost znamena pece? Dale jsi napsala, ze jsi se "hanbila ako blazon" ci tak nejak. No tak tohle mi nekdo napsat, tak me fakt povzbudi 😝 Ono jen psane slovo se nekdy spatne pochopi... Muj syn s timhle nema problemy vubec, ale je mu skoro 21 mesicu a nechodi, a je zdravej, teda doktori to tak vidi, nepreju ti slyset, co jsem si o zanedbavani a podobnem vyslechla od naprosto cizich lidi, co nemaji o nas paru, takze jsem na toto celkem alergicka, nic vic, nic min... Sama jsi ten problem mela, tak bych od tebe nejmin cekala takovy ton, i kdyz jsi to nejspis myslela dobre. Blbe pochopeno, no...
Timto koncim, nebudu to tady plevelit, kdyz neporadim 🙂

ined77
23. pro 2011

@prasiatko30 🙂 ..já jsem pouze reagovala na příspěvek @pavlina05 😉 .o zácpě tam nebylo ani slůvko.
pochopitelně s dítkem, které provází takovéto problémy jaké popisuješ bych zacházela jinak a snažila bych se mu pomoci.
v našem případě šlo opravdu asi jen o rozmar, protože synek kakal během dne do nočníku naprosto bez problémů 😉 .

verbalinka
25. pro 2011

@pavlina05 ahoj, měla jsem stejný problém se synem. Na nočníku seděl jen jednou, jinak chodí čůrat jako chlapi na wc, takže u kakání nastal problém, chodil jen do plíny (sám si ji přinesl, vykakal se bez problémů). Pár měsíců před třetími narozeninami jsme mu pořád opakovali, že až bude mít tři, že už bude velký kluk a plína mu bude malá. Měla jsem vymyšlený plán, že mu dám malou plínu pro novorozeňata a že nebude mít plínu ani na spaní. Od září začal chodil do školky (měl 2r.9m.) a ze začátku ještě měl na noc plínu a na kakání taky. A najednou, asi po měsíci, oznámil, že už ji nechce a ani ve spánku ji nechtěl nasadit. No, spánek zvládl úplně bez počůrání, ale kakání - odmítal jít na záchod a odmítal plínu. Takže několik dní to držel, neustále brečel, že ho bolí břicho, zadek (jak se to tlačilo ven), ale když už jsmne ho přemluvili, aby si na záchod sedl, tak netlačil a snažil se to zadržet, co to šlo. Po cca 4 dnech už to na tom záchodě neudržel a vykakal se /se strašným brekem a řevem 😢 ). My jásali, že už to pochopil a bude po problému, ale změna nenastala. Takže jsem s ním už ani nemohla nikam chodit, protože ho pořád pobolívalo břicho, nic ho nebavilo a kakat odmítal. Objednala jsem nás k homeopatce, která doporučila homeo. Ale nakonec nebylo potřeba. Protože jsem mu začala dávat Lactulozu na změkčení stolice, aby ho to nebolelo a měl nutkání jít dřív, tak ho to popadlo ve školce. Učitelka si toho naštěstí všimla, šla s ním na záchod, on zatlačil a takhle šel s uč několikrát a od té doby chodí i doma 🙂 Teda kakat chodí jen, když se mu chce i čůrat, ale nechá se přesvědčit, aby si na čůrání sedl a u toho se i vykaká. Jsme neskutečně šťastní, protože vidět své dítě řvát bolestí (a to byl řev, který byl slyšet i venku před domem), bylo šílený. Takže nakonec pomohla autorita učitelky, které nemohl odporovat, na ten záchod šel a tlačil dle pokynů 😀
Přeju, ať to syna taky brzy přejde a naučí se to. Já doporučuju malé plíny, aby mu nešly zapnout a autoritu 😉

pavlina05
1. led 2012

Diky za rady....tak plinky jsme v utery zrusili.No a 3 dny nam chlapecek nekakal,4 den utekl vecer do pokoje a pokadil se do teplaku.Vcera za nim MM bezel,v domeni ze bude kakat,...taky ze jo,jen kakal zase v pokoji a brecel at tam nechodime.
Dnes nekakal,porad jej hlidame....myslim,ze rano si privstane a bude to v pyzamu☹
Ten kdo nevi co je tohle za trapeni,tak to jen tak nepochopi☹

petrakm
1. led 2012

@pavlina05
ahoj ,koukala jsem na tve foto a nevim,co ti presne psaly holky, ale neco podobneho mela moje neter, ve 3 letech stale do plinky, jinak curani ok..tenkrat to vyresili za uplatu..chtela moooc velkou trampolinu, takze na tu ji dostali🙂jinak si myslim, ze to dela mozna taky trochu na schval, kvuli miminku, ja mam doma sice uz 6leteho, ale mimi taky a moje starsi se po porodu zmenilo k nepoznani.. 😠 neves hlavu, kluci jsou zdravi, takze tohle neni trapeni.. 😉