Kauza Ježíšek. Jak to řešíte vy?

sarkabrezen
21. srp 2009

když se můj malý synovec zadíval na mé tehdy těhotenské ooobr bříško a pak závažně pronesl - a jak se jako to mimino dostane teto z toho břicha ven?? 🤐 tak jsem pochopila, že na některé dětské otázky je lepší se připravit. jasně, nelze se připravit na všechno, ale na "klasiku" jako je smrt, početí a zrození dítěte, bůh apod. určitě ano.

s blížícími se Vánocemi jsem do svého seznamu zařadila i Ježíška. a trochu si s tím nevím rady. 😨 "mlátí" se mi tady má mateřská filozofie vždy poctivého přístupu k dítěti a snaha o zachování dětského pohádkového světa. co si budeme povídat, je to přeci jenom lež, že. a navíc dost vachrlatá - narozdíl od jasně definovaného amerického santy clause - nám to český ježíšek moc neulehčuje. 😒

takže jak to řešíte holky?? jak vysvětlujete jak vypadá atd.? nevím proč, ale mám pocit, že miminko v jesličkách mi neprojde... jak může miminko dávat dárky...

ps: ptám se samozřejmě nevěřících maminek a rodin, u věřících je to jasné.
díky 🙂

konja
7. lis 2009

Našemu Filípkovi je šest roků a pořád na Ježíška věří, ale už samozřejmě jinak než malé děti. Vidí kolem sebe vánoční letáky, vidí hračky v obchodě atd. a dokonce s náma i párkrát byl něco kupovat, ale u nás se to vše vysvětluje takto:

1. Ježíšek žije v nebíčku a dohlíží na nás, celý rok kouká jak se chováme a když jsme hodní tak nás na Vánoce odmění.

2. Vánoční dárky jsou v obchodě proto, že i Ježíšek musí někde dárky nakoupit, ale protože je dětí a lidí na světe hrozně moc, tak mu musíme občas pomoct a koupit to za něj. Pak tyto dárky dáme večer na balkón a on si je v noci odnese, nechá je u sebe a když budeme hodní přinese nám je, ale pokud uvidí, že zlobíme tak je dá klidně někomu jinému!

3. Vánoční stromeček zdobíme všichni společně 23. prosince, zpíváme si koledy, zdobíme byt, to proto aby Ježíšek věděl, že na něj čekáme, že se na něj těšíme.

Takže ikdyž syn už určitě tuší, že věci kupujeme mi rodiče, tak ta pohádkovost tam je, protože Ježíšek to přeci všechnořídí, na vše dohlíží a nebýt Ježíška tak vánoce prostě nebudou 😉

zusma
7. lis 2009

Konja opravdu moc moc hezký🙂

petusko
7. lis 2009

ja mam deti male, takze doma to este neriesime, ale mam synoca a neter v skolskom veku, 7 a 9 rokov a min. rok tiez boli na pochybach, ako to vlastne je... ja som im to vysvetlila tak, ze je sice pravda, ze tie darceky kupuju rodicia, ale Jezisko cely rok dava pozor, pomaha mamine a ockovi, aby na vianoce mohli detom urobit radost. takze je to vlasnte jeziskova zalsuha, ze su na vianoce vsetci spolu a pod stromcekom su balicky 🙂
takze tak nejak podobne ako konja 🙂 😉

jaron
7. lis 2009

My nemáme problém vysvetliť Ježiška, lebo od malička jednoducho pre dcéru ani Ježiško nebol, iba Ježiš, živý, mocný, milujúci a milujúci rodičia. A čaro Vianoc stále máme, to myslím nezáleží ani tak na tom, či niekto má Ježiška, či nie, či má Santa Klausa, či deda Mráza... ale skôr na tom, ako si tie Vianoce urobia, ako sa správajú, akú atmosféru si vytvoria a pod.
Ale už sme myslím že písali na podobnú tému niekde tu na MK asi pred rokom.

dukie
7. lis 2009

Holky, nás to zatím netrápí, malej je moc malej, že jo. 😀 Ale už jsem nad tím shodou okolností taky přemýšlela a došla jsem k tomu, že ač nejsem křesťanka (nejsem ani pokřtěná), tak že si pečlivě nastuduju celý příběh o Panence Marii a Ježíškovi a věrozvěstech a vůbec o všem, co se toho týká... a že to malýmu podám nějak zjednodušeně jako pohádku, jako příběh, který se kdysi dávno stal... a že Ježíšek pak žil a konal dobré skutky... a vezmu to asi tak, že dodnes na památku jeho zrození a toho, že mu lidé k jeho narození nosili dárky, nosí dárky on dětem. 🙂

Jako sice to bude malinko ideově pochybené, ale pro ten dětský věk by to snad mohlo být přijatelné. 🙂 Stejně si myslím, že s příchodem do školky bude Ježíškovi konec... 😕

panterka
7. lis 2009

tak u nás zatíím stačí, když mu řeknu, že je Ježíšek kouzelnej 😉 myslím, že sám nějak cítí, že se v tom nemá šťourat, protože je to právě to kouzlo těch vánoc 😵

starwendulka
7. lis 2009

U nás všetky deti napíšu a nakraslia, čo si prajú na Vianoce. Samozrejme, sú to len maličkosti. Staršie síce na ježiška už neveria, ale aj tak.