Kauza Ježíšek. Jak to řešíte vy?

sarkabrezen
21. srp 2009

když se můj malý synovec zadíval na mé tehdy těhotenské ooobr bříško a pak závažně pronesl - a jak se jako to mimino dostane teto z toho břicha ven?? 🤐 tak jsem pochopila, že na některé dětské otázky je lepší se připravit. jasně, nelze se připravit na všechno, ale na "klasiku" jako je smrt, početí a zrození dítěte, bůh apod. určitě ano.

s blížícími se Vánocemi jsem do svého seznamu zařadila i Ježíška. a trochu si s tím nevím rady. 😨 "mlátí" se mi tady má mateřská filozofie vždy poctivého přístupu k dítěti a snaha o zachování dětského pohádkového světa. co si budeme povídat, je to přeci jenom lež, že. a navíc dost vachrlatá - narozdíl od jasně definovaného amerického santy clause - nám to český ježíšek moc neulehčuje. 😒

takže jak to řešíte holky?? jak vysvětlujete jak vypadá atd.? nevím proč, ale mám pocit, že miminko v jesličkách mi neprojde... jak může miminko dávat dárky...

ps: ptám se samozřejmě nevěřících maminek a rodin, u věřících je to jasné.
díky 🙂

j.a.n.u.s.
21. srp 2009

Sari 😀 ...dost dobre tema...

Vidis, ja nad tim neuvazovala...ja myslim, ze u nas(jakkoli je Elishka inteligentni), bude stacit tento rok jen rict, ze prisel Jezisek....nemela bych strech, ze se bude ptat odkud prisel, atd.
Pristi rok uz asi jooooo.

No, i kdyz predevcirem se me ptala co je to eletrina!!!!!!!! 😀

A u nas pak taky miminko v jeslickach neprojde, vidis-vzdyt ani ja fakt nevim jak vypada jezisek....jak mi ho "predali"nasi...se budu muset mamci zeptat....

A bolel vas prechod? Jak a kdy jste zjistily, ze to o nem neni pravda???

Ja si to uz nepamatuji...
Fakt dobra tema Sari 😉

mneme
21. srp 2009

sarka, nazdavam sa, ze ani veriace rodiny si nemyslia, ze darceky pod stromcekom im doniesol jezisko 😉 podla mna je vobec chybou hovorit o jeziskovi ako nosicovi vianocnych darcekov - skor by som sa zamerala na rodinny rozmer vianoc a ich atmosferu - svetielka, sneh, kolace, ozdoby - myslim, ze detsky rozpravkovy svet sa tym nestrati a rodic usetri seba od neskorsieho vysvetlovania a dieta od bolestneho precitnutia z viery v "loz". samozrejme, ak sa dieta pyta na betlehem, jezuliatko a tak, treba mu to citlivo vysvetlit - to uz v zavislosti od toho, ci ste veriaci alebo ateisti 🙂

jeudi
21. srp 2009

tak u nas kdyz jsou vanoce tak nez zazvoni zvonecek tak koukame z okna a vzdycky rikam hele tamhle leti a on chudinka kouka s vyvalenyma ocima...a pak reknu ze uz tam dal darky a on mi to pak cely vecer vypravi ze priletel jezisek a dal mu darky..mimochodem...vypravi mi to celej rok..chtel by nejradsi darky denne 😀

shaarka
21. srp 2009

Ked sme boli so segrou male, tiez k nam chodieval jezisko. Nik ho nesmel vidiet, len nas ocko, ten mu pomahal ulozit darceky pod stromcek. A tak sme sa s mamkou zavreli do spalne a pocuvali, ako susti darcekmi a ked bol hotovy, zazvonil zvoncek a my sme konecne mohli vyjst zo spalne a prist k stromceku, na ktorom boli zapalene prskavky a pod stromcekom darceky... (vecerali sme az po rozbaleni darcekov)
Kedze sestra je o 6,5 roka mladsia, mne prvej sa nezdalo, ze ako to vlastne funguje. Pytala som sa, ako jezisko prisiel, ako vyzera... Ci prisiel cez dvere (ale ved som ho nepocula zvonit!), ci cez okno (ved nebolo otvorene, ani zima nebola v izbe!) a tak podobne - uz destska logika mi napovedala, ze nieco tam nesedi.
Az raz si ma nasi vzali na tajny rozhovor a strasne dolezito mi oznamili, ako to je v skutocnosti, ale ze to bude nase velke tajomnstvo pred malou segoru. Kedze mi dali take vazne poslanie, sestre som to samozrejme neprezradila, citila som sa dospela (i ked trosku oklamana), ale este par rokov sme spolu so segrou pisali listy jeziskovi a davali ich na okno... a ja som si sprisahanecky zmurkala na rodicov a oni na mna.
Ako sa to dozvedela sestra, si uz nepamatam.

baby, ale touto temou ste ma rozplakali. v dobrom. bolo to take kraaasne! 😵

shaarka
21. srp 2009

mimochodom, mneme, my nie sme veriaca rodina, ale tento zvyk sa drzal u nas a u mojich rodicov dlhe roky a bude pretrvavat aj v mojej, i ked ateistickej, rodine... 😉

veronika81
21. srp 2009

ahojte,
tak u nás doma, keď som bola ja malá, stále nosil darčeky "Dedomráz". Nebola som vedená ku kresťanstvu, asi som ani nevedela čo alebo kto je Ježiško. Až potom neskôr. A tiež si nepamätám, ako som sa dozvedela pravdu..možno v škôlke.

Pokiaľ ide o môjho malého, ešte som sa nezamýšľala nad tým, ako mu to budem prezentovať, tento rok mu to bude šuma-fuk 😀 možno aj ten budúci a potom už niečo snáď vymyslím. Alebo sa nechám inšpirovať touto témou 😉
Inak, super téma!

sarkabrezen
autor
21. srp 2009

taky si vůbec nepamatuju, kdy jsem "procitla" a jak to proběhlo... 😒 ale chtěla bych říct pravdu před nástupem do školy... tedy pokud to Adi tak dlouho vydrží... myslím, že ve škole už si děcka leccos řeknou tak ať tam není za blbce, který poslední věří 😅

já právě nechci říkat, že to dávají rodiče 😢 přijde mi to hezké, věřit na pohádku... kurňa kdyby to byl aspoň nějaký skřítek nebo tak něco... 😅

shaarka
21. srp 2009

sarka, a nemoze to byt uz odrasteny jezisek? ved jezisek mimino nemoze byt miminom kazdy rok 😉 😀

sarkabrezen
autor
21. srp 2009

shaarka - a nepamatuješ si, co ti vaši řekli, když ses tak vyptávala?? 😅

myslím, že Vánoce jsou to nejkrásnější na dětsví... 😵

sarkabrezen
autor
21. srp 2009

přemýšlela jsem o podání "duch vánoc", který dohlíží na vánoce... a pak lidem přičaruje dárky... jenže pak je tady taky vliv televize a všeho, že... mělo by se to trochu sbíhat se všeobecně podávaným názorem...

to, že tatínek mu musí pomáhat se mi líbí! to je super řešení jak tam ty dárky dostat 🙂 a tatínek stoupne na vážnosti 😉

elise
21. srp 2009

😀 😀 u nás chodí dedo mráz 😀 a ten k nám príde komínom a ked budeme dobrý donesie nám stromček aj darčeky 😉 takto sme to začali, lebo ježiško je bábetko a to je vianočný darček, čieže ježiško sám je náš vianočný darček pre všetkých. 😉

sarkabrezen
autor
21. srp 2009

hele holky co tohle: kdysi dááávno se narodil člověk, který se tak jmenoval, a který byl hrozně a hrozně moc hodný a dobrý a pomohl hrozně moc lidem... proto jeho narozeniny slaví všichni na světě i když teď už je dávno mrtvý... a za to se každý rok vrací jeho dušička a dává lidem dárky...

dobrý, ne? 😀 co? má to nějakou skulinu?

veronika81
21. srp 2009

elise, my sme nemali komín, bývali sme v paneláku (ale na prvom poschodí) a mamina vždy nechala pootvorené okno, lebo vraj Dedomráz chodí po vonku a palicou vkladá darčeky cez okno pod stromček.
Mne potom nešlo do hlavy, ako sa dostane k oknu na 12-tom poschodí 😅 a bolo mi vysvetlené, že má takú dlhú palicu. No, možno bola teleskopická 😀
Ale potom ma to ani netrápilo, však hlavne že dal darčeky do nášho okna 😵

j.a.n.u.s.
21. srp 2009

sari, s tou dusickou je to super....!

shaarka....krasny vanoce....uplne to na me dychlo!!!! 😉

elise
21. srp 2009

veronika super vysvetlenie to by ma nenapadlo 😀 my momentálne riešime lukaskovu otázku prečo dievčatko nemá pipika 😀

kaleilah
21. srp 2009

Jééé, teda, to už budou za chvilku vánoce...ježiš to to letí, holky trošinku od tématu, jak si myslíte že bude prožívat vánoce 15ti měsíční dítko? bude si to už uvědomovat, dárečky, atmosféru...prostě vše co k vánocům patří? 😉

elise
21. srp 2009

kaleich 15 mesačné bábenko bude vnímať všetko svetlá na stromčeku baliaci papier, ten bude šuchotať a bude farebný takže atraktívnejčí ako darčeky 😀 ale vy si to budete vychutnávať oveľa viacej s malým aj s bábenkom 😵

roasha
21. srp 2009

no tak u nas este stale chodi Jezisko/6,5r/ 😵 ,ale kedze parkrat sme malu pri kupovani darcekov nemali kde nechat,a musela byt s nami,tak vie,ze su darceky ktore nosi Jezisko,a" ostatne",ktore kupuju rodicia. 😅 🙂
hlavne pred Vianocami zvykla povedat,chcela by som "toto",a ked som jej povedala ze to je strasne drahe,tak povedala,no dobre,to mi prinesie Jezisko/a on "blbec "priniesol,nebude jej brat iluzie,ze/pokial to uz nebolo financne narocne,a zbytocné/?. 😀
ale kedze su aj deticky,ktore nemaju rodicov/napr.v domovoch,alebo o nich tragicky prisli/,tak sa jej vzdy dalo pekne vysvetlit,ze nemoze mat kazdu zbytocnost,ze Jezisko potrebuje darceky aj pre taketo deti. ☹ 🤐
na Stedry vecer,ked je uz stol prichystany,malu supnem do vane/musi si umyt aj vlasy/pomaha tato/,aby som nevypustila dusu,pri jej bleskovom osprchovani/,rychlo nosim darceky pod stromcek,necham ho krasne vysvieteny,zavriem obyvacku,a zazvonim zvoncekom...vie,ze Jezisko uz u nas bol.....naveceriame,a tesime sa zo ziariacich ociek,ked vchadza do obyvky..... 😵

tomasek06
21. srp 2009

Já si pamatuju, jak mi bylo tak 6 roků, tak jsem se pomlátila s kamárádkou, že mi dárky donesl ježíšek 😀 ona mi tvrdila, že mi to koupili rodiče 😀 To byla hádka. Do dneška na to s úsměvem vzpomínáme.

Já řeknu asi malému, že ježíšek je prostě miminko a proto nosí dárky dětem.

bodka13
21. srp 2009

u nás chodí Ježiško...chalani mu napíšu čo by chceli,alebo ideme do obchodu a oni námi ukážu čo by chceli aby sme Ježiškovi vedeli vysvetliť čo vlastne chcú 😀 😀 😀 ....a potom sa podarí pri stromčeku aj "preklep" 😀 😀 😀 keď niektorí z nich zhodnotí,že mu Ježiško mohol priniesť aj to+aj to+aj to so mňa vyletí "čo myslíš že kradnem" 😀 😀 😀
...myslím že deti tušia že za darčekmi sú rodičia 😉 ale chcú veriť že ich nosí niekto tajomný 😵 😵

peroli
21. srp 2009

je to maličko mimo téma ale dám vám jeden strašně hezkej návod na Mikuláše co jsem kdysi taky udělala a Linda si to pamatuje dodnes 😵 😵 😵
do okna v kuchyni jsem přivřela kousek vaty (jako vousy Mikuláše), na okno obtiskla černou ruku (jako stopa čerta) a anděl tam "zapoměl" takové ty 2-3 andělské vlasy (to co se dává na stromeček nebo to jde i posypat pár třpytkama) 😵 😵 😵 😀 😀

peroli
21. srp 2009

jinak s vánocema jsme to dělali tak, že dokuď byla maličká tak vždycky na Štědrý den se tam ráno zničehonic 😀 objevil už nastrojenej stromeček, když v jednom roce měla i školku i školu tak už pokročila do vyšší skupiny a ježíšek nám nechal jen holej stromeček ale přidal pod něj ozdoby aby jsme si ho mohli ozdobit sami a když byl celej kalendářní rok školní, tak nám poslal zprávu, že už jsme veliký a od teď je hledání toho správné stromečku jen na nás a že nazdobenej stromeček čeká zase na jiné maličké dětičky 😉
minule jsem se s Lindou zrovna o tomhle bavila a říkala, že se moc těší jak toho "Ježíška" s tím stromečkem a podobně bude ONA teď dělat Filípkovi 😵 😵 😵 😵 no, není to hezký? 😵 😵
a jak je to s tím Ježíškem jako takovým to u Lin tak nějak přišlo samo 😅 ani nevím jak, asi do toho prostě sama dorostla 😉 🙂

shaarka
21. srp 2009

sarkabrezen,
nepamatam, co mi nasi hovorievali, asi som sa nepytala a ked som sa pytala, tak mi to logicky vysvetlili. no a ked uz nebolo odpovede na moju logicku otazku, tak mi to prezradili.

ale este som chcela jedno:
so segrou sme boli naucene tak, ze ked sme chceli nieco sladke, museli sme sa prist opytat rodica, ci mozme.
mami, mozem cokoladu?
a ona odpovedala, nie, najprv sa naobedujes. alebo ano, dnes si mi pomohla, vezmi si.

a na stromceku sme mali zavesene salonky. este viac ako na jeziska som verila na jeziska, ktory zhadzuje salonky. tie dva - tri tyzdne, co sme mali stromcek, jezisko v noci zhadzoval zopar saloniek zo stromu, tie som rano nasla, potesila sa a pozbierala, rozdelila sa so sestrou.
niekedy jezisko zhodil zo stromceka salonku aj cez den - to bolo radosti! obcas som si nanho chcela pockat, ale on ako na potvoru prave vtedy neprisiel 😉
😀

veronika81
21. srp 2009

peroli, krááááásne 😉 😵 😵 😵 Aj Mikuláš aj Ježiško

lennis
21. srp 2009

Śári, tak u nás to bylo tak, že my děti (3) jsme byli od rána u babí, tam jsme strojili její stromeček (Ježíšek totiž dával dárečky k nám, protože babi chodila na večeři k nám), postavili betlém a těšili se celej den až pro nás dojede táta, když jsme přijeli domů, tak jsme se šli všichni děti vymydlit, ustrojit a byla připravená večeře, ale byla v jiném pokoji než obvykle jíme, jelikož jsme měli jídelnu v obýváku a tam bylo už zavřeno, rozsvíceno a dárky pod stromem, byla otevřená ventilačka u jednoho okna...tamtudy tam přece vlezl a donesl všechny dárky, taky mi to neštimovalo 😀 , takže večeře v jednom z dětských pokojů u krásně prostřeného stolu a hráli koledy, pak někdo pod stolem zazvonil na zvonek a šlo se ke stromku, pamatuju si to dodnes ty světla přes prosklený dveře a všude jinde tma, to tajemno a napjetí, co tam bude 🙂
Vánoce miluju dosud, můj manžel to odtrpí se mnou 😀 , on to moc nemusí, prostě nemá základy z dětství 😔 , ale každý Vánoce jsou nádherný, miluju sníh na Vánoce a tu atmošku...
letos nás tyto otázky ještě asi trápit nebudou, naše slovní zásoba není tak široká a myslím, že nebude, hlavně, když tam budou mašinky a auta 😀 😀 😀

shaarka
21. srp 2009

ja sa tak tesim na vianoce!
dakujem, kocky 😀
dali ste mi tip:
vianocujeme spolu s mojimi rodicmi a myslim, ze tento rok, kedze sme este bezdetni, urobime taketo detske vianoce rodicom. 😀 viem, ze sa na jeziska nenechaju nachytat, ale na ostatne veci by uverit mohli, nie? 😀 otvorene okno, zvoncek, prskavky... 😉

katka76
21. srp 2009

kto neveri na jeziska, tomu musia kupovat darceky rodicia
kubko ide do tretej, ale uz ako predskolakovi sme mu vysvetlili, ze boh dal ludom najvacsi dar - svojho syna, a tak sa ludia, kt. sa maju radi, na vianoce navzajom tiez obdaruvaju. stale vsak vravime, ze to je od jeziska a nik nechce prekazit tu atmosferu ocakavania, napatia...

magimary
21. srp 2009

My teda veriaci sme, ale malým sme od začiatku hovorievali pravdu (z podobných dôvpodov, ako spomenula v prvom príspevku sarkabrezen)-nechceme im klamať, aby raz neboli sklamaní, keď precitnú (ako som bola ja, keď som sa v MŠ dovzedela pravdu 😔 )...
takže, my sme im od začiatku hovorili, že Ježiško nám požehnal korunky, aby sme im mi mohli kúpiť darčeky...čiže svojim spôsobom sú aj darčeky od Ježiška, ale keďže On nemá ruky a nohy ako máme my, nemôže ísť ani do obchodu nakupovať pred Vianocami... Takže deti vedia, že darčeky sú od (resp. skrze) Ježiška cez ruky rodičov... 😵 , bez Ježiška by jednoducho neboli...lebo by neboli korunky a ani darčeky...
ale je pravda, že naše babky a dekovia hromadne tvrdia, že darčeky dal pod stromček Ježiško, takže aj deti si to tak akosi automaticky samé takto vznútornili-aspoň na čas...lebo starší už predminulý rok (ako 4ročný) prišiel za mnou, mami, ale ja viem, že to vy nám tam dáte darčeky, lebo ja som ešte nikdy nevidel Ježiška v Tescu nakupovať darčeky ( 😅 ) a vtedy som mu len pripomenula to,čo sme im hovorievali od malinka-že Ježiško nám dal zdravie, aby sme mohli pracovať, zaribiť korunky a cez naše ruky vám kúpiť v obchode darčeky...
a mladší ten si ešte krásne verí, že Ježiško ich tam aj položil (ako vravia abbky a všetci naši príbuzní) a so starším máme takú nepísanú dohodu, že ho necháme v tom, kým nepríde aj onsa uistiť ako to naozaj je... a aj jemu potom povieme to, čo staršiemu...
ale, i napriek tomu, že majú rôzne informácie, vedia si ich krásne v sebe skĺbiť a vôbec neriešia ani jedno, ani druhú ako klamstvo, ale ako realitu...

magimary
21. srp 2009

no, ale ešte aby som spomenula, ako sme to mali my doma, keď sme boli malí (tiež to bolo pekné, ale tá doba nám v našej viere v škôlke akosi "nepriala" a za moje detské presvedčenie, že darčeky mi priniesol Ježiško ma v škôlke na čele s učiteľkami vtedy veľmi zosmiešnili a zhodili, takže to bolo bolestne smutné precitnutie 😢 ):
stromček sme chystali spolu (keďže už dávno stávala na balkóne, nemohol nám ho na Vianoce priniesť Ježiško), nepatril k darčekom od Ježiška; a keď sme ho potom ozdobili, nastal čas ísť pozrieť babku (do vedľajšej dediny) s tým, že sme nesmeli zaebudnúť nechať otvorené balkónové dvere, aby tam Ježiško mohol prísť...
kým sme my išli "po predu" s ocinom do auta, mamina (povestná svojim najdlhším chystaním i inokedy 😅 )zatiaľ podávala darčeky pod stromček...
keď sme sa večer vrátili od babky, všetko už žiarilo a voňalo ihličím a darčekmi 😵 ... nesmeli sme sa ich ale ani dotknúť, len sme okolo nich chodili po špičkách...
až po spoločnej večeri a modlitbe a riekanke, či pesničke pre Ježiška sme si mohli (po zazvonení zvončekom) vziať darčeky a tešiť sa... 😵
mám na to krásne spomienky a verím, že by nám naše detské presvedčenie ostalo ešte dlhšie, keďže bolo doma tak dokonale pripravené, že fakt sme nič netušili... 😉

marianka79
7. lis 2009

no táto téma začína byt aktuálna kedže sú tu čo chvíla sviatky 🙂 moj syn verí na ježiška min. rok mi prišiel raz domov zo školy sklamaný že spolužiaci mu vraveli že ježiško neexistuje že to darčeky kupujú rodičia a mne to bolo tak luto ked som ho videla neštastného alebolo mi lúto mu povedat pravdu tak som ho "presvedčila"že to ježiško kupuje darčeky on mi vravel že tak bude verit mne a nie im tento rok to isté ešte ho v tom nehám aby nebol sklamaný bože on mi tak verí skorej by som chcela radu ako mu to potom vysvetlím aby nebol sklamaný.
Istým sposobom tie deti klameme ☹