Kdy a jak jste začali s nočníkem?

ladymacbeth
4. pro 2012

Maminky, zajímalo by mě, kdy a jak jste začali s nočníkem. Kdy je nejvhodnější čas začít? Jak jste a to šli vy, máte nějaký osvěčeny postup? Mám 9. měsíčního chlapečka, někdo říká, že pokud už sám sedí, měli bychom začít, ale je to takový neposeda a nemyslim si, že by z toho ještě měl rozum. 😒

Děkuji za tipy a rady. 😀

benjik
4. pro 2012

Dcera dostala nočník v 10.měsících,to už sama seděla i chodila.Sem tam jsme ji na něj posadili,hlavně po ránu,někdy se vyčůrala,někdy ne.Od roku jsme na něj posazavoli několikrát denně a úspěšně. Syn má 8.měsíců a dostane ho až k 1.narozeninám.

kettynka1234
4. pro 2012

Ahojky, jsem toho názoru, že až bude malej chtít jít na nočník, tak půjde. Nenutila bych ho sedat. Může s toho mít strach i trauma. Až bude mít rozum a bude to chtít zkusit, pak bych zkoušela 🙂 Našeho malého ( už má 10 let 🙂 jsem dávala na nočník kolem roku. při posazení začal hystericky bečet a ne a ne. Pak sám v roce a půl šel na nočníček a ze dne na den byl bez plýnek ( i v noci). Dalšího syna jsem zkoušela také, ale také neposeděl. U něho to trvalo déle, ale do 2 let byl také bez plýnek. No a dvojčátka nechám až sami budou chtít to skusit.

mabe
5. pro 2012

Ja jsem zkousela malou davat na nocnik az tak po prvnim roce, ale vubec nechtela. prohla se do luku a hotovo. sem tam jsem to zkusila, ale neslo to. az pred druhym rokem zacla chodit sama a taky jsme odbouraly az v tuto dobu plinky. nekdo to zvladne driv, ale jsem to delala podle ni, nechtela jsem ji do toho nutit.

veri25
5. pro 2012

my začali dávat nedávno, malýmu bude deset měsíců, už sám sedí, tak zkoušíme ráno a večer než se jde koupat, zatím neví co tam má dělat, ale občas se i vyčurá. takže pokud už samo sedí, tak bych ho na něj dávala aby si zvykal, ale třeba segry malej nechtěl na nočník a pak už rovnou chodil na záchod na takový to prkýnko dětský...

mami29
5. pro 2012

Já Vašíka nebudu nijak stresovat, počkám na jaro,léto a čůrání na travičku. Děti stejně rozumí a umí to ovládat až cca po tom 18m

jenny.kay
5. pro 2012

Začali jsme cca. na 11 měsících, kdy malá už s jistotou seděla a na nočníku chvíli vydržela. Zatím jedeme měsíc, dávám ji tak po různu, občas se povede, tak to hodně chválíme, když se nepovede, tak jí jen ukážu prázdný nočníček a řeknu "Není". Žádné násilí, malá si časem zvykne, nijak na ni nespěchám.

karrison
5. pro 2012

my zacali od roka...posazuju maleho na nocnik nekolikrat denne v cas,kdy obvykle kaka a vetsinou se zadari..

garfie
5. pro 2012

Jestli to neřešíš kvůli vydáním za plínky, počkala bych. Podle Velké knihy o matce a dítěti je to další vývojový stupeň-stejně jako pohyb nebo řeč-a není třeba to dítě učit. Ale fakt je, že než bude chtít samo, může to trvat dost dlouho 😀 Obecně se na nočník ale u nás strašně tlačí, do roku bych to nezkoušela vůbec (pokud nejedeš v nějaké bezplenkové metodě od narození). Myslím, že optimální je začít kolem druhého roku, pochopitelně pokud ho před tím posadíš-když třeba víš, že kaká vždycky po probuzení, proč ne. Ale bude trvat dýl to období "i nočník i plíny". Jo a určitě bych to zkusila až v létě-i když ti doma bude chodit na nočník, stejně budeš mít strach, že se venku v zimě počurá, takže budeš dávat plenky na ven-a to pak nemá smysl.....
To že se dítě vyčurá nebo vykaká, když ho posadíš je spíš náhoda než je "je na nočníku". Bez plen je až ve chvíli, kdy si začne samo říkat.....Taky jsem v moudrých knihách četla, že pokud se to nenaučí během týdne-deseti dnů (mimochodem, v tu dobu je lepší být hodně doma, mít takový klidnější režim) máš to odložit a zkusit později....

vlckulka
5. pro 2012

9 měsíců je trošku moc brzo, to dítě nemá absolutně šanci pochopit, co po něm chceš a ani nemá možnost čůrání ovládat. Vše je jen o náhodě, dítě dokáže ovládat svěrače až někdy kolem 18 měsíce. To je nějaká móda, mít odplenkované dítě co nejdříve? Mám tedy dvojčata, takže vše se liší, ale holky do dvou let absolutně netušily, co to nočník je. Ve dvou letech si sedly a hned vše chápaly, bylo to bez stresu a že do mě okolí hučelo, kdy už je dám na nočník, mi bylo absolutně jedno, vůbec jsem na to nebrala zřetel.

baris
5. pro 2012

9-ti měsíční dítě vůbec nerozumí tomu, co po něm chceš - tedy, že se tam má vyčůrat. Ano, pokud ho tam posadíš a vyčůrá se, tak je to spíše proto, že by se v té době normálně vyčůral i do plínky.

Moje sestra dávala neteř od 7 měsíců na nočník. nechávala jí tam sedět i 30min - prostě jí nezvala z nočníku dříve, než se vyčůrala a plínku stejně odložila až ve 2,5 letech 🙄 , takže žádný účinek to nemělo a v noci jí má stále.

U nás to probíhalo tak, že moje starší dcera si na nočník sedla až ve 3 letech (ale na její obranu, od 1roku si sama způsobovala zácpu, a do teďka s ní ještě lítáme po psycholozích, dětském gastru ...), a pak ze dne na den zrušila plínku i na noc.

Mladší do 20měsíců nočník ani vidět, ve 21měsích si sedla na záchod a taky ze dne na den zrušila plínku přes den a od 23měsíců i v noci. 😵

Takže bych to nějak nedramatizovala. Problém je v našich rodičích - my jsme totiž byli většinou bez plínky už od roku a ten kdo byl spatřen s plenkou i v 1,5 roce, tak byl považován za blbého a matka za totální neschopu. Takže to pak přenášejí i na nás.

Takže si zacpi uši, až ti někdo zase bude říkat, že pokud už dítě sedí, tak má nejlépe už tak od 5měsíců sedět na nočníku a na povel čůrat. Je to blbost 😵

zarzuela
5. pro 2012

Z vlastní zkušennosti můžu říct, že je ten správný čas právě teď. Tedy za předpokladu, že ti dítko samo sedí. Nesouhlasím s názorem baris, že nerozumí co po něm chceš nebo s názory, že v tomhle věku to dítě není schopno ovládat. Ale samozřejmě každé dítko je indivuelní osůbka, někomu se to povede podchytit hned, někomu to trvá i do 3 let.

Ale právě věk mezi 8 a 9 měsícem je správný pro seznámení s nočníkem - Dítko si totiž v tomhle věku je schopno vytvořit jistý návyk, že se potřeba dělá na nočník. Já bych problém neviděla ani tak v čůrání, ale spíš odnaučit dítko do plenky nejdřív kakat (podle mě není nic horšího, než když si skoro tříleté dítko kadí do plínky - to fakt ne e)

Já začala právě v momentě, kdy malej začal sám sedět - tj. na 8 měsíci - posadila ho na nočníček, vzala jsem knížku a chvilku jsme si prohlíželi ale ne víc jak 5 - 10 minut poprvé se hned vyčůral. druhý den jsem to zkusila v době, kdy běžně kaká, a vykakal se - od té doby jsem to takhle dělala každý den a už kakal zásadně do nočníku. Taky to chcě nějakou odměnu, za to, že se ee povede - sušenku nebo něco dobrého. Někde ke konci 9 měsíce už říkal sám KAKA že chce kakat (nehoda se stala max při průjmu jinak byl fakt vzornej) s čůráním jsme ro začali vychytávat o něco později, od roka jsme měli max 2 plínky počůrané za den (noc nepočítám) a uplně přes den bez plín byl od roka a půl.

Ale jsou děti, které nočník nesnášejí- rozhodně radím v žádném případě nehubovat - to je pak cesta, jak dítku nočník zhnusit, protože si to spojí s nepříjemným.

kmotrice
5. pro 2012

my jsme se seznamovali až po roce věku, stejně ho to nezajímalo a až ted ve dvou letech začal sám chodit bez říkání