Kdy má mít dítě denní řád?

tyf
19. dub 2013

Pořád všude čtu, jak je důležité dítěti co nejdříve zavést nějaký pevný řád a rituály. Mám 5 tt mimčo a třeba teď jsem ještě v pyžamu a snídám, zatímco malá spí na sedačce 🙂 Den se mi řídí podle toho kdy chce jíst a kdy chce spát. Když po ranním kojení ještě usne tak jdu spát taky a "ranní" očistu děláme ve 12. Moc nechce spát v postýlce, jen když spí hodně tvrdě tak jí tam lupnu, ale jinak ji celý den mám u sebe, v lehátku, nebo na dece a samozřejmě večer u nás žádné uspávání nefunguje. Vykoupu ji, nakrmím, ale spát se jí většinou nechce, tak s námi leží u televize, dokud nejdeme spát my a jelikož kojím každé 2h spí s námi. Moje máma protáčí oči v sloup, že nemám být pohodlná a přinutit jí spát v postýlce, ale já ji nedokážu nechat hodinu křičet a po tom, co jsem celé noci prochodila po bytě a probrečela únavou na to prostě teď nemám, konečně jsem jakž takž vyspalá, můžu fungovat a jsem v psychické pohodě. Mám ale výčitky, že kvůli své pohodlnosti dělám všechno špatně a malá se nenaučí chodit večer spát, s manželem chodíme do postele až kolem půlnoci.

veruska007
19. dub 2013

No, já to měla snadné. Náš starší se prostě narodil s přesným biorytmem, který nám vcelku vyhovoval.. a ten jsme dodržovali, řekla bych, že cca od 3 týdnů. Pak se to malinko upravovalo, ale to hlavní má pořád stejné. Druhorozený se narodil bez režimu, tak jsme mu vnutili režim staršího 😉, napřed to úplně nešlo, ale v necelém roce byli krásně vyladění.
Kamarádka má 2letého chlapečka bez jakéhokoli režimu, přijde mi to hrozně náročné pro matku i dítě, nedá se nic plánovat,... mně vyhovuje víc ten pevný režim. Den tak má takovou "kostru." Občas taky snídám v pyžamu, ale určo v něm nechodím do oběda. Dopolední, odpolední a večerní program jsem u dětí dodržovala už v šestinedělí. Po kojení kol. 8h jsem šla ven, pak domů, oběd, po obědě ven na dlouhou procházku, pak doma, večerní kojení, koupání, kojení, spinkání... uvidíš, jak Ti to bude vyhovovat.

blondynka400
19. dub 2013

@tyf Já být tebou bych si z maminky moc vrásky nedělala, určitě se spát naučí.... Na začátku je výhodné mimi ukládat a noční spánek tehdy, když jdeš spát ty, aby jsi i ty spala i tu nejdelší část spánku s ní. Od těch 6 týdnů (i dříve) bych ale postupně nějaký režim záváděla, podle mne je to jednodušší pro mimi (ví co bude následovat, je klidnější, lépe ti usne), tak i pro tebe a v konečném důsledku máš na vše víc času (a i na sebe 🙂 ).
Podle mne je ideální začít s režimem u nočního spaní. Hezky každý den vykoupat v stejnou dobu, pak se pomazlit, obléct, dát najíst a uložit ke spánku. I za tu cenu, že tam s ní budeš než usne, postě jakkoliv,j ak jí to bude vyhovovat. Je scestné si myslet, že ti mimi bude od začátku usínat samo v postýlce (ikdyž mě ta druhá kupodivu většinou takhle usne 🤐 ), navíc proč, na to máš času dost... To samé nechat takhle malé mimi plakat.
A pak bych postupně učila i na denní režim. Některé děti jsou k tomuto vnímavější víc a některé méně 😉

eficenka
19. dub 2013

@tyf
zatím si nedělej z ničeho starosti...
naše malá od porodnice měla řád - kojila sem kdykoliv chtěla, spala kdykoliv chtěla, jedinný pevný řád byl že okolo 7 mé večer jsme koupali a pak šla spát... ted v 6 ti měsících sme začali s příkrmy... ráno vstane, nakojím, hraje si, pak je kolem 12 té oběd, pak ji dávám na chvilku do postýlky - budto usne, nebo když křičí, vezmu si ji.. a večer zase koupání..
postupem času čím je dítě starší pčidáváme další pravidelné činnosti...
ü nás zatím jen vstávání - převlékání - oběd - koupání...

vendullka
19. dub 2013

Myslím, že je celkem jedno jaký režím je, každému vyhovuje jiný slet událostí, ale určitě je dobré ho mít. Obě děti ho od mala mají a jsem ráda, že si můžu dopředu rozvrhnout den podle toho co vím že bude. Mám naštěstí obě děti velmi přizpůsobivé, takže na náhlou změnu nereagují nijak negativně. Chodí večer spát "až" v osm, ráno vstávají v 6:45, protože jdeme se starší do školky, ale nenapadlo by mě nechat 5m mimčo dívat s náma na TV do půlnoci a pak vstávat kolem poledne... Synovy je rok a také se ještě budí v noci na kojení a i přesto, že spí semnou v posteli, tak ho tam v osm uspím a mám klid na co chci nebo potřebuji. Určitě zkoušejte a na něco co vám bude vyhovovat určitě přijdete.

tyf
autor
19. dub 2013

@vendullka je 5 týdenní. U nás je problém, že se dožaduje mlíčka nepravidelně, někdy po 3h, někdy po 1,5h, takže nevím jak naplánovat koupání a ukládání na nějaký přesný čas, když někdy v 19h spí, někdy bdí, někdy jí......

evahan
19. dub 2013

Režim je určitě fajn - jak už tady psaly holky, můžeš si podle toho trochu plánovat den, ale jaký ten režim bude si musíš určit ty sama, abys byla v pohodě a mimi pak bude také. Naše dcera spí s námi v posteli od narození a vůbec toho nelituju a ani si zatím neumím představit, že by to bylo jinak (2,5 roku). Večer ukládáme kolem 21 hod., jednak proto, že manžel chodí z práce po 18 hod, tak aby se spolu taky užili a také proto, že dcerka není velký spavec a kdybychom jí dali spát po večerníčku, tak vstáváme ve čtyři ráno 😝 Hlavně si do toho nenech mluvit 😉

evahan
19. dub 2013

A co se týká kojení, kojila jsem 18 měsíců a bylo to zcela v režii dcery - kdy si "řekla", tak dostala

marton
19. dub 2013

@tyf ahoj,dělala jsem to jako ty 🙂 .Urvaná z nočního kojení jsem přes den fungovala jak děti dovolily.Taky jsem občas v poledne byla v pyžamu,protože jsem prostě spala s nima.5tt miminko je malé a jestli nespí,tak ty jsi unavená.Podle mě a mé zkušenosti si to sedne.

michaela_2
19. dub 2013

Ahojky já osobně si tedy myslím, že je dobré najít nějakou tu zlatou střední cestu. Nejsem zastáncem toho, mít naplánovanou každou minutu a dodržovat časy jídla na vteřinu přesně - to by mě osobně nevyhovovalo, byla bych z toho nervozní 🙂.
Nadruhou stranu by podle mě nějaký ten režim miminko mít mělo a hlavně i ty. Já když si vzpomenu na první týdny po narození naši dcerky, tak tě trochu chápu, ono to možná připadá, že u takhle malinkatého miminka je to vážně jedno, ale víš co, oni rostou strašně rychle a ještě rychleji si zvykají na věci, které jim vyhovují 😉 . Takže to, aby jsi ji večet uložila do postýlky na spaní ( a je už na tobě jestli v 7, 8 nebo 9.....), tak to je především kvůli tobě, aby se to takhle naučila a až bude větší a kojení nebude po 2 hodinách, sama to oceníš. Jednak kvůli sobě, protože ten počáteční chaos bude postupně ustávat a člověk se zase tak nějak ustálí do zvyků co měll třeba i před narozením miminka, jednak si více odpočineš, protože nepotrvá dlouho a malá se začne převalovat, takže ji budeš muset na gauči pořád hlídat - ale v té době už na to může být navyklá tak moc, že spaní v posteli bude opravdový problém, jednak si budete chtít za pár měsíců třeba někam vyrazit - a to jsem byla opravdu vděčná, když jsem věděla, že malá prostě usne a bude spinkat, jinak bych se jenom nervovala.........těch důvodů je několik.
Já vím, že začátky jsou fakt těžký, ale podle mě po tom šestinedělí už by si člověk měl nastavit aby fungoval tak nějak normálně 🙂

xsenova
19. dub 2013

@tyf ritual s ktorym by som zacala je vecerne kupanie a potom spanie. Podla mna je to jeden z najdolezitejsich hlavne pre teba a aj pre miminko. Dalsi na ktore sa deti tesia je chodit von - tu sme sa pohybovali od 11-13.30 pretoze sme to davali po druhom rannom jedle - a niekedy miminko spinkalo viac/menej tak sme to prisposobovali. A ostatne je vzdy vstat/papat/hrat sa 🙂 a tym sa to konci 😀 potom uz su v 4m mrkvicky pred obedom 🙂

katyxq
19. dub 2013

My nemáme řád a malá spí s námi v posteli doteď, jí, když má hlad, jde spát, když je unavená a že potřebuje hodně fyzického kontaktu, do spánku ji ukojuju - a co? Je to naše osobní věc. A po 2h a někdy i dřív chce jíst doteď, každý máme jiný metabolismus. Mimochodem příroda to tak zařídila, při kojení se uvolňují do krve miminka i maminka hormony, které zklidňují, pomáhají navodit spánek, navíc v divočině by dítě, které neumí chodit, běhat a nebylo by blízko rodičů, brzo něco sežralo.
Až bude chtít spát sama, bude na to připravená, tak bude spát sama, zatím to tak není, do 18 s námi spát nebude a u prsa usínat taky dříve či později přestane.

svoba
19. dub 2013

klid! řád taky nemáme. kojím, kdy malý chce. kojila jsem už i v lese na zemi 😀 koupeme plus minus kolem zpráv, usíná u prsa, spí se mnou. v noci se přisaje, kdy chce. výchovné teorie našich matek typu nechat vyřvat, pevný řád, apod pouštěj jednim uchem tam a druhym hned ven. je to tvé dítě. domnívám se, že dobrá matka je ta, která aslouchá svému dítěti.

katyxq
19. dub 2013

Ven chodíme podle počasí a podle toho, co potřebujeme zařídit, nakoupit a v poslední době i tehdy, když malá prostě chce jít ven 😉.
K tomu kojení po různě dlouhé době - ty přece taky nejíš podle hodinek, když máš hlad, žízeň, chuť, tak se podle toho zařídíš. Že ti malá usíná pozdě je podle mě jen tím, že je "sova" a že se přizpůsobila vám, chodíte sát pozdě, tak ona taky, nic víc bych za tím nehledala, nasílná snaha t změnit povede jen k tomu, že bude vystresovaná ona, ty a nakonec i partner. Já bych se řídila potřebami vás a miminka (a nikoho jiného, však s vámi ostatní lidi nebydlí, o dítě se převážnou část dne nestarají, ať už jde příbuzné, kamarády nebo i doktory) a určitě nějaký režim nebo nerežim, který vám bude vyhovovat, najdete 🙂 (a pokud by sis chtěla něco přečíst, tak ti doporučím knížku Kontaktní rodičovství).

sedivka
19. dub 2013

Uvidis casem. My mame rad se spanim, ktery se meni jak roste. Vim, ze po 3hod bdelosti uz je unaveny (7mes), takze ho dam spat. Vychazi to na dva spanky denne, ktere jsou vicemene v podobny cas. Aspon vim kdy co bude a podle toho muzu planovat. Usinat jsme ho naucili samotneho v postylce kolem konce sestinedeli a je to super. Zatimco nekdo uspava hodinu, musi chovat a tak, tak maly nas ted jen chytne na pet minut za ruku a spi a my mame cas na sebe s manzelem. Pribuzni maji roka pul stare dite uplne bez rezimu a jsou z ni pomerne vyflusli a na prasky. Takze ja jsem pro rezim 🙂 ne vojensky, ale takovy ten prirozenejsi

svoba
19. dub 2013

kniha Kontaktní rodičovství je skvělá 🙂

jancip
19. dub 2013

@tyf Já bych si s tím moc hlavu nelámala...ze začátku ani řád nejde. Jediný náš řád byl, že se jedlo cca po 3 hodinách. Uspávání od narození katastrofa. A nejraději jsem měla řeči typu, jak si ho naučíč, tak to budeš mít. Obzvlášť, když to říkaly maminky, které položily miminko do postýlky a ono po chvilce usnulo. No, a když jsem si vždy myslela, že už nějaký řád máme, tak se to zase změnilo. Teď měl syn rok. Řekla bych, že už tak nějak plus mínus řád máme, ale i tak jsou vždy nějaké výkyvy. Ale my taky přece nechodíme spát každý den ve stejnou dobu, nejíme přesně ve stejný čas....Neboj a dej na svoji intuici.

bluecurrant
19. dub 2013

Taky bych to moc nehrotila. Měli jsme to v pěti týdnech přesně jak píšeš Ty, včetně radící matky 🙂 Kolem 4. měsíce jsme ho začali dávat spát mezi 8. a 9. hodinou večer, předtím ho buď vykoupeme nebo mu aspoň opláchnu pod kohoutkem pusu, ruce a prcku. Na to si rychle zvykl (dřív to tak nechtěl, chodil spát až s náma). Spí s náma v posteli, protože i v půl roce chce cca co 2 - 3 hodiny v noci kojení. Díky tomu uspávání ve stejnou dobu se i budí ráno mezi sedmou a osmou. Jinak během dne, když vidím, že se mu chce spát, dám ho do postele, pohladím a odejdu, většinou usne. Když jsem unavená, tak si dám některej ten spánek s ním. Jídlo přes den taky asi co dvě hodiny, ale někdy vydrží i 4, když se kolem něho něco děje. Rozhodně bych mu nenutila žádný návyky násilně, aby u toho plakal... A stejně tak něco, co nevyhovuje Tobě. Klidná matka - klidné dítě. Ono se to nějak vyvrbí 🙂

jika10
19. dub 2013

@tyf Ja te uklidnim, my zacali nejaky rezim budovat az po sestinedeli a je fakt, ze to slo docela hladce. V sestinedeli jsem se ridila hlavne potrebama male a kojeni bylo obcas po 3h obcas po 4h, proste jak si rekla, tak dostala napapat. Po sestinedeli jsem to zacala ridit ja a mala po 3 dnech zacala fungovat tak, jak jsem chtela ja a konecne jsme mohli zacit planovat navstevy, vejlety. Myslim, ze nic spatne nedelas. Me moje mamka taky porad rikala, ze mala potrebuje rezim a pak kdyz jsem byla u nich na tyden, tak to byla mamka, kdo mi ten rezim kazil. Dokonce i usinani bez nasi asistence v postylce. Mala taky nechtela spat v postylce, nasi zachranou byl kocarek, ale po sestinedeli se to fakt zlomilo a ted krasne usina a spinka v postylce. Na to usinani nam pomohla metoda 5,10,15 (je tady na koniku o tom diskuze) zkus najit

katyxq
19. dub 2013

@jika10 No, aplikovat Estivillovu metodu (aneb nechat vyřvat s berličkama pro rodiče, aby se necítili tak blbě) na takhle malé dítě mi nepřijde zrovna vhodná - i sám autor ji připouští nejdřív tak po 8. měsíci a to ještě za dodržení spousty podmínek a pro úplně zoufalé rodiče, kdy nezabírá na usnutí nic jiného (a chování, kojení, se za něco jiného počítá)

jika10
19. dub 2013

@katyxq No nevim, ale ja jsem moje dite vyrvat nenechala. Sice je to metoda 5,10,15, ale ja to mela 1,2,3 a max bych nechala 5 minut a ver, ze jsem tam sla pouze 2x a vice jsem nemusela a navic mala si na usinani zvykla po 3 dnech krasne a nemame nejmensi problem. Vis, ono kdyz nic jineho nepomahalo a hodinu jsem 50x musela k male vstavat, protoze proste sama usinat nemohla a ani nechtela, tak to cloveka dost vycerpa. Navic, kdyz pro me je unava dost blba, protoze mi muze rozjet moji nemoc a tomu jsme museli hold nejak zabranit. navic je to jen muj nazor a vim, ze nam to pomohlo a maminka si to bud sama vyzkousi, nebo si o tom neco nacte a sama uvidi, zda do toho pujde nebo ne

romca13
19. dub 2013

@jika10 Kájo, souhlasím s tebou 🙂seš dobrá, že jsi to zvládla,,,,, Jak ráda jsem za to, že nám malej usíná sám, spinká v postýlce a ne s námi v posteli

katka_brno
19. dub 2013

Nebudu to pročítat, jen teda řád u 5tt miminka je nesmysl, ano je fajn, když dítko časem ví, že po koupání se jde spinkat, ale to třeba až později kolem 4m, dřív není potřeba, pokud budeš i nadále praktikovat to čemu se říká kontaktní rodičovství, tak mimčo bude v pohodě a na ostatní kašli 😉 možná to bude perné, ale stojí to za dítko, které se většinu času usmívá a je šťasné a veselé a spokojené

katyxq
19. dub 2013

@jika10 Tak máš dítě, které nemá vysokou potřebu fyzického kontaktu 😉 (trošku závidím). Ale spaní v jedné posteli nebo miminko v postýlce hned vedle, případně se sundanou bočnicí, to taky řeší, vstávat nemusím - teda musím, když chce malá čůrat.

andelka
19. dub 2013

Takhle malé mimi u nás režim nemělo..někdy spal chvilku, někdy 4hodiny, bylo léto, kojila jsem často, nějaký režim v jídle se ustálil až kolem 5-6měsíce. Režim moc nebyl, jedině snad nám celkem vycházelo asi od 2měsíců večerní koupání a kojení v podobnou dobu. Vyloženě režim, i spací se ustálil kolem půlroku. Ale i tak se dost mění.
rozhodně si nedělej starosti, v šestinedělí je normální že snídáš v poledne 🙂

jika10
19. dub 2013

@romca13 Jo jo taky jsme radi, ze jsme to zvladli. Ono kdyz mala usinala kdekoliv jinde nez v postylce (to byl kocarek, gauc, nase postel, naruc), tak to bylo fakt trochu slozite. Male jsme po sestinedeli nastavili rezim a myslim, ze je spokojena ona, ja i manzel. A navic muzu malou treba nechat u babicky a jet neco nekam zaridit na urad, k dr a nemusim malou sebou tahat

jika10
19. dub 2013

@katyxq No po kazdem spanku se s malou mazlim, hrajeme si a myslim, ze toho kontaktu ma fakt hodne, ale obcas ji necham hrat si samotnou, protoze to bych fakt doma nic neudelala, ale zase je to tak ze si hraje na dece, ja zehlim a povidam si s ni

romantika
19. dub 2013

no ono se to lehce pise kdyz mas treba spave dite, my meli totalniho nespavce, prvni rok nic, druhy se lepsilo, od dvou do tri teprv zacla tolerovat rezim. Prvni rok jsme ozkouseli kde co a jen to dost vysilovalo. Ale dite je kazde jine, nase i treba v pul roce chodila coz nektere deti jeste nevi o svete, takze dej i hodne na intuici. Obvykle se zacina v pul roce brat rezim vazne. Ale ritualy je fajn zavest driv. Deti to maji rady, pravidelne koupani, mazleni. Nicmene prvni rok je pro nektere narocne - rostou zuby, zlobi brisko, uvids, ted je jeste brzy soudit, prdolka te tak trochu navede sama. Tak krasne maminkovani. Mazleni neni nikdy dost, utece ti to tak rychle. Prvni rok v nocni kosili jsme stravili dle mne skoro vsechny a ted na to s usmevem rada vzpominam.

tyf
autor
19. dub 2013

Děkuju, že jste mě některé uklidnily, že nejsem úplně nemožná 😀 Já právě spavce moc nemám, takže když se ráno vzbudí, tak je klidně vzhůru do dalšího kojení, ale vzhůru znamená, že jakmile se od ní vzdálím tak křičí, takže snídaně, sprcha atd mě opravdu čeká až v poledne, protože prostě nedokážu ji nechat brečet a jít se šlechtit.

elvis12
19. dub 2013

@tyf Ani mi nemame zadny moc pevny rad a male je 10 mesicu. Kojim kdy chce, spi kdy chce usina mi na brise, v noci je bud v postylce nalepene k nasi posteli, nebo u nas, chovam, nosim, zpivam ad. jak si rekne a jak potrebuje. Odmenou mi je uplne spokojene mimi, ktere i v sirsim okoli plati za velmi spokojene a vyrovnane dite. Mockrat jsem slysela, jak to delas, ze to tvoje dite je tak "hodne". (nemyslim si ze by deti, co placou byli zlobive, nemam tohle spojeni rada) Kdyz jim to reknu, odveti, ze to je blbost nebo ze jsem otrok atd... Ja si prijdu naopak jako mama... Jsem jeji jistota a jsem ji moc rada. Nedelas nic spatne. Delas veci tak, jak citis, ze je to spravne, poslouchas svoji intuici a ver, ze ta se nikdy neplete... Nenech si to zkazit recma, ze by dite neco melo... Delej to tak, jak to vyhovuje vam doma... Ale neboj, kdyz vydrzis, obrnis se proti tem recem a tvoje mimi ti to bohate vrati 🙂

zandanem
19. dub 2013

od 2 měsíců 🙂