Kdy má mít dítě denní řád?

tyf
19. dub 2013

Pořád všude čtu, jak je důležité dítěti co nejdříve zavést nějaký pevný řád a rituály. Mám 5 tt mimčo a třeba teď jsem ještě v pyžamu a snídám, zatímco malá spí na sedačce 🙂 Den se mi řídí podle toho kdy chce jíst a kdy chce spát. Když po ranním kojení ještě usne tak jdu spát taky a "ranní" očistu děláme ve 12. Moc nechce spát v postýlce, jen když spí hodně tvrdě tak jí tam lupnu, ale jinak ji celý den mám u sebe, v lehátku, nebo na dece a samozřejmě večer u nás žádné uspávání nefunguje. Vykoupu ji, nakrmím, ale spát se jí většinou nechce, tak s námi leží u televize, dokud nejdeme spát my a jelikož kojím každé 2h spí s námi. Moje máma protáčí oči v sloup, že nemám být pohodlná a přinutit jí spát v postýlce, ale já ji nedokážu nechat hodinu křičet a po tom, co jsem celé noci prochodila po bytě a probrečela únavou na to prostě teď nemám, konečně jsem jakž takž vyspalá, můžu fungovat a jsem v psychické pohodě. Mám ale výčitky, že kvůli své pohodlnosti dělám všechno špatně a malá se nenaučí chodit večer spát, s manželem chodíme do postele až kolem půlnoci.

brisalek
19. dub 2013

@tyf dcera nikdy v podstatě žádný neměla, každý den byl jiný a když byly 3 - 4 stejné a já si myslela tak už tak se to zase vše změnilo🙂. Až tak od 13-14 měsíců to bylo pravidelnější. Je to jako se vším...některé děti jsou holt jiné a řád si žádný nenastaví a ani nastavit nejde🙂

brisalek
19. dub 2013

@jika10 jsou děti, které by plakali klidně 4 hodiny a klidně několiku dnů . Kdo nezažil nepochopí. Zpětně se divím, že jsem vše za prvních dceřiných 12m přežila, ale nikdy bych nic neudělala jinak a nikdy bych jí plakat nenechala🙂. Ale když vidíš, že to pomůže tak chápu, že to člověk rád zkusí.

vendullka
20. dub 2013

@tyf promiň, neumím číst 😕 kojení nech na ní, jen do toho postupně zařazuj věci právě jako to koupání a pod., ona si zvykne a přizpůsobí se tomu.

andelka
20. dub 2013

@tyf heh, si pamatuju jak jsem vždycky zpočátku snídala na baloně, s mimčem v zavinovačce, ono uslo a já jsem se jednou rukou nasnídala. 😀 oběd zásadně při kojení, něco co se dá jíst jendou rukou a lžící. Sprchu jsem později zvládala tak, že jsem měla malého v koupelně v lehátku. Mezi 3 a 6m byli oba schopní naspat za celý den hoďku a půl a ještě po částech.

lomanta
20. dub 2013

Nám se tak trochu něco už ustálilo samo. Malému je 18 dní a už má pravidelně probděné dopoledne, od cca 6 - 7 hodin nespí a usíná až mezi 11 - 12 hod. Odpoledne chodíme ven, to se krásně vyspí a v podvečer je zase diskoška 😀 Spinkat do postýlky dávám kolem 21 hod, postup ale ještě upravený nemáme, prostě po kojení ho dám ležet, pohladim a počkám až usne, někde pláče, tak mu dám ještě trochu napít a většinou je pak klid a usne. V noci se budí jak hodinky po 3 hodinách. Takže režim nějaký máme, ale řekla bych, že si ho tak stanovil Samík sám 😉 Ale stejně ještě nic přes den plánovat nejde, kojím jak kdy, někdy po hodině, někdy až za 3hod., podle toho, jak si řekne.

soleilll
20. dub 2013

@tyf Myslím asi, že 5-ti týdenní mimčo je ještě moc malé na tvoření jakýchkoli pevně daných návyků. Kdesi jsem se dočetla, že až ve 3 měsících dítě dokáže rozeznat denní dobu a může se tedy začít s "nácvikem" rituálů. Já začla malýho ukládat ke spánku pravidelně mezi 19. a 20. hodinou, když mu bylo asi 10 týdnů. Ze začátku v postýlce ječel, ale věděla jsem, že je přebalený a nakrmený, takže jsem ho nechala. Určitě mě hodně matek odsoudí, ale já vím, že vydrží řvát půl hodiny a pak vytuhne. Rozhodně nejsem z těch, co hned přiskočí, když dítě zamrčí. Pokud budeš malou celej den nosit v rukách, pleteš si na sebe strašnej bič - teď v šestinedělí je to ještě jedno, ale později bude problém cokoli doma udělat. A když zjistíš, že se nemůžeš jít ani vysprchovat, bude pozdě. 🙂 Každopádně ještě tak měsíc jí dej a pak uvidíš. Ty znáš svý dítě nejlíp.

katyxq
20. dub 2013

@andelka Jo, to si taky vybavuju, snídani za pochodu s malou v šátku, na záchod jsme taky párkrát šla i sní (a omočila si v míse cípy šátku 😀), večeři v posteli s malou u prsa 😀, sprchu v rychlosti a nejlépe, když byl doma manžel. Později už vydržela spát sama v naší posteli, ale když jsme chtěla vařit nebo uklízet, tak chtěla být u toho, takže mi zase pomohl šátek, jak začala lézt a pak chodit, tak už je celkem odložitelná 🙂 - takže nesouhlasím se @soleilll (ale neodsuzuju si za to), že by sis na sebe pletla bič, dítě k samostatnosti dospěje i bez tvé snahy ho to naučit, jen to bude bez řevu a stresu.

rzymani
Autor odpověď smazal
Zobraz
jinjin
11. kvě 2013

Ja se o rezim s prvnim ditkem snazila, ale nenasilne, nechat plakat dite mi trha srdce. A neslo to. Jak tu pisou jine maminky, kdyz to ditko nechce, nejde to. Na par dni se to nejak ustalilo a pak zase jinak. S satkem i na zachod znam moc dobre. Druhy synek je uplne jiny, a sam si rezim pomalinku dela (ma 3mesice) aniz bych mela snahu, jen mi potvrzuje, ze co je dano, to jde samo.
Nic si z toho nedelej 😉 pokud nesneses plac sveho mimca, stejne jinou sanci nemas. A pokud ti to nebude vadit, tim lepe. Me to celkem zacalo vycerpavat, ale zvladli jsme poprve, a zvladnem zas 😉 A rada tu ctu, ze je nas takovych vic deti i maminek 🙂

kasa
11. kvě 2013

my máme od začátku akorát pevný řád ve večerním ukládání do postýlky,kdy od začátku po kojení ,ted už tedy po večeři ,koupání jsem ted už pravidelně v 20 hod dříve mezi 20 až 21 hod ukládala do postýlky ted už spí ve svém pokojíčku,přečetla pohádku kterou jsem četla od narození na dobrou noc,zazpívala,pohladila a odcházela,mylý si na tohle takhle zvyknul,ale zbytek dne jsem přizpůsobovala mu.Do roku třeba přes den vůbec nespal,od roku spinká krásně po obědě 1 až 3 hodky.

cuma
11. kvě 2013

já se snažila o řád hned od začátku,nejprve jsme upravili režim malé,měla převráceně den a noc,přes den spinkala a v noci nic moc,pak byl problém s uspáváním,byly to i tři hodiny pláče,kdy jsme ji chovali,zpívli,chodili s ní...nakonec pomohlo dát ji do postýlky do vlastního pokoje,to měla ani ne dv měsíce a od té doby ideál,spala skoro celou noc,když jsme přestala kojit,spala nádherně celou noc )neměla jsem mléko)...ale režim byl pořád stejný a koupání a pokládání do postýlky má dodnes ve stejnou dobu,i když třeba hned neusne,pěkně leží (dne suž ve velké posteliúprostě je na to zvyklá,už se i sama v tuto dobu dožaduje si jít lehnout.Podle mě čím dřív se dítě naučí režimu tím lépe,mžete si pak věci lépe rozplánovat a jste klidnější vy i dítě

white_tie
11. kvě 2013

My máme režim od narození, u obou dětí, a královsky se nám to vyplatilo. Obě děti hezky spí v noci, kolem 7 už jsou v posteli a my máme s manželem večer klid a čas pro sebe.
Přes den je to s malou samozřejmě každej den trochu jiný (podle toho, jak spí), ale určitý pravidla dodržujeme pořád.

hehena
11. kvě 2013

jak píše @jinjin co je dáno, to jde samo. a je to tak. zvláště s druhým dítětem prostě vidím, že s určitýma věcma nehnu. viz. to ukojený do spánku - klidně bych to praktikovala, ale třeba u našeho druhoše stačí, když se trochu přetáhne a pak už chce jen spát. je pak tak naštvanej, že ho před spaním ani nenakojím, neb nechce, řve a řve jen abych ho dala do postele. celkem dlouho mi trvalo než jsem na to přišla, neb teda, že by dítě chtělo spát, aniž by se třeba po třech hodinách bdění najedlo, to mi prostě nešlo do hlavy 😅 takže mi často brečel, neb jsem to lámala i přes den. teď už je to lepší, neb se řídím tím, co mi naznačí a i když mi to pořád příde divný, tak se to snažím respektovat a dle toho jednat. nechávám ho chvíli brečet, jen když už udělám naprosto všechno - včetně nošení, zpívání, uklidňování.... pak za ním zas jdu a je schopen usnout třeba tak, že mu dám ruce na hlavu 😅. je naprosto jinej, než první. i je vidět jak mu dělá dobře, že se přesunem do koupelny, už tam si začne spokojeně broukat, neb ví, že bude následovat postel 🙂))
takže určitý věci se snažím dodržovat, ale i tak se mi zdá, že je zatím každej den trochu jinej, někdy teda naprosto jinej - třeba že si dá místo dvou-tří denní spánků jen jeden delší....

leikkka
18. čer 2013

tak to my máme oba klkuky režimový a jsme za to rádi. (2,5 roku a 4,5 měsíce), od narození měli jasný řád a režim, koupání ve stejnou dobu, vyplatilo se to. starší celou dobu vstává ve stejný čas, přesně na vteřinu, když jsme někam šli a jen o chvíli se opozdili příchodem domů, tak bylo zle, stejně tak i jídlo ve stejný čas apod. nejmenší má též vše jasně časově dané, jen UM samozřejmně dle jeho potřeby, ale ven se chodí ve stejný čas, ve stejný čas se jde i odpoledne ven, koupání a odchod do postýlky spát.

linda25092
24. srp 2013

Ahoj, my máme chlapečka 5tt. Přes den se prozatím plně přizpůsobuji malému, večer jsme se pokusili pevnější řád nastavit. Snažím se, aby do 9 ráno malý vstal, nakojím a mazlíme se. dopoledne si hodně "hrajeme" snažím se mu něco vyprávět, koukáme za hračkou, nahatého ho nechávám vykopat. Tato aktivita ho docela unaví, takže okolo 11 jde spinkat, odpoledne se vše opakuje, ale většinou už bez spánku. Koupu ob den kolem 19 hod, ale malý opravdu zabere až kolem 22 hodiny, to už ale leží ve své postýlce, budí se každé 3 hodiny, snažím se, aby usnul u kojeni a zase ho do postýlky vracím. Takto nám to zatím vyhovuje. Takže mě se osvědčilo přes den dítě unavit, po 19 hod převléci do pyžámka a už dítě nechat v klidu a večer v šeru.

kocour1
12. bře 2014

Ahoj, já jsem takový ten pevnější řád začala praktikovat někdy kolem třetího měsíce. Prostě mi najednou vadilo, že nemám chvilku klidu a tak jsem prostě v osm večer dala dítě do postýlky, zavřela a nechala ji usnout samotnou ve tmě v postýlce...bylo to velmi jednoduché a vůbec ne násilné. Naopak hezky usínala, když měla klid a ticho, protože do té doby jsem jí měla v obýváku i večer a kolikrát jsem ji zbytečně přetáhla. Pak se mi to i vrátilo v pozdějším věku, kdy jsem řešila usínání ročního dítěte (najednou prostě nechtěla spát, vynucovala si naší přítomnost apod.)...díky tomu, že už to vlastně uměla od mimina, tak se za dva dny naučila opět usínat samotná a funguje to bez problému i dnes. Prostě dám pusu a odcházím - žádný pláč a nic. Víc o tom píšu na svém blogu: http://materskadovolena.blogspot.cz/2013/12/nej...