Kdy odnaučovat miminko usínat u prsu?

glimmer
3. únor 2011

Naše Anička spí se mnou v posteli, usíná u prsa ( dříve to bylo tak na 1 - 2 hodiny, teď je to kratší, tak 230 minut ). Dudlíků máme asi 15, různé značky, tvary, velikosti - nechce ani jeden. Problém je v tom, že mám popraskané bradavky, takže to je dost bolestivé a hlavně většinou usni s Aničkou už kolem té 21. hodiny. Je nějaká vhodná doba kdy jí to začít odnaučovat ? Zkoušela jsem různé metody ( zabalit kukličku, nechat vybrečet - na to nemám já ani manžel nervy ) zatím nic nezabralo, jenom to prso :o)

katuska85
3. únor 2011

měli jsme stejný "problém" se starší dcerou a upravilo se to až když jsem přestala kojit.U Matýska máme ted to samé takže taky počítám že to bude celou dobu co budu kojit.Zkoušeli jsme všechny možné fígle jak ho naučit spinkat samotnýho v postýlce ale nazabralo nic.Takže jsem vlastně ani neporadila 😅 Ale co se týče dudlíčka nezkoušela jsi značku MAM?Malej taky dudlíčky odmítal až tenhle se ujal

andelka
3. únor 2011

Máme to stejně jako katuska, taky usívá malej u prsa, spíme spolu v posteli. Už uvažuju že ho budu učit po kojení usínat v postýlce, ale zatím nejsem o tom přesvědčená, nevím jestli bych na to měla nervy, vím že když se vzbudí v noci, tak nic nepomáhá, jen dát k prsu. Občas ještě usne tak, že si ho přitisknu k sobě že ležíme jako lžičky a pohupuju se, kolíbáme se jakoby a on usne. Jinak 100% usíná jen venku na procházce v kočárku, případně v Manduce. Ale to se doma a na noc moc provozovat nedá. Dudlík vzal na milost když měl 14 dní, ale od 3 měsíců už je bojkotuje, všechny značky, a už se mi ani nechce ho na ně učit.
Vlastně čekám, až pocitově poznám, že je čas mu dát k večeři kaši, pak by neměl mít v noci hlad a tudíž buzení nebude 100% od hladu a bude se muset naučit usnout jinak než u prsa. Ale v nejbližších týdnech to neplánuju. Docela se obávám sousedů, má hodně silný hlásek, neumím si představit že by celou noc nekolikrát probrečel a já nespala. 😒

eloana
3. únor 2011

Ahoj mam to same jako holky.....maly nechce zadny dudlik to same bylo s dcerou....... kojila jsem do 19m do 19m usinala u prsa, pak jsem prso vzala- desila jsme se toho,ale brecela pred usnutim asi 2 noci a spala pak celou noc.
syn ovsem neni takovy prsomil jako dcera, tak uvidime🙂))) ale neresim to, jsem rada ,ze syn alespon nekdy a nekde spi ( od zacatku se spanim problem neb ho tapi reflux)

romana29
3. únor 2011

glimmer - dudlík začala malá brát na milost až asi před dvěma týdny a to jen někdy...a jsou to ty samé, co od narození odmítala - já pak už odmítala zkoušet a utrácet za nové. Takže nové určitě nekupuj, jestli časem bude chtít dudlík, vezme si i ten, který dřív odmítala.
S tím spaním - no je to těžké. Já nekojím, prvního syna jsem kojila. Problém se spaním byl - syn spal od cca 2.-4. měsíce celou noc bez problémů. pak se začal budit, křičet v noci - nakrmila jsem ho, za hodinku řval klidně dál atd. Nakonec to dopadlo tak, že se budíval i v roce a půl třeba 3x v noci na čajíček a mlíko....přebalovala jsem i 2x za noc naducanou plínu.
Dcerka taky od těch 2 měsíců spí dobře, ale nedávno to na nás taky začala zkoušet - křičela a křičela - když jsem zkontrolovala, že plína je o.k., je přikrytá, nic jí nechybí, nezvedala jsem ji, ani nekrmila (kdyby měla hlad, tak to poznám, ale ona kolikrát mlíčko ani nedopije, nebo ho část vyblinká, takže hlady to není, přibírá pěkně).
Pár nocí to zkoušela a teď je klid....
Takže buď to vydržíte a malá to pochopí, nebo k ní můžete taky vstávat ještě x měsíců jako já k prvnímu synovi - nakonec jsem si ho dala do manželské postele a přítel spával v obýváku...

Jinak je jasné, že se jí to (pokud na to přistoupíš, ale myslím, že asi ne 😉 ) nebude zpočátku vůbec líbit, proč by taky mělo, když je zvyklá na teplo a vůni maminky a její dobré mlíčko. Mě by se to asi taky nelíbilo, kdyby mě to chtěl někdo odepřít.

kubaka
4. únor 2011

já nějak nevím, kde je problém? Dítě ti usne za 20 minut, ty usneš s ním už v 21,00- obě spíte? Co by za to jiné daly! 😅
prso jí po najedení vyndej, namaž bohatě Bepantenem, ono se rychle zacelí. Po každém kojení. Když nechce dudlík, asi už jí ho nedokážeš vnutit. Moji měli dudánka rádi. jak bude starší, bude se jí měnit potřeby a můžeš začít zkoušet ji uspávat i jinak - pokud to bude akceptovat. Já je nic neodnaučovala nebo neučila a stejně nakonec v té postýlce skončili ani nevím jak, prostě to vyšumělo. 😝 Jak jsem v devátém měísici přestala kojit, u prsa se neusínalo, třeba jen vedle mě ležel, usnul, byl přenesen, pak už usínal sám v postýlce, nebo v nárujčí co zrovna a chtěl, chce to zkoušet, co dítě v jakém věku už je schopné snést a tak se posunovat dál. Určitě ne předčasně separovat a drezúrovat, .

dablikolik
4. únor 2011

Mě taky malá usíná u prsa. Večer a v noci mi to vyhovuje, ale zjistila jsem, že usne i sama v postýlce když je pořádně napapaná. Někdy musím dokrmit sunarem. Jinak přes den ji nechám 20 minut pobrečet v postýlce dát několikrát dudlík a usne. Jinak na bradavky je dobrá mastička Purelan od Medely, Bephanten mi nepomohl. Děsím se až přestanu kojit, ale nějak to budeme zkoušet a uvidíme

olcab
4. únor 2011

Ahojky i já jsem na tom podobně 😉 malá mi usíná u prsa v posteli,mám jí zabalenou na kukličku,nechám jí vždycky tak půl hodiny zabrat a pak jí přesouvám do postýlky.A v noci jí vždycky nakojím a vrátím zpátky,to je zatím bez pláče.Dudlík mi taky žádný nechce,mohla by soutěžit v tom kdo ho dál vyplivne 🙂 🙂 🙂 Na popraskaný bradavky se mi osvědčil Bepanthen a taky jsem si nechávala zaschnout pár kapek mlíčka na bradavkách a při kojení jsem používala kloboučky,je teda pravda že to chvíli trvá než se to zahojí,ale vydrž 🙂

jaa
4. únor 2011

nás čeká odnaučování na jaře...malé je 27 měsíců a usíná tak pořád...Ale je kojená ještě asi 6x denně.. 😉

babulinkab
4. únor 2011

Můj syn usínal u prsa ještě okolo roku, vždy večer u kojení usnul a já ho přenesla do postýlky, nebyl to pro mě problém, několikrát jsem ho zkoušela uložit, když nespal, ale vždy začal křičet, tak jsem to vzdala.
Okolo roku se od kojení odstavil a v podstatě ze dne na den se naučil i sám usínat v postýlce.

rozarka65
4. únor 2011

Ahojky!Nevím,kdy je vhodná doma...malé je skoro 2,5 roku a stále usíná u prsa... Už půl roku se odhodlávám,že malou úplně odstavím, protože to bolí,ale nemám na to pevnou vůli,sílu... Zatím jsme u toho,že jsem po usnutí zrušila noční kojení...když se vzbudí a má žízeň,dostane vodu...a prsa už si zvykají...tak se asi "prokojím" k druhému...alespoň nebudu potřebovat odsávačku....🙂 A nechám tomu volný průběh...už to má jen psychické a na to večerní usínání...ale zároveň to vidím jako výhodu....malá už nespí přes den,takže v osm vyčůrat, v posteli přečíst pohádku a spinkat, během minuty spí...🙂

apollo11
5. únor 2011

Určitě souhlasím, že to není samo o sobě až takový problém (pokud teda chceš dál kojit), ono to usínání u prsa je v podstatě jeden z nejrychlejších a nejpříjemnějších způsobů uspávání 🙂 Ovšem problém nastává ve chvíli, kdy jsou bradavky popraskané a bolavé, znám to a taky jsem se zaťatými zuby počítala každou vteřinu.. řešení je hlavně ve správném přiložení, i po několika měsících se totiž může přisátí pokazit, jak je dítko živější a může bradavku natrhnout. Mně pomohlo opravdu si to hlídat (v krajním případě lze i kontaktovat laktační poradkyni), aby měla hlavičku správně natočenou... Na léčbu samotnou pak pomohl PureLan a hydrogelové polštářky od Chicca. Ony ty ragády vypadají nezhojitelně, ale opravdu se rychle zahojí a spraví, pokud je způsob kojení správný. Takže pokud je problém v tomto a ne v samotném usínání, zaměřila bych se nejdřív na zahojení bolestivých bradavek. A samozřejmě nenechat dudlat zbytečně dlouho, hned jak usne, odpojit 😉
Jinak myslím, že je ještě malinká na jiný způsob usínání a určitě bych ji nenechala vyplakat. Sama na to časem přijde. Moje malá taky nějak v tomhle věku začala usínat i po kojení v postýlce (jsem vždy u ní), dudlík taky nechtěla, zato si začala cumlat prsty 😅 což taky není ideální. Nebo pomáhá chování či lehnout si vedle sebe.. Až přestaneš kojit, stejně si nějaké způsoby najde. Ale hlavně přirozeně, netlačit ji do toho... Mně teď malá usíná u kojení tak v polovině případů (hlavně po obědě) a jsem vždycky radši, když je to tak, než když ji pak musím ještě dodatečně chlácholit a chovat 🙂 Má to své výhody, jak tu zaznělo..

lucie777
6. únor 2011

Karolínka taky usínala u prsa a já sem byla její otrok, už sem nesměla večer odejít z postele, jinak se probudila a řvala, kolem 4 měsíce sme začali dávat večer kašičky, poté jsem jí ukozila a mohla z postele odejít, takhle jsem to vydržela do 7 měsíců, pak jsem se jednoho dne naštvala, dala kaši, prso, strčila jí do postýlky a odešla, řvala jen chvíli, ale pak usnula a spala celou noc, od tý doby máme obě klid a hlavně já jsem opět jako člověk! Dudlík taky odmítala, ale zkoušela sem to a kolem 5 měsíce si dudu vzala, i díky němu bylo klidnější spaní, vzala na milost dudlík MAM. V 8 měsících jsem jí odstavila.

Takže já sem zastánce nechat vybrečet, když to po dobrým nejde, ale na to samozřejmě musí být oba rodiče připravený, nám to taky trvalo 7 měsíců.. 🙂

kaatulkaa
19. únor 2011

Tak se taky přidávám a možná trošku škodolibě jsem ráda, že je nás s takovým "problémem" víc. Malý mi usne v autě, kočárku a doma jedině u prsa. Na jednu stranu mi to nevadí - jsme u sebe, mazlíme se, ale na druhou se nevyspím. Už by měl prospat v klidu celou noc a i když večer dostává kaši, tak se v noci probouzí a chce si jen "cucnout". Takže když ho po usnutí přesunu do postýlky, tak za cca 2 hod. k němu opět vstávám. Někde jsem četla, že pokud je dítě naučené usínat u prsa a v noci se vzbudí, tak prso vyžaduje. Zatím co dítě, které usíná samo a v noci se vzbudí,tak samo usne a maminka kolikrát ani neví, že bylo vzhůru. My jsme zkoušeli od cumlíku (který odmítá), přes nechat vyřvat asi vše a nic nepomohlo, tak jsem to vzdala a nechávám tomu volný průběh. Za čas třeba přestane chtít sám. Asi je to individuální podle dítěte a taky na trpělivosti rodičů 🙂

beponka
20. únor 2011

tak mě malá usínala u prsa přesně 21 měsíců a vůbec mi to nevadilo. pak jeden večer usnula únavou ještě v obýváku a po přenesení se nevzbudila a pak už nikdy prso nedostala. no a jelikož už byla vleká holka tak se jí řeklo, že už není, že vypila a ona si to pamatovala a říká to dodnes když vidí prsa🙂 mlíko není, vypila 😀 😀 😀 první dítko jsem si chtěla užívat a kojení bylo takové jen moje 😀 😎

tanuki
20. únor 2011

podle mě je vhodná doba co nejdřív 🙂 protože to asi nikdy není bezbolestné a když pak volá "máma" nebo dokonce "mami, maminko" tak je to ještě horší.

baradolezal
21. únor 2011

Ahojky,
ja jsem teda okamzite po prichodu z porodnice najela na rezim...pres den mi mala u prsa klidne usina, necham ji spinkat tam, kde kojime 🙂 Na posteli, na gauci, na zemi na dece... ale vecer okoupeme, namazeme telicko, nakrmime, zazpivame (vzdy tri stejne pisnicky) a davam ji do postylky...
A place jen vyjimecne 🙂 A sama zjistila, kdy u prsa usnout muze a kdy ne 🙂