Kdy učit dítě nové věci?

sidynka
16. pro 2011

Maminky, chtěla bych se zeptat-
- kdy je dobré začít učit malého jíst sám lžičkou
- kdy začít malovat pastelkami
- kdy začínají dobře napodobovat
a třeba i další nové věci,které vás napadnou. jde mi hlavně o vaše zkušenosti. Děkuju moc

majatob
16. pro 2011

ahoj 🙂
ja Stepankovi lzicku davam kdyz ho krmim, sice je vsude napatlany, ale to se umyje 🙂 nechavam ho taky hodne jist samotnyho rukama, naskladam mu jidlo na stolecek a at se snazi..🙂 tedka jsem ho zacala ucit pit z hrnecku, ale konci to vsechno na obleceni 😀
pastelky ho zajimaji, ale zatim s nema tuka o zem nebo zuzla. Pokud si dobre vzpominam, tak B. v 11 mesicich uz cmarala, takze cekam, ze na to brzo prijde taky. Ma rad kdyz muze placat barvama, prodavaji se prstovy barvicky, my pouzivame tempery a hlidam ho aby nedaval ruce do pusy, tak to zkousime uz dlouho.

berenika39
16. pro 2011

Upřímně si myslím, že "učit" děti nové věci je kontraporuktivní. Na všechno přijdou samy, dojdou k tomu svým tempem, vývojem. můžeš zkusit cokoliv, když to nejde, necháš to být a zkusíš později. V roce půl se dítě dostane do vzdoru (někkteré dřív, některé později) a pokud je pořád pod tlakem učení ze strany maminky - zasekne se a na just to nedělá. Takže to nemá smysl.Lžičku mu dej, at to zkouší, ale neuč ho jíst samotného, nakrm ho. Časem na to přijde. Na pastelky je myslím čas po roce? Platí to samé, nejdřív může čárat křídou na tabuli, prstové barvy, prstem do mouky🙂, kreslit začne stejně sám, časem. Napodobovat nevím, co přesně myslíš, ale kolem roku jsou jako opičky🙂.
Nech brouka žít. Všechno mu ukazuj,jak se to dělá, povídej o tom, ale neuč ho🙂.
Petr třeba vůbec nemaloval, nebavilo ho to, nabízela jsem mu to občas, ale potřeboval na to delší čas, teprve ted vezme pastelky a donekonečna maluje....vím, že některé děti kreslí sluníčka, hlavonožce a auta mnohem dřív, ale on na to potřeboval tři a čtvrt roku🙂. nic se nestalo🙂.

miarosa
21. pro 2011

🙂 Ahoj, přesně jak tu říkají maminky, každé dítko má svůj styl, já dávám Tomíkovi od 9. měsíců lžičku, nejřív papá, pak je to všude, teď už se snaží hodně, učíme se hodně stolovat, vše ma na svém talířkua svou lžičku, tak ví že se jde papat, a že bude papat sám.
Malování sem začala řešit od roku koupili sme takovou tu tabulku s tužkou je to na bázi magnetu, maluješ a pak to můžeš smazat jedním tahem, nic se neušpiní, je to super a když má náladu maluje, teda spíš čmárá, nebo malujem spolu, pastelky atd. zkoušíme občas, ale asi je brzy.
No to napodobování, už ani nevím, ten čas strašně letí, do roku napodoboval naše zvuky, od 13 -14 měsíců napodobuje co děláme, ted když začnu tancovat tancuje o život, když si sednu sedne si ke mě, prostě od narození děláme všechno spolu, věšíme prádlo, uklízíme myčku, se vším my pomáhá, říkáme si nahlas co děláme a učíme se pořádně mluvit, myslím že vlastním mateřským instink. na to příjdeš sama, stačí nasluchat našim šmudlíčkům 🙂