Kdy umí dítě na nočník, najíst se a obléci samo?

marky4
14. zář 2009

ahoj,

chtěla jsem se zeptat, kdy vaše dítě umělo

- na nočník
- najíst se samo
- obléct samo, myslím kalhoty, tričko

Moc děkuji za vaše odpověďi
marky 😉

schwarzovka
14. zář 2009

marky malej neumí ještě ani jedno...každé dítě je jiné...ale snažíme se 🙂

terreza
14. zář 2009

sám se už nají, na nočník trénujem,střídavě oblačno,oblíkání mně ještě nenapadlo ho učit, ale ponožky si už obleče 😉

atrami
14. zář 2009

marky,
nastarší- nočník-2 roky
- jedenie a obliekanie 3 roky
prostredný presný ročný posun- nočník 3 roky 😠
jednenie 3 roky
obliekanie 4 roky.

berenika39
14. zář 2009

....až se to naučí 😉 😉 😉 😉
Nevím, tohle je strašně individuální, někdo to umí brzo, někdo později, ale vůbec, vůbec na tom nezáleží, jen aby tě ty odpovědi třeba nestresovaly víc, než je třeba. Všechny děti nakonec jedí samy, oblíkají se a nemají plínky. Nech to na něm....

timbouctou
14. zář 2009

to naše číslo se asi nikdy nenaučí oblíkat, nejvíc se mu líbí, když si může lehnout na záda a zvedá nohy, abych mu navlíkla ponožky, kalhoty a tak dále 😅 Prostě proč se unavovat, že?

berynka
14. zář 2009

U nás nočník ok (konečně!) 😉 .
Jí sama chvilku, pak jí to přestává bavit (prý normální, souvisí to s pozorností).
Oblíkání neprojde asi nikdy. Chce být neustále svlečená. Jak se ochladilo, tak je to trochu problém... ovšem pro mě 🙄 , připouštím, že nedokážu dost dobře vysvětlit, k čemu jsou dobré ponožky 😀 .

jakoubka
14. zář 2009

nočník -před 2 rokem
jezení-pořádně až teď
oblíkání-snaží se,ale moc to nejde
vyslíkání-ponožky,slipy,kalhoty si sundá,na mikině se škrtí 😀

evuliki
14. zář 2009

U nas :
-nocnik od 14 mes. sama
-jedlo od 20mes papa sama uplne vsetko
-vyzlieka sa uplne sama (bunda,nohavice,topanky...) a sama si tiez uz skoro vsetko oblecie 😉

zuzu13
15. zář 2009

- na nočník - od roka, od 1,4 mes. bez plienky {aj na noc}
- najíst se samo ...nechavala som ju papat samu od vtedy ako vedela sediet v stolicke....sice bola polovica na stole a pod nou, ale oplatilo sa...od 1,5 roka papa sama, v 2 rokoch si vedela natriet chlebik, teraz uz vie pouzivat aj pribor...
- obléct samo, myslím kalhoty, tričko - v 2,5 roku komplet oblecenie...aj so zapinanim a spravnym obutim...

treba deti nechat same...a len im pomoct, viest ich...naucia sa to rychlo...ale netreba to silit, kazde dieta je ine...hlavne ich netreba nutit a porovnavat s inymi, aby nemali pocit menejcennosti a hlavne neziskali k tymto "povinnostiam" odpor...

kacka.va
15. zář 2009

tak u nás nočník zatím nic
oblékání na to je dost brzo, ale umí si sundat ponožky a boty, obojí už zkouší nandavat 🙂 samozřejmě bez úspěchu. Spolupracuje při oblékání a svlékání trička (dává ruce nahoru a nebo do rukávů), když nandaváme kalhoty, tak podává nožičky.
Jídlo - snídani jí sama už asi 2 měsíce, teď začíná jíst sama vidličkou a lžičkou normální jídlo, občas se pěkně rozčiluje, že ji chci krmit, jenže když jí samotná, tak to je pak všude děsný bordel (protože se do té pusy trefí tak z poloviny případů) a hlavně je to tak na hodinu 🙂.

tomasek06
15. zář 2009

Nočník 18 měsíců
Jíst sám jí ale strašně u toho pořád nadělá 😠
Svlíkání a oblíkání nám jde, ale tričko ne ne ne vždycky se zamotá 😀

nevesta
15. zář 2009

U nas:

nocnik: nula bodov
obliekanie: ponozky a topanky, ostatne nie
jedenie: pol porcie zje sama, potom sa nesustredi, cize zbytok dokrmim 😉

med
15. zář 2009

To je strašně individuální, ale s tím, že se ti dítě úplně bez pomoci samo nají a oblíkne, nemůžeš počítat nejmíň do dvou let.
U nás:
Nočník: od 20 měsíců, v noci asi od 22 měsíců.
Jídlo: ve 14 měsících se naučila napichovat na vidličku a až v 21 měsících pochopila, jak se jí lžičkou, aby se jí to nevyklopilo.
Oblékání: ponožky jí nejdou, jinak všechno jakš takš, občas obráceně nebo naruby.

ivulinda
15. zář 2009

Na nočník už Adélka chodí sama od roku a 5 měsíců a to nosí plínky jen na noc...najíst sa taky umí sama,jen obléct se učíme 😀 Máme šikovnou princeznu 😀 ale každé dítě je jiné 😉

sstefi
15. zář 2009

na nočník od 18 mes., ale sama, to zn. aj sa vyzlečie aj oblečie asi od 22mes.cca(samozrejme, ak na nohaviciach nie je nejaky extra gombík 😅

naje sa sama, ale s polievkou ešte mame občas problem

nohavice a pod. bez problemov, aj sveter, ale tričko a pod. to ešte nie, vačšinou naopak,akoby mala mať ruky niekde nad hlavou 😀 aj topanky v pohode obuje

marky4
autor
17. zář 2009

Holky díky. Mně totiž tchýně vykládala jak její děti byly v roce bez plín, uměly se samy obléci. Já nevím zda je možné, aby se roční dítě umělo samo obléct, možná tak vysléct, nevím, připadá mi, že už si to ani sama nepamatuje a tak to posunuje všechno k tomu roku.

pistok
17. zář 2009

timi má 14mes.
nočník - ked ho dám, tak posedí a niekedy aj niečo urobí, ale plienka to istí
jedenie - už si vyžaduje vlastnú lyžičku a niekedy skúša, ale bez uspechu, no sušienky mu idú
obliekanie - ruku do rukáva dáva už velmi dávno a snaží sa aj iné pomáhat
😀 vyzliekanie - ponožky hadam od kedy ich začal nosit, pančušky i tepláky sa už tiež naučil 😀 ale len vtedy, ked ja nechcem 😀 a hlavne rozviazat šnúrky na topánkach mu ide dokonale 😀

poupe
17. zář 2009

marky4,to jsou blbosti i trilety maji potize s oblikanim

marianka8004
17. zář 2009

emku som nechala papať samu od vtedy ako vedela sama sedieť.ale išlo jej to velmi rychlo a nepotrebovala ani podbradnik,malo kedy sa okvapkala.a vyzliekať sa začala sama pred rokom,myslim,že to ide dobre detom.a aj si "skladala"po svojom.obliekať sa začala asi pred 2rokom,ale len nohavice,papučky,topanky,s vrchnou častou jej treba stale pomahať. nočnik-na začiatku prazdnin som jej nahovorila,že už je velka,a že nech už radšej piša na nočnik,alebo do travičky a od vtedy plienky nemala cez deň a možno 5x sa popiškala.v noci jej dam plienku podla toho,či večer pije.ale stalo sa,že aj v noci sa popiškala.a večer,ked jej dam plienku už na noc,a chce piškať,tak sa vyzlečie a potom ju zase zabalim.
každe dieťa je ine a neda sa porovnavať,a ani dvaja surodenci sa často nedaju porovnať.raz mi jedna lekarka povedala,že každy sa nauči skor ,či neskor.

sjuzi
17. zář 2009

Miško papá sám od roka a pol, dovtedy papal sám rukami, dnes už si natrie sám aj rožtek s detským nožíčkom, pije pekne z hrnčeka (iba mlieko večer z fľaše s náustkom).
Nočník sme trénovali cca od 8 mesiacov (skôr tak pre zvyk) a bez plienok sme od 2 rokov presne.
Obliekanie a obúvanie zatiaľ nehrozí ani v náznakoch.

A inak svokrička je typický príklad toho, že s prepáčením "na staré kolená" už veľa a veeeeľa vecí zabudla... alebo si správne nepamätá. Veď ja už si poriadne nepamätám plno vecí, čo Miško kedy robil a vedel, keby nemám zápisky, tak som nahratá... 😀 😀 😀

kristi
17. zář 2009

Mia umi sama jist, s nocnikem stale bojuje a obleknou si sama umi jak co, svleknout vsechno

milik75
21. zář 2009

Ahoj, muj 2 lety syn bojkotuje nocnik uplne, stejne tak sam se nechce najist skoro nikdy, obkekani je tezke to pocitam az kolem 3 let. Ale zase krasne mluvi ve vetach, dokonce i par cizich slov, umi basnicky, pulku abecedu a cisla. Takze tezko srovnavat...kazde dite je proste jine.

elika
22. led 2013

Mladsia papa sama tak nieco od roka. Odkedy jedla prikrmy, tak drzala aj svoju lyzicku a skusala sama. a vodu vzdy pila zo skleneho pohara, takze uz v cca. 1,5 roku z neho pila aj sama. mozno skor. bola velmi zrucna. v tom veku si uz upratovala aj po sebe hracky. starsia si ich neupratuje doteraz 😝
Nocik sme riesili cca. od 1 roka, v 1,5 roku uz bez plienok. sem tam nehoda, zvycajne cez den, ked sa jej proste nechcelo odist od hracky. tak sme si zvykli, ze si hracku moze zobrat so sebou a uz od 2 to bolo v pohode na 99 perc.. ale sem tam, ked je napr. chora, tak sa este pritrafi nehoda aj teraz. obliekanie miluje. ponozky uz pred 2 rokom davala sama. a aj nohavicky si vtedy sama davala. to trenovala strasne dlho a nemohla som jej pomoct, ani ked si ich obliekla zle, ani ked si dala dvoje na seba 🙂 a medzi 12-18 mesiacov milovala, ked mohla sama skladat pradlo. tricka, nohavice,...

zuzanockamt
22. led 2013

kazde vtedy, ked na to dozrie, kazde dieta j eine, nema zmysel nic silit, dockame sa kazda 🙂 ... nie su na pretekoch

werryjane
22. led 2013

Jezeni - sama se naji, aniz by to bylo vsude kolem od cca 19 mesicu
Nocnik - zacali jsme pred 4 dny (tzn. skoro dva roky) a zvlada to velice hezky, za den byva jen jedna nehoda
Oblekani - sama se svlekne a vyzuje, ale obleknout si umi zatim jen kalhoty a boty (bez snerovani)

blahova_andrea
22. led 2013

já myslím, že je to individuální, my chodíme na nočník od 10m, ale říct si samozřejmě neumí sám, dávám ho já, jídlo se nám naučit zatím nedaří a na oblékání je ještě času dost. podle mě je na to každé dítko zralé jindy a taky záleží na mamince kdy a jak vytrvale s učením začne.

adkasmolka
22. led 2013

nocnik uz presne neviem ale okolo 10 a vyssie mesiaca, papa sam od 18 mesiaca vratane polievky a obliekanie este neriesim, ale vsetko si vie nachystat na oblecenie co mu poviem vratane topanok. Ale kazde dieta je ine. My sme zase strasne neskoro zacali stvorkovat, chodit a atd...

lamarika
22. led 2013

každý dítě je úplně jiné, vůbec bych se tímhle nezabývala. Jeden vyniká v tom a druhý v onom 😉 Na mých dětech to jde krásně vidět. Výchova stejná, ale každý vyniká v něčem jiným. Co jedinec, to origynál!
Syn:
-nočník ve 20 měsících
-najíst se sám v 1,5 roce
-obléci se v 15 měsících

Dcera:
-nočník nedává dodnes
-najíst se sama od 10 měsiců
-obléct se ve 2 rokách

kamilka007
25. únor 2013

Ahoj, souhlasím s individualitou každého dítěte. Pro mě byl nejhorším strašákem tlak ze strany manželovy rodiny: "ale Adélka už dost povídá, tak jakto že Sofinka ne?" (neteř Adélka je o 7 měsíců starší než naše Sofinka..), a "Adélka už sama jí, a chodí na nočník a tohleto tamhleto, jakto že Sofinka ne?".. Opruz, ale vydržela jsem a už se u takových otázek jen přiblble usmívám a myslím si svoje. 🙂
Jinak všechno zkoušíme, ve 22 měsících se sama nají (s hrozným bincem okolo samozřejmě), částečně svlíkne a onehdy pomáhala svlíkat i mně. 🙂 Nočník zatím bojkotuje, po půlhodině dřepění s knížkou má tak akorát kolečko na zadku. Držím palce všem maminkám, my vytrváme! 😀

elu
25. únor 2013

@lamarika v 15 měsících se uměl sám oblíknout jo???? hm, tak to je borec, aby vam za chvíli neodjel autem 😅