Kdy začalo vaše dítě o sobě mluvit jako "já"?

romcovaklarka
24. čer 2013

Zajímalo by mě, kdy asi začaly vaše děti při řeči používat první osobu - já (případně druhou - ty - když mluví na vás). Sam (2 roky) mluví celkem hezky, hodně a rád 😀 ale vždy jen ve třetí osobě. Samík chce tohle, Samík udělal tamto. Máma dá tohle, máma půjde tam a onam. Když se ho zeptám já - třeba "chceš" tak mi odpoví stejným tvarem - "chceš", případně "nechceš". Zajímalo by mě taky, jestli to mám nechat bez povšimnutí, nebo spíše opravovat/vysvětlovat, zopakovat jeho prohlášení ve správném tvaru.

Je mi jasné, že v tom věku je to úplně normální, ale zajímá mě prostě, kdy se to u vašich dětí změnilo a zda jste tomu nějak napomáhaly 🙂 Děkuji.

renlu
24. čer 2013

Kryštůfek začal mluvit o sobě já ve 22 měsících.Nijak jsem tomu speciálně nenapomáhala,jen prostě běžné mluvení,vyprávění a povídání.Nejdřív jsem si myslela,že to nedělá vědomě ale doteď to nepřestalo 🙂.Tak stejné používá i Ty 🙂

marhulinka
24. čer 2013

Kubík mluví od začátku já,ty,on,ona...pořád jsem si říkala,jestli teprve začne mluvit o sobě ve třetí osobě,protože to tak u dětí hodně slýchávám,ale nezačal. Přejde to,stačí jen třeba opravit,říct ve správném tvaru...

vilibalda
24. čer 2013

Mám dvouletou dcerku a mluví jako Samík. Někde jsem zahlídla, že kolem 2 let začne dítě používat "já", ale u nás to teda nevypadá. Neopravuji ji... 🙂

ustarana
24. čer 2013

@romcovaklarka Syn začína Já používať teraz, ale len občas. A naviac zápor tvorí štýlom "chceš ne". Takže jeho veta: "Ja chceš ne chleba" (kladná odpoveď je: "Ja chceš jo chleba") je fakt úsmevná. Vždycky len zopakujem vetu v správnom tvare na znamenie, že som rozumela, ale nijako to neriešim ani nehrotím. Raz na to príde.

brisalek
25. čer 2013

@romcovaklarka dcera taky 3 osobu nepoužívala, ale řekla bych, že je to tím, že začala pořádně mluvil až v těch 2 letech.

janovkov
25. čer 2013

U syna jsem si toho všimla až ve 3 letech a 2 měsících. Bylo to zde dne na den.

anehap
25. čer 2013

@romcovaklarka já ted přemýšlím, kdy začala malá používat "já", přesně nevím, ale bylo to zhruba kolem 2,5 roku 😉 Mluvit začala krásně už před druhým rokem,ale stejně jako u vás 😀 Osobně bych ho neopravovala, přijde to samo, na svůj věk je šikovný i tak 😉

sisstin
25. čer 2013

"já" mezi 2-3rokem, samozřejmě děti s opožděným vývojem řeči nebo těžkou vadou řeči mnohem déle 😉

hofka1
25. čer 2013

Dcera má 2a3/4 roku a pořád takhle mluví. My jí rozumíme🙂