Kedy dieťa učiť na nočník?

kate1616
11. pro 2011

Moja dcérka má už 19 mes a sem-tam ju dávam na nočník, ale nechce mi dlho sedieť a väčšinou sa ani do nočníka nepociká a ani nepokaká. S manželom sme už vystihli chvílku ked chcela tlačiť a tak už svoju prvú premiéru na velku potrebu mala, a cikať cikala aj viackrát, ale chcela by som ju naučiť aby sa sama pýtala ked jej bude treba. Ako ju naučiť a v akom veku?

ellaell
11. pro 2011

Ahoj Kate. Mám 13 měsíčního syna u úspěšně nočníkujeme už od 4 měsíců. Ne, neuklepla jsem se. Prostě jsem jen zvolila metodu našich maminek, babiček, prababiček... Ony totiž naše prabáby neměly čas prát pleny a jinou možnost, než nás to rychle odnaučit, aby se nestrhaly, neměly.

Samozřejmě jsem ho na nočník neposazovala, ale držela v klubíčku nad kbelíčkem, který jsem si dala mezi kolena. Posazovat na nočník jsem ho začala až v 8 měsících. Ze začátku jsem ho dávala čůrat jen v okamžiku, kdy byla vyšší šance, že bude čůrat a také jak jsme my naučené chodit čůrat - po probuzení, po jídle, při přebalování, před odchodem ven, před koupáním, před spaním. A rozhodně tehdy, když jsem viděla, že chce kadit. S kakání to ale bylo daleko jednodušší, protože hodně kakal skoro stále ve stejnou dobu. A ostatní kakání je až když seděl na nočníku.

Plenky nedávám od 10 měsíců. A nebo jsem je dala, ale zatvrzela jsem se v tom, že musím postupovat tak, jako by je neměl. To ale bylo léto a venku jsem ho mohla kdykoliv kdekoliv dát vyčůrat. Teď mu plínku pro jistotu na ven dávám, kdyby náhodou, ale nikdy se mi nepočůrá. Plínku ještě pro jistotu dávám na noc (klasickou látkovou). Ale nemysli si, že se od té doby nepočůral.

Teď od 13 měsíců mohu konstatovat, že si syn oficiálně říká - "EE" a ukazuje na nočník. Nočník máme stále připraven v obýváku, aby mu byl na očích, ale vysoko, aby na něj nedosáhl. Samozřejmě se ho občas i zeptám jestli nechce čůrat a když jde k nočníku, tak chce, ale pokud se vzpouzí, tak nechce. Chce to ale ze začátku se ptát častěji. A možná ji zkus třeba ze začátku nad nočníkem držet, než si zvykne, že po ní chcete něco nového. A také říkat třeba "ee", aby věděla, co vám říct, až budě chtít.
Teď na roční prohlídce nás paní doktorka velice pochválila, že už jsme bez plínek. A to jsem čekala, že dostanu pěkně za uši a přednášku o tom, že jsem se zbláznila...paní doktorka je totiž velice přísná.

Osobně si myslím, že trend dnešní doby, že dítě se nenaučí dříve než na 1,5 roce je jen obrovský business. Kolik se v tom točí našich peněz.
Popravdě si nemyslím, že by se syn odnaučil nočník rychle kdybychom ho začali učit až od těch 18 měsíců. Je totiž tvrdohlavý. Takhle ale vlastně nic jiného nezná a přijde mu to přirozené.

Hlavně nevěš hlavu, až to půjde a najednou přijde pár dní, kdy to prostě nepůjde. Stává se to. Budu ti ale moc držet palce, ať se daří a dej vědět.

Zkus se doma zeptat, od kolika měsíců jsi ty sama byla bez plen. Kamarádky na mě nevěřícně koukaly, ale když se samy doma zeptaly, zjistily, že byly nejdéle na 1,5 roce bez plen, ale většinou holky už na roce.
Držím palce! 🙂

majatob
11. pro 2011

syn zacal chodit na zachod ve 2 letech, ze dne na den si proste zacal rikat a byli jsme bez plin. S dcerou to jeste neresim (21 mesicu) a cekam kdy k tomu dojde sama, vsak neni kam spechat 🙂

luciebx
11. pro 2011

me moje mamka rekla ze jakmile ditko umi samo sedet tak sup posazovat na hrnec.. takze my tak od toho 8 mesice fakt tvrdy rezim.. je nam rok a pul.. a kadime curame sam si teda jeste nerekne ze chce jit ... ale kdyz mam volno tak na nocnik posazuju po kazdym jidle..
svagrova cekala az si jeji kluk sam rekne.. na nocnik by ho v zivote nedostal pac mel nejakou hruzu z nocniku a az skoro ve 3.5 letech chodil na zachod.. coz mi prijde teda desny mit dite v tomhle veku v plinach a prebalovat to.. ble..

radkayeboah
11. pro 2011

ahoj, memu synovi je 15mesicu. A na nocnik ho davam tak od pul roku,to kdy uz sedel. Nebo spis to byla moje mamka ta s tim zacala kdyz jsme byli v CR...A my ted slavne pokracujeme. Jeste si sam nevola,ale kdykoliv udela ten ,,kakaci,, oblicej sup ho na nocnik, kdyz se rano probudi sup na nocnik a odpoledne to same...Poradne budeme ,,trenovat,, v lete to bude pekne takze kdyz nam to unikne nevadi 🙂 nekdy taky nechce na nocniku sedet tak mu donesu knizecky {ty miluje} nebo nejakou hracku...A jakmile se vycura nebo vykaka tak tleskame a pochvalime😀 sam si i zatleska!
Kamaradka maleho zacala az tak kolem tech 18mesicuch, rikala ze to bylo tezke a ze si zazila,ale naucil se...Jednou k ni dosel sam ze chce aaaaa a bylo, ale trvalo to. Drzim peste at se co nejdriv zadari!

sidynka
11. pro 2011

osobní zkušenost ještě nemám,ale já už byla v 11 měsících bez plen...mamka neměla čas pořád prát plenky,uměla jsem sedět a já se to rychle naučila. nejvíc se mi prý líbila pochvala, tak to pro mě byla motivace.
myslím, že není potřeba s nočníkováním dlouho čekat..ikdyž si to plně neuvědomuje,tak je přece lepší,když udělá potřebu do nočníku a stane se mu samozřejmostí.

apollo11
11. pro 2011

Dceri je 18m a nocnik bere jakz takz na vedomi tak dva mesice (ale ma dny, kdy ho okate ignoruje 😎 ).. drive jsem to zkousela, ale zdrhala a nutit jsem ji urcite nechtela a stale nenutim, spis se snazim, aby to pochopila sama.

Uznavam, ze pokud dite je pristupne drivejsimu uceni, tak proc ne, vzdyt je to pro jeho pohodli a "pocit cistoty" 😀 . Libi se mi i metoda bkm a urcite ji na pristim ditku aspon zkusim. Na druhou stranu je mi jasne, ze opravdu vedome to deti berou tak kolem toho roka a pul i pozdeji, proste u kazdeho je ten moment jindy a je spis dulezite ho v pravy cas podchytit a podporit 🙂 a nedelat to hlavne na silu. To, ze usetrim par plen, pro me rozhodne neni duvod k tomu delat z toho diteti drezuru.

evulinkab
11. pro 2011

Já mám syna od 2let bez plen.Když mel narozky-2 roky, tak jsem si rekla, že ho to proste naucim a taky naucila.Sice to trvalo "týden", kdy jsem mela stavy, že to fakt nezvládnu, protzože jsem co pul hodiny preslikala, prala, utirala loužicky.A po týdnu, kdy jsem to už chtela vzdát a nasadit plinu, tak si malej znicehonic rekl, že chce "lulu" a od te doby jsme bez plen.

anieanne
11. pro 2011

Malý ještě ndávno při posazení na nočník řval jako tur. Teď cca měsíc zpět se na něj nechá posadit, občas se i zadaří a je načúráno. Dvakrát si i dokonce sám řekl, že na něj chce, a opravdu se povedlo, ale teď zase pár dní ho naprosto ignoruje 😀 Já myslím, že až přijde čas, tak to půjde samo 🙂

marecek4
11. pro 2011

pokud o to nemá zájem,tak to nemá smysl,náš malý začal vlastně čurat hezky přes léto díky kamarádčinému chlapečkovi-venku,pak byl chvilku problém než si zvykl že má kalhoty,měl pocit že má znovu plínu,ale asi po čtrnácti dnech to bylo už v pohodě a pak do měsíce jsem byli bez plíny i přes noc-ale netlačila jsem na pilu a vlastně začal po druhém roce

coxa
11. pro 2011

Ahoj, já kluky dávala a malého vlastně ještě dávám od té doby co sami sedí tak nějak průběžně, aby věděli na co to je a co s tím. 🙂 Starší syn byl od 20ti měsíců bez plen, mladší je zatím s plenkou, ale dávám dost často a dost často se zadaří, ale na sebrání plenky to ještě není. Spíš si ale myslím, že to je o mně a o čase - přeci jen to není jako s jedním prckem, kdy nebyl problém ho tam každou půlhodinku - 40 minut posadi. Však ono to přijde - nejdéle na jaře, až bude moci čůrat na stromečky a travičku. 😀

mpavlinka
11. pro 2011

Tak já jsem byla údajně bez plín v deseti měsících, já jsem to brala spíš jako mýty a legendy 😀 😀, rodiče často ztrácejí paměť 😀 Ale když čtu příspěvěk od ellaell tak je to asi možný no...
Já jsem s Nikčou začla v 17m poněvadž začala hlásit, že kakala. Ale zatím má z nočníku hrůzu a nenechá se na něj posadit... 😖

lucifukafuk
12. pro 2011

ahoj my to zkousime od9mesicu co byla mala nemocna a dr. chtel moc tak sme zacali a pokracujem do dnes vzdycky jak se rano probudi sup na nocnik at si uz zvyka ted ma 11 mesicu a vsechny potreby se dari 🙂

myscha
12. pro 2011

Tak já nejsem příznivce časného posazování batolat už od pár měsíců, protože to člověk může zkoušet a zkoušet dlouhé měsíce a pak se teprve zadaří. Neustále posazovat, ptát se a pod, na to nemám čas ani chuť 🙂

Jsem spíš pro to počkat, jen seznamovat s nočníkem postupně od toho cca 1 roku a semtam to zkusit. A pak někdy na tom 1,5 roce nebo trochu později sebrat tak na týden a 14 dní plínku a uvidí se. Sice člověk pořád převlíká, stírá loužičky a doma je kdeco počůraný, ale často se výsledek dostaví docela rychle a nejsou třeba dlouhé měsíce drilu. Ségra takhle naučila oba kluky během 2-5 dnů. Jeden před 2 lety věku a druhý asi 2a čtvrt.

Dcerku jsme zkoušeli občas posadit někdy po roce věku, ale nechtěla na nočníku sedět. Na 22 měsících jsem ji sebrala plínky a do týdne bylo hotovo. Ještě občas to sice nestihne, ale už to zvládá vcelku slušně. Možná by to zvládla i dřív, ale měla jsem pořád pocit, že ještě asi ne.