Kresba 4 ročných detí. Aká je?

bertica.h
25. črc 2009

Mamičky,rada by som Vás poprosila o popis kresieb Vašich detí,chcela by som si to porovnať s kresbami mojej dcéry.
Ďakujem 😉 😉

tilly
27. črc 2009

môj len čarbe na papier, ale na takú tú magnetickú dosku kreslí celkom OK, minule normálne lodičku nakreslil, čo som bola teda mimo a takú tú postavičku, že hlava, namiesto trupu čiarka, ruky od hlavy a tak... ale na obyč papier alebo kriedou na zem len čmáranice

bertica.h
autor
27. črc 2009

dakujem tilly.
Naša malá vždy kreslila celkom pekne,ale to čo robí teraz je až moc podľa mna 😅
Nakreslí čo jej povieme,motýla,kvety,dom,ked kreslí postavu,nakreslí uši,náušnice,prsia,prsty.obočie,minálnice..líčka..proste uplné detaily a ja práve rozmýšľam,či ju nejako v tom podporovať..dať ju na kreslenie niekam,keže do školky enchodí..
popravde,myslím,že krslí už lepšie ako ja 😅 😅
Preto chcem vediet,či zas neprehánam a je to normálne.. 😒

tilly
27. črc 2009

ŠIKULKA to je 😉 určite ju treba nejako podporovať a niekam prihlásiť, na 4 ročné dieťa je to určite veľmi vyspelé 😉

bertica.h
autor
27. črc 2009

nenašla som si ale na nete nič,tak preto som sa mamičiek chcela spýtat..dík

dvojka
27. črc 2009

a chodí malá do školky,školka by mohla zprostředkovavat kroužek ,,budoucích talentů" v kreslení 😀

bertica.h
autor
27. črc 2009

ale ved nechodí..ani tento rok nám ju nezobali..takže pojde v 5rokoch do školky 😠 😠 😠 😠

nemaju miesto..ved Brno...v malom meste by nebol problém s umiestnením 😔

dvojka
27. črc 2009

ty jo,tak to je velká škoda,ale možná se jen zeptat na ty kroužky,to by přece nemusell být až tak velký probém.
Čekat do 5 let,když má talent je mrhání časem.
A nebo....V pěti letech už bude malovat rovnou obrazy a bude vydělávat 🙂

tilly
27. črc 2009

so škôlkami je to tak... aj v malých mestách je problém, neviem ako v čechách... my máme namiesto 20 detí v triede 24 a to kopec deciek odmietli...

edita33
27. črc 2009

moj maly tiez len ciarky taha,a tak ucime sa kreslit auticko,tak mu drzim rucku a tak kreslime ,ale sam nevie nic,,naopak starsi,ten krasne kreslil od malinka,a jeho kresby isli na unicef zo skoly,,aj vo skolke mal stale na vystavu,,

titkovamiriam
27. črc 2009

marek ma sice len tri roky takze klasickou farbickou alebo vodovkami toho moc nenamaluje,no vynikajuco kresli s kriedami rovne ciary aj kruh 😀 😀 - cim vacsia plocha tym lepsie 😀 😀 😀 a najradsej tabulu umyva

laculik
27. črc 2009

Bertica, nemyslim si, ze v skolke by sa jej nejako viac venovali co sa tyka kreslenia. To ty doma, podla mna viac...
Na kruzok ti ju zoberu az ako 6 rocnu do ZUŠky (byvale ludove skoly umenia). Raz za cas robia galerie vytvarne dielne, kde mozes byt aj ty (skus na nete pohladat), ale aj materske centra organizuju vytvarku pre maminy s detmi.
V tomto veku sa neda este urcit, ci ma nejaky talent, alebo je len detailistka a proste ju to bavi.

capy
27. črc 2009

bertica sikulka je viktorka. to moj viktor len zacina. najradsej ma kriziky a lienocku. inak su to len take machulky 😒

penny13
28. črc 2009

Moja Gabika tiež krásne kreslí. V štyroch rokoch vedela už nakresliť normálnu postavu. Nakreslila hlavu, brucho, také ako u zvieratiek.
Teraz už kreslí postavu normálne, a najradšej kreslí postavičky z jej obľúbených rozprávok(Tomáš, Artur, Jahôdka, Pingu,....) a zvieratka.

Bertica, tá tvoja Vikinka je šikulka. Inak raz som videla obrázok jednej trietiačky. A vyzeralo to, ako keby to kreslil piatak. 🙂

vitty
28. črc 2009

Já jsem dala dítě do výtvarného kroužku, který je tedy od 5ti let. A bylo to dobré rozhodnutí, hodně se za ten rok naučili a teď dostal malířský stojan s příslušenstvím a maluje a maluje.....závidím mu, já umím jen domeček jedním tahem 😀

marosko
29. črc 2009

A ako ucite a motyvujete tie menej nadane deticky? Syn ma 4,5 roka, do skolky chodi. No ked som porovnavala s obrazkami niektorych deti (prevazdne dievcata)na vystavke su dost velke rozdiely.
Dlho pouzival tmave farby a dokonca ani pri vymalovavani nema zaujem pouzit realnu farbu.
V pripade volneho vyberu nevie co nakreslit, vacsinou duha -tak to pomenuje ale nie so vsetkymi farbami. Kruhy,ciary.....Ziadne zvierata,domy,rodina,zazitky.....a detaily na osobach to uz vobec nie.
Ak mate skusenost poradte,mozno aj nieco vyuzijeme pri 2,5 rocnej dcere.Dakujem

bertica.h
autor
30. črc 2009

maroško,podľa mna to je v pohode.
dievčatá asi maju vačší záujem aj o kreslenie,možno sa im to preto viacej darí,chlapci skor také sportové hry,kopanie do lopty..samozrejme nie všetci.
skor ako to,čo vie nakreslit by som sa orientovala na tie farby..kreslí všetko tmavými??

nerob si podľa mna starosti 😉 😉 😉

roasha
4. srp 2009
nikanika28
5. srp 2009

je to talent, taky maly a uz hovori po anglicky 😀 😀 😀 😀
Ale nie, urcite z neho nieco bude.
Nas maly nakreslil nedavno uzastny obrazok, az sa mi slzicka zaleskla v ocku 😅 😅 . Nakreslil dve srdiecka, medzi nimi tatina, seba a mna s Klarkou + dudlik 😀, usmievave slniecko . Ozaj to bolo veelmi mile, mam to vycapene na chladnicke. Tiez kresli celkom pekne, nato ze je chlapec...samozrejme auta vsetkych druhov, traktor aj s vleckou s drevom 😀, domceky, slniecka . A vseliake obrazy, ktore maju svoj pribeh...akoze toto je Billa, tu som ja, cakam na tatinka pred cinziakom aby som mu otvoril dvere.. 😀 😀 A normalne to tam tak aj vyzera. 😀

hagada
13. srp 2009

ahoj. Já myslím, že kresba se rozvíjí jednoduše kreslením. Když dítě málo kreslí, tak nic moc... Jsem výtvarnice, takže jsem s malou od 3 let trochu kreslila a po dvou pokusech začala kreslit ne hlavonožce, ale přímo už postavy. Možná má talent, ale myslím, že když děti nekreslí pod dozorem dospělého - který ukáže, co a jak má kde kreslit - tak na samotné tvary přichází ztěžka. Moje dcera, protože s ní málo kreslím, kreslí hlavně to, co zvládne - bubáka, kočičku apod... 😎 a do ničeho nového se jí moc nechce...
Ale hlavně se netrapte, když má vaše dítě "horší" kresbu než jiné... ať má z malování a kreslení hlavně RADOST. A když používá dítě jinou barvu než ve skutečnosti je, tak to je vpořádku, v tomhle nízkém věku má na to právo 🙂.

akvi
14. srp 2009

Ja mam skoncenu VV - ucitelstvo a zaoberali sme sa aj diagnostikou podla detskej kresby.. Je to velmi zaujimave a je okolo toho cela veda. Ked som sa snazila aplikovat to na mojho syna, tak som sa musela len smiat, lebo teoria je sice jedna vec, ale real je o niecom inom. Moj syn do cca 3,5 roka vobec nekreslil. Najvacsi vykon bol zacmarat vodovkami vykres, uplne ho premocit a urobit dieru 😀 . A to som pri nom sedela a snazila sa ho viest k niecomu. Marna snaha. Farbicky do ruk nezobral, iba ak ako rekvizitu k inej hre.. 😅 Takisto zo skolky nemal vlani ani jeden vykres! Tak som sa zmierila s tym, ze ved je sikovny v inom, kreslit ho proste nebavi. A kedze aj carbanie carbanic rozvija mnotoriku, tak som ho nechala a nenutila. Ake bolo moje prekvapenie, ked raz nakreslil krasne auto, so vsetkym, co k nemu patri! On fakt uplne preskocil jednotlive fazy kreslenia (ako ked sa dieta rovno postavi a chodi a preskoci batolenie 🙂 ). Tak ako pise hagada - ani syn nekreslil hlavonozce, ale peknu postavu, s detailami tvare a pod. Ze zacal kreslit az po 4 rokoch? No a co.. Obzvlast chlapcov take nieco "staticke", ako kreslenie proste nebavi. Ved sa pri tom neda behat 😀 .
A v kresleni su dva druhy talentu - niekto je velmi kreativny a nema problem nakreslit hocico, niekto je zase dobry v technike, nema problem ODkreslit hocico. Ked sa tieto talenty spoja do jedneho, vtedy je to super - sanca stat sa umelcom. Ak ma dieta aspon jeden z tychto darov, urcite by som ho dala do ZUS-ky a rozvijala to.. A fakt je hlavna ta radost z kresby, nie vytvor samotny. Vsimnite si, ze deti to nejak neriesia, ci je to pekne, alebo nie, oni maju radost z toho, ze nieco vytvorili... A budu vam nadsene opisovat, co je na obrazku, hoci vam sa to zda len ako machlanica.. 🙂

teessa
16. srp 2009

ahoj tak ten náš malý umělec nakreslí taky už vcelku všechno.. má jednu specialitu a to že kreslí lidi jakoby na podvozku 😀 😀 prostě mají hlavu potom obdélníček či oválek a místo možiček mají kolečka nebo né místo oni to přeci sou nožičky! jen já se vždycky musím smát 😀 😵 inak vymalovávání ho taky vubec ale vubec nebavía ze školky taky moc obrázků nemáme... co teda pomohlo že sme mu na kreslení minulý týden koupili sešit a pastelky s bořkem 😝 😀 a už je celej sešit pomalovanej což by mě teda ani ve snu nenapadlo...takže pro nekreslíře možná tip 😉
ale co by mě zajímalo je co by děti v tomto věku už měli umět nakreslit, sice na statistiky nebo tabulky nějak moc nedám ale fakt by mě to zajímalo vím že je něco že třeba v tolika by mělo dítě umět nakreslit postavu ktraá má hlavu ruce nohy v tolika už by to mělo mít nějaké detaily a tak.... tak kdybyste někdo měli tip kde to zjistit tak šup sem s tím 😉

akvi
17. srp 2009

teessa - neda sa presne povedat, ze co by dieta malo vediet..kresba je velmi specificka, niektore deti proste nebavi a tak je ta diagnostika dost obtiazna.. Ale take veeelmi hrube pravidla - do 3 rokov su to cmaranice, od 3 rokov by to mali byt tzv. uzavrete tvary - akoby sa dieta pokusalo nakreslit koliesko, stvorcek, proste hocijaky "tvar" - rozdiel medzi cmaranicou je ten, ze uz je snaha o nieco konkretne, aj ked tebe sa zda, ze to n ic nie je, dieta vacsinou vie, co nakreslilo... Postupne dieta zacina kreslit tzv. hlavonozce - uz sa to podoba na ludsku postavu. Kresba je ale stale tzv. difuzna - kresli po celom papieri, nerozlisuje, ze co ma byt hore, co dole...Dalej je vsetko rovnako velke - strom je taky, ako napr. kvietok... A postupne pribudaju detaily - na postave oci, usta...na autach napr. svetla a pod... 4rocne dieta si uz zacina uvedomovat, ze to, co nakresli dole na papieri, to je blizsie, to, co je hore, je dalej. Ale este toto pochopenie je skor odkukane, nie uplne vedome. Az v 6 rokoch si to zacina uvedomovat a perspektivu pochopi az omnoho neskor... Deti v predskolskom veku je dolezite naucit spravne drzat ceruzku a cvicit rucku, aby sa rozvijala jemna motorika. Nie je ani tak dolezite, ze co kresli a ako to kresli, ale ten samotny proces kreslenia a to, aby to dieta malo z toho radost..

teessa
17. srp 2009

akvi díky moc!!!!!!!!!!! přesně takhle zhruba sem to myslela vím že o tom kdysi mluvila náká psycholožka v sama doma ale to sem samo zapoměla 😝

merrym
22. srp 2009

Tak ty máš šikovnú dcérku nejako ju v tom podpor moja 4 ročná dcérka Bianka vie tiež veľmi pekne kresli už od troch rokov a ona chodí už jeden rok na hodiny výtvarnej výchovy 🙂 🙂 aj ty ju nejako podpor zapíš ju na nejaký krúžok a 😅 😅 😅 😅

dart
30. lis 2012

@bertica.h
a kde byvate? Pytam sa, pretoze existuje mnoho kurzov a ZUS s vytvarnym odborom aj pre male deti. Nemal by byt problem ju niekam prihlasit.
Venujem sa tejto cinnosti uz dlhe roky, v pripade dalsich informacii sa ozvi- aj na IP