Moje dítě nechce mluvit. Jak ho to naučit?

annabbell
20. říj 2009

I přes svou klidnou povahu mě toto začíná pomalu znervózňovat. Malej zkrátka tu mluvu asi nepotřebuje, zkrátka si mě nebo tátu kam zrovna chce odvleče a odmítá cokoli jinak. Dnes jsem si už řekla dost a zkoušela jsem to začít nějak řešit. Např.jsem se ho zeptala, jestli chce jablíčko - on hned přiběhl ke mě a už mě zvedal ze židle jako obvykle. Zkrátka jsem mu snažila vysvětlit, že jestli toto či ono neřekne, tak jablíčko nebude. Pak už jsem se do něj i ze zoufalství zakousla a to už byl vzteky bez sebe, ale kromě řevu jsem z něj nic nevypáčila a na každou mojí pobídku řekni - mi odpoví jen ne ne ne. Mluvit zkrátka nechce a nebude.Nenapadá vás nějakej fígl, jak donutit mluvit?

slavistka
21. říj 2009

ahojte,tak ja se taky přidávám,říkáme pár slov,jinak prostě ukazuje a hučí..Byli jmse i na logopedii,chodime jednou za 6tydnu(byli jsme 2krat),vzdy zkousi,jak rozumi,chce po nem podavt zvířátka,dávat je na židli,na zem,na stůl,jak řekne..pak třeba vkládačky,pak tam třeba nandal krouzky podle barev-to jsme cucela,ze vubec umi,pexeso je pry dobre,takze umíme dávat stejné obrázky k sobě a hlavně mam říkat co kolem sebe vidím,venku,v obchodě,že se ty slova podvědome uci a pak je jen vytasí..tvarila se,ze je cas,rikala,ze limit mluvit je do 5let(coz mi teda uz prijde dost pozde),lae ze vetsina se rozluvi do 3-4let..takze ja jsme v klidu...Taky jsem zkousela delat,ze nerozumim,to byl doost vztekjlej....🙂

lenkavano
21. říj 2009

slavistka strašně ti chválím že to nenecháváš být 🙂 🙂 .názor "neboj samo se rozmluví třeba ve školce"mě přímo vytáčí 😠 .jasně každé dítě je jiné ale mám moc smutnou zkušenost.Kubík nám začal mluvit kolem roku asi 5slov a potom přestal.když něco chtěl, ukázal na to,nebo nás k tomu dovedl.něco sice breptal ale bylo mu špatně rozumět.ve 3 a půl letech nastupoval do školky .každý říkal vyydrž ve školce se rozmluví.tak jsme čekali a doufali.dopadlo to tak,že se Kubík léčí s vývojovou dysfázzií|zakládala jsem o tom téma|,jezdil na měsíční pobyty na kliniku do Prahy a ted od září nastoupil do logopedické školky kde je přes týden a na víkendy ho máme doma.je to trápení a přitom možná stačilo neposlouchat okolí .problémy s řečí by možná měl i tak,ale včasnou léčbou by to možná nedošlo tak daleko.limit do 5let je blbost. 😒

raady
21. říj 2009

Ahoj,
také si myslím,že hranice 5 let je nadsazená. Já bych osobně čekala maximálně do 3 let.

slavistka
22. říj 2009

Na logopedii se tváří,že je v pořádku,snažíme se dělat ty věci,co nám řekne,třeba i malovat,že to souvisí ta motorika..a on nic moc nenakreslí,čáry jo,ale třeba kolečka moc ne...Rekla bych,ze tak kazdy tyden,mozna 14dní si přidá jedno slovo..vim,neni to moc,ale mini pokrokje,tak snad vse bude ok..My zacali i dost pozde chodit,v 19mesich,takze uz jsme zvykla na otazky,uz chodi,mluvi..a kdyz jsme rikala,ze ne,tak ty ksichty☹Bez plinek jsme od 2let,na noc ale zatim bez sance..No proste,kdyz s enejaka maminka chlubi,ze jeji dite chodi od 9mesici,mluvi od roka a bez plinek je taky tak,tak uz se jen usmivam🙂

lenkavano
22. říj 2009

slavistka netrap se názory lidí okolo.Lenička začala chodit až v 15měsících,ale je v pohodě.to samé s mluvením.my máme ještě plenky pořád není prostě s nočníkem kamarád,to si ho spíš dá na hlavu jako sombrero a já tohle hrotit nebudu,až bude chtít začne. 😉

krizulka003
22. říj 2009

Ahoj,tak se přidávám do klubu.malý mi ve dvou a půl letech řekne tak 30 slov,mami,tati,pití,bim bam,hopa 😢 ...atd...hodně slov si ale zkracuje tak třeba MA-je maso,salám,měsíc,...TA-je kolotoč,talíř,trnka,...a mohla bych pokračovat...včera jsme byli u doktorky a tak sem se na to ptala,řekla mi že se to hodně dědí a že pokud někdo z rodičů začal mluvit později že je asi po něm(manžel začal ve 3letech) a že logoped nemá tak brzy smysl neboť s ním dítě musí spolupracovat a na to že je ještě Adámek malý... 😒 mám prý počkat do tří let...

bielanevesta
22. říj 2009

Krizulka naša tiež hodne slov skracuje alebo namiesto toho "použije" nejaký zvuk, ...
ale "po kom" toto nerozprávanie má naozaj neviem ja som hovorila básničky už v 1.5 roku na nočník od roku, manža tak nejak podobne...
hovorím si že tomu dám čas do 3 rokov ako tu už padlo a potom riešiť, teraz chodí do tej školky 5x mesačne tak snáď ju to tam nakopne 🙂

bielanevesta
22. říj 2009

ale keď som dnes pre ňu prišla tak jej len učiteĺka povedala, že tam som a už letela, takže určite rozumie

krizulka003
23. říj 2009

bielanevesta:náš malej rozumí moc dobře ve sluchu to určitě nemáme,jen je línej...mám s ním prý číst básničky a nutit ho opakovat ale ho básničky a říkadla nebaví a opakovat už vůbec ne vždycky kroutí hlavou a nenene...jediné k čemu si sedne je leták ze supermaketu a řve mami čííít a tak si sednu a ukazujem a říká táva-káva,pití,pá-e-párek atd..aspoň něco... 😒

slavistka
23. říj 2009

Nas taky moooc dobre rozumi,ale proste nechce..uplne nesnasi,kdyz reknu..tak rekni treba bleble..nebo co to je?rekni to?...

kubaka
23. říj 2009

U nás jde taky mluvení pomalu - ale je vidět, že nemá nějaký vývojojvý problém - to by myslím matka vycítila, že je něco špatně. Malý zkomolý kde co, dvá tři slova dohromady, ale je to děsná hatmatilka. rozumíme mu jen my tři. Ale už od roka "pusu nezavře" - pořád něco brebentí.
A taky absolutně všemu rozumí. Cokoliv řeknu, ví - a docela i složitější věci. Druhá věc, že se mu prostě poslechnout nechce. Násilím nebo ignorováním by se akorát frustrovaly, mluvit se nenaučí. To je v nich - pokud nemají opravdu nějakou vadu. Obávám se, že žádný fígl není. Jen na ně prostě mluvit a popisovat 😖

První syn byl ve všem opak: bez plen ve 20 m i v noci a mluvil plynně ve větách a byla s ním domluva jak s dospělým. Tenhle se plínek nechce vzdát, žvatlá , neposlouchá, ignoruje - pokud jsou zdraví, tak je to individuální a chce to klid a nohy v teple 😎 😎

johnatanka
3. pro 2009

HOlkyyyyy, náš mladej je taky línej, někdy jsem z toho zoufalá, co se dá dělat ještě jinýho než jim číst? Nechce opakovat, má svoji slovní zásobu a tím to hasne.

nety
3. pro 2009

Ahoj holky,také máme problém s mluvením.Nelinka řekne opravdu jen pár slov,pokud po ní něco chci,zopakuje,někdy i vcelku srozumitelně,ale vždy jen jednou.U nás byl od mala problém s jazykem,jako půlroční jí stříhali uzdičku.
Kal-zaujalo mne jak mluvíš o znakování,už si toho všiml i lékař,že malá mi neodpovídá,ale znakuje.Nevíš jak se jmenovala ta kniha-CD??

mikulka
3. pro 2009

annabel: pozor, nenutit. Aby pak z toho neměl stres.
A nepamatuješ si, kdy to vzniklo, že přestal mluvit? Mluvil předtím?

Ty příbuzný, to je blbý. Já bych jim řekla, že se prostě stydí, že doma mluví a a ť ho enchají. Navíc, většina kluků začíná mluvit až po 2 letech! 😉

Jinak bych zkusila fintu s maňáskama. Prostě si s ním hraj, vezmi maňásky (dobré by bylo, aby tam byl i tatínek) a mluv jako za ty maňásky. S nimi třeba mluvit bude. Nebo s jinými dětmi, děti často mluví jen s dětmi a ne s dospělými.

A pak... tobě konkrétně vadí, že nemluví? Domluvíte se i tak? Pokud ano, neřešila bych to zatím. Vím, že nátlak příbuzných je zlý, ale odpálkovávej je.

Mně malý mluví pěkně některá slova, ale před návštěvou nečekne nic, ani před babičkou a dědou. A taky už na něj začali dorážet, jestli umí mluvit a takový to: A řekneš už konečně děda?

Pak děda odejde a malý to říká. NO a co, že jo. 😉 😝

berenika39
4. pro 2009

nety, materiály ke znakování se dají objednat na znakovanismiminky.cz nebo babysigns.cz, a je tu na konovi o tom celé téma. tak mrkni.

Taky mě docela zaráží, že plno slov už Petr řekl, ne sice nějak dokonale,ale srozumitelně, ale pak už ne, pořád dokola používá ty, který umí dlouho. Nový se naučí, říká ho celý den, a pak už ne.

Čím to je???? 😒 😒 😒

kaleilah
4. pro 2009

Bereniko, u nás je to stejně , jak a Danem, tak se Zuzkou. Asi prostě chtějí ukázat že to umí a nemají potřebu se dál předvádět. Hlavně jsou prostě vyčůraný, ví že pochopíme 😀 horší je, když mi danýs začne říkat nový slovo a já nemůžu za boha povhopit co tím myslí. Teď to bylo KAK. říkal to na všechno, až pak jsem pochopila, že t říká když slyší závory, bydlíme kousek u nádraží a je to vlak 😀

mikulka
4. pro 2009

berenika: přesně. Kája řekne krásně nějaké i složité slovo, říká ho 1 den a pak už ne.
Řekl třeba zcela srozumitelně Výborně, a druhý den nic a teď je to měsíc a znovu to neřekl. Takových slov je mnoho. Třeba kniha. To říkal týden a pak už nikdy.

berenika39
4. pro 2009

No a co s tím? Asi nic... ☹ počkat, až dostanou rozum 🙂 🙂 .

My tedy doma vesele znakujem, i táta a brácha, mají z toho srandu, takže plno věcí mi ukáže a netrápíme se tím, že nevím, co chce, úplně jsme tím odbourali takový to neandrtálský ee-eee-ee....hejkal na nás, a my nevěděli,co.....už z toho i skládá věty, jako že řekne táta, ukáže auto, ukáže papání....(táta jel nakoupit), nebo ukáže žirafa,ukáže spinkat a řekne Ša )to znamená, že žirafu si ted nemůže půjčit,protože spinká u bráchy v pokoji...a tak. (Ša je Míša). Prostě u nás komunikace funguje super, ale měla jsem představu, že bude umět v roce a čtvrt víc slov, když z něj nějaký vypadne, máme radost, ale jen do druhýho dne. A to většinou řekne njaaký slovo, který neznakujem, takže v tom není zakopanej pes.
Byla tu kámoška s novorozenou holčičkou, celej den krásně "miminko", druhej den mu ukazuju fotky miminek a nic, kouká jak spadlej z višně.

Ale nějak se tím netrápím, chce to čas, blbý je, že mám deník bráchy a ten byl s mluvením úplně jinde, tak to prostě nutí srovnávat 😉 .

hroznatko
4. pro 2009

My taky znakujeme. začali jsem asi v 10 měsících a teď se už obstojně domluvíme,žádný velký kravál, co chce ukáže nebo řekne. pokud jde o tu souvislost mezi znakováním a mluvením, tak moje zkušenost je taková,že jakmile malá začala mluvit, slovy začala plynule nahrazovat znaky. např.psa znakovala vypláznutím jazýčku a když pochopila, že je to totéž jako když řekne haf, tak úplně přestala vyplazovat jazyk a zůstalo jen haf-haf, teda vlastně spíš ha-ha 🙂 jinak slovní zásoba je mama, tata,baba, mimi, nene, dydy (dudlík) ,zvuky zvířat jako to ha-ha, bú, bé, mé, apod. a pár jednoslabičných zkratek - ba je balon, banán, de je deštník a tak 🙂

syraell
5. pro 2009

Rozvoj reci se pochopitelne da ovlivnit, ale jedine tim, jak casto a kvalitne na dite mluvime od narozeni. Na druhou stranu, kazdej prcek ma svoje vnitrni hodiny a nemusi se to vubec hned projevit. ja jsem taky byla silena z toho, ze moje dite v roce a pul porřadne nemluvilo, neustale poznamky me maticky, kdy zacne hovorit lidskou reci apod. mi taky nepridaly. Po druhem roce se rozmluvil silenym tempem, ted je k nezadrzeni 😀
Takze kdyz to mam shrnout: Minimalne do tri let se muze jednat o individualni nastaveni vyvoje reci. Po tretim roce uz rozhodne stoji za to zacit to resit nejakou diagnostikou - vysetreni ve spc. ppp apod. Ale do te doby budte v klidu!

ygreen
5. pro 2009

prý je nejlepší dělat že děcku nerozumíte, i když přesně víte co chce. Když na vás bude u lednice houkat, tak dělat že nevíte, kroutit hlavou a tak. to je prý donutí. nevím, můj taky nemluví, ale za poslední týden se fakt snaží a počítám, že do dvou měsíců to přijde 🙂

syraell
5. pro 2009

Tady je jenda citace: Nemluvnost
Pokud se řeč dítěte nerozvíjí, může to mít mnoho příčin. Je-li však zdravé, jeho psychomotorický vývoj je bez odchylek, má vhodné podmínky pro rozvoj řeči a přesto do tří let věku nezačne mluvit, nazýváme toto období prodloužená fyziologická nemluvnost. Není třeba se zneklidňovat, takové dítě potřebuje jen všestranné a pečlivé vedení včetně podpory a rozvíjení jeho komunikačních dovedností. Má potom šanci zařadit se svými schopnostmi mezi své vrstevníky.

k284
5. pro 2009

Moje dcera sem tam něco řekne, pojmenuje členy rodiny, zvířata (jejich zvuky), pár věcí ale dál nic. Naši vrstevníci už skládají jednoduché věty. Naše malá, než by něco pojmenovala, chytne nás za ruku, dovede na místo a ukáže. Víme, že slova, která ji učíme a odmítá je říct, umí říct. To se vždycky ukáže, když se vzteká a my se s ní chvíli nebavíme, tak na nás ty slova vybalí, až zíráme, ale jak se s ní opět začneme bavit, už je z ní nedostaneme. Když se tváříme, že nevíme, co chce, radši se bez těch věcí obejde, než by je pojmenovala slovy. Asi to musí přijít samo. Věřím, že je šikovná, ale mluvit ji nedonutíme, musí chtít sama.

kacka79
5. pro 2009

Holky, ono to má fakt svůj čas a potom to přijde z ničeho nic, Fíla ve dvou letech mluvil hodně málo a teď po pěti měsících řekne snad všechno a je mu krásně rozumět, normálně během dvou týdnů začal mluvit - i slova, který doma nepoužíváme 😉

hehena
7. dub 2012

@kacka79 mě by zajímalo, co je "mluvil hodně málo" ? náš syn snad používá jen táta, máma, bába, jéje a NE! občas z něj vypadne tě (ještě), dje (kde je), mnam (mňam)... ze zvířat umí jen bú a bé, jinak naprosto nic... a tu druhou skupinu slov používá tak vyjímečně, že mi příde, že je to s mluvením spíše horší než lepší :(
každej mi furt říká, jak ten zázrak příde, že jim taky začalo dítě mluvit v podstatě ze dne na den a nic se neděje, žádný zlepšení, slova si nepřidává... od vánoc je stav úplně beze změny. jsou dny kdy mi to vůbec nevadí, ale pak mě to zas chytne a furt čtu na netu a bádám, co s tím.....

rebtad
28. bře 2013

Ahoj holky, tiež sa k vám pridám. Syn má 1,5 roka a tiež mi moc nechce rozprávať. A pritom viem, že mi rozumie. Puzzle tiež zloží behom chvíľe. Povie mi akurát pár slóv ako napr.: mama, tata, chcem, tam ... kakor ( traktor ). Namiesto slóv vydá zvuk podľa toho čo potrebuje. Začínam sa toho báť. Dcéra mi rozprávala už v 1,5 roku. Vo dvoch rokoch už ovládala niekoľko riekanok. A synátor nemá záujem. Nechce si so mnou čítať a ani opakovať slová. Poraďte mi niečo.

marecek4
28. bře 2013

holky nenuťte je,je to zbytečný,až přijde čas rozmluví se sami-vím to z vlastní zkušenosti s Terezkou,ani dřívější nástup do školky na doporučení dr nebyl úspěšný,pokud mají pusinku v pořádku-jako jestli nemají třeba přirostlou uzdičku pod jazykem a tak,jsou to zbytečný starosti

sisstin
28. bře 2013

no to bych netvrdila, že pokud není fyzický problém, tak je to v poho...nicméně v 1,5roce, pokud se jinak vyvíjí normálně je fakt brzo 😉

sisstin
28. bře 2013

no jinak toto je stará diskuze a jak tak koukám, tak 4 děti mají diagnozu...takže tak 😉

sisstin
28. bře 2013

kluk od slavistky dysfazie, kluk od ygreen těžká smíšená dysfázie, Naty od biela nevesta těžká receptivní dysfázie atd. TAkže tolik k tomu, že nemluvení je v poho 😉