Moje dítě nechce mluvit. Jak ho to naučit?

annabbell
20. říj 2009

I přes svou klidnou povahu mě toto začíná pomalu znervózňovat. Malej zkrátka tu mluvu asi nepotřebuje, zkrátka si mě nebo tátu kam zrovna chce odvleče a odmítá cokoli jinak. Dnes jsem si už řekla dost a zkoušela jsem to začít nějak řešit. Např.jsem se ho zeptala, jestli chce jablíčko - on hned přiběhl ke mě a už mě zvedal ze židle jako obvykle. Zkrátka jsem mu snažila vysvětlit, že jestli toto či ono neřekne, tak jablíčko nebude. Pak už jsem se do něj i ze zoufalství zakousla a to už byl vzteky bez sebe, ale kromě řevu jsem z něj nic nevypáčila a na každou mojí pobídku řekni - mi odpoví jen ne ne ne. Mluvit zkrátka nechce a nebude.Nenapadá vás nějakej fígl, jak donutit mluvit?

kolackova22
19. únor 2015

@andelka Takze mam pockat a uvydim co bude?A mislite ze to bude ok a ze se rozkeca?On ale zacal spojovat vety nedavno to byl taky takovy velky skok.Jednu prisel ze skolky a rek mi tak co?A to sme teprve cucela.Ale ja se bojim jestli bdue vse ok proto ze mam postizenou dcerku a ona nemluvy vubec

kolackova22
19. únor 2015

@ada22 a mislite ze to bude ok?

kolackova22
19. únor 2015

@nonnni kdys mu neco reknu nebo mu dam nejaky pokyn tak to udela a rozumi tomu v tomdle todleto je v poradku!

kolackova22
19. únor 2015

Ja jen nechci si pripadat jak neschopna mama ktera ho nedokaze naucit mluvyt.Mluveni u neho je prome strasni strasak a snazim se na neho mluvyt a cist mu pohadky a taky se snim hrat a u toho si povidat.

kolackova22
19. únor 2015

nekdo rika ze se rozkeca ze to prijde a nekdo mi rika ze to je spatny ze to by uz mel plinule mluvyt krasne a ze je neco spatne snim!

andelka
19. únor 2015

@kolackova22 klid. Nikdo dítě nenaučí mluvit. To musí samo.Opravdu můj nasával všechno, ale místo podstatných jmen měl citoslovce (tú,bů,a různé zkomoleniny, slovesa tak tři), jinak rozuměl bezvadně všemu. Byli jsme dvakrát třikrát u logopedky, leden, únor, březen..a v dubnu jí odpovídal ve větách. V květnu měl 4 roky. Během měsíce obrovská změna. Všechno co do té doby nasál, začal používat. Začal konverzovat, debatovat, používat vlastní myšlenky..Nechápali jsme. Prostě to muselo sepnout. Mladšímu budou za měsíc tři roky a vím že má čas. Zřejmě bude to samé v bleděmodrém.
Ve 3 letech jsou mezi dětmi obrovské rozdíly. Hlavně kluci se často rozmluví později, až kolem 3,5 roku. Nás na logo ani dřív než ve 4 moc nechtěli vzít, ale tím že už jsme měli foniatrické vyšetření za sebou, a bylo místo zrovna, tak nás vzali ve 3 letech a 8měs. Má hodně špatnou výslovnost, ale taky se to nedá lámat přes koleno. Nemůžeme na něj rychle, ať se neblokne.Má svůj vývoj.
Pokud teď byl pokrok že začal mluvit ve větách, byla bych v klidu. Za čas přijde další pokrok. Děti to tak mívají.

andelka
19. únor 2015

Jinak to chápu naprosto přesně. Měla jsem šílené depky, že mám jiné dítě, protože většina dětí kolem, hlavně holčičky, ve 3 letech mluvily naprosto plynně, zpívaly, říkaly říkanky, a můj měl svou hatmatilku a dialog veškerý žádný. První věty (vidím bus, prosím pití, mami na) měl ve třech a čtvrt. Pak zas půl roku nic. A pak během dvou týdnů šíleně moc slov, souvětí..všechno.

nonnni
19. únor 2015

@kolackova22 pokud jsi si jista, ze ti rozumi, tak bych se jen polehounku objednala na logopedii, pro svuj klid. A na orl. Jinak ma jeste cas. Pokud by nerozumel, tak by mohlo jit o receptivni/percepcni dysfazii.

kolackova22
19. únor 2015

Jo?Tak to su rada.Me detska doktrka rekla ze driv jak ve 4 letech nas na logopedii neposle.Tim ze chodi do skolky tak rikala ze tam se deti rozkecaj a ze to bude dobry.Ale ze driv jak ve 4 by nas a ni nevzali na logopedii.Tak proto sem prisla sem na todleto forum aby sme se poradila taky s maminkama.Asi mu musim dat cas a netlacit na neho a tak jak rikate ze to prijde samo.)A to v tych vetach jak sem na zacatku psala ze takhle mluvy tak to je chvilnka to je asi dva tydny pozadu co takhle zacal mluvyt a to sem cucela.To prisel ze skolki a zacal takhle semnou mluvyt.Tak doufam ze bude takhle v tychle pokrokach dal pokracovat aby sem se nezblaznila stoho doty doby ale.mam nevry uplne na dranc a mam strasny strach v sobe!

ada22
19. únor 2015

@andelka Tak Eli má naštěstí kamaráda, který na tom byl jen o trochu lépe, takže depkám jsem propadala jen někdy 🙂 , když jsme se potkali s kamarádku, která má chlapečka o rok mladšího a ten mlel lépe, než kde jaký tříleťák. Ale o něm říkali i ve školce , že je krapet raritka.
@kolackova22 Jestli dělá pokroky, tak bych mu ještě chvliku dala, jestli se vám něco nezdá, tak jedině se poradit s dětskou dr. o dalším postupu. Mám zkušenost, že dcera vždy nic nic nic skoro se zhoršuje a pak udělá velký skok a tohle jde ve vlnách.

kolackova22
19. únor 2015

@andelka jo to mi berete s ust to ze ste mela strach!to ja mam v sobe take strach a moc veliky!

kolackova22
19. únor 2015

@nonnni tak to ze rozumi to sem si na 100% jista.a na logopedii me rekla detska doktorka ze me nevemou driv jak ve 4 letech

kolackova22
19. únor 2015

@nonnni a stim sluchem to je taky dobry to sme uz bily na orl a taky sem ho skosela doma jestli slisi a to slisi moc dobre.todleto sem jak prve resila sluch jestli nahodou to neni v tom jestli nahodou neslisi.ale sliset moc dobre

nonnni
19. únor 2015

@kolackova22 ale vezmou. A na ORL bych zkusila, zda nema problem se sluchem. Ze dite slysi jeste neznamena, ze slysi vsechno, vsechny barvy a toniny zvuku...ted jdu s dcerou take, je to jen rychly test.

nonnni
19. únor 2015

@kolackova22 a delali mu poradny test, nebo mu jen septali?

kolackova22
19. únor 2015

@ada22 takze radite abych mu dalala jeste cas?on prave ze kdys si cteme a sou tam obrasky tak se snazi pojmenovat co tam je a de mu to docela.a s tima vetama zacal nedavno a to me docela prekvapil.a natu logopedii nas nevemou driv jak ve 4 letech.prave ze sme se uz radila s detskou doktorkou a ta mi rekla ze mu dame cas do 4 letech a ze kdys tak nas posle na logopedii a ze vetsinou detska se ve skolce rozkecaj mi rekla kdys sou mezi svyma.todleto mi rekla detska doktorka kdys sem se sni radila co a jak dal snim

kolackova22
19. únor 2015

@nonnni oni mu na orl delali s pristrojem vysetreni jeste nejake.merili mu ouska s pristojem

kolackova22
19. únor 2015

@nonnni neseptali mu jen prave bylo toho vyc!!

andelka
19. únor 2015

@kolackova22 no já jsem k tomu měla mimino, takže úplně napalici. Člověk už by se potřeboval na něčem domluvit, a ono jaksi to moc nešlo. Navíc pak i vypadal mladší, lidi na něj mluvili, čekali co on, a on nic. Vypadal fakt jak retard, protože na svůj věk byl vysoký, ale s mluvením tak o rok pozadu.

Jinak já jsem pediatričku dost tlačila v tomto, takže na tříleté jsme dostali aspoň žádanku na foniatrii (to bylo komplexnější vyšetření než jen jestli slyší) a potom na logo. Volala jsem když měl 3,5roku a vzali nás od ledna, že když už žádanku a vyšetření máme, a zrovna měli místo, tak nás vzala. Ale jinak taky obvykle se čeká do 4 let (co jsem slyšela že se logopedka ptala na věk, když musela vzít telefon když jsme tam zrovna byli)

nonnni
19. únor 2015

@kolackova22 tak to je fajn, ze ouska ma v poradku. Na logo vas vezmou pred ctvrtym rokem, ale jestli mas pocit, ze rozumi a ouska ma v poradku, tak si nejspis fakt jen jede svym tempem🙂

kolackova22
19. únor 2015

@andelka Jo je to tak.Tak mam ji rict o nejake vysetreni jeste skrs to mluveni?Nebo mam jeste pockat?Ja prave podle ty detsky doktorky mam cekat jeste ale nevym co a jak mam delat dal

kolackova22
19. únor 2015

@nonnni tak ho mam nechat jeste a pockat podle vas?On kdys mu neco reknu tak se tedkom uz snazi opakovat ale jeste pred nedavnem nechtel ani cit a ani opakovat pome ale tedkom uz to dela ze opakuje pome co reknu.

nonnni
19. únor 2015

@kolackova22 zcela urimne, pokud by jeste ve trech apul letech neudelal zadny pokrok, tak bych se proste na logo natlacila, at se to detske libi, nebo ne...i kdyby to bylo jen jedno sezeni, tak dobra logopedka dokaze nasmerovat a doporucit, co dal.

nonnni
19. únor 2015

@kolackova22 dala bych tomu jeste chvili cas...ale urcite bych necekala do 4 let.

kolackova22
19. únor 2015

@nonnni to ze rozumim to sem si na 100= jista kdys taky pome opakuje veci a taky kdy smu neco reknu aby udelal tak to udela tak to znamena ze mi rozumi a ty ouska take vym ze ma v poradku proto ze sli moc dobre!to i ja doma sem to vyskousela takze v tom sluchu a tom rze mi rozumi sem si jista hodne!!!!

kolackova22
19. únor 2015

@nonnni a jakej by to mel byt pokrok?a co oni naty logopedii delaj stima detma?oni je ucej mluvyt?

kajule
19. únor 2015

@kolackova22 Já bych se na tu logopedii být vámi někam protlačila. Nemusí to být jen o sluchu, ale i třeba o nějaké vadě řeči a to by logopedka už teď mohla poznat. Upřímně nechápu postoj vaší doktorky. Navíc pokud máte doma dcerku, která je nějakým způsobem nemocná a nemluví vůbec, tak by k tomu mohla přihlédnout a to doporučení vám napsat. Dítě by se správně mělo rozmluvit do tří let věku a pokud to v té době není v normě, tak se posílají na další vyšetření k odborníkům.

kolackova22
19. únor 2015

@kajule tak to pekne dekuji to tedkom nebudu spat uz vubec.ale to je jedno jeste chvili pockam a kdys do mesice se nic nebude dit tak se objednam na logopedii

nonnni
19. únor 2015

@kolackova22 zjistuji, zda tam nejsou nejake fyziologicke a pripadne psychologicke duvody, proc dite nemluvi...pokud jde o fyziologicke, tak mohou doporucit lecbu/odstraneni (treba uzdicku atd), pokud se jim dite nezda po psychicke strance, tak doporuci psycholozku, neurologii atd...no a pak s ditetem nacvicuji vyslovnost, dychani, ale hlavni je vyloucit priciny, se kterymi se musi pracovat zvlast.

nonnni
19. únor 2015

@kolackova22 na logopedii nepotrebujes zadanku, kdyby se ptali, tak bych to klidne uhrala na to, ze starsi dcerka ma problemy a je tam mozna predispozice.