Moje dítě nechce mluvit. Jak ho to naučit?

annabbell
20. říj 2009

I přes svou klidnou povahu mě toto začíná pomalu znervózňovat. Malej zkrátka tu mluvu asi nepotřebuje, zkrátka si mě nebo tátu kam zrovna chce odvleče a odmítá cokoli jinak. Dnes jsem si už řekla dost a zkoušela jsem to začít nějak řešit. Např.jsem se ho zeptala, jestli chce jablíčko - on hned přiběhl ke mě a už mě zvedal ze židle jako obvykle. Zkrátka jsem mu snažila vysvětlit, že jestli toto či ono neřekne, tak jablíčko nebude. Pak už jsem se do něj i ze zoufalství zakousla a to už byl vzteky bez sebe, ale kromě řevu jsem z něj nic nevypáčila a na každou mojí pobídku řekni - mi odpoví jen ne ne ne. Mluvit zkrátka nechce a nebude.Nenapadá vás nějakej fígl, jak donutit mluvit?

markkketa
20. únor 2015

každé dítě má svůj čas, moje dcera brzy dobře mluvila, ale zase jí to strašně dlouho trvalo s nočníkem, kamarádky stejně starý syn už na nočník dávno uměl a zase neřekl ani slovo 🙂
Když se dítě do něčeho nutí, pozná, jak moc na tom rodiči záleží a může se cítit nedostatečně, že to nezvládne tak, jak by si rodič představoval!
můj brat začal mluvit až ve 4 letech!! a v 5 uměl číst. Opravdu to nemusí vůbec nic znamenat.
A co se týká učení- já svou dceru nikdy nic neučila proto, že bych si to usmyslela já 😀 jen jsem jí byla nablízku a učila to, o co si řekla nebo ukázala

cacenka_d
20. únor 2015

Me taky holka ve 3 skoro nemluvi a to chodi uz pul roku do skolky 🙂 Ted zacina pomalu mluvit a dneska pani ucitelka konstatovala "vic mluvi, min vnima" to me pobavilo, ze mluvenim se ji zastavuje premejsleni, ale ono se to srovna 🙂

kolackova22
20. únor 2015

Tak mi s pohadek a s filmu kdys jim pustim opakuje take a slisim to as v obyvaku

kolackova22
20. únor 2015

@cacenka_d takze nemam se bat a stresovat tak to mislite.nas rostak taky zacal chodit do skolky a prijde mi ze zacina vyc mluvyt a spojovat slova do viet

kolackova22
20. únor 2015

@locikaa TAK TO SU RADA ZE NEJSME NATOM AS TAK SPATNE MISLIM SI ZE SE HODNE ZLEPSUJE

kolackova22
20. únor 2015

@markkketa tak t ste me docela uklidnila dekuji

cacenka_d
20. únor 2015

@kolackova22 Luc to dela ted a evidentne to neni jen muj pocit, rikala to deska i ucitelka, je to takovy zvatlaci slapani na jazyk kolikrat, ale slovni zasoba uz se rozsiruje, spojuje a snad se nekde objevi i zatoulana pismena typu d, p a o r ani nemluvim 🙂

kolackova22
20. únor 2015

@cacenka_d tak to jo pak.ja doufam ze bude vsechno okej

cacenka_d
20. únor 2015

@kolackova22 Dneska mi rikala babicka, ze dokonce vynalezce Watt nemluvil do 7 let a co toho vymyslel no 😀

kolackova22
20. únor 2015

@cacenka_d Tak to byl suprovy kdys nemluvyl tak dlouho.Ja jen doufam ze vsechno bude okej a ze se vsechno zrovna.

kolackova22
20. únor 2015

@cacenka_d Tak si mislite ze vsechno bude okej

kolackova22
20. únor 2015

holky a jak to mate s vyskou sem se jeste chtela zeptat?

cacenka_d
21. únor 2015

@kolackova22 Nase pediatricka rikala, pokud nezacne do trech let tak kolecko psycholog a logopedie, ORL. Ale tim, ze dela postupy tak nas neposila. A vidi ty postupy i ucitelka ve skolce, takze to neni jen moje predstava 🙂

andelka
21. únor 2015

@kolackova22 jako kolik měří? Můj 94cm.
dost s mluvením souvisí i rozvoj jemné motoriky, takže i když se věnujete hraní, skládání, provlékání, přebírání, tak vlastně pracujete i na rozvoji mluvení.

vrtelka
21. únor 2015

Náš maly má dva a nemluvy nežvatlá.A moje maminka říkala,že nemluvyla do 4.let jezdily sní po doktorech a na nic nepřišly pak se najednou rozmluvyla a neměla z mluvením problém tak jsme asi po babičce. 🙂

kolackova22
22. únor 2015

@cacenka_d Aha tak to jo pak.A jake dela pokroky?

kolackova22
22. únor 2015

@andelka tak to jo pak.doufam ze to bude ok.

kolackova22
22. únor 2015

@vrtelka aha tak to je pak dobry.mi docela se snazime taky opakuje pome co reknu tak doufam ze bude vse ok

cacenka_d
22. únor 2015

@andelka Tak to nevim, nase mala hodne dobrou jemnou motoriku od roka a 2 mesicu dokonce stavi i lego, z cehoz muj bratranek z Danska nemuze 🙂 Maluje, navlika koralky a vsechno co jine mluvici deti nedavaji 🙂)

andelka
22. únor 2015

@cacenka_d však říkám že to s tím souvisí, ne že každé nemluvící dítě musí být nutně gramlavé. Ale obvykle to propojené je. Logopedka na začátku sledovala i toto.

kolackova22
23. únor 2015

@cacenka_d tak to mate dobre

kolackova22
23. únor 2015

@andelka nas dneska doktorka poslala uz k nerologovy, k foniaticke a take do psichologicke poradny mame nato doporuceni zitra ho tam budu objednavat a moc se toho bojim co mi reknou.Su stoho uplne v prdeli.Dneska mi ucitelka ve skolce rekla ze je nesoustredeni ze nevydrzi delat jwednu vec moc dloho a take ze je hnusnej na deticky tak ze proto asi je nejak psichicky natom spatne.A ztake ze kdys mu neco reknou tak ze to nechce udelat a ze se nastve a je vsteklej.Ale take zase rekla ze chapani mam velice dobry a ze chape as moc dobre ze kdys neco delaj tak a reknou mu aby neco podal nebo tak takze on tomu vsemu rozumi a ze as tedkom teprve zacal rozvazovat a ze zacina se snazit opakovat a ze je vydet tam nejaky pokrok a ze je take vydet ze snim doma pracuji.Ale skrs to ze byje deti a ze je nejakej prej agresivny mi rekla as dneska tak ze musime k tomu neurologovy, na tu foniatrii a take do psichologicky poradny.A kdys me to rekla tak kdys sem prisla domu sedla sem si na gauc a brecela sem a bresela a brecela a nevedela sem co delat.Sem s toho v prdeli a nevym co a jka dal.Bojim se toho veskereho vysetrenmi ze co bude dal!Su stoho hodne spatna.Ale doma zase se snazi opakuje pome a taky si hesky hraje neni agresivni takze nevim proc se chova takhle ve skolce.proste mam velky strach s toho co bude po tych vysetrenich mi receno!!!!! 😢 ☹

kolackova22
23. únor 2015

@andelka Proste su v prdeli stoho vseho reknu to takhe na rovinu

andelka
23. únor 2015

@kolackova22 prosím tě uklidni se. Je to normální dítě. Ty vyšetření neber nijak hrozně, my jsme se popravdě na neuro a psychologii vykašlali, protože mi přišlo zbytečné to dítě takhle trápit, když to vypadalo jen na ten OVŘ. Jo, jednu dobu byl taky ulítaný, akční až moc, chvíli nezůstal v klidu, odmítal společnou činnost, soustředil se asi tak dvě vteřiny..ale to všechno přešlo, dneska je to moc šikovný kluk. Taky občas zlobí, neposlouchá, je hlučný..a taky mě kdysi strašili jestli není hyperaktivní a kdesi cosi. Ne, není. Je to normální dítě. A tvoje podle mě taky. Navíc všechno se dá řešit, tak se neboj zbytečně dopředu. Jako já jít na něco z toho teď s tím tříletým, tak kdoví jak dopadne. Naštěstí do školky nechodí, tak si na něj nemá kdo stěžovat. ale byli jsme měsíc v ozdravovně, a jak doma když je sám je úplně klidný a s bráchou už se taky nějak porovnají, tak mezi tolika dětmi byl jak urvaný ze řetězu, hned všechny napadal, kousal..Usměrňuju ho a vysvětluju, když to udělá tak přijde trest (jdeme pryč, musí se omluvit..), ale nehrotím to. On jinak má teď zrovna období moje moje, a já sám já sám, doznívá období vzdoru. Je to jenom období.
Je fajn vědět co a jak, ale fakt nestresuj. Pak jsu smutná, vznětlivá třeba, ve stresu a to dítě to cítí a pochytí. Je to zbytečné se takhle nervovat.

kolackova22
23. únor 2015

@andelka Aha.Tak to jo pak. Nevym proc se takhle bojim toho vysetreni.Su vystresovama as moc si mislim

kolackova22
23. únor 2015

@andelka Ja sem premislela ci neni nahodou autista nebo ci nema nejakou takovou nemoc.

andelka
23. únor 2015

@kolackova22 na autistu rozhodně nevypadá. Fakt se nestresuj,to škodí vám oběma.

kolackova22
23. únor 2015

@andelka Ja to moc dobre vym ze to nedela dobrotu.Budu se snazit byt v klidu

kolackova22
24. únor 2015

@andelka Na uatistu urcite nevypada.To me rekla i jedna znama ktera ma dite autistu

dokument
24. únor 2015

@kolackova22 myslim, ze nemuzeme po detech chtit zazraky. Kdy jsi zacala mluvit ty a jeho otec? Ja mam mladsi dite. Ale rozmlouva se pekne, velmi uzitecne jsou kratke rymovanky, rikadla, rytmicky neco recitovat, zpivat jednoduche pisnicky. Popisovat ilustrace v knizkach pro nejmensi. Mluvit s nim o vsem, co delas. Manzel si na me stezuje, ze porad mluvim, ale myslim, ze syn prave proto hezky zacina mluvit. Porad na nej mluvim. Mluvim hodne a rada 😀