Moje dítě nechce mluvit. Jak ho to naučit?

annabbell
20. říj 2009

I přes svou klidnou povahu mě toto začíná pomalu znervózňovat. Malej zkrátka tu mluvu asi nepotřebuje, zkrátka si mě nebo tátu kam zrovna chce odvleče a odmítá cokoli jinak. Dnes jsem si už řekla dost a zkoušela jsem to začít nějak řešit. Např.jsem se ho zeptala, jestli chce jablíčko - on hned přiběhl ke mě a už mě zvedal ze židle jako obvykle. Zkrátka jsem mu snažila vysvětlit, že jestli toto či ono neřekne, tak jablíčko nebude. Pak už jsem se do něj i ze zoufalství zakousla a to už byl vzteky bez sebe, ale kromě řevu jsem z něj nic nevypáčila a na každou mojí pobídku řekni - mi odpoví jen ne ne ne. Mluvit zkrátka nechce a nebude.Nenapadá vás nějakej fígl, jak donutit mluvit?

kolackova22
24. únor 2015

@dokument Jo to ja delam taky ze snim porad mluvym o vsem co rikame nebo co dela on nebo ja co delam i kdys varim tak mluvym snim otom co delam.Taky kdys ctu knizku a sou tam obrasky tak mu rikam co je na obraskach a taky kdys neco spolu delame a on opakuje po me uz a taky trosku zacina skladat slova do viet ale ve skolce jim prijde ze by to mel uz umet krasne rozpravat plinule a uplne zrozumitelne.

smardik
24. únor 2015

@dokument tak to ti nevím, na syna mluvím odmalička, přesně jak píšeš vše jsem popisovala-už jako malému snad 3měsíčnímu minču když jsme ho nosila, venku pak když koukal co vidí, kam jdeme a opravdu hezky nemluví a má vadu řeči

smardik
24. únor 2015

@kolackova22 čeho se bojíš, žádné vyšetření není bolestivé, nikde ho netrápí. mi bylo kdysi řečeno že by dítě netahali k psychologi, že to traumatizuje a na dotaz čím, už nedokáží odpovědět. syn byl poprvé ve 2 a 6měsích u psycholožky, žádné trauma nemá, ví že si jedeme pohrát a je to, bere to jako hru tam

kolackova22
24. únor 2015

@smardik A co delaj u psichologa s detma?

kolackova22
24. únor 2015

@smardik A jakou ma vadu reci?

smardik
24. únor 2015

@kolackova22 těžká expresivní vývojová dysfázie a nerovnoměrný vývoj, má 6let a 4měsíce, řeč má na 4 roky ale s hodně špatnou výslovností a gramatika žádná a jinak úroven 4,5 - 5let.

tady máš naše první vyšetření ve 2letech a 11 měsících,kopíruju ti to. ale tato psycholožka nebere a je nej u nás, ještě chodíme k jedné tam to není tak podrobné ale víceméně dělá podobné věci.

- dávání tvaru - tři tvary-kruh, čtverec a trojuúhelník do takové desky dát, do dal celé- ne teda na první pokus ale jak ho opravila tak to udělal celé, pak to otočila a zas to měl udělat

- tvary jen na papíře - to jich byli víc ale přesně nevím, na poprvé to nedal ale nakonec teda jo

- dávání náhrdelníku nebo co to bylo to zkumavky- ukázala mu to jednou a pak to dala před něj, to nechápal vůbec, ukázala mu to a zas to dala před něj a to taky nic, pak mu dala do ruky - do každé jedno a to už teda udělal ale byli vidět jak si je nejistý jak to tam dává ale zvládnul to

- dala mu papír kde bylo 6 koleček různé barvy a pak mu podávala kolčka a on je měl přikládat na danou barvu, to teda udělal všech 6 napoprvé až jsem čuměla, pak to po něm chtěla zpátky podle barev-podej mi zelenou, červenou to už nevěděl vůbec, slyšel podej tak podal první co mu přišlo pod ruku
- ukazování obrázků - na listu papíru měla 6 obrázků - knížka, budík a nevím co a měl ukázat co po něm chtěla, to mu šlo dobře
- ukazování obrázků - taky myslím 6 obrázků na kterých byli že někdo spí, hraje si s balonem, houpe se na houpačce atd. a ptala se ho ukaž mi kde se spí, to mu teda vůbec nešlo, nevěděl co má ukazat, takže to budeme trénovat
- panenka - dala mu panenku a lahvičku že ji má dát napít, to udělal v pohodě a řekl jí u toho i ham a pak měl na panence ukázat kde má vlasy, oči, palce - zvládl teda jen vlasy
- kostky - maličké kostky v krabičce a první měl postavit podle ní vláček, to mu šlo ale pak už ne, pak měl vláček a na to dát kostku, to on pořád nechápal stavěl to prostě vedle sebe a když mu ukazovala svoji co má nahoře že to tak má dát tak ji to bral, nechápal co má dělat. požádala o at uklidní to udělal v pohodě, podej mi to taky v pohodě
- kreslení-dala mu papír at něco nakreslí tak si počmáral, pak mu to otočila a měl napodobit směr tahu-čáru a pak kruh, jak nakreslila ona tak on začal taky kreslit ale směr nenapodobil
- pak mu dala nějaké věci - auto, klíče, lžičku, hrneček a měl podat jednotlivé předměty, to mu šlo v pohodě. A pak dávala ty otázky z čeho se pije, čím se jezdí a to vůbec nevěděl co po něm chce
- pak mu poslala balonek a at ji ho pošle to v pohodě a pak po něm chtěla polož balonek na stůj, dej balonek na křeslo, podej balonek mamince to mu taky teda nešlo, až jak poklepala na stůl tak pochopil stůl, křeslo nedal vůbec a podej mamince musela opakovat asi 3x
- knížka - měl ukázat v knížce nějaké zvířata - to zvládl jen kohouta
- dala mu papír ze třemi stromy - každý jinak velký a měl ukázat který je malý atd. to nevěděl vůbec

smardik
24. únor 2015

u druhé psycholožky jsem vyplnovala papíry - od průběhu porodu po těhotenství, vývoj-kdy seděl,chodil a pak nějaké papíry pro vyloučení autismu - to už si přesně nepamatuju co tam bylo (jestli má steraotypy, oční kontakt a dál nevím) a pak ho vyšetřovala: maloval, měl postavit komín, zkoušela barvy a tvary, nevlákal korálky, ukazoval obrázky - na obrázcích chtěla, v hračkách měl ukázat zvířatka

dokument
24. únor 2015

@smardik v tomto si myslim, ze nemaji vsichni stejne dano. Nekdo ma lepsi sluch, nadani, nekdo horsi.

smardik
24. únor 2015

@dokument jo to určitě, jen jsem chtěla říct že rada mluvit je sice hezká, ale i pokud odmala na dítě mluvíte, čtete atd. tak může mít těžší logopedickou vadu

dokument
24. únor 2015

@smardik to je mozne, netvrdim, ze ne. Jen jsem popsala pro inspiraci jak to delame u nas doma 🙂

kolackova22
24. únor 2015

@smardik Tak stoho co ste napsala tak pulku urcite nas mali by zvladl a nebo stristvrte.On umi na sobe ukazat vsechno kde co ma napriklad kde ma vlasy, nos kde ma, oci kde ma, usi kde ma, usta kde ma, hlavu kde ma, taky kde ma ruce, ruky kde ma a taky uz vy kde ma brisko a taky krk kde ma, a vlacek vy postavyt, vy scim se pije taake vy scim se jezdi ¨, pak umi nakreslit krasne auticko.Zviratka umi ukazat a pojmenovat take todleto umi.Pak umi kde se spi z balonem se strasne moc rad hraje a kdys mu reknu at mi ho posale nebo jak si psala at ho da na stul tak to by zvladnul.On co se mu rekne tomu moc dobre rozumi on umi podat co se mu rekne a taky udela to co se mu rekne.Jako rozumet rozumi vsemu to mi i ve skolce potvrdila ze stim nemaji problem.

kolackova22
24. únor 2015

@smardik tak to by sme meli umet dat ale barvy to bude problem.To ho ucim ale to jeste uplne neumi v tom bude problem

smardik
24. únor 2015

@kolackova22 takže máte doma šikovné dítko 🙂

kolackova22
24. únor 2015

@dokument to ja si mislim taky ale ze sluchem si mislim ze unas neni problem ja sem to skousela a prijde mi ze toje v pohode ale kdys ho budeme vysetreniho tak aspon bude jistota ze je vse ok a kdys by neco tak se to aspon potchiti skoro a muze se stim pracovat aby to bylo ok vsechno zejo zensky!

kolackova22
24. únor 2015

@smardik a co to znamena provas ta logopedicka vada?coto vlastne je? kdys vam to nevadi ze se to ptam nechtela by sem byt doterna.Kdys vam to je neprijemne otom mluvyt nebo nechcete tak nemusite.

kolackova22
24. únor 2015

@smardik mislite ze to bude ok?

kolackova22
24. únor 2015

@dokument to je jasny kazdy to dela doma po svem a je taky dobre kdys nekdo napise svoji skusenost to nic zato clovek neda aby toho vyskousel vyc prece.kazda rada dobra jak se rika azase je pravda kdys tam je nejaka vada tak ze to clovek neovlivni.

kolackova22
24. únor 2015

@smardik On tedkom zacal mluvyt opakovat pome ale hodne skoro vsechno co ja reknu tak on se snazi opakovat

andelka
24. únor 2015

@smardik Dan už je se slovní zásobou,tvořením vět, skloňováním, časováním dobře,ale výslovnost děs, měkčení nezvládá, L,K,R a i jiné hlásky nedává a nahrazuje jinými,to mu tu řeč hodně kazí. Za rok by měl jít ba zápis,tak uvidíme,ale počítám s odkladem.

smardik
24. únor 2015

@kolackova22 já s tím nemám problém, tak pro nás to znamenel a znamená problém-první se školkou, žádná mi ho nechtěla vzít, 2 roky jsme dojížděli a až ted jako předškoláka mi ho vzali do normální školky, hlavní problém nerozumí mu nikdo kromě rodiny, což je dost problém všude že, když mu nerozumí. Kolikrát jsme na hřišti slyšeli ty jsi blbý nebo debil? ježdění na logopedii, denní práci s ním. za rok pro nás třeba stěhování-nikdo nám nedoporučuje normální školu, ale pro sluchově postižené nebo logopedickou a to máme daleko takže jsem se rozhodli kvůli syna stěhovat, aby měl co potřebuje

smardik
24. únor 2015

@andelka to máš super teda, my minulý týden slavili - řekl svoje první zájmeno 🙂 a přídavné jméno

smardik
24. únor 2015

@andelka Honzík mluví taky hůř, ale ve školce, logopedka i já si myslíme že je to hodně Tomem no, dost ho ovlivnuje a mluví hůř. proč by měl mluvit hezky, když brácha mluví škaredě a rozumím mu. ale něco na tom je, po nástupu do školky velké zlepšení do 3týdnů v řeči, jak je měsíc doma tak zhoršení a pak po nástupu zase zlepšení.ale tohle neovlivním,. Jen nám to bude asi příští rok komplikovat situaci a u něj se odklad asi bude rozhodovat na poslední chvíli, takže ho budu muset v Porubě hlásit na ZŠ i do MŠ a nebude mít trvalé bydliště ještě takže to asi bude hezky na houby

kolackova22
24. únor 2015

@smardik Tak to je docela narocni pak se synem.Moc me to mrzi todleto.Ale ja malemu zacinam rozumet a taky on zacina nromalne mluvyt.Mislim to tak ze zacina mluvyt normalnyma slovama

kolackova22
24. únor 2015

@andelka Tak nas mali dokaze rict č,š, a take dokaze rict ž

kolackova22
24. únor 2015

@smardik tak to ale dobre ze dela pokroky urcite zejo

kolackova22
24. únor 2015

@smardik drzim palecky at to dobre dopadne.Ja doufam ze to bude ok po tych vysetrenich.A taky ja si mislim ze to dela hodne taky to ze je hyperaktivni

smardik
24. únor 2015

@kolackova22 já mu rozumím ale občas teda tápu ale jo jde to, ale fakt to bylo kdysi tak že jsme tu brečeli oba-on něco chtěl, říkal a já nerozuměla,on brečel že nedostal co chtěl, já že nevím co moje vlastní dítě chce. ted už fakt rozumím většinu, ve školce bojují - ale je s mladším bráchou takže ten jim bud překládá nebo prostě popadne bráchu za ruku a ukáže co má dělat, řekne tak aby to pochopil.

jo pokroky dělá 🙂, je to můj šikulka ted se posunul za rok ve vývoji o 6měsíc šikulka to je. Ale taky je za tím práce no: 1x týdne logopedie, pracujeme doma, dojíždím na kurs grafomotoriky, platím si soukromou spec. pedagožku, přírodní léky nebo vitamíny na podporu mozku - ted jsme nasadili jedny co je pokrok vidět ale taky cena no ☹ v ČR 999 Kč na 24 dní pro syna

kolackova22
24. únor 2015

@smardik a co sou to za leky kdys se muzu zeptat?ja penize nejak neresim kdys to pomuze tak to kupuji pro deticky udelam vse co muzu a co je v mich silach.ste moc dobra maminka!!!!

andelka
24. únor 2015

@smardik stehujete se do Poruby? Nám doporučovali logo školku,ale on je zvyklý tady,navíc ta docházka kvůli nemocnosti je nevalná,a potřebuji kluky ve stejné školce ať se zvládá vyzvedáváni. Malej teda vypadá podobně,ještě ma půl roku čas do školky,tak uvidíme. Bude mít stejnou učitelku co ma dva roky Danyho,takže bude vědět. Jinak když přišel do školky,tak taky jsme slyšeli "Ty neumis mluvit?" ale nemá tam problém,tak to asi děti vzaly.

smardik
24. únor 2015

@kolackova22 jsou to přírodní, podporují mozek je jich teda hodně, napíšu jen odkaz na ty 2 co jsme brali http://www.eyeq.cz/ a ted bere syn http://www.prirodauzdravuje.cz/alternativnimedi... ted děláme hromadnou objednávku na FB, z Anglie vyjdou 670 + pošta po ČR, mám ted 5 lahví objednáno

pak je ještě http://www.esprico.cz/ ale s tím zkušenost nemám,ale je chválené. ale všeobecně všechny tyhle prostředky s rybím olejem, omega 3 a 6 by měli být dobré, vím že někdo třeba dává lněný olej ještě