Moje dítě nechce mluvit. Jak ho to naučit?

annabbell
20. říj 2009

I přes svou klidnou povahu mě toto začíná pomalu znervózňovat. Malej zkrátka tu mluvu asi nepotřebuje, zkrátka si mě nebo tátu kam zrovna chce odvleče a odmítá cokoli jinak. Dnes jsem si už řekla dost a zkoušela jsem to začít nějak řešit. Např.jsem se ho zeptala, jestli chce jablíčko - on hned přiběhl ke mě a už mě zvedal ze židle jako obvykle. Zkrátka jsem mu snažila vysvětlit, že jestli toto či ono neřekne, tak jablíčko nebude. Pak už jsem se do něj i ze zoufalství zakousla a to už byl vzteky bez sebe, ale kromě řevu jsem z něj nic nevypáčila a na každou mojí pobídku řekni - mi odpoví jen ne ne ne. Mluvit zkrátka nechce a nebude.Nenapadá vás nějakej fígl, jak donutit mluvit?

kolackova22
19. únor 2015

@nonnni tak to jo pak.a mam pockat do tych 3,5 teda?

kajule
19. únor 2015

@kolackova22 Já vás ale nechci nijak strašit akorát říkám, že takové věci není dobré podceňovat. Obvykle to nic špatného neznamená, ale jistota je jistota. Já v tomhle mluvím z vlastní zkušenosti, i když můj syn je trochu jiný případ. U nás třeba nebrala v úvahu moje podezření, že něco není v pořádku doktorka na ORL. Syn se otáčel, něco povídal, tak to brala, že slyší. Mne se to ale pořád nezdálo a tak jsem si další vyšetření jinde zařídila sama. U vás to tedy sluchem asi nebude, což je dobře pokud už aspoň v tomhle máte jasno. Každopádně jsou tu další vyšetření jako je logoped či psycholog, kteří případné odchylky poznají a řeknou vám co a jak. Nevím ale kolik je přesně vašemu synovi a třeba se mu skutečně jenom nechce nebo mu chybí motivace k mluvení. A zase i v tomhle je spousta možností, jak mu můžete pomoct a trochu ho popostrčit i bez logopedky. 🙂

kolackova22
19. únor 2015

@nonnni ona ale dcerka ani nechodi proto ze ona ma mikrocefalus a detskou obrnu takze ona nikdy nebude ani mluvyt a ani chodit

kajule
19. únor 2015

@kolackova22 Právě pro váš lepší spánek je potřeba vyloučit, že je někde chyba nebo přijít na to kde je. Upřímně na doktory se ne vždy dá spolehnout. Navíc vy jste matka a trávíte s ním většinu času, takže spoustu věcí můžete posoudit mnohem lépe.

kolackova22
19. únor 2015

@kajule a jake sou to moznosti?vyte o nejakych aby ste mi pomohla ?dekuji moc za radu.ja vym ze me nechcete stasit ja sem takova citliva skrs malou proto ze ona je lezak a nikdy nebude mluvyt a ani chodit!

kolackova22
19. únor 2015

@kajule to jo to mate pravdu muzu posoudit lepe.on nam ale chodi do skolky a byva tam od 7 do 15 hodin tak doufam i v to ze tam snima taky trosku pracuji a pomahaji jim aby se naucili mluvyt.a nasemu malemu budou 3 roky a 3 mesice presne

celaskon87
19. únor 2015

@kolackova22 prosím Vás paní kolackova, přeji Vám ze srdce to nejlepší, aby Vaše děti dělaly pokroky a byly zdravé, ale napište prosím příště MLUVIT s měkkým I

nonnni
19. únor 2015

@kolackova22 to chapu, ale prave proto bych se snazila nechat syna zkontrolovat a klidne bych to nadnesla, ze ma postizenou sestricku. Nezalezi na tom, jak...

andelka
19. únor 2015

@kolackova22 na logopedii neučí mluvit, to musí dítě samo. Dají doporučení, zjistí jak na tom dítě je, vysvětlí kudy by se teď vývoj měl ubírat, jaké jsou možnosti, dají obrázky, pracovní listy, trénují se mluvidla...my jsme momentálně u skloňování podstatných jmen (za sebou máme třeba tvoření vět, fixování sloves, předložky..) a měkčení (bě, pě, mě..) některé věci si zafixuje rychle, u jiných to trvá. Navíc musím vystihnout dobu kdy se mu chce, ale zkoušíme to průběžně.

kolackova22
19. únor 2015

@nonnni to mate pravdu pro muj klid to asi bude nejlepsi.dekuji moc

kolackova22
19. únor 2015

@andelka to delate stim mladsim synem?

andelka
19. únor 2015

@kolackova22 ne, se starším, bude mu v květnu pět. Na logo chodíme rok. S malým ještě nic neřeším, ale tak před létem ho vezmu k logopedce s sebou se starším a poptám se jí. Ale dřív jak ve 3,5 s ním nic řešit nebudu.

kajule
19. únor 2015

@kolackova22 Já teď musím běžet pro syna. Napíšu vám kdyžtak později. Můžete se třeba mrknout ke mne do synova alba https://www.modrykonik.cz/blog/kajule/album/fil..., je tam i spousta her kterými se dá řeč podpořit. 🙂 Chápu, že jste díky dceři vůči synovi citlivá. Já třeba ať nechci, tak cítím, že mám někdy potřebu Filipa omlouvat a něco mu ulehčit, protože si říkám, že kdyby mi rozuměl, tak je to určitě jiné.

kolackova22
19. únor 2015

@kajule Dekuji moc ste moc hodna!

kolackova22
19. únor 2015

@andelka takze jeste pockate!a kolik je tomu mladsimu?

kajule
19. únor 2015

@kolackova22 Kluků doktorka pokud se jí něco nezdá ve vývoji řeči, tak automaticky děti ve třech letech posílá na vyšetření, jelikož to je taková hranice. Každopádně znovu říkám, že vás nechci strašit. Pravděpodobně je vše v pořádku a potřebuje skutečně jenom nějak nakopnout a dát tu správnou motivaci v čemž mu může pomoct jak kolektiv tak vy. 🙂

kolackova22
19. únor 2015

@kajule Jo to jo.Ja se snazim a taky sem doufala ze v ty skolce se to zlepsi.Ale vety zacal spojovat tedkom jak po dlouhy nemoci sel do skolky a taky hodne novych slov se naucil ve skolce.Nekdy me as prekvapi co dokaze mi rict a kolik toho uz vy.tak uvydim

kolackova22
19. únor 2015

@andelka ja vym ze se to musi naucit sam ale ja bych mu moc chtela k tomu pomoct.jenze on kdys opakuje neco tak to rika ale spatne nekdy a ja mu opakuji a on se pak urazi a de do pokoje a dal snim neni zadna rec.

andelka
19. únor 2015

@kolackova22 nechala bych to být, prostě zatím nechce. Ale určitě to vstřebává a časem to bude používat. Jsou věci které dítě nepochytí hned.

andelka
19. únor 2015

@kolackova22 určitě počkám. Vidím že nová slova přidává, velmi jednoduché věty se občas snaží vytvořit, komunikativní je, rozumí všemu..minimálně do 3,5 jsem v klidu. Za měsíc mu budou tři roky.

kolackova22
19. únor 2015

@andelka tak ju ja to zatim nechat a uvydim jak to pujde dal

kolackova22
19. únor 2015

@andelka tak to jo pak.ja to necham tak a uvydim jak to bude a podle toho se pak zaridim.vydim u neho ale snahu a taky ze chce sam se ucit novym slovam

kolackova22
20. únor 2015

@kajule dneska sme mu pustila malemu krtecka proto ze je nemocni ma kasel tak aby nedostal teplotky tak sem mu pustila aby sem ho udrzela v posteli a povida si snim jak sem mu to pustila a chodi zamnou a rikam mu co tam je a o n to opakuje.

kolackova22
20. únor 2015

@andelka nevym proc ale mam porad v sobe pocit ze se nenauci mluvyt nevym proc a kdys mu rikam nejake slovicka jak mame takove karticky a chci aby to zopakoval tak zopakuje ale blbe neco dobre a neco blbe mam veliky strach aby to vsechno dokazal a naucil se mluvyt.chtela sem ho objednat na logopedii dneska a doktorka s logopedie mi rekla ze potrebuji zadanku jinak nas nevezme takze nejak tak.je to hrozny.tak doufam ze to zvladneme a bude vsechno ok.su jak na trnich a su na prasky stoho.porad brecim a je me s toho nanic asi nejak tak!

smardik
20. únor 2015

@kolackova22 nebreč proč? tohle není katastrofa, pokud se ti něco nezdá jednoduché objednej se na logopedii, začnete pracovat. Mám doma syna 6 let a 4měsíce, těžká vývojová dysfázie (ve 3 letech neřekl ani N, neuměl ani mama nic), je opožděný a na logopedii chodíme od jeho 2let a 8měsíců a mohli jsme začít chodit daleko dříve

kolackova22
20. únor 2015

@smardik ale me nechtej obednat bez zadanky.malej ale mluvy aby nemluvyl vubec tak to ne rekne neco a take spojuje slova do viet uz konecne zacal.

andelka
20. únor 2015

@kolackova22 neblázni a nebreč. Já vím jak je to těžký, jak se člověk bojí..ale malej vypadá fakt že bude dobrej. Nic zásadně špatně u něj není, chce to jen čas. Všechno přijde a bude ti brebentit až ti půjde hlava kolem.Asi to bude když už něco vůbec, tak opožděný vývoj řeči, a s tím se dá pracovat. Na dysfázii to nevidím.

Na logo opravdu obvykle potřebuješ doporučení, žádanku buď z foniatrie, nebo od dětské doktorky.Počkala bych to 3,5..uvidíš jaké bude mít za tu dobu pokroky a pak bych začala jednat. Možná zjistíš do té doby, že to ani nebude potřeba.

smardik
20. únor 2015

@kolackova22 tak si zajdi pro žádánku, máš na ni právo to je otázka chvílli. navíc chvíli trvá než tě objedná, logopedky jsou vytížené tě neobjedná hned dneska. Prostě zavolej, objednej se-klidně lži že máš žádanku a je to, budeš mít termín a příští týden si vyřídíš žádanku. ale pokud mluví, víš že rozumí nestresuj se, může to být jen OVŘ - opožděný vývoj řeči, ale logopedii určitě nic nezkazíš.

Tomík fakt ve 3letech říkal jediné-eee a to bylo na vše-chtěl něco, byl nespokojený, spokojený, něco se nelíbilo to bylo jedno, byl to jediný zvuk co vydával

kolik má syn třeba slov?

kajule
20. únor 2015

@kolackova22 Krteček je úžasný, ten motivuje i Filipa. Hlavně je ten děj krásně pochopitelný i bez řečí. Když ho to tak zaujalo, že vám o tom vypráví, tak ho trochu podpořte a sama se ho ptejte. 🙂

kolackova22
20. únor 2015

jo to delam ptam se ho a taky rikam mu to co tam je a on opakuje pome.a u toho naseho krtecka jak mame tak tam i mluvy