Moje dítě nechce mluvit. Jak ho to naučit?

annabbell
20. říj 2009

I přes svou klidnou povahu mě toto začíná pomalu znervózňovat. Malej zkrátka tu mluvu asi nepotřebuje, zkrátka si mě nebo tátu kam zrovna chce odvleče a odmítá cokoli jinak. Dnes jsem si už řekla dost a zkoušela jsem to začít nějak řešit. Např.jsem se ho zeptala, jestli chce jablíčko - on hned přiběhl ke mě a už mě zvedal ze židle jako obvykle. Zkrátka jsem mu snažila vysvětlit, že jestli toto či ono neřekne, tak jablíčko nebude. Pak už jsem se do něj i ze zoufalství zakousla a to už byl vzteky bez sebe, ale kromě řevu jsem z něj nic nevypáčila a na každou mojí pobídku řekni - mi odpoví jen ne ne ne. Mluvit zkrátka nechce a nebude.Nenapadá vás nějakej fígl, jak donutit mluvit?

sisstin
29. bře 2013

@ebsian já do tebe neryju, ale prostě takových rad, jako že se musí hodně mluvit, zpívat (chodit do ZOO, do lesa, do vody atd.) si my vyslechly za těch xlet milion, si říkám, jestli si ty lidi myslí, že jsme tak blbé a nenapadne nás na děcka mluvit a něco s nima dělat. My máme ted logo 2x týdně (placené), rehabilitaci jednou týdně, jednou měsíčně logo v Praze, každý den práce doma (v nízkém věku to bylo naprosto pořád, vše jsme museli těžce drtit), chodí do logo školky. Je to spouta peněz, času, nervů....a do toho přijde někdo s super radou, zda se na dítě mluvilo 😉

andelka
29. bře 2013

@sisstin on kecá celej den, i večer, nad ránem..baba, tata,hop hop, brrm, uaua...tohle vykládal včera než usnul 😀 asi si přehrával den. A jinak komunikuje pořád, mluví,jen prostě tím svým způsobem. Včera byl u babičky, tak mi hned "vykládal" co dělali...ale ten OVR určitě má, to je jasný.

ebsian
29. bře 2013

@sisstin Ono jde o to, že být naše mimčo jen s mým mužem, tak mluvit asi nebude..On jako chlap na dítě moc mluvit neumí a někteří si s ní hrají, ale mlčí..Jsou i mimča, co prostě takto nežvatlají a nevykřikují atd--někdy vyloženě jakoby zpívala..Jako nebyla to zle myšlená rada. Já na ni melu až moc zase 😀
Tak mě zajímalo třeba, jestli ty děti nebyly tak ukecané už jako malé..Ale tak říkáte, že povídaly normálně, takže se to na 100% nepozná..To je dobré taky vědět.

sisstin
29. bře 2013

ono totiž dítě, které fakt jako není zavřené někde v komoře celý den, se naučí mluvit i bez toho zpívání a věnování se...jako ano, bude mít třeba menší slovní zásobu, horší vyjadřovací schopnosti atd, ale mluvit bude i tak 😉 běžné dítě rodič neučí mluvit, dítě si tu řeč osvojuje přirozeně samo 😉

jenže u našich dětí (konkrétně teda u dysfatických) je ta rodná řeč pro ně cizí jazyk (a ještě asi tak, jako že nemají na cizí jazyk bunky), takže nic si neosvojí lehce, ty gramatické struktury se musí učit, vše je vydřené.

Syn např. včera řekl "maminko, spadla ti penízka" tím jako myslel, že mi spadla koruna na zem 😉 rody jsou ze všeho nejhorší, v tom teda plave solidně

sisstin
29. bře 2013

@ebsian jo, jako v pohodě 😉 určitě je to dobrý na dítě hodně mluvit a zpívat mu atd. Ale tady píšou holky už větších dětí, a tam se teda nějak předpokládá, že se snad na děti mluví 😅

ted jako lehce off topic, ale může mě nasrat i to, že ted jsou neustále nějaký reportáže, jak děcka neumí mluvit, páč na ně rodiče dlabou a dají záběr z logo školky a mluva dítěte evidentně dysfatického 😠 ale že by se třeba dělala nějaká osvěta, co to je za diagnozu, byli nějací odborníci (asi 5 v CR a to ještě přeháním), byli schopní logopedi (no paní, to já vám ho nevezmu, dokud mu nebudou 4(5), to on by nespolupracoval), atd., to jako ticho po pěšině že 🙄

bledulka
29. bře 2013

ahoj,
starší syn má OVŘ. Mluvil málo,začal Mluvit okolo 2 let trošku (krátce před 2 rokem řekl MÁMA ) hodně slov si vytvořil (ani se to nepodobalo tomu slovu- například Jilemnice ,kam jezdíme označoval "Oboide au" neboli pojedeme autem do Jilemnice)
Nesnášel,když jsem mu zpívala .. a v jeden moment -okolo 3 let- najednou šlo ruku v ruce to, že chtěl zpívat a že se i zlepšil v řeči..
Zpětně si i vybavuji, že moc "nesdílel".. resp. dělal to až o dost později.. takže zatímco kamarádky holčička na něco ukázala a tázavě se podívala na maminku,která řekla "to je motýlek" , tak náš syn nic.. ani když jsem mu věci ukazovala sama- nezájem... a toto sdílení začalo o dost později...

ve třech letech měl sice pasivní slovní zásobu velkou,ale mluva nic moc
měl i špatnou motoriku jazyka, hlásky které uměl říkal i špatně technicky (u S vystrkoval jazyk z pusy atd..-takže se to musel učit znovu)
celou dobu mi všichni říkali,at na něj nespěchám, před třetím rokem jsem si vydupala u dr. žádanku na logopedii a chodíme tam dodnes- cvičíme Ř 🙂 občas ještě patle- hlavně když spěchá a chce něco rychle říci,ale ani jsem nečekala, že to stihneme do nástupu do školy..
ale jsem rozhodně ráda, že jsme chodili k logopedovi už celkem brzy a že jsem nečekala ještě dýl..

timbouctou
29. bře 2013

@sisstin hele ,já tě něchtěla nějak vytočit. Ale nemyslíš si, že je lenost, když doma nechce a u paní doktorky to najednou jde? Prostě na mě dlabe a ji miluje 😉 A já neradila řešit nemluvení školkou, ale nejdřív tu školku vyzkoušet, jestli to pomůže a pak případně logo. Protože tu je ta možnost, že jo. Vím, že ty to nemáš lehké, asi si nevzpomínáš, ale už jsme spolu psaly 🙂

sisstin
29. bře 2013

@timbouctou v pohodě, já nebyla vytočená 😕 jen jsem psala andelce, aby počítala s možností, že jako školka pomoct nemusí 😉 on je právě problém, že pak jsou všude fakt šílený čekací lhůty a najednou je dítěti pět a v podstatě jako rodiče nevědí nic a dítě nemluví, nebo třeba dost blbě 😉 ono nejde jenom o logo, ale o psychologický vyšetření, neurologii, foniatrii atd. 😉

a samo je rozdíl, když dítě už před tím třetím rokem mluví, ale třeba mín, nebo špatně vyslovuje a tak, než když neřekne fakt nic, nebo má 10slov 😉 jasně, že někde dítě mluví víc, někde mín....to jsem vůbec neměla na mysli, ale prostě děti, které nemluví jako vůbec (nebo blbě) to fakt nedělají schválně, ani nejsou líné.

možná třeba fakt na něco reaguju přehnaně, ale bohužel takových dětí znám fakt stovky, kdy bylo rodičům tvrzeno něco z toho (ve školce se rozmluví, je línej mluvit apod.), a samozřejmě to tak nebylo....já prostě radím řešit dřív (třeba i zbytečně), než jako čekat, že se to zlepší samo nebo školkou atd. 😉 Většina lidí si vůbec neuvědomuje důsledek toho, že dítě nemluví, špatně mluví....ta frustrace a pak i sociální vyčlenění je většinou obrovský, a ty děti jdou i mentálně dolů, ač jinak, kdyby mohly mluvit, tak by na tom byly dobře 😉

timbouctou
29. bře 2013

@sisstin no u nás šlo hlavně asi o ten kolektiv. Že malej prostě nebyl nucený se nějak vyjadřovat, dokud se nepotřeboval domluvit s dětma 😀 a jeho fakt k ničemu nepřiměješ, když se sekne. A to uměli oba už od miminka. Asi to mají po mě 😅

baris
29. bře 2013

já souhlasím s @sisstin. Občas mám pocit, že pokud se někomu řeknu, jaké moje dcery měly či mají problém, tak najednou se z dotyčného člověka stane expert na daný problém 😠 .

Všichni na své děti mluvíme, zpíváme, říkáme pohádky, nekoukáme přitom do země, ale na ně 😵. Mladší "žvatlala" nonstop, pobrukovala si s námi a stejně se zasekla a konec.

Moje starší dcera mluvila hůře, ale šlo to. Spíše jí jdou hůře některé hlásky, než aby nemluvila. S mladší je to horší. Ve 3 letech říkala 10 slov (děkuji, prosím, zmrzlinka, papu, kakač (kakat), ahoj ...). Moje mamka pracuje jako učitelka v logopedické školce, takže já to mám jakštakš podchycené - obě holky chodí do logo třídy, každý den cvíčíme .... Posuny vidím, obě holky naštěstí baví práce s logosešitem, ale nemůžu očekávat, že do 3 měsíců bude mluvit plynule.

Ale co občas vypráví mamka (z praxe), tak spousta rodičů nechce vidět, že dítě nemluví, nebo špatně a najednou je zde 5 rok, za rok jdo do školky a narychlo se přeřazují do logo tříd (pokud je volno - to už musí být hodně těžký případ).

Kažpopádně doporučuji požádat dr. ať napíše žádanku na logopedii a chodit tam. Ono se to nespraví za měsíc 😒

baris
29. bře 2013

jo a kolektiv - může a nemusí pomoc. Pokud ho děti příjmou, tak se může částečně rozmluvit, ale taky ho přijmout nemusí a nepromluví ve školce za celý den kromě dobrý den a nashledanou (učitelce) nic.

frami
8. dub 2013

u nás byla řeč taky problém, ale hodně jsem četla různé příspěvky od @sisstin, tak mě trochu uklidňovalo to, že syn sice nemluví, ale používá hodně citoslovce, znakuje (na znakování jsme nikdy nechodili), ukazuje a celkově se hodně snaží o komunikaci, jen mu to prostě nejde přes pusu. Před třetím rokem už jsem začala být trochu nervózní, tak jsem se radila s pediatrou, a ta mi řekla klasiku, v září jde do školky, tak to ještě nechte a pokud se to nezlepší, tak zkusíme tu logopedii. Syn šel do školky ve 2 letech a 10m, a po dvou měsících ve školce se nádherně rozmluvil. Je vidět, že nad tou řečí i gramatikou přemýšlí. Určitě to není dokonalé, jsou slova, která mu nerozumím, ale když si vezmu, že ještě před půl rokem uměl pár slov, tak je to ohromný pokrok. Jediné, co nám nejde, jsou básničky a vyprávění. Zatím není schopen sám odříkat básničku, ale když začnu, tak mě doplňuje, nebo si vymýšlí vlastní básničky a písničky. A souvisle vyprávět co dělal např. u babičky taky moc neumí. Ale zatím věřím tomu, že je to prostě tím, že ještě nemluví, tak dlouho. A jinak věty typu, a mluvíte s ním, říkáte mu básničky apod.? mě zvedají ze židle, přesně jak říká sisstin, ne mám ho doma zavřeného ve skříni. Teď nenarážím tady na diskusi, ale spíš na lidi v okolí, kteří mě znají a musí vědět, jak se synem mluvím a jak se mu věnuju. A další, co nemusím jsou různé zprávy v televizi, jak rodiče neřeší problémy s řečí u dětí nebo ji řeší pozdě, ale když to člověk chce řešit, tak mu právě ti lékaři říkají, že je brzo, že dítě nebude spolupracovat apod.

renulina1
20. kvě 2013

zdravim vsechny,prosim vas jak tak si to tady ctu tak je tu dost deti co nechteji mluvit.I my bohuzel patrime mezi ne.Ale za 3 mesice bude mit ten dareba 3 roky a ani hlasku,vubec nechce ma svou hlavu a pres to nejede vlak.jen obcas mama tata.Jsem uz zoufala.Sice si rikam ze ma jeste cas a uziva si detstvi,ale ve vsech smerech je negativni a na vse co se mu nelibi reaguje strasny krikem a ze ma vydrz.Nevim si rady a litat po doktorech,vazne nevim jestli by to tomu pomohlo.ale nejspis uz budem muset.porad te prosim nekdo moc dekuji

baris
20. kvě 2013

@renulina1 doporučuji ti, aby jsis zašla j obvodní pro žádanku na logopedii a pak ještě na URL (zjistí, zda nemá zhoršený sluch).

Jak jsem již psala - starší mluví hůře (neartikuluje), mladší nemluvila skoro vůbec. Jen posunky. Po půlroce logopedie nám přibylo dalších cca 30 slov (oproti 10 do 3 let 😀).

U logopedie je to běh na dlouhou trať. Popřípadě, nemáte u vás taky logoškolky? Moje holky tam chodí a naprostá spokojenost - každé ráno s nimi učitelky cvičí a jednou za měsíc tam dochází logopedka, zkontroluje, jak se dítě posunulo nebo co mu nejde a dá doporučení učitelkám co cvičit.

Potom je hodně spojená řeč s jemnou motorikou - takže ze začátku místo mluvení budete spíše u logopedky kreslit. A u mladší to opravdu vidím, nakreslí na papír 3 čárky a to je maximum 😠 . Manžel přinesl přes vánoce z práce domů na zkoušku tablet a mladší dcera si hoodně zlepšila jemnou motoriku a i to mluvení se trošku pohnulo. Pak navlíkáme korálky ...

baris
21. kvě 2013

jéjej. až teď vidím ten překlep - ne URL ale ORL 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ušní, nosní, krční

renulina1
21. kvě 2013

@baris moc dekuji za odpoved pustime se do toho 🙂

iweta55
6. lis 2013

Ahoj brouzdala jsem po netu a hledala rady jak naučit dítě mluvit a narazila na vaší diskuzi a ráda byhc se k vám připojila.můj syn má 2 roky a 3 měsíce a zvládne sotva 10 slov(ham, ee, táta, deda, hají, haf , a to je skoro vše..)vše co potřebuje nebo chce nám umí taky vysvětlit rukama nohama nebo ukáže nebo nás někam odvede..ani né za rok má jít do školky a to se na to přijímání chodí vlastně už někdy v květnu myslím a j se začínám bát že ho tam kvůli tomu že neumí mluvit nevezmou..mluvím na něj pořád učíme se zvířátka jak dělají, co dělají podobně ale on mluví jen dvouslabičně a všechno tak nějak na jedno brdo zní vše krom těch vypsaných slov jako TUTŮŮ..už jsem z otho opravdu zoufalá když jdem do kolektivu dětí a vidím že mnohem mladší než on tak krásně mluví je mi z toho smutno...nějaké rady nebo typi?četla jsme tady něco o logopedii?

nikieda
13. únor 2014

Mám podobný problém - tedy můj kluk 🙂 Včera měl 2 roky, ale mluvit nechce. kolik slov by měli říct 2 leté děti? Myslím, že není hloupý, když něco chce, řekne "JÁ" a ukáže na sebe, umí "máma, mami, táta, tati, bába, ham, haf, aua, " auto neřekne, ale udělá zvuk hmmhmm s dokonalou intonací jako auto. Když mu zpívám, často mi to razantně zakazuje, jindy se kouká, jak pohybuji rty. Už řekl i "děda", ale když po něm chci, aby to zopakoval, vrtí hlavou a volá, že NÉEE. Jinak mu pusa jede dobře - pořád něco povídá, jako že mi vysvětluje, ukazuje u toho ručičkami, ale já to nedokážu pochopit, kolikrát se za to i naštve. Třeba když sedí na záchodě a takhle na mě spustí, fakt nevím, co chce, dávám mu varianty, ale je to správně?

yanett18
14. dub 2014

Nase starsi dcera dneska uz 6 leta zacla krasne mluvit kdyz ji bylo 2 a pul roku....a Ted ta mladsi ktere je 2 a pul tak rekne strasne malo,vubec se ji do toho nechce a to ma jit od zari do skolky.....chytra je co chce to ukaze ,ale rekne jen ty zakladni slovicka.......ale jak rikam ja kazde dite je jine 😀 😝

andy77andy
15. dub 2014

zdravim.memu malemu je 19mesicu a nerekne ani tata ani mama jen gestikuluje a rika jen gggggggg.pritom mi rozumi kazde slovo udela co po nem chci ale aby rekl co chce on to ne.kdyz na neco ukaze a ja se ho zeptam jestli chce jablicko tak kyva ze ano kdyz to nechce tak kyva ze ne.pritom si kolikrat sam pro sebe gggguguje 🙂 tuhle stal u male diry a ja mu rikam ze tam nesmi ze by upadl a mel by bebi.on se postavi k te dire a povida si s ni jako kdyz sem mu rikala ja ze to nesmi.na vsechno mu odpovidam a on ne a ne ze sebe vydat vic nez ggg.i kdyz nekdy si rekne o mnamku ale to je tak vse.poradte jestli je to v poradku kdyz v tak pozdnim veku nemluvi

tarra27
15. dub 2014

nenutit a nic ho neučit.,...přijde na to samo a až bude správný čas, začne neboj...pak ještě budeš vzpomínat na dobu, kdy byl potichu :D

vrtelka
29. čer 2014

Jak to řešit u dítěte,když neřekne v 16.měsících ani žádnou slabiku ani si sám pro sebe nevykládá.Všichni píšete,že řeknou aspon něco ggg,nebo mama,ta,ale mi neřeknem opravdu vůbec nic ani ty slabiky .Ani si o nic neřekne sám neukazuje ,prostě,až dostane třeba najíst,napít tak si počká . ☹

vrtelka
26. srp 2014

U nás ,už jsme problém vyřešili stím,že jsme nedoslychavy a máme tyden naslouchátka a maly ,už po pár dnech začíná žvatlat 🙂

miky31
15. zář 2014

Malý začal v roce pomalu žvatlat,ale pak se to nějak zvrtlo a celý rok bylo jen slovo "tam" 😒 Nějak jsem se tím netrápila,ale co malý začal chodit do školky( je mu 2 a 3/4roku) tak mám docela strach že nebude mluvit.Celá jeho třída krásně mluví,ale malý jen" máma,maminka,táta,taťka,tatínek, bába,babka,dede, čiči, mňau, haha(haf),bé, bú,houby,jablka,koupy,hodiny,tuku(tučnák)dok(doktorka),nuňí(noviny),schránka dopy(dopis ve schránce),balík" a další co pochytí 🙂 Jediný co skloubí dohromady za větu je při hysterický pláči ve školce abych neodcházela je "maminka, domů,není" 😖
Nevím jestli je to v jeho věku normální,ale když slyším jak ty děti ve školce mluví tak mám strach. Uvidíme co řekne doktorka při kontrole v 3 roku života 🙂

kolackova22
19. únor 2015

Ahojte holki.Chci se poradit malemu sou 3 roky a nejak se mu nechce moc mluvyt.Snazim se mu cist pohadky a taky snim mluvym a snazim se aby opakoval slovicka co ja rikam ale nejaka odezva moc neni.Umi rict sice jede auto, jede vlak, už stači, dominik čist pohadku, neci cist pohadku, nebo preba ešte nechci spat, ne chci papat, eště chci druhy papat, a takove veci umi rict a me to prijde nato ze sou mu tri roky malo.Poradte mi co a jak a taky umit cirt napriklad prasatko, nebo kocka, voda, snih, strom, dum, a taky takove vecicky a me to prijde malo.Mozna jen su moc narocna skrs to ze mam malou postizenou tak nevym jestli je v poradku nebo ne stim mluvenim.A taky chodi do skolky a v skolce si prave nestezujou ucitelky vubec na neho a rekla mi jeho ucitelka ze opaku v skolkce co rikaj a ze se take snazi.Tak doufam ze bude vse v poradku.Ale i tak bych chtela od vas zensky radu.Dekuji moc za radu!!!

nonnni
19. únor 2015

@kolackova22 neni ani tak stezejni, zda mluvi, jako to, zda rozumi. Pokud rozumi, tak je tam prostor na to, aby to jeste dohnal...pokud nerozumi, tak potrebujete rychle najet na specialni pristup...

andelka
19. únor 2015

@kolackova22 rada je prostě počkat. Přijde mi úplně v pohodě. Mluví rozhodně víc než můj. ale já jsem už taková laxnější v tomto, depky jsem si užila se starším, ten ve 3 měl svoje slova, slovesa skoro vůbec a věty ani náhodou. Přitom samozřejmě člověk s dítkem si čte, ukazuje, povídá, zpívá, hraje..nic víc stejně dělat nejde. Záleží na něm kdy se chytne. Můj ve 3letech a 8měs. začal chodit na logopedii, diagnoza opožděný vývoj řeči (foniatrické vyšetření měl ve 3,5letech). No a rozkecal se z ničeho nic těsně před 4 rokem. Teď mu bude 5 a občas si přeju aby tu pusu zavřel. 😅 Mladší zatím teda celkem kopíruje bráchu, ale taky počkám. vím že se to ovlivnit v podstatě nedá, je potřeba aby dozrála CNS a ono mu to sepne.

ada22
19. únor 2015

@kolackova22 každé dítě je jiné. Píši jen svou zkušenost. Mám dceru 3,5 ,ve třech mluvila podobně jako tvůj syn možná i hůř. Dokonce jsem si začala psát i její slovní zásobu, protože mi to přišlo hrozně málo. Za ten půl rok udělala hrozný skok a nějak se jí to vše pospojovalo a když na to přijde ,tak někdy mele až moc.

kolackova22
19. únor 2015

@nonnni jak to mislite jestli rozmi?

nonnni
19. únor 2015

@kolackova22 jestli rozumi pokynum, mluvenemu slovu. Pokud po nem neco chcete, tak vi, co po nem chcete.