Moje dítě nechce mluvit. Jak ho to naučit?

annabbell
20. říj 2009

I přes svou klidnou povahu mě toto začíná pomalu znervózňovat. Malej zkrátka tu mluvu asi nepotřebuje, zkrátka si mě nebo tátu kam zrovna chce odvleče a odmítá cokoli jinak. Dnes jsem si už řekla dost a zkoušela jsem to začít nějak řešit. Např.jsem se ho zeptala, jestli chce jablíčko - on hned přiběhl ke mě a už mě zvedal ze židle jako obvykle. Zkrátka jsem mu snažila vysvětlit, že jestli toto či ono neřekne, tak jablíčko nebude. Pak už jsem se do něj i ze zoufalství zakousla a to už byl vzteky bez sebe, ale kromě řevu jsem z něj nic nevypáčila a na každou mojí pobídku řekni - mi odpoví jen ne ne ne. Mluvit zkrátka nechce a nebude.Nenapadá vás nějakej fígl, jak donutit mluvit?

timbouctou
20. říj 2009

No tak já si teda taky ráda přečtu, co kdo na tohle používá za finty 😀 My říkáme atata, to je táta, ata jsem já, a pak ham, haf a umí chrochtat. Teda umí toho mnohem víc, ale řekne to jednou, třeba před 2 týdny řekl babičce babaka, a tím to hasne. Už víte že to umím, tak s tím neotravujte. A na nás si houkne a my přiběhnem, tak jakýpak mluvení. Je tu někdo chytřejší a zkušenější?

lenkavano
20. říj 2009

annab 😉 radit ti ,abys mu něco nedala dokud to neřekne je asi nesmysl,protože to radili i mě,ale nějak mi to n
ešlo,neměla jsem to srdce.to že jsi mu do toho jeho jablíčka kousla no to se nediv,že byl vzteky bez sebe. 😀
tim 😉máme děti od sebe jen o měsíc.malá kolem roku říkala slova táta,máma.haf,ham a eee.ted říká jen eee a haf.už ani neřekne táta a to je její miláček.no nevím. 😒

eppik.m
21. říj 2009

annabell: ahoj, proč to dělat násilím ? tím se to jenom zhorší 😝 nech ho až na to sám dozraje začne sám a počkej jak ti pak bude vadit když tu pusu nezavře 😀 z vlastní zkušenosti vím že vždy když jsem já svého syna do něčeho nutila z přesvědčení že je to správné a taky už by to měl zvládnout, vždy jsem narazila na neúspěch a tak jsem poučena napořád ... u nás to funguje tak že syn mi dá ten první inpulz že už na to sám dozrál a pak to jde samo a není potřeba to dělat nasilu ... nám bude 20 m. a taky teprve teď začína pomalilinku mluvit, sice svým jazykem ale snaha už tam je ... miluje číst knížky o autech, zvířátkach a tak nenásilnou formou umí už jak která zvířátka dělají a snaží se taky říkat slova u některých mu stačí první dvě písmenka 😀 jinak táta, máma, děda, bába, teta řekne sám ... já bych jeho mluvu podpořila zábavnou hrou a neboj ten čas určitě už brzo nastane 😵

eppik.m
21. říj 2009

ps: je to pro mne taky nová zkušenost jak komunikovat s batolátkem které mi vše rozumí ale mluvit neumí 😀 😵

annabbell
autor
21. říj 2009

fakt to asi nemá cenu lámat přes koleno, ale už mi trošku vadí narážky příbuzenstva, tak co, už mluvíš?Jako že jsme nějaký divný a nejlepší je, jak ti začnou poučovat,protože u nich, kdyby ho vychovávali ,by určitě už mluvil 😝 tak mi to připadá.
Malej má hodně svojí hlavu.Vůbec třeba nezareaguje, když se ho na něco ptáme,prostě jsme mu úplně volní, místo aby nás někdy poslechl nebo měl alespoň respekt.Tak doufám, že se to brzo změní,alespoň než půjde do školky 😅

musko
21. říj 2009

annabel, skúste nejaký kolektív detí - MC alebo tak. Zistí, že tam, ak sa bude chcieť dohodnúť s deťmi a inými dospelými bude asi musieť začať...... 🙂 Ale tiež by som to nelámala, čím viac budeš tlačiť, tým vačší odpor bude z jeho strany.

megee
21. říj 2009

annabel vůbec bych to neřešila malej má 22 měs. a moc toho taky neřekne...má tu svoji řeč a s tím si vystačí, ale poslední dobou už poomalu začíná opakovat a např. já do nedávna nevěděla, že umí říct krtek...byly jsme v hračkářství a malej na mě prej krty ( krtek) a já hleděla jako puk 😀

mircka
21. říj 2009

Annabbell: jsme na tom stejně. Malý mi rozumí, ale že by něco řekl ani náhodou. ☹ Řekne např. ne, pá-pá, baf, ga-ga, ti-ta (tik-tak), máma (veeeelmi vzácně) a pak spoustu věcíí označuje slabikami např. ma, ba, ka... Zdá, že buď je lenošný mluvit anebo zkrátka nemá z nějakého důvodu potřebu. Přes léto jsme hodně pobývali na pískovištích a s ostatními dětmi si moc nechtěl hrát. Doktorka se na 18-ti měsíční prohlídce ptala, zda už skládá věty. Samo že ne. Další otázkou bylo, zda slyší a prý ještě chvíli počkáme a pošle nás na vyšetření. On mi rozumí, dokáže svým způsobem "říct" co chce, ale slovy bohužel ne. ☹
Trápí mě to a utěšování typu "počkej, až začne mluvit, budou tě uši brnět a budeš si přát, aby byl zticha" nějak nepmáhají. Jinak mé okolí zatím "řeší" plínky než "mluvení". Nicméně čekám, že na to taky dojde. 😉 😒

ikis
21. říj 2009

Zdravím maminky,ani my bohužel nemluvíme ☹ no teda on stále něco povídá,ale rozumnět mu není..je to nějaká jeho čínština 😅 I mně jdou už na hlavu ty řeči typu"ten se pak rozmluví ze dne na den a budeš chtít,aby přestal" nebo "vy ještě nemluvíte asi mu málo čteš!" 😠
Začínám být už nervózní a přemýšlím o návštěvě logopeda 😕 byl ste tam někdo???

iloha
21. říj 2009

Holky já začala prý mluvit až ve třech a půl, do té doby mi nikdo nerozumněl a paní doktorka tehdy mamce řekla, že prostě nemám potřebu mluvit, že je vidět, že všemu rozumím a domluvím se i tak. Mamča to přestala řešit a asi prý za půl roku jsem normálně začala mluvit a žádný žvatlání 😀
A dcerka mojí švagrové začala teprve nedávno - její 3 roky a půl, a rozumíte jí jen něco. Takže pokud vydává alespoň nějaké zvuky a připomíná to alespoň máma táta a tak, tak je nechte. Fakt to přijde samo 😉

megee
21. říj 2009

iloha souhlasím...já teda zatím vůbec neřeším, že malej nemluví...pro mě je důležitý, že mi vše rozumí a že se domluví a svým zbůsobem řekne co chce...jinak žvatlá o 106, ale jen tou svojí řečí 😀 ..zbytek přijde časem sám

Navíc holky znáte nějaké zdravé dítě, které by nezačalo mluvit? Já teda ne...prostě co dítě to jiné tempo jeho vývoje...někdo holt brzy mluví jiný je brzy bez plínek, ale nakonec to vše zvládnou všechny děti 😉

kaleilah
21. říj 2009

Ahojky, tak mi to nedalo a píšu taky 😉 mám doma ročňáčka a k tomu hlídám dvouletou holčičku, mám jí od 4 měsíců každý den 11 hodin, i víkendy a svátky,opravdu denodenně už přes rok a půl. Holčička je vietnamka, doma na ní mluví viet., my samozřejmě česky, rozumí a plně chápe v obou řečech, ale nemluví, jen celý den žvatlá a blábolí. Taky už ukázala že to umí (šli jsme kolem školky a nádherně zřetelně ukázala a řekla děti. Poprvé a naposledy. ) Máma, táta,pipi, kití...a tím to hasne. přitom hodně slov opravdu umí, jednou je řekne a pak už se jí nechce. Snažila jsem se s ní jít před zrcadlo, ukazovat na mojí a její pusu a aby opakovala, a tak když artikuluju jako dement 😉 tak jediný co ona na to je hmm, hmmm, jako že to říkám správně,ale nedojde jí že by to měla zopakovat. Ale třeba řekne slovo pohádka 😀 ale musim si před ní stoupnout a PO-zopakuje, HÁD-zopakuje, KA-zopakuje, dohromady když to má říct tak řekne něco úplně jínýho, nemá toani ten začátek PO (kejalaloebaba) 😅 😀

Ročňáček už nám mluví docela hezky, asi těch 10 slov srozumitelně zvládne, tak doufám že to pomůže i zuzce, opičí se a napodobuje ho, tak snad nám to vyjde i s mluvením.

Jinak my s MM jí rozumíme bez problému, všechno si ukáže,náš největší úspěch bylo naučit jí říkat číííí když potřebuje čůrat, protože vždycky rozkročila nohy a mlátila se do pipky 😅 😝, ale úplně zuřivě 😀 a když tohle začala dělat venku tak na nás koukali jak na blbouna 😀 😀

Jo ještě jsem chtěla napsat že asi od jejích 8 měsícůjsme spolu znakovali. U kámošky jsem si prohlídla CD a knížku pro inspiraci a vymysleli jsme si vlastní znaky, všude psali že dítě se tak s náma dorozumí a bude i snadno mluvit. U nás efekt naprosto opačnej, dorozumí se, tak proč se snažit hejbat tou pusou jak chceme my 😝

megee
21. říj 2009

kaleilah stím čůráním super...jsem se faktr zasmála 😀 😀 😀

kaleilah
21. říj 2009

Megee mě to teda moc vtipný nepřišlo 😀 teda když si na to vzpomenu tak už jo, jenže una se takhle mlátila i doma v posteli protože jí to dělalo dobře 😀 takže to bylo něco mezi ukazováním co potřebuje a zároveň masturbace 😅 😀 😀 😀 a udělat tohle na pískovišti plným dětí a ty ksichtíky u toho, stydim se jen si na to vzpomenu 😀

megee
21. říj 2009

kaleilah tak to věřím, že to pro tebe jako zúčastněnou muselo být nepříjemný...ale když jsem to četla tak mě to prostě rozesmálo 😅

raady
21. říj 2009

Ahoj,
já zatím u malé mluvení neřeším. 😉
Jen jsem chtěla vyjádřit ,trochu mimo téma, obdiv Kaleilah, jak to všechno zvládá. Malého synka, hlídání holčičky a těhulkování - opravdu klobouk dolů 😵 😵 😵

knobloska
21. říj 2009

Kaleilah, čůrání mě taky moc pobavilo 😀
Naše malá to taky pěkně bojkotuje, nebaví jí ukazování v knížce, pohádky. Říká tuto, čiči, haf, bé, mé, hijé...to je ze zvířátek a umí napodobovat opici. Jinak říká máma, mami, táta, bába, mňam, hačí, hají, brm brm na auto, ba je banán a balon. Jo a ještě říká Elmo, její oblíbený hrdina. Taky jsem byla v šoku z dotazu dr v 18 měsících, jestli spojuje slova. Přiznala jsem, že ne,a ona že to nevadí, ale že tam musí být vidět nějaký pokrok od roka. ak to je, ale nic výraznýho.

kaleilah
21. říj 2009

knobloska, ukazování v knížce a takový věci u nás taky bojkotujou, ale protože oba dva jsou absolutně unešená z počítače 😝 tak zkuste s dětma juknout na tyhle stránky wé wé wé .hreveuceni.cz je to pro děti fakt super 😀

kaleilah
21. říj 2009

jo raady, kdo říká že zvládám? 😀 😀 😀 večer je ze mě mrtvolka a občas vylezu na ulici s tři dny nemytýma vlasama 😀 😀 😀 ale co, dokud jsem mladá a mám na ně energii tak to jde 😀 v příštím roce mám v plánu vrhnou se na školu, to bude teprv sranda 😀 tak to abych děti rozmluvila co nejdřív, aby mi pomáhaly z učením 😀 😀 😀

raady
21. říj 2009

kaleilah 😀 😀 😀
No... tak to bude tím, že já už nejsem právě nejmladší mamina 😉 🙂 Ale školy už mám snad za sebou a další děťátko taky neplánuju.

kaleilah
21. říj 2009

já plánuju ještě dvě, školu chci ještě VOŠku, mámpocit že se nějak nudim a potřeuju něco dělat a mlaďule teda jsem 😀 😀

bielanevesta
21. říj 2009

Tak my sme na tom rovnako 😀 Malá nám určite rozumie, ale reaguje len na to čo jej vyhovuje a naopak ke´d sa jej niečo nepoáči tak nás ignoruje 😀 Už povedala aj také slovo ako papoušek či jogurtík ale len 1-2x a viac nemala potrebu 😝 vie napodobiť zvuky zvieratiek na hodne vecí používa len slabiky napr. KA je- panenka,kačička,kočárek... a tak by som mohla pokračovať. 1.9. začala chodiť do školky na 5 dní v mesiaci tak dúfam, že tam ju to donúti komunikovať viac 🙂 Len teraz sme mali dlhú pauzu lebo bola na operácii, tak uvidíme čo neskor 🙂

bielanevesta
21. říj 2009

Kaleilah máš moj obdiv 😉

misakulicka
21. říj 2009

skoro veškeré blízké příbuzenstvo se již dočkalo nějakého oslovení----jen ta máma se pořád nemůže dočkat...a to mi včera na otázku-kde je máma -řekl NENÍ....takže jsem z toho jaksi smutná...proč neříká máma....má to některá taky tak?

bielanevesta
21. říj 2009

Misa u nás tátovi hovori tatata a mne tiež tatata 😀 ale občas som aj má-ma

kaleilah
21. říj 2009

Já jsem taky táta, máma asi odletěla na měsíc 😀 dřív mě to mrzelo, těhu hormony dělají svoje 😀 , teď jsme prostě rodina ve složení Danýs, tatínek a tatinka 😀 😀 😀

obla
21. říj 2009

Já Vám tiché dítě celkem závidím .. nám od roka nezavře pusu 😀 Trumfne i dítě ze školky, dokonce umí i R.. a neustále prahne po odpovědích.. takže máme večer hlavu jako pátrací balon .. 😅

Na sílu bych to nědělala.. každé dítě je jiné.. někdo je ukecanej.. někdo začne mluvit později. Třeba je introvert.. a s tím nehne člověk, ani kdyby chtěl.. je dobré motivovat, číst knížky, pouštět pohádky.. hodně ho zapojovat do rozhovoru .. a ono se ukáže časem samo.. Důležité je, že rozumí.. V případě, že by se to nezlepšilo.. asi bych se zeptala pediatra.. a on by pak navrhl foniatrii, psychologa, nebo by uznal, že je to naprosto v poho,..

suki
21. říj 2009

obla tak to jsme na tom stejně 😅 Nikolka mluví jak čtyřletá a člověk jí ničím neumlčí 😀

eppik.m
21. říj 2009

annabell: chápu tě 😉 ale ani ty ani tvé okolí vývoj jakým se tvé dítě vývíjí neovlivníte ... ono má svůj vlastní plán jako každé dítě i n d i v i d u á l n í 😉 jóóó jedna paní povídala znám moc dobře a už si to nevšímám 😉 🙂 a opět připomínám v dospělosti nemáme na čele napsáno kdy a jakou dovednostu už jsme uměli 😀 😀 😀

bielanevesta
21. říj 2009

Mňa práve trošku frustruje keď mi niekto povie, však budeš ešte rada keď bude neskor ticho 🤐 😅 radšej by som sa "trápila" týmto ako prípadným behaním po logopédoch 😒