Moje dítě nechce mluvit. Jak ho to naučit?

annabbell
20. říj 2009

I přes svou klidnou povahu mě toto začíná pomalu znervózňovat. Malej zkrátka tu mluvu asi nepotřebuje, zkrátka si mě nebo tátu kam zrovna chce odvleče a odmítá cokoli jinak. Dnes jsem si už řekla dost a zkoušela jsem to začít nějak řešit. Např.jsem se ho zeptala, jestli chce jablíčko - on hned přiběhl ke mě a už mě zvedal ze židle jako obvykle. Zkrátka jsem mu snažila vysvětlit, že jestli toto či ono neřekne, tak jablíčko nebude. Pak už jsem se do něj i ze zoufalství zakousla a to už byl vzteky bez sebe, ale kromě řevu jsem z něj nic nevypáčila a na každou mojí pobídku řekni - mi odpoví jen ne ne ne. Mluvit zkrátka nechce a nebude.Nenapadá vás nějakej fígl, jak donutit mluvit?

sisstin
4. bře 2015

Jinak k tematu - hodne deti, ktere maji problem s reci, pak maji ve skole vsemozne SPU. Tvrdi se, ze snad az 80% vsech dys jsou nediagnostikovane vyvojove dysfazie, ktere se pak projevuji ve skole timhle stylem 😉 je proto dobry, pokud mate dite s vadou reci, zamerovat se na riziko tech SPU uz v predskolnim veku, hodne toho jde odstranit nebo zatlacit do pozadi 😉

andelka
4. bře 2015

@sisstin přesně tak. Ono kdysi se tomu na škole moc nevěnovali,přítel s tím měl taky problémy,ale od dospělosti to ví že je dyslektik a ví jak s tím fungovat,ohledně psaného projevu,čtení apod. Je to vrozené a není se za co stydět. Jeho dcera ma taky problémy,ale pracovat se s tím dá. Dnes už se ví jak. A samozřejmě o inteligenci,schopnostech apod. To nevypovídá nic,nesouvisí to s tím.

andelka
4. bře 2015

@sisstin hodlam se na to zaměřit,snad to zvladnem co nejlépe. On je jinak fakt chytrý,zvídavý,ale řeč a jemná motorika pokulhava,taky he dost citlivý a špatně snáší změny . A chci aby školu zvládal.

Docela me zaráží jak je tu každá odchylka brána za nemoc. To je přece nesmysl se takhle stresovat. Vždycky jsem to brala tak,že nám prostě jen trochu jiné dítě,je nemocné.

sisstin
4. bře 2015

Ja mam treba dyskalkulii, s matematikou jsem mela problem uz na ZS, pri samych jednickach jsem uz nekdy v osmicce mela trojku z matiky, na stredni uplna katastrofa, vecne z matiky za 4 s odrenyma usima. Nemam naprosto zadny prostorovy videni, spatny matematicky uvazovani, pletu znaminka atd. A zasahuje to i do jinych oblasti, diky absenci prostorovky neumim vubec malovat, nedavam ruzne logicke ulohy na tohle a kupodivu treba i cteni not je pro me velky problem, v te notove osnove mi proste splyvaji, neumim si dopocitat takt atd 😉 studuju predskolni pedagogiku a ty vychovy jsou pro me boj teda velkej, ale snazim se no...

sisstin
4. bře 2015

Jo a jako dite jsem nelezla, poskakovala jsem po zadku a to je velkej problem, nedochazi k propojovani obou hemisfer a to je zrejme pricina mych potizi v tomhle. Jenze driv se to neresilo, vsichni se tomu zasmali, jak se pohybuju, nikdo nevedel, ze by se to lezeni melo ucit na rehabilitaci. Pak jsem proste na konci ZS byla blba na matiku a tim to haslo, v nizsich rocnicich diky intelektu jsem tu matika stihala dorovnavat, pak uz ne. A fak to neni jenom o tom, ze mi nesla matika, docela me to v beznym zivote omezuje 😉

sisstin
4. bře 2015

Jenze ty dys v oblasti jazyka jsou proste vic videt, pokud se clovek projevuje pisemne a musi cist atd, coz v zivote se tim clovek prezentuje 100x vic nez pri matematickem a logickem mysleni. Pokud teda clovek nepracuje v oboru, kde se pisemne vyjadrovat nemusi. Bohuzel, hodne lidi si udela usudek o cloveku dle toho, jak pise a nemusi to byt vubec pravdive, proto bych doporucila se tomu venovat, v dnesni dobe je tech editoru a vseho spousta.

andelka
4. bře 2015

@sisstin můj teda lezl, ale ten pohybový vývoj mel trošku pomalejší,ale v normě a hlavně jsem hlídala správnost. Ale u porodu byl problém s kyslíkem,tak možná i tohle má vliv. Každopádně pracujeme s tím co máme.
Jo a mladší teď dělá pokroky poslední týden,hodně opakuje,ma nová slova,místo mama se snaží říkat mami nebo mamko.

andelka
4. bře 2015

@sisstin přítel je technik,takže psát a číst nemusí nějak moc. Tudíž v práci je excelentní. A na ty jiné oblasti se musí holt víc zaměřit a soustředit se. Nějaké oficiální dopisy mu kontrolují já.

sisstin
4. bře 2015

@andelka u nas uz je rec, co se tyce obsahu, gramatiky a vseho v normalu. Co se tyce vyslovnosti, tak proste sykavky nekoncici boj, ostry i tupy. On je ani neslysi, rekne ti, ze švestka zacina na s, čislo na š apod. R uz ma celkem slusne, Ř taky zacina naskakovat, ale tam je to vylozene o artikulacni neobratnosti, ne, ze by to neslysel. Problem mu delaji slova, kde jsou nakumulovany sykavky a treba mekceni, neco polyka, treba "přece" vyslovuje jako "peše" atd. jako rozumet je mu normalne, ale dost furt sisla. Na dys to nevypada, on to stiha kompenzovat prave tim vyssim intelektem, narozdil ode me je prave extra dobre na matiku, konstruktivni a logicky ulohy atd. On ma to mysleni zas hozeny naprosto opacne, nez ja. Jinak motorika je furt slabsi, v obou slozkach, treba desne chtel gumickovat, dostal to k narozkam a nezvlada to ani omylem 😉 V hrube na prvni pohled nic videt neni, ale pak na druhy uz nezvlada zadne sporty s koordinaci pohybu, boji se atd.

andelka
4. bře 2015

U mého příspěvku v 9.30 má na konci být, že je dítě jen jiné,NE nemocné.
( píšu z tabletu a pak už to nešlo opravit)

andelka
4. bře 2015

@sisstin Dan je taky právě spíš na tu matiku,techniku,logiku..což po mně teda nemá. Tak snad to taky vykompenzuje. Uvidíme jak to půjde s tou výslovností.

sisstin
4. bře 2015

@andelka tak pokud jde o terminologii, tak vsechny dys a vady reci jsou proste postizeni. Je to neco, co ovlivnuje negativne zivot oproti vrstevnikum. Jako nemoc beru spis neco, co je ve fyzickem stavu cloveka a neni to stav dozivotni.

andelka
4. bře 2015

@sisstin taky to tak vnímám.

sisstin
4. bře 2015

@andelka jako co mam tak zkusenosti, tak se hodne lidi tomu slovu postizeni brani, ze to pro ne ma nejaky pejorativni nadech. Ale proste to tak je, muj syn ma postizenou verbalni slozku reci a motorickej vyvoj, proste to tak je, nemam potrebu to nejak zakecavat 😉 ale taky jsem k tomu dosla az casem.

evulina77
4. bře 2015

@andelka ohledně blbnutí u logopedky, u nás pomohlo, když je tam malá sama a já čekám na chodbě a pak příjdu jen na zhodnecení a na úkoly na příště. Jinak se malá předváděla, dělala opičky apod. Od té doby to je výrazně lepší...

andelka
4. bře 2015

@sisstin já většinou říkám že má specifickou poruchu,nebo rovnou že má opoždění ve vývoji řeči. Postižení člověk asi většinou bere jako záležitost vyloženě fyzickou,nebo mentální,a to taky není úplně ono. S tímhle se da pracovat,aby v budoucnu bylo co nejméně problémů v životě.
U dětí beru jako nemoc fakt něco zásadního,fyzického,typu leukemie,rakovina apod.( a už dost o tom asi 😒 ) jsou to horší věci než řesime my.

andelka
4. bře 2015

@evulina77 asi to příště zkusime.díky za postřeh.

sisstin
4. bře 2015

@andelka tak jako pracovat se s tim da, ale retor nebo spisovatel, popr. sportovec z Tygra asi fakt nebude 😅

andelka
4. bře 2015

@sisstin no ze mně toho taky hodně nebude a nic mi není a nebylo. Holt každý má jiné možnosti a předpoklady.Ale poprat se s tím dá.

sisstin
4. bře 2015

@andelka ja prave nemam nejak ty tendence ho nutit do sportu, kdyz vim, ze se boji a nutit ho do tohohle a tamhletoho, proste vim, kde ma svy limity a nejaky rodicovsky ocekavani, ze bych z nej chtela mit to a to, to fakt nemam 😉

andelka
4. bře 2015

@sisstin to je správné. Já taky neumím všechno,a co. Pár sportů mě baví,ostatní nedělám.

pajinax
29. bře 2015

@lenkavano prosím tě co znamená, že máš děti měsíc od sebe ??? 😕 😕 😕 😕 😕

vlastikc1
20. dub 2021

Já bych to asi neřešila. Kdysi když byli jesle tak deti mluvili dříve teď je to prostě jinak jiná doba. Syn se to pořádně naučil až ve školce a dcera nám taky nechce vubec mluvit, zvykla si na různé zvuky a ukazovani ale slovo z ní člověk nedostane.