Na bříšku se málo opírá o ručky-je třeba Vojtova metoda?

alyssa.anna
9. říj 2013

Maminky, poradíte nám, nebo máte nějaké zkušenosti? Máme holčičku, 4 měsíce a paní dr. se zdá, že při pasení koníků na bříšku se málo zvedá a málo se opírá o ruce a chce nás poslat na rehabilitace VT. Malou to na bříšku baví, rozhlíží se, je to veselé miminko a jak jí začala více zvedat za ramínka, malá se rozječela jako siréna takže se bojím, že bude ječet při každém cvičení. Slyšela jsem i o jiných metodách (formou hry). Nemáte s tím nějaké zkušenosti, popř. měly jste stejný problém a jak to dopadlo?

betelgeuzz
9. říj 2013

@alyssa.anna Já bych na rehabku šla. Však to, že tam jdeš neznamená, že rovnou budete cvičit vojtovku. Nevím, jak u vás, ale u nás dítě nejdřív prohlídne rehabilitační doktor, který je větší odborník a posoudí, jestli je s dítětem nutné cvičit a jak. A i když jsme u druhé dcery měly předepsanou vojtovku, od kontroly u rehab. dr do první hodiny cvičení udělala velký pokrok a fyzioterapeutka od vojtovky ustoupila a dala nám jen nějaké cviky, které z vojtovky vycházejí. A ten velký pokrok byl díky domácímu cvičení podle knížky Rozvíjej se, děťátko, tu hodně doporučuji. Je tam popsaný vývoj dítěte i jak ho v tom vývoji podpořit.

lucieandrlova
10. říj 2013

My jsme měli úplně to samé. Byli jsme u rehabilitační doktorky. Vysvětlila nám, proč to je potřeba udělat v tomto věku, tak sem cvičili. V ordinaci vřískala jako když ji zabíjejí 🙂, tak nám doktorka doporučila rehabilitační sestru, která jezdí ke klientům domů. Bylo to fajn. Nebyl to takový stres, malá někdy brečela, ale krátce a pak si hned hrála ve svém prostředí... Občas ani nebrečela. Doma byl klid a čas vše pochopit a naučit se Vojtovku správně cvičit. A nebylo to jen mačkání bodů, bylo to i cvičení na balónu a posilování na pěnové podložce na zemi. To se dceři líbilo a smála se. Dceři Vojtovka pomohla (má prý mnohem větší úspěchy než ostatní metody), ale byly jsme domluvené, že kdyby moc vyváděla, budeme cvičit něco jiného. Taky nám paní poradila vychytávky v domácnosti a ukázala různé věci dle knihy Kiedroňové. (Pokud jste z Prahy, mohu poslat přes IP kontakt na tu pracovnici).
Ve 4 měsící nám řekli, že je pozadu a po cvičení Vojtovky se "rozjela" - v 6 měsíci se sama posadila, v 8 se postavila, v 10 začala chodit s oporou a kolem roku už chodila bez opory. Takže proti Vojtově metodě nemohu nic namítat...

mitote
10. říj 2013

@alyssa.anna vzdyt ma jeste cas. Jsou ji 4 mesice. A pokud cvicit vojtivku, tak ale pred tim vysetrit neurologem. Pediatr vi kulovy. Porad se tady dyztak s @eficenka ale me to prijde prehnane hned vas hnad na vojtovku

mitote
10. říj 2013

@alyssa.anna navic koukam ze mala je skoro o ctyri tydny driv,... Nechtejte po ni hned aby vse dohnala. Eficenka je rehabilitacni, poradi ti lepe nez my vsichni tady

alyssa.anna
autor
10. říj 2013

@mitote No mě se to právě taky zdá předčasný zvlášť když je nedonošeňátko a raději bych jí dala čas, je celkově línější - umí, ale nechce 🙂 Každopádně moc děkuju za typ

mitote
10. říj 2013

@alyssa.anna neni zac, muj nazor je, ze je vojtovka moderni a casto zbytecna

alyssa.anna
autor
10. říj 2013

@mitote přesně moje řeč. V případě nutnosti je jasné že budeme cvičit, ale prostě VT mi příjde ne tak moc nezbytná. Moje známá mi taky potvrdila že dnes jí doktoři cpou v 80% zbytečně tam, kde by stačily jiné cviky, které z ní třeba jen vycházejí

mitote
10. říj 2013

@alyssa.anna myslim, ze Ti to rekne i eficenka... ja uprimne mam takovou zkusenost, ze kdyz s dcerou vojtovku cvicim, nehybe se nikam, vzdy kdyz prestanu a zacnu spise nejake "hraci" veci tak najendou skoky ve vyvoji jako blazen...

avantgarda
12. kvě 2014

My měli podobný problém. Syn začal cvičit Vojtovku v 4 měsících, protože se při ležení na bříšku málo zvedal a ručičky spíše zapažoval než aby si je dával pod sebe. Rehabilitační doktorka (chodili jsme do Motola) při vyšetření zjistila, že má zkrácené svaly na krku a zkrácení mu vlastně nedovoluje se pořádně opřít o předloktí. Předepsala nám Vojtovku a pokroky byly neuvěřitelný. Už po týdnu cvičení jsem viděla zlepšení. Měli jsme skvělou rehabilitační sestřičku. Ukazovala mi různé fígle, které mohu použít jako doplnění Vojtovky v rámci hry a se synem tak nenápadně a nenásilně cvičit.

anetka1701
12. kvě 2014

Mladší dcerka byla vývojově dost pozadu... Vojtovkou mi doktorka hrozila snad při každé kontrole, ale já se dost výrazně stavěla proti - s první dcerkou jsme cvičit zkoušeli a byl to horor... Takže jsem se tomu bránila zuby nehty. Výsledek byl ten, že pást začla v pěti měsících, točit se na břicho asi v devíti (myslím) a pak si během dvou týdnů sedla, klekla, stoupla a začla lézt :oD Sama, bez cvičení, dohnala ostatní děti a vývojově je přesně tam, kde jsou ostatní děti teď - jenom byla dýl "miminko" a pak to všechno zvládla. Teďka už mi obchází nábytek, drží se nábytku krásně už jenom za jednu ručičku (když stojí), leze jako profík... Vsadím se, že kdybych vojtu cvičit začla, tak to dožene stejně a budeme pět ody, jak je vojtovka zázračná :oD Nepopírám její přínos u dětí opravdu s problémy, ale myslím že frkat jí hned každému taky není úplně správně...

nyna87
26. lis 2015

@avantgarda ahojky,muzes mi prpsim napsat jmeno nebo kontakt na tu rhb sestru?Kdyz si ji tak cjvalos,tak bych ji zkusila.Moc dekuji