Nechce dát nožičky pod sebe. Co dělat?

rrenatkaa
2. říj 2009

Ahojky, omlouvám se, jestli tady už to téma proběhlo, četla jsem podobné, ale nedozvěděla jsem se tam co jsem potřebovala.
Mýmu šmudlovi už končí sedmý měsíc a stále je na bříšku, ikdyž to se mu taky moc nelíbí , mrská nožkama jako o život, ručičkama se vzpírá, ale strčit nožky pod sebe, ne a ne. Zkoušela jsem mu pomoct i plínku kolem bříška jsem mu vázala a nadzvedávala a nic, jen pláč a vztekání. Nejsme nějak zabrždění, nebo poradtě jak cvičit, nebo mu pomoct, nebo tomu nechat volný průběh? Děkuju

soanpe
2. říj 2009

Ahoj,
pokud se to pediatrovi na pravidelných kontrolách zdá ok,tak bych to zatím asi nehrotila. Ale těžko říct,když nejsme v dané situaci. Některé děti jsou pomalejší. Nám se Sofí začala plazit v 8m,ale před tím válela sudy po místnosti a dva týdny na to už lezla a hned začala oblejzat nábytek.Bylo tam rozmezí asi 2-3 dnů
Některý děti dlouho nic a jednoho dne si řeknou: "Tak, a dnes se postavím a udělám první krok." 😀
Takže pokud Daník není opravdu nějak viditelně pohybově omezený,tak bych to nechala 😉

quinny
2. říj 2009

myslím že každý dítko si vcelku jede svým tempem, a třeba to náš prcek začal opravdu pořádně lozit po 4ech (o co ti zřejmě jde) až kolem 10 měsíce, do té doby se jen plazil, pak se ale najednou postavil, z toho se posadil a začal lozit po 4. žádný stres 🙂

morgan
2. říj 2009

rrenatkaa - nám je 8 měsíců a jen se plazíme, kolínka pod sebe zatím nedá i když se snaží, oni na to přijdou 🙂

usounek25
2. říj 2009

čusky, náš malej se teda na rukách vzpíra a teď už se dokonce staví i na kolínka, ale zatím vydrží chvíli a pak se rozplácne, ale my jsme starší jak vy. Ale jinak se zatím neplazí ani nesedí. V úterý jsme byli na kontrole v 8 měsících, dr. se mě ptala jestli roztrhá papír, udrží hračku v ruce, otáčí se na břicho apod. Čekala jsem, kdy se mě zeptá jestli už malej leze, ale nic, tak jsem se jí ptala sama, že malej ještě neleze a ona na mě vykulila oči a řekla, že do 10ti měsíců má v pohodě čas, že samozřejmě některé děti jsou rychlíci a zvládají to dřív, ale že pokud začne lézt v 10ti měsících, tak to bude úplně v pohodě. Do té doby jsem se taky nervovala, protože už jsem měla i takový dotaz, jestli už malej chodí 😲 , ale teď jsem v poho. Každý dítě má své tempo a podle toho co malej dělá s kolenama apod. si myslím, že do těch 10ti měsíců snad lézt bude. Takže jak píší holky, jestli se tvé dr. zdá vše o.k., tak to neřeš, on si to vše začne dělat podle svýho. Všechny děti jednou začnou lézt, sedět, chodit apod. 😉 . A my pak budeme vzpomínat na ty časy, kdy jen leželi na místě 🙂 .

libka1
2. říj 2009

nechaj ho nec si ide svojim tempom, pokusy nieco urychlit viac uskodia ako pomozu... 😉 mne to pride celkom normalne ze este nedava nohy pod seba, niektore deti sa strasne dlho plazia a vobec nestvornozkuju 😉

ronie
2. říj 2009

renatko můžeš mu pomoci tím, že ho na ty 4 budeš dávat, není to nic proti ničemu jen v rámci hry ukázat jak jhe to správně, pokud ti na 4 chvilku vydrží je to už jen o cviku a posilování:

klekni si a dej si málého prdkou k sobě na kolínka, jeho nožičky mezi tvoje-budeš mu je fixovat ve správné pozici což je špičkami k sobě!, ručičkama se bude opírat o zem a ty mu můžeš pomoci tak, že mu budeš pevně(celkem fest) držet prdku-tlačit jí jakoby k zemi. aby ho to takto bavilo tak si dej před sebe zrcadlo, aby na tebe viděl a můžete na sebe dělat ksichítky. Julča se ale hned začne natahovat po hračce nebo prostě po něčem a je po cvičení 😀 😝 Dá se takto velmi dobře cvičit i na válci na lezení-vychýlíš dopředu,aby se musel opřít o ruce a pak dozadu, aby musel kleknout. Jde o posilování a tím nijak neublížíš, je to doporučení těch nej neurologů a rehabek 😀 😉 🙂

ronie
2. říj 2009

jinak opravdu je čas, není kam spěchat, jde spíš o to, že třeba na Julince je vidět, že děsně chce, je deprimovaná, že nemůže a furt kňourá a řve, že chce někam a nejde to 😝 😀

ali27
2. říj 2009

renatka a kam sa ponahlas? ved je este malicky. my mame 7 mesiacov a otacame sa na brucho a spet, otaca sa ako hodinky na mieste a to je tak vsetko. vidim, ze sa chce pohnut z miesta aspon plazenim, ale zatial jej to este nejde.... takze ja si myslim, ze to ma cas. my isto nie sme pozadu podla nasej doktorky, takze ani vy nie 🙂

ali27
2. říj 2009

este mi napadlo, ze mozete cvicit na tom valci ako tu spominala ronie alebo na fit lopte, kde si posilnite chrbatik a potom to stvornozkovanie mozno pride skor.

nikollette
2. říj 2009

Tiež si myslím že každe dieťa je iné 😉

Náš už robí všetko, sedí, plazí, štvornožkuje, na kolienka sa dáva, aj na nožičky sa už stavia a o všetkp možné o čo sa dá zachytiť 😅
ale pravdu povediac nerátala som že toto všetko bude vedieť tak skoro...
a keby to ešte nevedel, určite by som to ešte neriešila, ved všetko má svoj čas 🙂

germik
2. říj 2009

rrenatkaa: myslím,že mame rovnako stare detičky 😉 ani naša mala nechce dat nožičky pod seba, sem-tam to spolu skušame a vidím,že sa jej to páči,pretože je to pre nu niečo nové ale sama od seba to nespraví 😖 a to som si myslela,že bude vo všetkom velmi rýchla,bo sa mi pretačala na bruško ked mala 2,5 mesiaca, dva mesiace na to opačne,krátko na to sa začala točit ako hodiny.........a dlho dlho niiiič...potom sa začiatkom 6 mesiaca začala plazit a zatial jej to stačí... ked niečo potrebuje,bud sa doplazí alebo sa k tomu prevalí....najčastejšie k ovladačom a notebooku...to su jej oblubené hračky 😀 takže ja to nehrotím,raz to príst musí... /jediné čo mi strašne vadí sú narážky okolia na to,že ešte nesedí....čo už,ked ani na to ešte sama neprišla?? 🙄 😵

dzio2
2. říj 2009

moja ako pisu kocky kazde babo je ine netrap sa tym urcite sa to nauci ja som svoju prvu dcerku naucila ze som jej dlanou zapierala nozicky 🙂 zelam vela uspesnych krockov

rrenatkaa
autor
2. říj 2009

🙂 Moc děkuju za podporu, hodně mi to pomohlo. Dandymu zkusím koupit ten válec a uvidíme. Až budou nějaké pokroky, tak vám písnu. Ještě jedno moc, moc díky 🙂

urbi
2. říj 2009

RRenatko, vždy´t je ještě malej! na to má čas! jestli se snaží, tak to je vidět, že je vše správně, jen prostě na to ještě nemá připravené svaly.. jestli ti to pomůžu, tak náš FIlip to dělal to samé, ani se neplazil - začal asi 3 dny po 8mi měsících a zároveń se dostal na všechny 4 - ale neleze a to plazen ítaky neni žádná rychlovka... je teda fakt, že jsme s ním cvičili vojtovku kvůli hypertonii, ale už je v pořádku a dle rehabilitační jen prostě trochu lenoch a pohodář - jestli je zdravej, tak fakt potřebuje jen a jen čas! 😵

manika77
2. říj 2009

ahoj renatka ja si myslim ze vsetko ma svoj cas ani moj maly nechcel a teraz ma devat mesiacov a dva tyzdne a len dva dni stvornozkujeme 😉

berenika39
2. říj 2009

ahoj, na osmiměsíční poradně mi mudra řekla: neleze? nedává si kolínka pod sebe? nevadí. čas. klid. v polovině devátého měsíce lezl 😀 😀 😀 . ted chodí a já nestíhám...

neboj, opravdu mají všechny děti svoje tempo, pokud v tom není není nějaký problém, o kterém byste jistě tou dobou věděli, nic se neděje, chce to jen trpělivost.Ještě budeš vzpomínat....držím palce.

berenika39
2. říj 2009

a fungovala nám nějaká super motivace - mobil, opravdickej- ne hračka 😀 😀 😀 , ovladač od tv....

mikulka
3. říj 2009

Prosím tě, malý má ještě dost času, jen ho nech, on kolínka najde až přijde jeho čas.
Plácání ručkama je začátek, pak přijde točení do kola a pak plazení. Až pak lezení. Neboj, máte čas.

dididi30
3. říj 2009

moj maly zacinal chodit takym sposobom,ze po kolenach kracal 😅 do teraz nesedi ako ma sediet, ale ma jednu alebo obe nozicky pod ritkou 🙂 takze je to individualne a malo ktore dietatko je take,ze nevynecha nieco co by sa ,,malo,,...teda moja dcera nelozila, rovno chodila, sedkala krasne ako sa ma.....syn lozil, potom chodil ale nesedkal ako mal.....tak som si uzila vselijake deti 😵

vsetko ma svoj cas 😉

campi
5. říj 2009

Nam rekla dr. na osmimesicni prohlidce, ze by mala mela jit na rehabilitaci. Ona se plazi jako partyzán, stoji na kolinkach, ale neleze po čtyřech. Ale sotva k necemu prileze, tak se vyšplhá do stoje. Treba u šuplíku nebo krabice zůstane na kolínkách a sedí na patách a přehrabuje se ve věcech. V postýlce si stoupne. Prý to je špatně a máme jí v tom stoupání bránit, aby co nejdéle lozila po čtyřech.. Taky je prý špatně, že si sama ze čtyř ještě nesedla. My ji v tom stoupání nijak nepodporujeme ani jsme ji nepodporovali, všechno nechávám na ní.

emaso
5. říj 2009

campi no chcela by som vidiet ako sa da dietatu zabranit vo vstavani ked to samo dokaze a chce 😕 nasa ma 11 mes.a na 4 sa da ale viac ani trt,dociahne si na styroch po hracku trebars, sadne si ,pohra sa,potom zas za niecim vystartuje a tak dokola,trenovala s nou ako tu uz bolo pisane,akoze sme robili hava 😀 ,plienocku som davala okolo hrudnicka aby ostala na 4-roch ze sa jej to mozno zapaci,velkaci povinne stvornozkovali pred Ellou aby to sestricku naucili 😀 ale vsetko marne,skratka lozit eee,llen sa stavia a ruckuje,tlaci hracky a tak,nas Dr.nas nikde neposiela,skratka su deti co nelezu ale rovno sa postavia a odkracaju 🙂 mam take uz tretie...

rrenatkaa
autor
17. pro 2009

nazdárek, tak už nám táhne desátý měsíc a co se týče pohybu, umrzli jsme na pozvolném couvání a lehkék zvedání zadečku, ale ty nožky ne a ne dát pod sebe. A když mu pomůžu, tak se rozplácne jak žába. KDyž mu to nejde, tak se vzteká a řve jako tur, snažím se k němu hned neběžet a aby se snažil sám sám, ale když už se zalyká, tak ho vezmu. A sezení, o tom nemůže být ani řeč. Jsem z toho smutná. Mám mu pomáhat, nebo ho nechat? A jak na tom byly vaše děti?

babulina
17. pro 2009

nasa bola na tom obdobne, ale ninka je hypermobilna (nema dostatocne pevne svalstvo okolo bedrovych klbov) tak preto nedala tiez nozky pod seba, ale casom na to prisla zacala lozit tesne pred prvymi narodeninami a chodit okolo 15mes, chce to cas
nam radili nejake cviky len teraz nemam cas to tu rozpisovat musim ist uspat princeznu lebo uz je nervacik, ozvem sa ak by som zabudla tak sa pripomen do IP 😀

ronie
17. pro 2009

renatko -pomáhat, ale správně, tzn. přečti si prosím znovu můj první příspěvek v této diskuzi. Až bude trochu zvládat udržet se na 4 sám, pak můžeš začít s nácvikem lezení, dáš na 4, tak že ho chytíš za kyčle, ukazováčky protáhneš pod jeho kolínky a pevně držíš a maličko posouváš kolínka, neposouvat moc, jen jemně, aby sám zapojoval co nejvíce svaly, motivace může být za hračkou, za tatínkem, za křupkou...Budeš mu muset být stále za zadečkem, jakmile se bude chtít plazit, tak šup dát ho na 4. Ze začátku se bude třeba vztekat,ale rychle pochopí, že ti jde o jeho dobro 😀 Je ale nutné to cvičit co nejvíc ti čas dovolí. V 9 měs. by se už měl alespoň sám trochu snažit alespoň plazit-i když o plazení nám nejde, bude lepší když se ani plazit nezačne a začne rovnou lézt,ale začni trénovat, abyste nakonec na rehabku nemuseli...

ronie
17. pro 2009

kdyby něco nebylo jasné tak se ptej, případně můžu nafotit nějak 😉 🙂

evikg__2
17. pro 2009

moj drobec je na tom podobne. poloha na brusku jej nie je velmi po chuti, ale davam ju tam, kedykolvek sa da. Ked zacne vrieskat, tak ju samozrejme zoberiem. Zatial sa toci na brusku ako hodiny, odtlaca sa rucickami dozadu, zacina uz trochu odlepovat brusko od zeme a zapierat sa do kolienok. Ae nozicky ma stale vystrete a vysponovane, nie a nie ich skrcit. aj ked sa snazim jej ich trosku skrcat, tak sa neda, taku ma silu. Skrci ich jedine ked je na chrbatiku akonahle ju otocim dole bruskom, ihned ich zase vystrie. Ked ju dam do klaku, tak ma tie nozky cele rozkrocene, neda ich spolu. Nemoze to byt tym ako bola viazana do postoliek?

kadlecova.misa
17. pro 2009

ahoj, naše malá začala až teď, v 9m, chodit po čtyrech..do té doby se plazila..takže máte čas...každé mimčo je jiné. 😎

lenka1smejka
17. pro 2009

Podla mna nie vsetky deti musia lozit

morgan
18. pro 2009

Nemusí, ale měli by, protože tím, že přeskočí některá tahle vývojová stadia, tak si mohou do budoucna zadělat na různé potíže, např. ploché nohy atd...Mému malému je skoro 11 měsíců a neleze, ale chodíme k fyzioterapeutce, takže nám "nakázala" cvičit a cvičit a malej tomu začíná přicházet na chut. Nemám mu dovolat stát u nábytku, dokud se pořádně nerozleze, ale je to trochu boj 🙂

lenka1smejka
18. pro 2009

no ja som lozila do 15mesiacov a mam ploche nohy.Ja malu ani neucim lozit a popravde ani nechcem aby lozila