Nepřitahuje se do sedu. Jak ho to naučit?

lela78
26. bře 2009

Zítra bude mému synkovi 6 měsíců a dosud se nepřitahuje vůbec do sedu 😖 Jinak mu jde vše, otáčí se na bříško, pase krásně koníky. Nemáte některá s tímto zkušenost, pokud ano, je nějaký grif jak ho to alespoň trochu naučit? Naše Dr. si myslí, že je to ok. Děkuji za rady 😎

beruska2x
26. bře 2009

neres to, nedela to dnes ale muze zitra, vetsinou na to prijdou fakt ze dne na den... a kazdy ditko v jinou dobu a navic kluci jsou liny, mam jednoho doma 😀 silu ma jak tank, mohl by lizt, byt na 4 ale nechce se mu, radsi kdyz mu maminka poda vse a hraje si s nim...

fakt bud v klidu.. 😉

zoubek
26. bře 2009

lela: myslíš,že se ani nesnaží zvednout (ani hlavičku) když ho za ty ručičky pomalu vytáhneš (musíš mu dát prst do rukou a držet ho při tom za ty ruce - né sám) ? Já prvně našeho lenocha musela vytahovat, sám se rozhodně nevytáhnul. No a v 8.měsíci mě překvapil. Najednou jsem ho chytla za ručičky a řekla jsem mu : tak pojď - no a sám se přitáhnul. Když mu teď dám třeba kroužek do rukou, tak se drží, přitáhne a nepustí se. Chce to čas. 😉

lela78
autor
26. bře 2009

zoubek: já ho přitahuju jak píšeš, ale místo aby zvedl hlavičku, tak dělá most 😅 no je fakt, že je to vyčůranej chlap

beruska2x
26. bře 2009

hele me malej pri paseni koniku dlooouho misto hlavy zvedal zadek 😀 😀 😀 a pak najednou bum a umel to... musi si na to prijit sam...
muzes ho navnadit najakou hrackou at se namaha a cvici ale nijak bych to nehrotila 😉

garfie
26. bře 2009

Vůbec bych to nelámala přes koleno, každé dítě je jiné, však on si do matury sedne 😉
Jinak o tom přitahování do sedu-doktor mi říkal, že by se to vůbec nemělo dělat, že se zapojují pro sezení špatné svaly....přitom v některých knížkách to vysloveně doporučují!

zoubek
26. bře 2009

jasně, že se nesmí často. Ale já když ho třeba přebaluji, tak už to tak máme naučené, nastavím ruce, řeknu tak pojď a je to 😉

garfie
26. bře 2009

No malá se právě taky přitahuje ráda 🙂 Baví ji to a jde jí to-reaguje jako pejsek na povel "nahoru"

andulka4
26. bře 2009

Tak já s holkama zásadně nesouhlasím...problém to je
tedy přesněji řečeno né velký ale je 🙂 U nás byl na základě tohoto diagnostikovaný slabý svalový tonus(hypotonie)

přitahování za ručky...je tzv.trakční test a provádí ho neurolog....každé dítě by to mělo zvládnout nejpozději do konce 6m

beruska2x
26. bře 2009

jenze ty jsi mela malyho nedonosenyho, to uplne jina situace, navic kdyz ostatni dovednosti zvlada v pohode, hybe se dobre a DR rika ze je vyvojove v pohode...

to je malinko mimo 😉

ronie
26. bře 2009

já jen budu varovat před tím to dělat doma, je to naprsto k ničemu a spíš naprosot nevhodný-souhlas s andulkou, je to diagnostický test, jediné jak to trénovat je prostě polohqa na bříšku-pořá d a pořád a trénovat přetáčení-nakročením a navalením na bok, tim se posilují ty svaly, které jsou potřeba 😉

roana
26. bře 2009

No, hlavně vám každá fyzioterapeutka řekne, že se to dělat nemá, zvedat mimi do sedu, když samo nesedí, protože používá svaly zad a krku místo břišních.
V šesti měsícíh je to normálka, že se mu nechce přitáhnout a dělá mosty, naše malá to dělala dloho a pak si najednou sama sedla....

lela78
autor
26. bře 2009

Já si spíše také myslím, že to začne dělat, až se mu bude chtít, jako vše ostatní. Zatím to řešit nebudu, když mu vše jiné jde krásně. Co kus to originál 😀

roana
26. bře 2009

Přesně tak, určitě umí jiný věci líp než ostatní mimi...

andulka4
26. bře 2009

Berusko ano je nedonošený ale to na to nemá vliv 🙂 Nedonošeným se akorát odečte ta doba o ketrou jsou narození dříve....tzn. můj syn měl na to aby takto hlavu přitáhl max.8měsíců a né 6 jako to mají donošení

navíc to je hraniční termín....normálně by to mělo zvládnout 4m dítě!!!!

já tím nechci v žádném případě nikoho stresovat nebo poučovat....sama dobře vím že každý je jiný

PODLE NEUROLOGICKÉHO VYŠETŘENÍ BY TO ZNAMENALO SLABÉ SVALY...nic jiného jsem tím nechtěla napsat 🙂

lela78
autor
26. bře 2009

andulko4: klííííd, nikdo tě nechtěl nařknout 😉 je fakt, že každému odborníci říkají něco jiného a my matky pak máme hlavu plnou někdy i zbytečných starostí a při tom to třeba není taková tragédie 😵

shaula
26. bře 2009

Lela: pokud si doktorka myslí, že je to v pořádku, tak bych mu ještě chvilku nechala. Pokud chceš mít klid v duši, tak se nech poslat na specializované vyšetření. Ale rozhodně ho sama nepřitahuj, to opravdu neslouží k trénování, ale jen k vyšetření lékařem!

eliotka
26. bře 2009

Tak já myslím, že nejdůležitější je, že se ti mimi přetáčí na bříško. To je základ, ostatní přijde. Mně se malý zatím ne a ne přetočit. 😒

sonik05
27. bře 2009

Lela: trápí tě, že nesedí, nebo že se neumí přitáhnout? Je v tom dost rozdíl. Dle fyzioterapeutky by mělo dítě nejprve lézt a z polohy na všech čtyřech si začít sedat. Protože je Dádulka malinko pomalejší, chodíme každý měsíc na kontroly. Před týdnem začala lézt a už se pomalu zkouší přes bok posazovat. Na poslední návštěvě nám bylo řečeno, že jestli si dřív sedne, než poleze, tak dostane na zadeček a bude muset cvičit vojtovku.

Jak tu píše andualka, dítě by se mělo umět přitáhnout za ruce, ale rozhodně by v tomhle věku nemělo sedět! Všechny Dr. mi říkají, hlavně nepřitahovat do sedu! Ale na prohlídce zjišťují, zda to dítě umí. To neznamená, že bychom to s nimi měli dělat i my doma.

alishia
27. bře 2009

ja bych to moc neresila, malej to taky moc nechtel delat. Nektera ditka si delaji veci rady az oni budou chtit. a pritahovani neni dulezite, kdyz mu jdou ostatni veci.

mousunek
27. bře 2009

lela78 - pokud se nepritahuje tak treba umi zas neco jineho, neresila bych to alespon prozatim ne, kazde mimco se holt uci podle sveho tempa a neni dobre ho urychlovat nebo naopak brzdit.
Ortopedka mi sama rikala, ze az na veci prijde mimco samo a zacne je samo zkouset pujde o zdravy vyvo, tak to nech plavat treba te prekvapi a posadi se ti i bez tve pomoci 🙂
A s tim ze ti dela misto zvedani se most, takhle muj prcek zacinal taky ze misto aby se snazil pritahovat tak zvedal zadecek, pak zacal zvedat nozicky a ted uz se krasne pritahne sam, ale jak rikam dej tomu cas.

sonik05 - opet je to nazor od nazoru me treba ortopedka i doktorka rekla ze s prckem pritahovani muzu klidne zkouset, ale je fakt ze on to uz umi a snazi se zvedat sam i kdyz je v detskem lehatku. otazkou je jak to DR. mysli jestli nezkouset vubec nebo nezkouset kdyz samo mimco nejevi snahu

lela78
autor
27. bře 2009

sonik05: Malej se nepřitahuje,aby seděl je ještě moc brzy, to ani hlavně nechci kvůli páteři 😉 Ale jak vás tak všechny čtu, tak to fakt nebudu řešit - prozatím. Je fakt jak píšeš, že to lékaři v poradně zkouší, zda se přitahuje či ne, ale ve finále ti řeknou abyste to nezkoušeli doma, tak si vyber. Já vše co se týče vývoje nechávám na malým a na přírodě a pokud se vyskytne nějaký problém a bude mi nakázáno to řešit, tak to budu řešit. Díky Vám všem za reakce 😵

sonik05
27. bře 2009

mousunek: no, máš vlastně pravdu. Když jsem se asi ve 4 měsících ptala Dr. (pediatričky), jestli mohu přitahovat za ruce, řekla ano, ale ne do sedu. Takže částečně asi jo. Ono se asi myslí, že se nemá dělat to klasické posazování.

lela78: jestli tě to trápí, ať tě Dr. pošle na tvou žádost na neurologii či fyzioterapii a uvidíš. Mě taky říkala obvoďačka, že je vše v pořádku, ale když jsem jí neustále kladla otázky o psychomotorickém vývoji, napsala mi doporučení na neurologii. Tam řekla, že je vše v normě a jestli chceme napsat rehabilitaci, tak jsem souhlasila. Na fyzioterapii mě uklidnili a od té doby jsem neřešila, že jiné děti jsou o dva měsíce rychlejší. Na fyzioterapii mi ukázala, jak ji mohu pomáhat a přišlo mi, že se zlepšila. Otázka je, jestli kdybych nikam nešla, tak by ten průběh nebyl stejný 😉 Možná jen mimčo někdy neví, jak na to. Jak se říká - chytrému napověz, hloupého trkni 😀

berenika39
27. bře 2009

ahoj, jen mě napadla taková maličkost - je to tak, že se nemají přitahovat do sedu a posazovat, ale nabízet ruce, aby se zkusili zvednout, to je v pohodě. Tatka malému asi kolem pátého měsíce přidělal na postýlku nahoru jednu žbrdlinku přes - jako hrazdičku 😀 😀 , Péta se toho chytal a pachtil se a bavilo ho to a nic špatnýho si mslím na tom není, a posiloval šíjové svaly a ručičky. Navěsili jsme na to i hračky. Ale chce to jen pod dohledem. Neposazovala jsem ho, ted v sedmi měsících sedí sám, pevně, krmím ho v židličce, ale nenchávám ho ssedět samotného při hraní, jen příležitostně.

gimulka
27. bře 2009

nám taky doktorka říkala, že to nemáme zkoušet doma sami, zkouší to sama vždycky na kontrole

elisbet
27. bře 2009

sonik.tak to je malá šikula,máme na den stejně staré holčičky 😀 a my se teprve plazíme 😉a na prvém poku se snažíme praktikovat šikmý sed 😀

lela:v 6 měsících bych za ručky určitě nepřitahovala,nech to na mudr 😉

sonik05
27. bře 2009

elisbet: tak to máte stejný průběh, jako my. Taky to dlouho vypadalo, že se nejdřív posadí - pořád se zvedala na boku. No, dlouho se neplazila a najednou ze dne na den. Plazila se tak, že se odrážela jen jednou nohou, tak jsem jí zkusila pomáhat i druhou a 20 dní od plazení se rozlezla. Jestli to malé nevadí, tak jí přidrž, dej jí nohy pod sebe (aby se lýtka dotýkala stehen a špičky natočit k sobě), přidržuj ji, aby nespadla na pusinku a lehce s ní houpej dopředu a do stran - natrénuje si tím rovnováhu. A můžeš u toho zpívat - houpy, houpity, kdo se to tu houpe.... když jsem asi po týdnu malé řekla, udělej houpy, tak se na chvilinku sama takhle vzepřela. A když se už sama houpala, tak malinko nadzvihnout zadeček, ale aby kolínka byla na zemi a zkusit ji popošťouchnout kupředu - třeba za hračkou. Takhle nám to ukazovala ta fyzioterapeutka a musím říct, že 4 dny po té, co jí ukázala to popolézání, tak udělala své první "krůčky".

elisbet
27. bře 2009

soník:malá se plazí dneska 14 dní a krásně symetricky,dokonce začíná už vystrkovat zadeček a kolínka šoupat pod sebe,ale ručičky nějak nestíhají,je pořad na předloktí,takže vypadá jak šnek 😀 Ale díky za rady,až se Barča vzbudí,hned vyzkoušíme 😉

sonik05
27. bře 2009

elisbet: tak to už k lezení nemáte daleko. Mimochodem, taky jsem chtěla Barborku, ale s kombinací příjmení by měla 4xR, tak jsem se bála, kdyby ráčkovala 😀 Tak ať se vám daří.

elisbet
27. bře 2009

soník:děkuju a vám taky 😀

fiallinka
27. bře 2009

lela: mám malého jen o kousek mladšího než ty a taky to ještě nedělá - a doktor minule říkal, že má na to času dost - je pravda, že Juráš je o měsíc dřív, takže fakt měl pomalejší start se vším, ale říkám si, že když teď poměrně rychle dohnal otáčení, začíná se i někam trošku posunovat a na bříško se otáčí sám, tak určitě dožene i to přitahování... a to se ti přiznám, že jsem byla pěkně nervní, když nepásl koníky a neotáčel se "podle tabulek". Já ho za ty ruce občas přitáhnu, ale jen výjimečně, a vidím, že se to malinko lepší, že už mi úplně nezaklápí tu hlavu 🙂, tak snad to přijde brzo. Je pravda, že podle "tabulek" už by to ti naši chlapi měli pomalu umět, ale myslím, že to fakt doženou... kdyby nedrželi hlavu ani na bříšku, tak už by to v kombinaci s tímhle bylo na cvičení, ale takhle snad ne .-)