Neviem, ako naučiť ročnú dcéru chodiť a štvornožkovať

vikinka10
22. kvě 2014

Ahojte 🙂 chcela by som sa spytat moja dcera ma 1rok a neplazi sa nelezie len na nozickach v postielke alebo v choditku ked ju dam za rucicky na nozicky tak stoji ale jako v choditku krok mi nespravi len v choditku poradte mi ako ju naucim spravit krok 🙂 viem ze niektore deti nelozia ani sa neplazia tak preto sa hned pytam na chodenie ak mozete poradte mi

zazana81
23. kvě 2014

Určitě nedávat do chodítka ani nevodit za ručičky. Nám radila rehabilitační nechat chodit okolo nábytku do stran - dítě se při tom přidržuje nábytku. Jestli máte třeba dlouhý televizní stolek nebo nějakou nižší komodu, zkus jí na jeden konec postavit a na druhý lákat nějakou hračkou. To je prý to pravé, co jí pomůže posílit svaly, aby pak začala chodit sama. Zároveň si při tom neničí držení těla, jako když jí někdo bude vodit za ruku.... Moje dcera začala chodit až v 15-ti měsících, některé děti jsou holt pomalejší, ale taky se dočkáš.

luciksima
23. kvě 2014

ahojky naší malý byl rok 9.5. a sama se nepostavý ani se nesnaží nehrot to dej jí čas má ho ještě dost...asi bych jí nedávala do chodítka aby se snažila sama a ne jí takhle pomáhat...

helulicek
23. kvě 2014

Ahoj, tak mé druhé dítko začalo chodit - zcela samo (neberu obcházení nábytku atd.) až v 18ti měsících, měl celkově opožděnější motorický vývoj, ale nic zásadního (jem fyzio, tak jsem si to s pediatrou ani neřešila) - zato teď je mnohem čipernější a akčnější než mé první dítko, které začalo chodit pro změnu cca v 8měsících 🙂
Každopádně pokud je ji rok a neleze, to bych ještě tak "neřešila", ale to plazení je tedy problém, to je důležité a určitě je to na rehabilitaci, minimálně na konzultaci a pár návštěv... po netu ti nikdo pořádně neporadí, chce to vidět, otestovat svaly, motoriku atd. Takže určitě skočit na rehabilitaci a tam ti s určitostí řeknou jestli je to ok nebo ne. Ale podle toho co píšeš, bych to na pár rehabek viděla.
No a k tomu chodítku - vím, že je to tu na koníku věčné téma - ale NEDÁVAT!!!!! NEDÁVAT!!!! NEDÁVAT!!!! a ke všemu, když ještě sama nechodí!!! Chodítko nenaučí dítko chodit!!!! Záměrně dítko samo nepostavovat!!!! nevodit za ruce!!!!Může se ji zbortit páteř, špatné postavení nožiček.....
Nechci to tu nějak rozepisovat, napsala jsem to jen zjednodušeně, ale opravdu nečekej že ti tu někdo poradí jak naučit dítko chodit 😉 a konzultuj to přímo...

betelgeuzz
23. kvě 2014

Že v roce nechodí nevadí, ale vadí, že se neplazí a nelozí. Rozhodně nedávat do chodítek a nevodit za ruky. to je často důvod, proč dítě neleze a lezení je velmi důležité pro vývoj. Myslím, že by to chtělo poradit se s dětskou doktorkou a případně se domluvit na rehabilitace. A doporučuji knížku Rozvíjej se, děťátko, kde je rozepsaný vývoj dítěte a jak ho v tom vývoji podpořit různými cviky.

miranda77
23. kvě 2014

průměrný věk prvních krůčků je 15měsíců - do 15měsíců není třeba propadat panice. Takže trpělivost, chodítko je možné pouze: když si do něho dítko samo vleze, samo se postaví a při"chození" má pevnou oporu před sebou ....

hadruska
23. kvě 2014

V roce ma jeste spoustu casu na chozeni. Pokud okoli rika neco jinyho, tak se nenech zneklidnit. Urcite vyhod choditko a nevod za ruce. Prodavaji aktivni choditka- o to se ditko opira a tlaci ho pred sebou, ale to si deti casto umi prirozene najit v domactnosti, tim, ze chodi za zidlema nebo za krabici a pod.
Pokud mas pochybnosti o spravnosti vyvoje, pak si vyzadej zadanku na fyzioterapii, kde muzou s mimcem cvicit a pomoci mu spravnymi technikami, aby to udelalo samo.
Taky muzes oslovit @eficenka, ktera je moc hodna a ochotne Ti poradi

mataharyy
23. kvě 2014

Já bych to na tvém místě nehrotila. První syn nelezl, nechtěl ani sedět a o chození jsme si mohli nechat zdát... Tchyně stále špačkovala, že už by měl to a ono a chodit... bylo to k nevydržení, zašla jsem k lékařce, ona zkontrolovala jestli není problém jinde a když jsme došli k tomu že jinde problém není, že prostě nechce, tak jsem to dál neřešila a těžce po roce, jsem ho jednou přistihla jak chodí, ale ve chvíli kdy mě uviděl, sedl si na zadek a dělal mrtvého brouka (prostě a jednoduše, byl vyčůranej jak díra do sněhu 😀 😀 ). Takže pokud to není zdravotního rázu, tak se na to vybodni ona dřív, či později chodit začne. Děti kašlou na tabulky a ne vždy se ti do nich vejdou, ale to není důvod k tomu urychlovat jejich tempo 😉

A k chodítku, to ti nepomůže, spíš naopak může uškodit, protože dítě má kolem sebe "ochranu" a pak když není v chodítku, tak ta ochrana schází a více se bojí... další věc je spor o to zda chodítko škodí vývoji a držení těla, nebo ne...
No a vodit za ruce, leda tak že je netaháš, musela by jsi na kolena, dát jí ruce tak aby je měla na volno před sebou a ne jí popotahovat, ale čekat až udělá krok a ty ruce mít spíše jako oporu (náhradu za stůl a tak 😀 ).

adamiova
23. kvě 2014

Nehrotila bych to,skúsila by som ho postavit o niečo kde sa može opriet a nech skúsi sám íst alebo držat ho za rúčky a tak s ním chodit,potom to už príde samo

kajalka
23. kvě 2014

Udivuje mě, že všichni řeší jen chození, ale tady jde o mnohem důležitější vývojovou fázi - lezení. Už dávno bych navštívila RHB lékaře, co se zabývá vojtovkou, aby mi dítko zkoukl, proč neleze. V žádným případě nedávat do chodítka a netahat za ruce!!! Dítě se postaví a chodí, až když je na to samo vývojově připravené.
A snad není takový problém si koupit nejlíp ještě před porodem nějakou odbornější knížku (a nebo si jí zadara stáhnout) a načíst si potřebné věci, vždyť motorický vývoj je pro člověka nesmírně důležitý.
A ještě pro některé na zamyšlení - pokud o daným tématu nic nevíte - neraďte! Kazte si svoje děti, ale "neraďte" ostatním, co dělat špatně!

cuci25
23. kvě 2014

Naše dcera teprve v roce začla lézt, ve 14 měsících se poprvé postavila a pomalu a nejistě začala obcházet nábytek, pak jsme jí pořídili aktivní chodítko, které tlačila před sebou. S tím chodila asi tři měsíce, než se sama rozhodla vykročit 😀

luciebx
23. kvě 2014

nas Benicek taky zacal capkat az nekdy ve 14 mesicich.. vuuubec bych to nehrotila.. takhle maly deti.. at si na vse prijdou sami.. jooo kdyby si tu psala ze je tvoji 20 mesicu a stale nic? to bychom ti psali jinou odpoved.. ale tkahle v roce je to v pohode... neboj.. ona se rozcapka.. a pak si budes rikat jeee jaky to bylo kdyz nechodila a ja za ni nemusela neustale litat.. 😅 a bolavym zadum zdar 😀 😉

ottovka
23. kvě 2014

Ještě dnes bych dcerku objednala na dětskou rehabilitaci či kontaktovala fyzioterapeuta, který pracuje s dětmi a poprosila o konzultaci. Fyzioterpeut dcerku vyšetří a ukáže Vám, jak ji stimulovat k lezení. Chůze se neučí (to leda u dětí s neurologickým postižením, např. dětskou mozkovou obrnou). Některé děti nelezou, ale to neznamená, že je to tak správně. Plazení není důležité, lezení ano. Chodítko nepoužívejte, malou nepostavujte, neposazujte (dostane se do sedu sama, bez pomoci?), nevoďte za ruce. K samostatné chůzi si každé dítko musí dojít samo, ničím ji nenaučíte, neurychlíte. Obrňte se trpělivostí, poznámky a rady okolí dokáží pěkně pocuchat nervy!

olasek
23. kvě 2014

Pěkný den, můj syn chodí teprve měsíc, začal chodit až na 19.měsících. V roce nás naše pediatrička poslala na konzultaci do rehabilitačního stacionáře, kde nám paní doktorka řekla, že je syn naprosto v pořádku, že potřebuje jen čas a dostali jsme několik tipů, jak stimulovat svaly k tomu, aby začal lézt po čtyřech ( v té době se plazil jen po břiše, na roce se ještě ani sám neposadil ) Říkala, že by neměl přeskočit vývojový stupeň - tzn.z plazení rovnou do chození a měla pravdu .....všechno během půl roku dohnal, začal krásně sedět i lézt, pěkně posílil svaly bříška a teď když začal chodit tak vůbec nepadá, lezení ho krásně zpevnilo. Rozhodně malou nevoďte za ručky, nedávejte žádné bačkůrky - ať doma je jen v punčoškách či ponožkách, popřípadě měkoučkých capáčkách pro první krůčky, aby měla přímý kontakt s podlahou a nedávejte do chodítka, na kšírky...nic. Nechte ji ať si na vše přijde sama, i když to bude trvat déle.... a doporučuji tu konzultaci s odborníkem, abyste byla klidná 😉

marecekavendulka
23. kvě 2014

určitě jděte k lékaři a nesnažte se jí naučit chodit taháním za ručky..seberte jí chodítko,to je největší šmejd.

terezapetrova
23. kvě 2014

Osobne si myslim, ze pediatr si mel všimnout daaavno, ze vse asi není "normalni" když najednou to usti v to, ze ditko se v roce ani neplazi. Takze za me vlitnout k detske mudr at predepise zadanku na reha /rozhodne neznamena, ze budete muset cvicit Vojtu/ at Vas zkontroluji anebo zavolat si k reha rovnou sama a zaplatit si myslim200 ci 300kc za jednrazove vysetreni aby jsi vedela co si mysli odbornik. V tom druhem pripade je jenom blbe, ze toho fyzio třeba dopředu neznáš a nevis jak moc je dobry. Tak nebo tak od fyzio muzes získat dobre zprávy anebo ty, ze budes muset s dotkem cvicit coz ale také neni konec světa jen je to vic prace 🙂 No drzim palce a jestli chces klidne mi napis do IP, s problemy v mot. vyvoji mam bych rekla dosti bohate zkusenosti, bohužel.

amabilis
23. kvě 2014

Ono se říká, že sed je cíl a pokud někdo příliš pospíchá, tak brzdí vývoj. Pokud ji od mala dáváte do chodítka, pak nemá důvod se jakkoliv snažit. Ostatní bylo napsáno, já si ještě dovolím hodit jeden moc hezký odkaz ohledně vývoje, kde je to pěkně vysvětleno a shrnuto, co kdy dělat a nedělat. A držím palce, ať se to co nejdřív vyřeší!!!

http://www.poliklinikaprosek.cz/mapa-nejcastejs...