Od kdy jste nedávaly plenku na ven?

lena.k
24. říj 2013

Ahoj, omlouvam se za delku a moznou zmatenost dotazu, chtela bych tam napsat co nejvic informaci 🙂 Zkousime s dcerou (21m) uz nejakou dobu nocnik. Zacinaly jsem pomalu, obcas jsem zkusila dat na nocnik, sem tam se povedlo, vetsinou ne. Rozumela a rozumi tomu, co je to byt pocurana a pokakana. Takze jsme toho na chvili nechali a zacali opet cca pred mesicem, mozna dvema. Davam curat po nocnim i odpolednim spani, to se temer vzdy vycura (rano dokonce i obcas sama rekne, ze chce curat, castecne mozna i proto, aby me dostala z postele 😀 ). Jinak na doma nosi uz obycejne kalhotky, vzdy ji na ne upozornim, ze ma kalhotky a ze si ma rict, az bude chtit curat. Behem dne se ptam, jestli se ji nechce curat, popr. vzdy po cca 1.5-2 hodinach posadim na zachod (nebo nocnik, jak si ona vybere). Pres den si na curani rika malokdy sama od sebe. Kdyz se ji zeptam, tak nekdy rekne ne, ale treba za pet minut to zkusim a ona se vycura, nebo to nezkusim a nekdy se pocura 🙂 Naopak nekdy na tuto otazku odpovi, ze ano, ale kdyz ji posadim, tak se nevycura.
Jsem si jista, ze chape rozdil mezi ano a ne (ale obcas v legraci rika ne), chape, co je curat, kakat. V cca 80% pripadu i rozlisuje curat (chci curat, tj. neni pocurana a obvykle se pak vycura) / curam (zrovna ted jsem se pocurala). Kdyz se pocura, tak vetsinou hned prijde, zvlast, kdyz ma kalhotky (to je jasne, je mokra). Ale kdyz ma plenku a je v zapalu hry, tak proste to, ze se ji chce, nebo ze je mokra, ignoruje a prijde mi, ze ji to nevadi (uz se nam i stalo, ze plenka protekla, mela vlhke kalhoty a stejne ji to nevadilo).
Jsem na vazkach, jestli uz je zrala na nocnik, nebo ne. Zkousela jsem delat nocnikovy test 😀 na nejakych webovkach a tam me prave vyslo, ze muzem zkouset a uvidime. Tak nevim, jestli s nocnikem jeste pockat, nebo proste pokracovat ve stavajicim rezimu a postupne se to bude zlepsovat (pokroky teda urcite videt jsou - na zacatku trenovani se napr. po spanku nevycurala, kdyz jsem ji dala na nocnik, a pak se do peti minut pocurala). Za nehody ji nijak netrestam, ani to extra nekomentuji. Reknu neco ve smyslu, ze se pocurala, ze musime prevliknout, protoze je mokra. Dam ciste pradlo, upozornim, ze ma kalhotky a ze ma rict, az se ji bude chtit curat. Curani samotne se mi zda, ze ji bavi. Vzdycky vola, ze tece, a rada vyleva nocnik a splachuje.
Dalsi cast dotazu se tyka odebrani plen na ven. Mam nejdriv "odplenkovat" doma a az doma budou akce temer 100%, odebrat i pleny na ven, nebo rovnou nedavat ani na ven a ptat se, pripadne prevlekat? Uprimne si to nedovedu moc predstavit, protoze obcas 2-3hodiny necura a obcas cura co hodinu.
Diky za vsechny zkusenosti, rady a nazory.

amabilis
24. říj 2013

@lena.k Ahoj, já jsem tedy zastáncem přirozeného odplenkování, takže u nás to vypadalo tak, že dítě dostalo do ruky nočník, ať si ho někam položí a až bude chtít, může na něj čůrat. Zatímco syn se odplenkoval až skoro ve třech letech, tak dcera začínala kolem druhého roku. Chvilku chodila na nočník (respektive ona si vždycky řekla a nechala se obsluhovat 😅 ), pak se zas počůrávala a to trvalo několik měsíců, až najednou byla bez nehody. ven jsem ale pořád dávala plínu, bylo to v zimě, nicméně po čase jsem zjistila, že se do ní vůbec nevyčůrala, takže na kratší vzdálenosti či chvilkové procházky (pro bráchu do školky a zpátky) jsem plínu přestávala dávat, až se to nějak odbouralo úplně. V noci je to podobné. Několik nocí měla plenku suchou, pak přišla s tím, že plenku nechce, tka jsem tedy koupila chránič matrace a plenku nedala. A to se vlastně střídá dodneška - měsíc, dva v pohodě a pak se mi třeba v noci počůrá. To si ale pak večer sama říká o plínku a když je pak několik nocí suchá, tak je zas bez plínky. Je to běh na dlouhou trať. Pokud ti nevadí dítě vysazovat a pořád se ptát a tvoje dítě to neodrazuje, tak v tom klidně pokračuj. Jinak teda dcerka pozná, že se jí chce kakat až když se vykaká a to jsou jí skoro tři roky 🙂 Řekne, že chce čůrat a pak s překvapením volá, že má bobek 🙂

jarkalada
24. říj 2013

@lena.k já bych i na ven plenku sebrala. Holt jsem chodila s náhradníma tepláčkama, ale nechtěla jsem, aby je to mátlo nebo aby si počkali na plínku, aby se mohli vyčůrat.. I když to u vás asi není, když píšeš, že je kolikrát suchá, což je super 🙂
Já myslím, že jste na dobré cestě. Však ví, co dělá, kdy to má dělat. A o to jde.Teď jen to chce čas a vypilovat, aby si včas sama řekla.
Jo a že ti čůrá klidně i jednou za hodinu? Týýýjo, závidím, mně malej učurával co deset minut 😀

diniki
24. říj 2013

Já bych se určitě něptala až tak moc často. Dělala to jedna kamarádka a myslím, že tím malého dost vystresovala a pak seděli na nočníku každých deset minut a on učůrával jak pejsek. Na ven bych určitě přes zimu plínku nechala a neřešila bych to. Doma ať má nočník své stálé místo a malá si určitě brzy zvykne.
Jak na tom bylo dalších šest mamin se můžeš dočíst:
http://blogujicimaminy.blogspot.cz/2013/09/plin...
Jsem zvědavá, jak se vám bude dařit. Tak pokud nezapomeneš, tak sem vaše pokusy a malá vítězství vlož.

lena.k
autor
25. říj 2013

@amabilis @jarkalada @diniki diky za prispevky

madulinka
28. říj 2013

@lena.k ahoj, ja jsem zacala s odplenkovanim v lete. Male bylo 18 mesicu. Zkousela jsem to hlavne tyden na chalupe, kdyz bylo vedro a mohla litat jenom v tricku. Kdyz curala, chtela jsem, aby vedela, co "ji to dela", kdyz je bez plinky. Kdyz byla nehoda, nevadilo mi to tolik, jako na novem koberci doma🙂 na nocnik si vubec nerikala, ja se ptala sama.. Po dovolene jsem ji dala plinku, mela nejakou virozku a vubec si nerikala, kdyz ji bylo lip, obcas si rekla, ze chce delat "ee". Zkusila jsem zase zkouseni naplno bez plinky pres den znovu od srpna. Proste jsem chtela, aby to bylo pres leto, protoze jsem si neumela predstavit nechat to na zimu, prani a suseni nekolikatera teplacku, puncochacu, oteplovaku.. v zime ji budou 2 roky. Nechtela jsem to nechavat na pristi leto na 2,5 roku, protoze si mi na to zdala chytra, aby byla takhle dlouho v pline. Prakticky od srpna jsme pres den bez pliny, sama si rekne "ee" na curani, bobek na kakani. Plinku nosi ji jen na odpoledni spani a na noc. A plinka je vzdy mo spani mokra, takze sebrat plinku na spani se zatim nechystam.. V lete asi po 2 tydnech uspesneho snazeni doma jsem ji nechala bez pliny i venku, na kratkou prochazku, na hrani na pisku s tim, ze jsme mely nahradni obleceni. Nehoda byla venku jednou, pri prvni navsteve piskoviste 🙂 proste na to ten clovicek musi byt nachystany, alespon rozumove. Mala si taky rekne na zachod, ale zatim si sundat kalhotky a teplacky v tom fofru neumi, sednout na nocnik taky ne, je to jeste takove trestiprdlo 🙂

lucisek1986
8. říj 2019

Pokud po spinkani ma plenku.suchou,tak.uz je zrala. Pokud je rano plinka nacurana,tak bych to neresila. Mala byla bez plen i.na noc.behem 14dnu. Zacala.jsem.po 2narozeninach. Myslim,ze.uplne nejhorsi je system-ted nemuzes do gati,a ted muzes.do gati. Jakmile.jde.jednou plenka pryc,uz bych ji.nedavala,ani na ven. Spis.bych.jeste par.tydnu pockala. Ja jsem asi.lina,ale.takove to posazovani.kazdou minutu,na to opravdu nemam.nervy.ani.cas,musime.dopoledne vzdycky zvladnout spoustu veci,nez abych porad za deckem.chodila.s.hrncem.