Od kdy začít dítko učit usínat samostatně?

syrael
2. lis 2007

Vim ze se tu spani a usinani pretrasalo mnohokrat, ale vcera me manzel privedl na zakladni otazku - kdy zacneme nase ditko vlastne ucit samostatne usinat. nekde jsem cetla o sestem mesici. Nekdo snad doporucuje pozdeji, nebo naopak driv. Jak to praktikujete vy? Diky moc!

musko
4. lis 2007

grisgot, čo to máš za lekára? Diaťa má jesť, keď je hladné - hlavne to kojené... Ja myslím, že naše srdce je najlepší kompas...

jita2
4. lis 2007

No já si myslím, že nechat "vyřvávat" dítě je pro něj a jeho psychiku strašně nezdravé, jak někdo může být tak tvrdý a denně poslouchat, jak tam řve a s klidem usínat. Je pravda, že malá mi spávala sama skoro od narození, ale neplakala po nás, prostě to je dáno taky hodně typem dítěte, ale když byla malá nějaká podrážděná nebo nemocná nebo cokoliv jiného, nikdy jsem ji nenechala vyřvat, to by nás s manžou psychicky asi zdeptalo, a to nejsme žádní rodiče, co si dítě pískne, to má....
Ale nechceme z něj neurotika, ale spokojené děťátko. 🙂

grisgot
4. lis 2007

Musko..no, protože Štěpánek přibíral víc, než je podle tabulek dané..a Mudra měla pocit, že se přecpává..tak mi nařídila dodržovat 3 hodiny..

janickabez
4. lis 2007

je jasný, že když má miminko problém, nebo vidím že zrovna nemá svuj den, tak ho tam nenechám plakat, to tady nikdo ani neříkal, myslím, že po několika týdnech (prvních měsících) matka pozná, kdy je dítěti "nedobře" a kdy si "vynucuje" pozornost....

Ale nevidím řešení v tom, že do roka ho budu 3 hodiny před spaním houpat,nebo mi usíná u prsu a do 5 let bude spát s námi v posteli....čím dřív si zvykne na "SVUJ POKOJÍK" tím se podle mě bude cítit míň opuštěné....

to myslím, tak že když půl roku spí miminko s rodiči a oni ho houpou a konejší, jezdí přes práh a skákají po bytě pomalu po hlavě, a pak po něm chtějí, aby začalo spát někde jinde (v jiné místnosti) myslím, že je to taky stresující stejně jako když si bude zvykat na svoji postýlku, svuj pokoj a svuj režim hned od utleho věku.....

.....musím mít pocit bezpečí i ze svého pokoje, že máma a táta jsou tady i když je nevidím, ne že celou dobu jsme dělali tyhle opičky a jsem spalo s nima a teď nemužu....PROČ???
Něco dítě naučit a pak po něm chtít, aby dělalo něco jiného nebo mu to zakazovat je taky traumatizující....

andulkaavetrelec
4. lis 2007

janickabez: nezlob se na mne, ale jsi uplne mimo
miminko se mění a mění se i jeho potřeby, ze začátku má potřebu blízkosti opravdu velkou a postupně si teprve zvyká být samo

a miminko ze začátku zasluhuje a vyžaduje opravdu HODNĚ pozornosti, první tři měsíce se podle odborníků aklimatizuje a POMALU si teprve zvyká, že není v bříšku v klídku v teplíčku s přísunem potravy neomezeně, šok je pro něj, že dýchá, že kaká, že ho bolí zažívání, je dobré mu to ještě neztěžovat

na druhou stranu si člověk taky potřebuje odpočinout a pokud celý den má péči skvostnou, tak se chvilku taky nic neděje, pokud se mu jí nedostane, ale pokud mi plakával v těchto chvílích, bylo mi to stejně líto, že nemůžu být s ním...

0401
5. lis 2007

Je fakt, že se mi vyplatilo, že se od začátku malá učila spinkat sama v postýlce, ikdyž s námi v ložnici. Sice, čím je mimi větší, tím víc si uvědomuje samo sebe, tak zkouší, co si může dovolit a je jen na rodičích, jestli se nechají zvyklat. Většinou jsem se nenechala, ale bylo to těžké, ji nevytáhnout a nepomazlit se. Ale fakt se mi to vyplatilo, můžu malou dát na víkend k našim, tam spí v postýlce sama v pokoji a zvládá to.

janickabez
5. lis 2007

....celou dobu tady mluvíme o době při uspávání, je mi líto, že to někteří chápou , jako že si pořídím miminko a nechám ho půl dne bez povšimnutí plakat v postýlce....

nutelka
5. lis 2007

Tak my máme doma malého křiklouna a řvát ho nechávám jen když jdu na záchod nebo do sprchy. Od začátku spí ve své postýlce jen v noci, přes den tam nechce být. Zvykl si, že každé ráno kolem 3 hod. začne po nakrmení, přebalení řvát a my ho bereme k sobě do postele. Ale většinou tam neusne, jen my klimbáme a přidržujeme mu dudlík v naději, že si ještě chvíli pospíme. 🙂 Manžel má 2 zaměstnání, takže jsem s ním hodně sama.Přes den nic moc neudělám ani si neuvařím, protože buď ho mám na klíně u pc nebo s ním ležím - na to si potvůrka taky zvykl, takže koš, lehátko je teď na prd. Ale asi budu muset začít nechávat ho zvykat na samotu přes den, protože jinak by ze mě byla chodící mrtvola. Ale jak to udělat, když začne tak řvát, že se kolikrát nestihne ani nadechnout mezi vzlyky?☹

jita2
5. lis 2007

nutelka,
tak to je mi líto, že malej tak pláče, to poradit nemůžu, protože malá byla jiný tip dítěte, která skoro nekřičela, ať byla sama nebo ne.

Některé dítě, ať čerstvě narozené nebo starší nepotřebuje tu 100 % pozornost, není to u všech stejné, je to tipem dítěte, to vím ze zkušeností, takže se nedají miminka házet do jednoho pytle

janickabez,
taky bych se asi zbláznila, dlouze chovat a uspávat dítko. Já jsem uspávala v kočárku do třetího měsíce, a od té doby je opravdu samostatná. Ale já ji samostatnosti nenaučila, byla naučená tři měsíce se ode mě nechat ¨kolíbat v kočárku, protože jinak neusnula a z ničeho nic začala sama usínat v postýlce s flaškou mlíka nebo čaje a tak je to dodnes. Proto co dítě, to jiná situace.

Ale nechat vyřvat, to nehrozí. Když je to jednou dvakrát a pak je klid, tak to je v pohodě, ale mít to jako denní rituál, no opravdu chudák dítě 🤐 😉

alcatko.j
5. lis 2007

cus holkz...priynam se, ye jsem tuto diskuyi necetla celou, jen stranu 2 😅 Ale v podstate mi to stacilo, abzch pochopila a reagovala 😕
Bey ohledu, jakz mam nayor a jak to delamz MZ, tak se mi ale vuuubec nelibi, jak nektere maminkz tady hodnoti moralku, tvrdost}no, mozna prilis tvrda moje slova) jinych maminek a vubec uz nechapu, jak nekdo muze napsat:"Co jste to za matky"?????Co si to jine maminky dovolujete??Fakt me to nastvalo...Kazda mamka tady ma svuj rozum, svoje zdrave mineni a kazda mamka tady ma svoje ditko nejradeji na svete a vedome by mu neublizovala!!!Takze vety typu , co jste to za matky, me fakt nadzvedavaji ze zidle 😠 😠 😠
A ted k tematu 😅
Osobne si myslim, po zkusenostech, ze driv je asi lepsi, ja teda bych na vyrvavaniti denniho decka nemela nervy, ale kvuli mym nervum, jsem posera a cita, ale pokud to schvali pediatr, o miminko je postarane, tak proc ne.Myslim, ze i kazda maminka umi rozeznavat typy place, takze kdyby Kacercin kaja rval nejak jinak, horzne, tak ho nenecha valet v postylce 😉
Ja jsem ta mamka, ktera uspavala do ti mesicu v naruci a stala se ze me troska, nebyt Jirinaca, byla bych v kromerizi nebo nekde 😅 V ti mesicich jsem rekla dost a pekne jsem narazila, protoze uspavat, tedy ucit nahle usinat ve sve postylce skoro 6 mesicniho prcka, kterej stoji!!!A porvava na me do obyvaku a je schopne hodiny rvat, protoze ani naaahodou nechape, co se deje, proc najednou musi byt samo v loznici, tak to je o hubu!!! to teprve nejde naucit nic 😕 takze jsem to vzdala, protoze to mi srdce rvalo...ten jeji zalostny plac...a nebyt opet meho muze, u kozy uspavam pocitam do maturity 😔 vzal to do svych rukou a je klid 😅

alcatko.j
5. lis 2007

jezis, nelis mi prepla klavesnici, tak pardon, psala jsem jak pako 😅

alcatko.j
5. lis 2007

ne denniho, ale 14ti dennjiho 😕

lendy1
5. lis 2007

alcatko, napsala jsi to hezky, je fakt, že většinou prosí o radu, jak uspat miminko maminy, co mají starší mimčo - tak od 6měsíců a je to přesně ono, jak píšeš, ty dětičky nechápají, že najednou se po nich chce, aby leželi sami v postýlce, když donedávna byli pěkně s maminkou v ložnici. Samozřejmě, že naučit je usínat samo je daleko těžší pro oba a ani se těm maminám nedivím, že už nevědí, co mají dělat a jak mimčo uspat. Prostě je lepší čím dřív, tím líp naučit mimčo usínat samo a já se přikláním k tomu, co už tu napsali holky (kacerka, viona, janicka...) a nemyslím si, že bych byla nějaká špatná mamina, svého Davídka miluju, ale prostě chci mít alespoň chvilku denně svůj klid a né uspávat mimčo 3hod. nošením v náruči. To, že miminka mají svůj spánkový režim naučený a mamina má klid a odpočine si je myslím ku prospěchu všem.

kacerka
5. lis 2007

Takže resume po dnešní noci - Karlíka fakt neštve nepřítomnost rodičů (ti za ním stejně každých 5 - 10 min. chodí), ale to, že mu ten darebák dudlík vyskočí z pusiny . . . . a přesně jak píše Alčí, učit dítě na půl roce, aby spalo samo, to chce teprve disciplínu a pevné nervy . . . .

grisgot
5. lis 2007

..Andulko..souhlasím s tebou..děťátko se věkem mění..a je to o tom, že měsíční prcek ještě neví, co po něm chceme, ale půlroční už ano..proto je skutečně záhodno, začít s jakousi takousi výchovou až později..nevím, jak vysvětlit tak malému robátku "tááák a tohle je tvoje postýlka a tady teď budeš spinkat"..oni vážně nepláčou, že vás chtějí naštvat nebo že vám chtějí vzít váš drahocený čas..ale pochopte, že to mimčo nemá nic a nikoho jiného než vás. Takže, když ho dáme do postýlky a necháme plakat..i přes to, že za ním každou chvíli chodíme..upevňujeme v něm tu jeho samotu ☹
A vážně netvrdím, že ta metoda 5,10,15 je na houby..je to domyšlené, ale PRO VĚTŠÍ DĚTI..
Alcatko..nikomu nic nevyčítám..jen se snažim vysvětlit i můj úhel pohledu, chápeš? Nikomu neříkám, že je špatná máma..pokud to cítí, že je to tak správně, je to všechno v pořádku..
Vždycky tu budou dva tábory..tak se usmějte a hoďte to za hlavu..podepisuju mír, ok?? 🙂 🙂 🙂 🙂

alcatko.j
5. lis 2007

grisgot, to nebyla na tbe, tys nerekla"co jste to za matky" 😉 Takze v poho, jsem reagovala na nekojo jineho 😉

med
5. lis 2007

Alcatko, úplně jsi mi vzala slova z úst... Taky mě naprosto rozčílilo, jak někdo může napsat, co jsem to za matku ???? 😠 Každá z nás miluje své děťátko víc než cokoliv na světě, to snad musí být jasný každýmu, ne? Diskuze je snad od toho, aby sem každý napsal svůj názor a zkušenost, a né od toho, aby ho druzí za jeho názory zatracovali a kamenovali. Vážně nemám ráda lidi, kteří akceptují jen své názory. Já taky nikoho neodsuzuju za to, že své dítě uhoupává do půl roku v náručí.
Sorry, ale vážně mě to rozčílilo!

andulkaavetrelec
5. lis 2007

alčátko:některé věci se mi opravdu nelíbí, tak to řeknu, jsou tu snad dospělé ženy, aby si z toho nic nedělaly, když se jim nebude líbit můj ton, ne? pokud si za svým stojí, tak je to přece nerozhodí, řeknou si jen, že tomu nerozumím, ne?

pirlenka
5. lis 2007

Jasně, každá si může říct svůj názor, od toho diskuze jsou. Ale věta typu: "co je to za matku" mi přijde fakt přehnaná!!! Myslím, že názor se dá vyjádřit i jiným způsobem, tohle je dost tvrdé 😒

andulkaavetrelec
5. lis 2007

prienka: jsi mi v patách, že?
myslím si, že "nechat vyřvat" je pozůstatek bývalého režimu a i tam to platilo pro starší děti, stejně jako se dřív odebíraly děti matkám po porodu, dávala dítěti antibiotika na každou rýmu, nosily stejnokroje apod.

prostě nechat plakat takhle malé miminko a usmívat se u toho, jak to mám pěkně zařízené, je opravdu kruté

vím, že začátek není lehký, ne každá má podporu manžela, ne každá má miminko plánované, ne každá je po porodu úplně zdravá (šestinedělí je náročné pro každou), ale když už tu je, tak si myslím, že má mít příchod na svět co nejméně drastický

andulkaavetrelec
5. lis 2007

alčátko: dělaly výzkum a maminky typy pláče neumí rozeznat...snad u těch starších miminek

dendisa
5. lis 2007

andulko, nechtěla jsem tady rozpoutávat diskuze a hádky, ale Alča má naprostou pravdu. Kdo jsi, že tady budeš kázat morálku matky novorozeněte? Přidej názor, zkušenost, ale poučky si nech od cesty, na ty není nikdo zvědavý. Kdybych měla dítě, co mi po kojení usne, taky bych si připadala jako frajerka.

orisek1
5. lis 2007

Nevím jak vy, ale já jsem odchovanec téhle výchovy - nemáš hlad, není ti zima, nebolí tě něco - tak si nevymýšlej a spi. Neexistovalo v noci opustit dětský pokoj a zalézt k mámě. Nepamatuju si teda, jak to bylo, když jsem byla kojenec, ale z vyprávění to asi bylo podobné. Pamatuju si, jakou úzkost jsem prožívala v noci, když jsem se probudila a tu bezmoc, když za sebou máma zavřela dveře, protože jsem tu úzkost nedokázala popsat slovy a objektivně bylo jinak vše v pořádku. Taky to hodnotila, že si vymýšlím a kdyby povolila, tak bych navždy setrvala nastěhovaná u nich v ložnici. Nevyrostl ze mě žádný asociál, ale dodnes nemůžu klidně spát, když je manžel pryč a jsem v posteli sama.

Navíc si myslím, že děti, které do tří a více let nechtějí být samy a jsou rodičům stále za patami, si tím právě kompenzují nedostatek pocitu bezpečí a pocitu, že je máma a táta neopustí, v nejútlejším věku. Že naopak co nejtěsnější kontakt s rodiči v prvním roce života je předpokladem pro pozdější bezproblémové osamostatnění. Tohle samo není můj objev, ale vyčetla jsem to v knihách prof. Matějčka, který je pro mě větší kapacita, než všichni pediatři dohromady.

andulkaavetrelec
5. lis 2007

dendisa: moje dítě má veliké koliky, mělo první tři měsíce, takže jsem si s ním protrpěla svoje...přesto jsem byla s ním a chovala a chovala...nemyla si vlasy apod., ted už je na všechno čas a já si nemusím nic vyčítat

jo, je to každého věc, nikoho nesoudím, ač to tak možná vyznělo, ale

nemáte mít děti, když pak jen přemýšlíte, jak se jich zbavit

bihan
5. lis 2007

Ja stále nechápem, o čom tu točíte... Myslela som, že diskusia je o nočnom zaspávaní, nie o tom, ako často máme mimi na rukách cez deň a koľko času mu venujeme.. U nás je to tak ako u Kačerky, malá s tým od začiatku nemala problém - okúpať, nakŕmiť, pomojkať a kým ešte nespí úplne, do postieľky, z ktorej ju už nevyberám.. väčšinou rýchlo zaspí a ak nezaspí a mrnčí, dám jej cumlík, pohladkám ju, natiahnem hracieho maca, ale neberiem ju na ruky...Nechcem zo seba urobiť matku-uspávačku.. stačí mi, že malá mi často zaspí na prse... overila som si, aké je neskutočen ťažké odnaučiť dieťa spávať v posteli s rodičkmi, prípadne zaspávať bez toho, aby ho mama držala za ruku.
Tak isto nepochybujem o tom, že žiadna mamina nenechá svoje dieťa srdcervúco zavíjať a pri tom si medliť ruky, ako si to dobre zariadila. Svoje dieťa vyrevať nenechám, ale ak jej pri tom zaspávacom "mňaukaní" stačí cumlík na to, aby okamžite zaspala, tak nevidím dôvod na to, aby som ju nosila na rukách.
A ešte odporúčam mrknúť aj sem www.koliska.sk na rady na dobrý spánok 😉

dendisa
5. lis 2007

😀 , no to mě poser. Při čtení Tvého příspěvku mě jako první věc napadlo: co TY jsi za matku, že dáš svému dítěti mezi nohy jednorázovku? Nikdy bych Tě za to ale tady nelynčovala, přestože si myslím, že jednorázové pleny jsou ten největší hnus páchaný matkami na miminech. Ale zamysli se nad sebou, opravdu to přeháníš. Tím debatu s Tebou končím.
A k tématu - k našemu uspávání naší dvouměsíční dcerky - manžel si ji po kojení vezme do postele do náruče a do půl hodiny je tuhá. Já taky spala občas s mámou v posteli a až o to projeví Linda zájem, nebudu ji vyhánět.

dendisa
5. lis 2007

můj předchozí příspěvek byl určen Andulce 😉

med
5. lis 2007

Andulko, ta tvá poslední věta - tak to je opravdu vrchol. Nestačím zírat. 😠 😠 😠

janickabez
5. lis 2007

Andulko 😲 😲 😲 , to už jsou vážně silná slova, já myslím, že se nikdo svých dětí zbavit nechce... 😨 😨 😨 .

Jen nevidím žádný kladný duvod mít dítě ve své posteli ještě ve 3 letech, protože neumí spát samo.

myslím, že dříve se děti rodily do mnohem tvrdších podmínek a taky jsme po době ledové , ani po středověku, ani po válce nevymřeli, a přežili jsme i ten minulý tolik zatracovaný režim....

syrael
autor
5. lis 2007

Pratele, diky za prispevky, uz se nam to tady ale zacina tak trochu uzlovat, takze radsi asi zamknem 😉 Pa a dekujuuuuuuuuu