Od kdy začít dítko učit usínat samostatně?

syrael
2. lis 2007

Vim ze se tu spani a usinani pretrasalo mnohokrat, ale vcera me manzel privedl na zakladni otazku - kdy zacneme nase ditko vlastne ucit samostatne usinat. nekde jsem cetla o sestem mesici. Nekdo snad doporucuje pozdeji, nebo naopak driv. Jak to praktikujete vy? Diky moc!

samsa
7. lis 2007

Gris, ahojky 😉
Plně se podepisuju pod to, co napsala Gris. Moje dítě je taky ustrašené, od malička plakalo, ale strašně...Já jsem do mateřství vstupovala s ideály, myslela jsem, jak nenaučím dítko usínat samostatně a bude spát pěkně v postýlce, atd, atd. Ale věřte, že u některých dětí to prostě vyplakáním řešit nejde. Moje holčička křičela už v porodnici a klidná byla jen u mě, ani sestřičky si s ní nevěděly rady, jiné děti neplakaly, ale spinkaly. A přece první den po porodu už nemohla být rozmazlená z chování a nošení. Ona plakala naprosto zoufale, celá se třásla....První 2 měsíce strávila jen v náručí. A teď se ta péče a to, co by někdo označil za rozmazlování, začíná vyplácet. To ustrašené dítko si třeba v pohodě vydrží hrát samo 2 hodiny. Přes den už skoro nepláče. Hodně se směje. Nebojí se už hlasitých zvuků,...Když mě nevidí, tak už nebrečí, ví, že jsem jenom řeba na minutku odběhla a že se vrátím. A zlepšuje se to až teď, ještě před 2 měsíci to u nás bylo docela hrozné. V noci to ještě teda úplně tak super nemáme, ale to je z jiných důvodů a věřím, že se to taky spraví. Myslím, že zrovna mou dceru by vyřvání mohlo poznamenat na celý život.
Zase na druhé straně jsou děti, které jsou klidné, pohodové a u nich odbourat třeba noční buzení necháním vyřvat lze, mám několik příkladů ze svého okolí a děti nevypadají, že by nějak utrpěly. Podotýkám, že je ale jejich rodiče učili usínat a spát v noci až po půl roce!
Přála bych Janičcebez, aby se jí narodilo dítko, s kterým to bude tak, jak si bude představovat. Pohodové, neustrašené. Ale já jsem zářný příklad toho, že je všechno jinak. 😉 A holky, já bych neměnila, fakt ne, nechtěla bych, aby mé dítě bylo jiné.

kralik
7. lis 2007

Ahoj holky, tak já moc často nepřispívám, ale teď musím i když se budu opakovat. NIKDO a opravdu NIKDO nemá právo odsoudit ostatní mamči jak vychovávají své děti. Každé dítě je jiné a každé vyžaduje něco jiného, jako každý dospělý člověk je jiný, protože každý jsme vychovaní jinak. Možná to už nebudu dál rozepisovat, protože bych se naštvala a asi bych byla sprostá 🙂 .
Tak náš malej trpěl na prdíky, takže my ze začátku konejšili a nosili a bohužel nám to zůstalo ☹ . Večer usíná v postýlce, ale většinou (ne vždy) tam s ním jsem a hladím ho. Přes den je to horší, protože mi přijde, že on i když je unavený tak prostě neumí usnout a jen ho vezmu do náruče, tak je většinou za 5-10 minut tuhej. Taky mě to někdy štve, protože někdy to není 5 minut, ale 25 ☹ . Věřím, že se to jednou změní, ale já to prostě nevydržím když brečí až přestává dýchat. A to je jen můj problém a rozhodně nebudu odsuzovat někoho, kdo to dělá jinak. Během těch 3 měsíců jsem taky jednou už nevydržela a nechala ho večer v postýlce vyřvat, ale vícekrát jsem to nevydržela. Každá to děláme tak, jak to cítíme! 😎

terezkaaa
7. lis 2007

Ahoj maminy.Nečetla jsem sice celou diskuzi, ale my to učili malýho od narození a teď nemá sebemenší problém usnout sám v postýlce.Můj názor-čím dřív,tím líp 😉

listicka20
9. lis 2007

Janicka bez - "pokud dítě nenaučím ležet s námi v posteli a houpat ho 2 hodiny před spaním, tak to křikem vyžadovat nebude (stanovím taková pravidla)" - ještě před měsícem bych s tebou plně souhlasila, teď se, promiň, jenom směju. Malá spala vzorově ve svém první noc, jak byla unavená po porodu, a pak to začalo. Ve své postýlce... to byl řev, konejšila jsem, dávala prso, když usnula, tak šup do postýlky... a do pěti minut zase řev. Po týdnu, kdy jsme opravdu nikdo nespal, jsem si ji vzal do postele a od té doby spíme celou noc, většinou jen s dvěma přestávkami na kojení. Opravdu jsem dítě NEUČILA spát v mé posteli, opravdu to nedělám proto, že je tak ňuňuňu roztomilé, věř mi, že bych se ráda vyspala sama nebo taky třebs, že, s manželem. Jsem na tom asi tak jako Samsa. Můj názor je, že se dítě nerodí jako nepopsanbý list papíru a nejde vycvičit jako pes. Závidim maminám, kterejm děti usínají od začátku samy ve svým a věřím, že se jim těžko chápe, že to takhle být nemusí, ale opravdu to může být i jinak.

navi
9. lis 2007

Už je tady toho napsáno požehnaně, ale taky se přidám. Nám prcek usínal od narození s náma v posteli a vúbec jsme nepřemýšleli jestli s tím bude pozděj problém nebo ne. Prostě nám to přišlo přirozený. Když tvrdě zaspal přenesli jsme ho do postýlky. Od dvou měsícú usíná ve své postýlce, sedíme u něj pustíme mu příjemnou hudbu a necháme svítit tlumené světlo a za 15 min spinká 😔 Akorát když jsme měli koliky, jsme uspávali v náruči při poskakování na balóně,nic jiného nepomohlo,ale nezvykl si na to, bolení bříška přešlo a už zase usíná ve svém 😀

jitka83
14. lis 2007

Ahoj, já už mám druhé děcko a řeknu vám, že je to něco úplně jiného. S holkou to bylo hrozný. Přes den mi spala jen v kočáře, tak sem lítala ven i jen na půl hoďky, aby usla. Večer sem tam s ní seděla i hodinu a když neusla ani tak, tak sem jí vzala zase do obíváku a zkusila jsem to za chvíli. A to noční usínání jí vydrželo až do tří let. Vlastně než začala chodit do školky a musela pravidelně vstávat. Takže u kluka sem tomu chtěla zabránit. Hned od malička sem ho hned šoupla do postýlky a chodím se za ním jen koukat a ani náhodou se tam zbytečně nezdržuju. Sou mu už 4 měsíce a usíná v pohodě. Občas si zapláče, ale nevyndám ho a ani u něj nezůstanu, tak nakonec usne. 😅 😉

sandra81
14. lis 2007

Jitko83, no myslim ze takhle jak jsi to delala u kluka to ma delat kazdy. Ja malou zasadne neuspavam, uspava se sama. Kdyz byla mensi tak musela tak 10 minut brece a pak usla. Ted uz ani nebreci, obcas si tam neco brouka, hraje si s necim a pak najednou ticho a uz spi. Nedovedu si predstavit ze bych ji musela uspavat!!!

adelin
14. lis 2007

Ahoj holky. Ještě minulý týden jsme uspávali s manželem nošením a houpáním na ruce. Hlavně večer tedy. Přes den malá nechtěla doma spát vůbec. Večer jsme jí dvě hodiny pracně uspávali a pak když jsme jí chtěli dát do postýlky tak začala brečet a všechno nanovo.Tak jsmese rozhodli, že jí necháme v postýlce po koupání přečtěm pohádku a zhasnem a jdem pryč.Ze začátku to bylo docela fuška protože malá hodně plakala. Tak jsem tam vždycky došla a dala dudlíček pohladila a odešla. Nakonec usnula. Ted už je to lepší i když sem tam taky pobrekává ale není to tak hrozný. Důležitý je obrnit se trpělivostí a hlavně mimi s postýlky nezvedat. To říct i případnému hlídání. Protože mimi si na to strašně rychle zvykne. A ted už nemá problém usnout v postýlce i přes den. I když to teda není na nijak dlouhou dobu. A noci se budí jednou maximálně dvakrát a taky jí tam dám a za chvilku je tuhá. Předtím se mnou vnoci usínala v posteli a já jsem se nikdy nevyspala protože jsem se bála že jí zalehnu. Takže hlavně vydržet. Horší je to učit třeba půl roční dítě. Držím palečky všem.

tlapicka
14. lis 2007

ahoj, do pul roku by se miminka udajne nemela nechat "vyrvat" v pripade potreby jsem si malou nasatkovala. v pul roce je idealni praktikovat, co popsala adelin...

kajule
14. lis 2007

Ahoj, tak já Páťovi dám najíst naposled tak kolem půl osmé až osmé, pak tady je ještě chvilku s náma, nebrečí je v klidu a pak ho přenesu do postýlky.

adelin
14. lis 2007

Tlapicka nevím ale myslím že vpůl roce je už pozdě a jde to daleko hůř. Nevím.

listicka20
14. lis 2007

Adelin, jak dlouho vám holčička takhle plakala, když jste od ní odešli? Ta naše když se rozpláče (tedy skoro pokaždé, když ji odložím), tak to přejde do šílenýho hysteráku, celá se klepe, a to jsou třeba jenom dvě minuty, co jdu na záchod nebo si vařím čaj. Nemám na to srdce, ji tak nechat dýl, bojim se, že jí psychicky ublížím. Teď mi kamarádka poradila zkusit uvázat kolíbku ze šátku, houpání by mohlo zabrat (v kočárku a v autě je taky klidná, už vlastně jediný oamžiky, co ji nemám přilepenou na sobě...) Šátek už je objednanej, tak pak dám vědět, jak to dopadlo.

lenkakr
14. lis 2007

my jme začali usínat sami v postýlce v neděli a musím říct super. 😀 předtím jsem ho nechávala pít až usnul a pak ho přenesla do postýlky. nechtěla jsem aby měl dudlík. samozdřejmě si pořádně neodkrkl a někdy se třeba už za 2 hodiny vzbudil. teď ho ukládám najedeného, odkrklého a s dudlíkem. samozdřejmě k němu musím třeba půl hodiny až hodinu lítat a nandavat dudlík, ale když usne tak ho stejně vyplyvne. za ty tři noci nám spal 6, 7, a 9hodin. snad už jsme to vychytali a bude to tak často

lucisecek
15. lis 2007

Teda tady je to fakt mazec, jako já nevím ale myslím si že se ještě žádnému dítěti žíly nezkrátily když řvalo chvilku v postýlce !!!!!!!!!
Jinak jestli se můžu vyjádřit k jisté Andulce která se tady takhle drsně vyjadřovala tak bych to ráda udělala : " Nech se léčit" nechápu jak tato dotyčná osoba může vychovávat dítě když má takovýhle vyjadřování!!!!!!!!!!
Každý člověk vychovává své dítě sám a má na to své metody a já myslím že do toho je každému úplný PRD!Tebe taky nikdo neodsuzuje za to že svoje dítě chováš, mazlíš se s ním a podobně!Naše malá také usíná v postýlce sama a to od tý doby co jsme přišli z porodnice a občas si pořve protože se vzteká a chce být s námi v obýváku ale já nebudu otrokem který si kvůli tomu že ona chce chovat neumeje hlavu nebo si nedojde na toaletu, neuvaří, neuklidí nejsem blázen!Je mi jedno jak kdo to doma dělá ale takhle se tady navážet do ostatních kvůli jejich metodám to je teda dost drsný 😒

andulkaavetrelec
15. lis 2007

no, musím říci, že reakce vás ostatních na má tři slova byly také dost nevybíravé, navíc jsem nemluvila konkrétně a na nikoho svým příspěvkem neútočila...prostě se mi jen něco nelíbilo, med to pak dovysvětlila, myslím, že je tady na té diskuzi jedna z těch, s kterou se bavit dá...

andulkaavetrelec
15. lis 2007

pardon, byla to kacerka, na kterou jsem reagovala a která to komentovala

kacerka
15. lis 2007

Andul, promiň, ale já jsem se tady do nikoho nevybíravě nenavážela . . . .
A jinak k naší metodě - Karlíkovi jsou 3 týdny a 3 dny a už si zvyká a opravdu mezi 19. a 20. hodinou usíná ve své postýlce, takže nelituji toho, že jsme důslední . . . .

andilek
15. lis 2007

podpořím trochu kacerku, ale mě už se taky osvědčilo nechat si Ondru chvilku poplakat, opravdu za chviličku přestal, mimochodem mi to potvrdila i doktorka, jen co člověk odejde z pokoje miminko přestane plakat, vrátím se a vyžaduje pozornost, 😉 občas jsou trošičku vyčúraný 😝
nemyslím si, že by tu byly maminky, které by tu dětičky týraly a nechaly je řvát jak na lesy 😉

andulkaavetrelec
15. lis 2007

kacerka: no já právě oceńuji, že ty ses do nikoho nenavážela a jen mi argumentovala 😉 jsem ráda, že ti to funguje

lucisecek
16. lis 2007

Andulkaavetrelec:To co jsem napsala bylo kvůli tomu jak si psala že si nemáme pořizovat děti když se jich chceme zbavit!!!!!!!!!!!! Já se rozhodně své dcery nechci zbavit a to i přesto že jsme to neplánovaly, milujeme jí a je to náše srdíčko a nevěřím že je tady jediná mamina která by se svého dítěte chtěla zbavit, jako je na tobě jak vychováváš své dítě a na nás jak vychováváme své děti ale myslím si že tohle si fakt přehnala ikdyž máme každá právo na svůj názor, ale od tebe to nebyl názor ale urážka pro ostatní! ☹

kacka79
16. lis 2007

Holky, ono opravdu hodně záleží na dítěti..u nás vyřvání taky nepomáhá, zkusili jsme to jen jednou a budil se pak celou noc - asi nerváček.. u nás se vyplatí utišit ho hned jak začne nabírat, než se rozdivočí 😝 my usínáme od 2měs v postýlce, někdy usne jak ho tam položim - když si hezky zakojí 😵 , a když začne pobrekávat, tak ho vezmu a chvilinku pocjovám - ale třeba půl minuty, zklidní se a pak už chrupe. Ale jsou dny, kdy tam prostě nechce.. no snažim se být důsledná, ale..jsou prostě vyjímky 😵

paja
16. lis 2007

Tak abych řekla pravdu, tak od narození do dvou měsíců spal malý s náma v posteli a to z čistě praktických důvodů - upřímně řečeno, prostě jsem se chtěla vyspat. Když byl totiž u mě, tak byl daleko klidnější a v podstatě už jako novorozenec se v noci budil minimálně. Já pak byla vyspaná do růžova a tak jsem byla spokojená maminka, ze které číšila energie, která se přes den naplno věnovala svému dítku a navíc stíhala i další věci. A bylo mi vážně fuk co si kdo myslí a nemýlila jsem se, když jsem si myslela, že se to časem nějak "vystříbří" . Jednoho večera - to byly malému dva měsíce - jsem ho zkusila dát po koupání a krmení do postýlky a ejhle...sám usnul. Od té doby s usínáním nemáme problémy a za tu dobu se stalo pouze jednou, že nechtěl spinkat a musela jsem si ho vzít k sobě - ale to bylo proto, že mu rostl zoubek. Jsem ráda, že je náš prďola takové zlatíčko a fakt lituju maminky, které s tím mají problémy. V žádném případě bych je neodsuzovala, protože každé dítě je strašně individuální. Jasně, všeobecně platí to, že by dítě mělo mít svůj režim a já s tím souhlasím. Každé dítě má ale asi na naučení se nějakému režimu svůj čas a nic nejde lámat přes koleno. Přeji velkou trpělivost a držím palečky všem rodičům, kteří mají s uspáváním nebo spinkáním svého dítka nějaký problém.

janika79
1. říj 2008

ahoj
můžete mi poradit?
Malou uspávám u prsa. Usne v posteli a ja ji přendám do postýlky, vždy pak spala 3 až 4 hodky do dalšího kojení.
Jenže ted poslední dobou když ji přendám do postýlky normálně tvrdě spí a najednou za 20 minut řev je vzhůru. Tak zas znovu...Třeba takhle 3krát. Dudlíka odmítá.Už nevim co mám dělat. Metodu vybrečet praktikovat nechci.
Přes den usne také u prsa a nebo v kočárku...
Můžete mi poradit zkušenosti, jak naučit mimčo na postýlku:Jak to bylo u vás.Nebo vyčkat a později si zvykne??

jjaanca
1. říj 2008

My to máme podobné, ale po 20 minutách se vzbudí jen někdy. Když má nějaké špatné dny, tak se po přendání do postýlky budí, když má dobrý den, tak spí lépe. Neřeším to, předpokládám, že si později zvykne.

konja
1. říj 2008

janika79: Tak tohle jsem řešila zhruba před týdnem.Malá usínala u prsa a pak jsem ji v klidu přesunula do postýlky a spala. Al pak najednou se vždy probudila a začal řev.Musela jsem ji uspívat v naší velké posteli a jakmile usnula,tak jsem se opatrně vzdálila a já šla chrnět do obýváku 🙄 Ale už mě došli nervy a tak jsem see obrnila a po nakrmení jsem malou šoupla do postýlky, zhasla a odešla. Řvala jak tur,tak jsem s k ní ještě aso dvakrát přišla, pohladila ji po hlavičce a trochu na ni mluvila, ale zase jsem odešla. Vydržela asi dvacet minut a pak spala. Od té doby je klid.Položím o postýlky zhasnu, odejdu a je TICHO! Spí 😉 Vím, že nechceš zkoušet metodu uřvání, ale ono to nejspíš funguje. Zkus to ještě uvážit 🙂

martinka81
1. říj 2008

Náš malý usínal sám v podstatě odmalička a od půl roku ve vlastním pokojíčku a nikdy jsme problém neměli, snad jen když ho bolí zoubky, tak nemůže usnout a musím za ním na chvíli.

dnada
1. říj 2008

tak můj malý spinká sám od narození,mám ho v kolýbce,trochu se bojím přesunu do postýllky,bude mít kolem sebe víc prostoru,tak uvidím... do postýlky ho dám,až nebude kolýbka stačit ;)což bude tak za dva měsíce jestli poroste tímhle tempem 😀

ivulinda
1. říj 2008

My s manželem taky neuspáváme.malá spí sama v postýlce od narození,sem tam ji ponosím večer před spaním,ale neučena na to není 😉

coriven
1. říj 2008

Jana79, můžou to být třeba zoubky, jestli ti dřív usínala a po přendání do postýlky ještě spala, tak teď má třeba lehčí spaní a nebo když ju něco trošku vyruší tak se probere a je uplakaná...
já mám malou taky v postýlce vedle postele - u nočního kojení většinou usnu 😅 , takže malou přendávám až tak cca za hodku do postýlky (no až se proberu), většinou se taky trošku probere, ale nám pomáhá usínáček, pomazlí se a spí dál (ale jinak kojím cca 2,5 hodky), takže za chvílu je zase vzhůru a hladová - a když má hlad, tak nic nepomůže ani vyřvání, to už jen zesiluje, zesiluje a hysterčí, rudne a zakuckává se - holt každé dítě je jiné a to je krásné 😵

evulka25
13. únor 2010

Ahoj, malému je 7 měsíců, od mala spí v postýlce bez problémů, dáme ho do postýlky, chvilku se šudlá po obličeji kapesníčkem a do 5 minut spí, teď už je sám ve svém pokojíčku a bez problému 🙂