Odnaučení nočního kojení. Jak na to?

luthien.k
2. pro 2009

Holky, máte nějaká zkušenost s odnaučováním nočního kojení podle knížky "Každé dieťa sa vie naučit spať"? Vím, že je tu podobné téma, ale je už hodně obsáhlé a mě ani tak nezajímá usínání večer, ale noční kojení a taky dudlík.
Malej má bez týdne půl roku a v noci se budí na kojení minimálně třikrát (zvládal to dřív i jen jednou), ale jen tak si nedudá, ale pije fest. Přes den mi dá docela práci ho k pití přemluvit, je dost zvídavej a kojení ho zdržuje 😎 Navíc je zvyklej dudat dudana, takže když se vzbudí mezi kojeníma, musím mu ho dodat. Znamená to být v noci i 7x vzhůru a to už mě dost zmáhá.
Podle té knížky by se mělo noční kojení, kdy dítě očividně pije, omezovat postupně. Pokud jste to některá dělala, jak jste na to konkrétně šly? Ubrat minutu z každého koja, prodlužovat intervaly - o kolik asi za jednu noc??? A co ten dudlík, mám mu ho taky vzít? Podle té knížky i dudlík je jedna z věcí, která brání kvalitnímu nočnímu spaní dítěte. No mám z toho docela vítr prostě, ale nějak už se to musí pohnout, je to fakt únavný.

jabluncanka
2. pro 2009

Lu,

myslím,že v necelých 6ti měsících je to ještě docela brzy...zvlášť teď při té zatracené chřipce...já bych teda kojila až by se hory zelenaly,protože to je na imunitu prcka to nejlepší... 😉

manika77
2. pro 2009

ahoj myslim ze tu je daka podobna tema...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

momin
2. pro 2009

Teda me jeste ani nenapadlo ze bych mela maleho nejak odnaucovat papat v noci nebo od dudliku.... 😕
Vzdyt sou jeste malicci.....

carodejnica
2. pro 2009

Ahoj luthien, tak ja mám dieťa v podobnom veku, a nočné dojčenie mám poriešené tak, že malá spí so mnou. A cucne si kedy chce, zhruba 3-4x za noc síce v polospánku, ale riadne pije, tiež nedudlá. Tiež si myslím, ako jabluncanka, že na nočné odstavenie je skoro, navyše ide zima a chrípky... 😒
(ale snáď sa tu nájdu mamičky s inými skúsenosťami a poradia ti)

kubaka
2. pro 2009

odnaučí se sám, je malý, potřebuje jísti i v noci - nech to na něm. Já kojila v noci do 9. měsíce, pak jsem ho odstavila a jednu dávku mléka z láhvě měl ještě do dvou let - prostě potřeboval, tak dostal. Pak přestal mít potřebu a přestal se budit.
Nechtějte pořád děti něco "odnaučovat" je lepší uspokojit jejich potřebu a ony z toho vyrostou.

momin
2. pro 2009

kubaka vazne ti papal v noci az do 2 let? Takze kdyz bude chtit papat v noci i po roku nemam to resit.... 😉

luthien.k
autor
2. pro 2009

Holky, rozhodla jsem se tak i na základě stránek www.kojeni.net, protože tuto laktační poradkyni považuji za opravdu zkušenou a i ona v tomto věku považuje noční kojení spíš za zlozvyk než za nutnost. Nechci to utnout naráz, ale tak během měsíce bych byla ráda, kdyby se to povedlo. Malej myslím díky tomu taky pořádně nespí, budí se fakt často a zuby to nejsou.
manika, diky za tip na téma, mně se normálně nezobrazuje, je na slovenské verzi stránek...

momin
2. pro 2009

U nas to taky nei z hladu! Vypije mi 90ml UM a to nemuze zasytit..... Kazdy na to ma jiny nazor..ja mu to brat nebudu... 😉

kadlecova.misa
2. pro 2009

ahoj luthien: ty mi snad čteš myšlenky!! toto téma jsem takdy dneska chtěla založit 😝 . Malá má 8m , budí se na kojení večer..a kdyby jen 3x,tak jako tobě,tak to snad ani neřeším 😔 ..malá se budí po 2 hod..a vždy pije a pak usne. Já nevím,asi je to fakt zlozvyk..ale jak s tím??? plakat ji nechat nechci. Večer sní kaši, přes den papá taky pěkně, kojím už jen v noci,večer a ráno.Nevím..kdyby někdo poradil,byla bych taky ráda,tohle už je děs.

rimmel
2. pro 2009

misa a preco ti to vadi? co ti vadi? to caste vstavanie?mozno by bolo dobre kebyze spis s nou 🙂 teda ak chces..lebo ja si myslim ze mala proste chce pri sebe mamu, citit ta, mliecko na upokojenie ....a mozno ju trosku zubky trapia, nas tiez takto aj 10krat sa budil ale uz sa to lepsi..nevidim dovod aby som prestala kojit v noci, len co by bol z toho cely nestastny.. 😔

kadlecova.misa
2. pro 2009

rimmelko: mě by nevadilo kdyby se vzbudila a napila tak 3x..ale ne 100x za noc. 😝 já už fakt nemůžu. Včera a předevčírem usnula až po půlnoci (nevím proč, děsně!! řvala..asi ji bolelo bříško, nevím z čeho, jíme obě pořád stejné věci,tak proč tak najednou?)..denně se hádáme s přítelem,je to hrozný,jak jsme nevyspalí..i ona..je protivná, je vidět ,že jí ten noční spánek prostě chybí..tak proto , jen to noční kojení trochu omezit..no.. 😕

rimmel
2. pro 2009

☹ no ja neviem..ci to nocne kojenie sposobuje jej plac..skor ju nieco trapi..ja si pamatam maly sa fakt budil 10-15krat za noc...aj po dobu mesiaca ... proste mal take obdobie, ja si doteraz myslim ze zubky, dasna a to vsetko ..... ved co ine...aj cez den bol podrazdenejsi ..teraz ako lepsie spi aj cez den je lepsi ...ale viem si predstavit co zazivate len so si neni ista ci sa to skoncenim kojenia zlepsi.. 😕 lebo ono sa hovori ze ak zubky bolia tak mm je prirodzeny liek proti bolesti a zedeti viac vyzaduju kojenie hlavne v noci.

mozno este za skusenie nic nedas, ze ju zacnes cez den viac krmit..vies, mozno je hladna ..a mozno nie..ale aspon skusit mozes..moj ked papaval 3xdenne iba videla som ze mu to nestaci, furt podrazdeny, tak som dala 5krat..resp olovratn a desiata a hned som videla rozdiel.

a tiez skus zvysit prijem tekutin cez den ak sa da, lebo sa hovori ze ak tento prijem splinis cez den, v noci proste odmietne cecok..ja som raz skusala maleho nadopovat flasou 200ml vypil a ptomze ideme spat, klasika cecok do huby a nechcel si zobrat, proste bol plny...

rimmel
2. pro 2009

ja si myslim ze je natom ako moj..ze ked sa zobudi nevie bez pomoci cecku zaspat..lebo sme ich tak naucili..teda aspn ja...no ale podla mna nato treba cas a trpezlivost ak ich nechceme nechat plakat..ako som ti uz pisala, robime pokroky o kt.som ani nesnivala..ked sa zobudi niekedy nechce cecok ale iba sa uisti ze som tam, pohladim, prehodim na druhu stranu alebo tak......trpezlivost ruuuze prinasa teda aspon u nas to plati 😅

kubaka
2. pro 2009

luthien - to tvrdí laktační poradkyně, že kojené pěti měsíční dítě v noci je jen zlozvyk? To bych ji s prominutím nakopla. někdo si něco vymyslí a usmyslí.Jestliže že dítě nepřikrmuješ, je jen kojené, tak MM se tráví rychle. Až bude mít kašičku a vyzraje, budiit se bude čím dál míň.
to jsou teda extrémy - jedni laktáci tvrdí kojit kdy si řekne, jedna řekne, že je to zlozvyk. tyhle názory jsou blbositi a řídila bych se tím, jak je dítě spokojené a jestli není žalostné či zoufalé.
Můj se pomalu učil spát celou noc a opravdu jsem neuspěla, když jsem mu tu jednu dávku mléka v noci odmítla. Sám se přestal budit v těch dvou letech a nejspíš to tak potřeboval. Nenutila jsem mu tu dávku, ale prostě nevydržel bez ní. Proč to lámat přes koleno? Chudáci děti. Jak to chceš "utnout"? Jedině nechat plakat až do úmoru. A co to páchá na psychice to neřešíte? Představ si, co se mu děje v hlavičce: mám hlad, pláču, hlásím se, máma nedá, jsem zoufalý, nešťastný, a máma prso nejde a nejde. Pozná se to i podle pláče, kdy je dítě zoufalé. tohle jsem nikdy nedopustila, i kdybych měla porušit všechny rady na světě. A oba jsou vyrovnaní, veselí kluci.
momin - uvidíš - třeba nebude mít potřebu. Můj klučík je veliké silné dítě, i doktorka mi řekla, at ho nechám, že prostě potřebuje jíst. Je to individuální, takže žádné ultimativní rady nejsou. Mě to neobtěžovalo, nalila jsem teplou vodu z termosky do lahve s Nutrilonem, zatřepla, v polospánku nakrmila a spali jsme dál - a jak si pomlaskoval, vrněl blahem a spal až do rána. 😵 Bylo vidět, jak je mu dobře - a mě bylo taky. Ve dvou letech to prostě utnul sám a prospal celou noc.

Je něcö ale jiného, když se budí desestkrát osmiměsíční mimčo na kojení. To už problém je. Ale ne pětiměsíční . to je normálka.

spalka
2. pro 2009

rimmel a vyspis sa ked je malinky pri tebe? ako to riesite? nebojis sa, ze sa zosuchne pod paplon, alebo ho prilahnes? ja mam z tohto najvacsie obavy...inac by som spala s malou aj ja...a potom este manzel, no on by ju pripucil urcite 😅, ten sa uz nezobudi ani na mrnkanie malej 😉
aj ja si myslim, ze prckovia okolo polroka su na odstavovanie pitia v noci malicki, oni nevedia byt protivni, alebo vypocitavi, rozmaznani...maju jednoducho trapenie, alebo im je smutno, mozno sa boja a pitie mliecka je to najblizsie a najlepsie co poznaju, vtedy su pri mamicke a brat im aj tuto istotu, neviem, podla mna by to len ublizilo 😒, to si to radsej otrpim ja, aj ked ma rano boli cele telo na kost, zatnem zuby a myslim na to, ze aj tato faza prejde

rimmel
2. pro 2009

spalka nie nebojim..spim na velkom matraci na zemi v jeho izbe, muz spi v inej izbe ;-0 spi sam do 11h potom ja idem spat k muzovi a ked sa zobudi idem uz k nemu, niekedy mam silu vstat a ist k muzovi spat ale inokedy nie..dakedy mam pocit ze ho ja mozem zobudit ak sa mrvim no neviem lebo ked spim , tak neviem ci sa mrvim 😀 preto skusame to ze sa teraz budem vzdy vracat k muzovi a zistime ci sa bude budit menej

o perinku sa vobec nebojim..nikdy s tym problem nebol. 😉

sorry za chyby pisem chytro popri malom

rimmel
2. pro 2009

spalka a dieta tak male vypocitave byt nevie ak ked nam sa tomoze zdat ze je..dokonca je dokazane ze deti do 1 roka sa rozmaznat nedaju 😵 a neboj, naozaj tato faza prejde.. 😉

luthien.k
autor
2. pro 2009

Kubaka, není mu pět měsíců, příští týden mu bude šest a neříkám, že to chci utnout ze dne na den! Pokud to Tobě nebo jiným nevadí, tak kojte vám to vyhovuje. Já jsem se ptala na rady těch, které mají podobný pohled jako já. Rozhodně to nebudu lámat přes koleno, nejsem krkavčí matka, která chce svému dítěti způsobovat trauma, ale chci se trochu vyspat, abych se mu ve dne mohla v plné síle věnovat. Je to dosti živé dítě.
Už se budil i jen jednou, ale poslední měsíc se to zhoršuje a růstový spurt to nebude, ten netrvá celý měsíc... Takže si nechci zadělat na živý dudlík.

kubaka
2. pro 2009

luthien - když se ptáš na názor těch, co mají podobný pohled, tak jen chceš ujistit, že děláš dobře a nehledáš objektivní pohled. Do 1 roka má rozhodně nárok mít v noci ještě jedno jídlo.
Pokud se budí hlady, znamená to, že už mu jen kojení nestačí a potřebuje přikrmit V půl roce se začíná, takže nevím, proč řešíš odstavování - řeš přikrmování. to samé dělal můj malý. Když dostal v pěti a půl měsících jíst, zase si interval v noci natáhl.
A neměla bych pocit, že mě půlroční kojenec terorizuje. Vyspat se musíš, ale ne za cenu, že ho odmítneš v noci krmit. A dudlíček mu také nech, potřebují dudat aby se uklidnili. Strčit do pusiny mu ho můžeš v polospánku - já jen natáhla ruku

rimmel
2. pro 2009

luthie dospat to mozes cez den, lahni si ked maly spi 😉

kadlecova.misa
2. pro 2009

holky : tak radte: jak odnaučit 8 měsíční mimo aby nepilo a nebudilo se v noci tak často?? podotýkám že přes den pije čaj a jí dobře...dík. 😎 🙂 😵

rimmel
2. pro 2009

misa nijako..len mozez mimi pomoct tym ze to este nezhorsis tym ze ho nechas plakat 😀

luthien.k
autor
2. pro 2009

kubaka, máš pravdu, nehledám objektivní pohled, mám svůj pohled a hledám ty, které ho mají podobný. Jinak příkrmy plánuju souběžně, už jsem začala dávat na noc kašičku (zatím jen pár lžiček) a ostatní po tom ukončení 6. m. Kdybych měla kojit jednou za noc, budu spokojená. S tím dudlíkem nevím, je na něj hodně zvyklý, to uvidíme časem.Takže se nakonec i možná shodneme 😉
rimmel, přes den potřebuju taky něco udělat, což se s malým nedá, je to dosti živé dítě vyžadující hodně pozornosti, takže spaní nehrozí a nemůžu vše odkládat na večer, taky se chceme taky trochu věnovat sobě s manželem navzájem 😉 Děti jsou důležité, ale partnerský vztah neméně.

rimmel
2. pro 2009

luthien chapem..ale ja som to tak zvykla robit ze maly ked spal lahla som si s nim a spala..riady umyjes za par minut aj pri malom, das si ho do lehatka nech ta pozoruje 😉 hracku do ruky pripadne a mas 😀 ine nech ta netrapi, radsej bordel v byte ako byt unavena 😔 ja vzdy varim az ked muz pride napriklad...pride o 5 zobere maleho hra sa s nim a ja zatial navarim pre maleho aj pre nas, umyjem riad, o 7 maly uz spi a mame veget.

rimmel
2. pro 2009

a take malo babo spi hadam aj 3-4hodky denne nemylim sa..z toho mozes dve spat a dalsie dve robit co len chces 😉 jooj zaavidim tie casyked aj moj tolko cez den vyspaaval 🙄

luthien.k
autor
2. pro 2009

no, malý právě tolik přes den nespí, dopoledne půl hodiny až 45 minut a odpoledne hodinu a půl s velkým přemlouváním (přemlouvala jsem ho právě teď 😉 ) No a z práce chodí manžel taky později, o půl hodiny déle než Tvůj a malý spí nejdřív v půl osmé... 😒

kacenka83
2. pro 2009

luthien a tebe vadi co, ze vstavas 4x za noc? nepride ti ani nie polrocne dieta malicke na to aby malo pochopit z toho, ze ho nechas vyplakat, ze nema v noci jest, resp. ze ma stratit potrebu ta citit? urob ako myslis, ako citis, no ja na to odvahu nemam...

a ze viem o com hovorim, mam pol rocneho syna a ten vstava od narodenia nie 3-4x za noc, to je u nas skvela noc, ale vstava v intervaloch pol hodina az hodina a pol, su noci kedy vstavam k nemu aj kazdych 20 minut, cez den pospat nehrozi, lebo mam este starsieho syna a jemu sa treba tiez venovat... tiez by som to rada vyriesila, bola mi poradena tato metoda laktacnou poradkynou, ale zatial asi na tom nie som tak zle aby som to takto riesila takze budem sledovat diskusiu a pockam si kym niekto pride s riesenim, alebo mi dieta vyrastie 😉

rimmel
2. pro 2009

no sak ked muz dojde o 17.30 a maly ide spat v pul osme tak kde je problem?mas kopu casu spravit co potrebujes amuzovi sa mozete naplno venovat ked maly spi.dovtedy je to aj tak o malom a je len fer ze sa mu bude venovat muz nakolko ho cely den nevidel 😉

jooj ja kebyze mam vstat 4xza noc som vdacna to by bolo super 😀

luthien.k
autor
2. pro 2009

rimmel, vstávám častěji a dodávám dudlíka. A jsem od přírody dost velký spáč 😒
kacenka, no asi na tom něco bude, když to radí i jiná laktační poradkyně, nemyslíš? Tahle metoda není o tom nechat vyplakat, ale naučit ho spát přes celou noc. Prospěje to nejem mně, ale myslím i jemu. Nebo ženy myslíte, že pro děti je to nějaké super, když se budí každých dvacet minut? I jejich odpočinek by měl být kvalitní, si myslím..
Já prostě pozoruju, že se to naučil dělat postupně, protože se skutečně kojil už jen jednou za noc, i když je mi jasné, že i potřeby dětí se mění...

momin
2. pro 2009

luthien tak nevim jestli najdes spriznenou dusi... 😀 😎 maly se ti budi v noci kazdych 20 minut? Tomu se mi nechce verit......