Odnaučování na plínky, máte vychytávky, jak na to?

monalis
2. srp 2012

Ráda bych svou dceru odnaučovala postupně na plínky. Máte nějaké zkušenosti, vychytávky jak na to. Pokouším se jí každou chvilku dávat na nočník. Vyčůrá se jak se jí chce. Čůrá ale více do plínky. Nevím jak by se dalo postupovat dál. Když ji nechám bez plínky a počůrá se má z toho hrůzu a hrozně brečí jako by měla strach (nikdo ji nikdy netrestal ani nevyhuboval za to, že se počůrala) a dožaduje se následně plínky. I když z toho má hrůzu stejně se do nočníčku nevyčůrá a pustí to někde jinde 😉)) Poraďte prosím jak na to.
Monika

majatob
2. srp 2012

asi na to proste jeste neni zrala, dej ji cas a uvidis, ze kolem dvou let uz to bude o necem uplne jinym 🙂

yes79
2. srp 2012

Ahoj, taky sem chtěla, aby se dcerka brzy naučila na nočník, ale prostě to odmítala, tak sem ji nechala a světe div se, ona na to přišla sama, teď dostává plínku jen na spaní, jinak doma funguje naprosto suprově s nočníkem a už se učí i venku chodit na travičku, akorát to je horší s kakáním, jednou se jí to povedlo na nočník, jinak vyžaduje plínku, ale i tak sem za to ráda, teď ji je 26 měsíců 🙂

slundo
2. srp 2012

no nás to teprve čeká, ale nikam nespěcháme. Jsem toho názoru, že když je na to dítě zralé, pochopí to celkem rychle. Jinak jsem ale slyšela odjedné maminky, že právě nechala dítko počůrat se a ono mu to bylo tak nepříjemné, že brečelo a začlo postupně chodit na nočník. Někdy se asi důslednost vyplatí . Ale zas každý dítko je jiný a pokud by z toho mělo mít nějaký trauma, je lepší počkat 🙂

monalis
autor
2. srp 2012

Právě, že ji nechci moc stresovat. Je nám rok a půl a právě, že každý mi říká, že už by to měla umět. Nechci ji trápit, když brečí strachem při tom, když se počůrá. Moc všem děkuji za rady 😉

monalis
autor
2. srp 2012

@majatob malé je 18 měsíců, tak nevím jestli je to brzo nebo už na čase ☹

llluckaaa
2. srp 2012

@monalis Já bych to moc nehrotila a netrápila jí. Ke zlomu přichází u většiny dětí kolem 2. roku, kdy jsou na to psychicky zralé a dokážou včas říct, že se jim chce, a vydržet tu chvilku, než je svlékneš a posadíš (říkala to naše psycholožka a já mám s prvním dítětem taky takovou zkušenost).

hpaja
2. srp 2012

Dle mého je na to ještě malá, nechala bych ji, ona na to časem přijde sama 🙂 Já jsem u syna zkoušela před rokem věku bezplenkovku, ale nějak nám to nešlo, pak jsem mu v 21M koupila slipíky, že to zkusíme přes den bez plenky. Ale po dopoledni, kdy se do nočníku nevyčůral ani jednou a měla jsem mokrých 5 punčocháčků jsem to vzdala, byl ve stresu on i já 😅 sám si pak z ničeho nic začal říkat ve 27 měsících.
U dcerky jsem to už brala jinak, nechala jsem ji být, když si chtěla na nočník sednout, nechala jsem ji, ale nijak nenutila. A předevčírem (je jí skoro 22 měsíců) mi najednou řekla, že chce "kakat" (ale myslí tím čůrat, když chce kakat, tak říká bobo 🙂 ). Teď je teplo, takže tady běhá bez plenky a za ty 2 dny se daří tak 50:50, někdy to holt ještě nevychytá 🙂 ale mám z ní radost velkou 🙂

monalis
autor
2. srp 2012

@hpaja Moc děkuji za zkušenosti. Já to teď zkouším právě proto, že je teplo a tak mi nebude vadit, když budu mít trošku více prádla. Hlavně, když se počůrá tak ji nehubuju jen ji chlácholím, že se nic nestalo a že to příště zkusíme stihnout na nočníček. Kdyby nebyly taková tepla tak bych ji asi nijak nemučila. Ona si občas sundává plínku sama, protože je zpocená chuděrka i na prdelce 😉 Pokud to ale nějak nepůjde asi ji nechám ať si časem na to přijde sama. Ještě jednou děkuji za zkušenosti 😉

marecek4
2. srp 2012

@monalis pokud se čurání leká,tak to nelámej přes koleno,děti se naučí na nočník i když bude chladněji,nech ji ať dělá jak sama uzná za vhodné-sundá si plínu tak ji nech a pokud ji sundá,tak ji na chvíli posaď na nočník ať s výsledkem nebo bez,ukaž jí jak Ty jdeš na záchod-že to nic není-malým dětem se líbí splachování,tak ji nech,pořiď jí desku-naše Raduš třeba na nočník nikdy nešla,ta rovnou na velkej záchod,držíme pěstičky ať se zadaří a i kdyby to nebylo hned,jednou určitě

monalis
autor
2. srp 2012

@marecek4 Ona se mnou na záchod chodí po každé a moc dobře ví, co se tam chodí dělat 😉 Dnes plínku mít nechce. Nechala si ji dát jen na spinkání. Tak ji nechávám bez plínky. Je opravdu hodně zpocená a má na zadečku pupínky. Takže ji dnes dávám volnost ať si to řídí sama.
A ještě, co se týká doprovázení na záchod. Vložku už si umí mezi nožičky dát 😉 Je velmi chytrá a zvídavá

marecek4
2. srp 2012

@monalis 😀 😀 jojo to umí nejen holčičky,Honzík si ja taky dal i přilepil,jen hezky naopak na tělo ☹,byla nějaká držící,tak mu nebylo při odlepování příjemně

pulsatilka
2. srp 2012

ja som zacala davat dcerku na nocnik od 5-roch mesiacov. Ked sa podarilo bol velka chvala ked nie tak nie 🙂. Dalej som zrusila pampersky a presli sme na bavlnene plienky 😉 (okrem prechadzok v zime a este na noc...to som bola pohodlna 😉 )Mala rychlo pochopila, ze mokra plienka nie je ono 😀. Od roka kakala len do nocnika, od roka a pol uz len spala v plienke, na dva roky bez plenky 😀. Chcelo to vela, vela chvali a trpezlivosti pri pracke 😉

zuzik24
2. srp 2012

Chce to jen a jen čas 🙂 Já dcerku poprvé zkoušela bez plínek taky kolem roku a půl, výsledek byl, že během dvou hodin jsem ji pětkrát převlékala. Když měla plenku a dávala jsem ji občas přes den na nočník, tak se vyčůrala, ale jakmile jsem jí plenku vzala, bylo ouvej. Takže jsem jí plínky zase dala a čekala jsem. Tchýně pořád dávala radu, ať jí koupím krásné kalhotky, že ty mi nepočůrá. V duchu jsem si myslela: "Jasně, tak ty kalhotky, co měla byly hnusný, to je určitě tím". No, uběhly dva měsíce a přišly Vánoce, mezi jinými dárečky jsem našla i patery kalhotky pro Verunku - od tchýně. Byly s Barbínama, na které mám averzi. Tak jsem je vyprala spolu s ostatníma oblečkama a dala na sušák. Když bylo prádlo suché, tak jsme ho šly s Verunkou sbírat a ona, že chce ty kalhotky. Tak jsem si řekla, dobře, vyzkoušíme to. To bylo devět hodin ráno. Fakt nelžu, ale do čtyř do odpoledne se mi ani jednou nevyčůrala jinam než na nočníček. Pak už ano, ale to byla moje chyba, protože hodně pila a já ji zapoměla na nočníček posadit. Potom jsme měly už jen pár ojedinělých nehod, kterým se asi nevyhne nikdo, na prochajdu ještě chodila s plínkou - byla zima, takže jsem ji nechtěla dávat čůrat venku. Takže za mě rada, kup krááááásné kalhotky 😀 😉 😎 Opravdu dej jí čas, ona na to jednou přijde sama 😵

jasekd
2. srp 2012

@monalis diskusi nectu, budu se mozna opakovat... Mne k tomu deti dosly samy. S klukem sice byly pokusy o bezplenkovku kvuli hygiene (je rizikovejsi na infekci), takze do plenky nekakal od cca 8 mesicu, ale to bylo ciste o nasem casovani, ze jsem vedela, kdy kaka a nejak jsem to chytli, proste opravdova BKM se mi nedarila. U dcery uz se mi nedarilo ani toto 😅 Syn si sam aktivne zacal rikat ve 22 mesicich, tak 3 mesice trvalo obdobi, kdy jsme fakt museli letet a fofrem dodat nocnik a casto jsme nestihli, protoze to nevydrzel, ale hlasil pekne. Ted ma 28 mesicu a chvili v pohode vydrzi, uz se nehonime, pocura se vyjimecne v zapalu hry napriklad. Dcera si aktivne rika od 14 mesicu, ted je ji 15 mesicu a jsme ve fazi zbesileho uprku a obcas nestihneme, a taky ona si rika casteji nez potrebuje, mam z ni pocit, ze chce chvalit a byt stredem pozornosti. Takze trochu ubiram s tim chvalenim a jen reknu neco jako "hezky ses vycurala, budes hezky v suchu", ale kazdopadne ji vyhovim vzdy, kdyz si rekne, ona si sedne a bud v klidu sedi nebo chce hned vstat, tak ji zas zvednu, proste delam to, co chce ona. Jsem zvedava, kdy se prehoupne do te lepsi faze, kdy vydrzi chvili pockat.
Obe deti jsou bez pliny pres den, akorat kdyz je zima, tak dcerka pro sichr plenku ma (protoze kdyz je nabalena, nestihnu ji pokazde svlict, takze ma bud latkovku AIO nebo natahovaci jednorazovku) kdyz je teplo, ma kalhotky a nosim nahradni hadry.
Kluka jsem posazovala v klasicky casy, po jidle, po spani apod., Ja bych zacla vysazovanim v techto okamzicich, to se vetsinou neco povede. Nebo se na to zatim vykaslat, jeste je celkem mala, opravdu zkusenost vetsiny matek je takova, ze jeden den nic a druhy den krasne hlasi, ja tomu neverila, ale dcera me presvedcila, zacla takto brzo sama bez vysazovani a "trenovani" 🙂 Mozna mela priklad v brachovi, nevim.

monalis
autor
3. srp 2012

@pulsatilka Já dávám malou na nočník také od 5 měsíců. A podaří se ji vyčůrat. Na bavlněné plínky přecházet nebudu. Teď ji dávám jen obyčejné látkové kalhotky a i přes to, že se jí nelíbí, když se počůrá tak na nočník nechce. Zkouším ji dávat na nočníček každou chviličku a ona pět minut po tom, co z něj vstane se počůrá. Jinak ji obrovsky vždy chválím, když se vyčůrá do nočníčku i u toho tleskáme, což se ji moc líbí 😉

monalis
autor
3. srp 2012

@zuzik24 Kalhotky už máme a krásný ale nějak ji nevadí, že je počůrá 😀