Odplenkování, dělám to dobře nebo na malého spěchám?

maky_s
2. únor 2017

Mám syna 21m. Když je bez kalhot, plenek, je téměř bez nehod. na nočníku se obsluhuje sám.
Dnes jsem zkusila dát slipy, aby si zvykal, že se musí svlíknout resp. mě zavolat, říct ee..než jde čůrat a moc to nefunguje. On moc nemluví, ale ví co je eee 🙂 a na co je nočník. málokdy řekne, spíš je pro nás lepší, aby byl nahatý, což ale není moc praktické.Je to otázka zvyku? nebo na něj spěchám? byla jsem sama v šoku, že se tak hezky obsluhuje sám na nočníku když je bez pleny, protože jinak je mu v plíně jedno co tam má a na nočník nechce, je to pro něj asi pohodlné a na nočník ho to neláká.
Mohla bych poprosit o zkušenosti jiných maminek, jak to probíhalo? mám vydržet a plínku nedávat třeba týden jak to půjde?

aaa
2. únor 2017

@maky_s U nas to bylo tak, ze par dni behal doma dole bez, pak jsem zkusila dat trenky a byl problem. Takze trenky dolu a misto nich volne teplacky, aby stale vnimal, ze je dole bez, ale zaroven byl obleceny. Pochopil to behem pul dne, za dalsich par dni jsme pod teplacky pridali trenky a uz to slo samo ☺ Preju hodne trpelivosti a uspechu ☺

maky_s
autor
2. únor 2017

@aaa Díky za info. on měl včera tepláčky přes oběd a nic a dnes se slipama se nedařilo. tak zkusím Vaši metodu, třeba to taky klapne.. děkuji, trpělivost budu potřebovat, dneska už to bylo trochu na prášky v tý haldě roztahaných hraček, žehlícím prknem a unaveným prckem, ale nějak jsem se odhodlala a nakoplo mě včera jak to krásně zvládal. 🙂

sarkar
4. únor 2017

@maky_s když ses učila v dětství vázat tkaničky....sedla sis k tomu a šlo ti to napoprvé? A když ti to poprvé nevyšlo, pomohlo by ti, kdyby ti bývala máma sebrala boty s tkaničkama a zakázala ti učit se je vázat? Anebo by ti bývalo pomohlo, kdyby ti pokaždé pomohla tak, aby ses to vlastně vůbec nemusela učit? Anebo bylo nejlepší řešení, že jsi měla ke tkaničkám přístup a když jsi doopravdy sama chtěla, sedla sis k tomu a zkoušela? A trvalo to třeba x sezení, x dnů, kdy to nešlo, ale pak se to jednou povedlo? Takže asi tak s těma plínama. Neřeš to. Sleduj syna a dělej to, co potřebuje on. Když vidíš, že má zájem se na nočníku sám obsloužit (= má zájem se učit), tak mu to umožni tím, že bude bez pleny, jasně, asi budeš utírat louže, sbírat bobky, drhnout pokaděné koberce a prát denně troje kalhoty a slipy, ale necháš syna aby se to naučit v době, kdy se to učit chce, tak, jak on potřebuje, bez toho, aniž by cítil nátlak z tvé strany.

victress
4. únor 2017

@sarkar 👏👏

izz76
4. únor 2017

@maky_s U nás tohle období kdy dcera sama zvladala chodit na nočník,pouze když byla polonahá,trvalo snad 3měsíce,naštěstí nám to vyšlo na letní měsíce,tak nosila delší trička,nebo nějaké šaticky 😉 Jakmile měla kalhoty,čůrala do nich jakoby nic😀. Pak jedno ráno,byla ještě v pleně na spaní a v pyžamu,chtěla rychle sundat kalhoty a utíkala na nočník,tak prišla fáze volnějších teplaků,které uměla stáhnout sama,kalhotky jsme mohly přidat asi po měsíci. V podstatě jsem to vždy nechala na ní,musela sama dozrát a pochopit...

maky_s
autor
4. únor 2017

@sarkar já z tvé rady tedy nejsem vůbec moudrá. chápu samozřejmě, co jsi tím chtěla napsat. Ale ty si nepochopila můj příspěvek. On když má plínu o nočník nezavadí, max. ukáže, řekne eee a jde dál, protože čůrat a kadit do plíny je pohoda a kdyby plína vážila pět kilo, jemu to je fuk..když ale plínu nemá, moc dobře si uvědomuje a obsluhuje se sám. ano, někdy ho dám na nočník, protože už za těch pár dní poznám, že chce čůrat, jen má v tu chvíli jiné starosti. Ano, máme nehody, s tím jsem samozřejmě počítala. Včera ale pouze jednu a mě tedy nepříjde, že dítě které je takhle šikovné potřebuje plenu. Tak kde je nátlak z mé strany? kdyby nedal ten impuls a neukázal mi, že je tak šikovný, tak je v plíně. Vůbec mě nenapadlo ho odplenkovávat, vypadalo to, že by to zatím nezvládl a já ho do ničeho nechtěla tlačit, ale on nás mile překvapil. Nepříjde mi teda zase dobré, když už to pár dní zkoušíme, abych jsme to vzdali kvůli pár nehodám. To by v tom měl asi taky guláš. Myslíte si,že pokud tedy neprojeví zájem, tak bude v plíně třeba do pěti let?jak se to projevuje, zájem o nočník, když dítě nemluví? navíc, já si hrát s nočníkem od začátku zakazuji a vysvětluji, že to je na jiné potřeby než na hraní.

victress
4. únor 2017

@maky_s možná právě v tom je ten problém, že mu nedovolíte si s tím nočníkem pohrát, prozkoumat ho atd.

japona
4. únor 2017

@maky_s Podle me na to jdete dobre. U nas taky ditko fungovalo, kdyz behalo nahe a pokud jsem zkusila dat kalhotky, pustilo to do nich. Prisuzovala jsem to tomu, ze pocitove nerozezna, kdy ma plenku a kdy jsou to kalhotky. Pokracovat muzete, jak psala aaa, dat teplacky a do zblbnuti se ptat, zda nechce na nocnik a porad prat a prat, dokud to nepochopi; nebo dat plenku, obcas zkouset nalakat na nocnik a pockat, az ji sam odlozi. Ja osobne preferuji druhy zpusob, dite se sice nauci na nocnik o par mesicu pozdeji, ale psychicka pohoda maminky za to stoji🙂

maky_s
autor
4. únor 2017

@victress o jakém problému píšete?My problém nemáme. Jen jsem chtěla vědět jak to probíhalo u ostatních maminek a jejich děti. můj názor je, že není nočník na hraní..samozřejmě si nočník osahal a nevím proč by si s ním měl hrát. To mi teda ani nepřijde normální. Syn má dost hraček a nemusí si hrát s nočníkem aby se na něj naučil.

sarkar
4. únor 2017

@maky_s my se fakt asi nechápeme. Já píšu o tom, ať neřešíš kdo ti co napíše a necháš to na synovi, když vidíš, že na wc chodí když je bez plíny, tak mu prostě plínu nedávej, dál počítej s občasnými nehodami a prostě vydrž. Ptala ses, jestli spěcháš, podle mého ne, syn už chápe, na co je nočník, akorát je prostě v té fázi, že to neumí vyřešit správně ve 100% případů, proto ten příklad s tkaničkami...syn je prostě někde mezi. A ten nátlak byl samozřejmě příklad, ve vašem případě by byl ten "nátlak" nebo resp. zbytečné bránění přirozenému vývoji kdybys mu naopak tu plenu dávala i když vidíš, že už se má zájem učit.

maky_s
autor
4. únor 2017

@sarkar děkuji za vysvětlení a názor. Teď už rozumím. občas mi něco nedocvakne.. Každopádně mám ze syna radost. Ráno bylo divočejší, ale po odpo spánku s tepláčkama a bez nehody. A to jsme měli návštěvu a i když se styděl, zvládl to na jedničku.