Okusování nehtů u dětí. Jak tomu zabránit?

mumumu
26. únor 2008

Náš Honzík, skoro 3-letý si začal okusovat nehty a kůžičku na prstech. Já to dělala taky, vlastně trochu dělám doteď. Tuším, že je za tím nevybitá agrese, nervozita... Ráda bych tomu bývala předešla, ale je to tu a musím to řešit. Na jednu stranu mi intuice říká, abych to nechala být, neupozorňovala na to a spíš se snažila, aby neměl důvody k nervozitě, úzkosti... Na druhou stranu si říkám, že se zeptám, jestli mi třeba někdo něco neporadí, nepodělí se o zkušenost, poznatek, zajímavou informaci k tomuto tématu...Tak se ptám🙂

ankan
28. kvě 2010

myslela som si to. Preto som napísala, že trojročnej nebudem lakovať bechty hoci hovorí, že by chcela mať také nechty ako ja...

evena
28. kvě 2010

Chodila jsem do Sokola a jako asi 6ti letá holka si pamatuju, jak mě učarovala holka která si pořád kousala nehty, pak mi ta holka řekla že je to super ať to zkusím taky 😀 Zní to blbě ale je to tak 😀 Poprvé jsem si je přestala kousat až někdy ve 20, vydrželo mě to asi 2 roky ... pak v těhotenství a stále je mám krásné ... Zákazy rodičů nic neřešily, šli na to špatnou cestou, namáčeli mi ruce do soli, mlátili mě, zesměšňovali mě ... Možná kdyby mě motivovali .. Je to prostě zlozvyk, nutkání, ikdyž chcete, neubráníte se 😝 Kdo to dělá pochopí mě. Moji dva kamarádi trpí stejnou "úchylkou" od dětství a nikdy nepřestali. Kamadádku nedonutí ani to že pracuje na recepci a je v kontaktu s lidmi, stydí se za to, ale nedékáže to prostě přemoct ... otázkou i je jak dlouho to vydržím já 😀

evena
28. kvě 2010

Na to nejdůležitější jsem zapomněla, slibte dětem třeba nějou hračku když jim nehty vyrostou a nebudou si je kousat, motivujte 😉

maca793
29. kvě 2010

ankan som som rada že sme si porozumeli 😀

okcinuls
26. led 2011

Moje mamka si občas okusovala nehty, já jsem si okusovala nehty a teď už to dělá i má dcerka 2,5 roku. Moje mamka mi povídala, že nejlíp se to člověk odnaučí tak, že vidí někoho jiného, kdo si nehty neustále okusuje. A má pravdu - když jsem to viděla u své dcerky, tak jsem si nehty okusovat přestala, ale ona teď ten zlozvyk má a já to budu muset řešit u ní. Je to evidentně okopírovaný zlozvyk.

ined77
26. čer 2012

ahoj 🙂 ,
pokusím se obnovit tohle téma.
radu jsem zatím nenašla, ale snad někdo poradí 😉 .
náš malý si začal poměrně nedávno nehtíky kousat ☹ ....příčinu jsem zatím nenašla, snad jen pokud to není dědičné.i já jsem si od mala nehty okusovala až někde do puberty 😔 .
vyhrožování u nás nezabírá, vysvětlování také ne... ☹
poradíte prosím?

kettm
4. srp 2012

Mám syna 3 roky a 3 měsíce a taky si hrozně kouše nehty na rukou, nevím, že by měl nějaké trauma, přijde mi, že to dělá spíš z nudy, nejvíce asi večer před usnutím v posteli, snažím se domlouvat, ale nic nepomáhá, teď už si je kouše na "tajno" když si myslí, že ho nikdo nevidí, dokonce i na nohách. Nemáte nějakou osvědčenou radu??Nerada bych to brala drasticky jako prsty do pepře a podobně, ale pokud by to pomohlo, tak snad i to...je to děsný zlozvyk☹
u nás to v rodině asi nikdo nedělá..nevím o nikom.

riave
4. srp 2012

ahojte, ja som raz bola u psychologicky s dcerkou koli istemu problemu a riesili sme aj toto okusovanie. ona to vidi u manzela, ale on ich nema okusane, len si zaderi okusuje a tak. no a ona od malinka okusuje a okusuje. no a dr mi dala radu. obkreslila som na papier jej rucicky a vzdy ked som ju videla okusovat ten ktory prstik, dala som jej cerveny puntik, a na ostatne cervene a odmenu dostala cervenu lentilku alebo hoc co ine. samozrejme mi bolo aj povedane, ze treba mat ten papier v dohlade dietata, aby stale na to videlo 😉 pomaly sme motivovali a velmi sa tesila, ked mala same cervene bodky...trvalo to sice dlho cca pol rok, ale zvladli sme to 😉