Poprvé na nočník. Není v 21 měsících pozdě?

apocalypsa
6. srp 2010

Prosím o váš názor. Jsem v tomhle ohledu ještě nezkušená a po pravdě to ještě nějaký čas nemusím řešit, ale chci být připravena v předstihu 🙂 Co si myslíte o tomto článku? http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina/koj...
Tvrdí se v něm, že dítě není dříve než 21 měsících zralé na posazování na nočník, že dříve neumí ovládat svěrače. Dokonce jsem kdysi četla, že se stává, že dítě se třeba v 8 měsících naučí na nočník a z ničeho nic se třeba v 18 měsících zasekne a znovu se počůrává a musí se začít nanovo, že je to právě dáno jejich nezralostí ... co myslíte?

kaleilah
7. srp 2010

ahojky, tak se taky přidám 😉 Zuzka je bez plen od 20 měsíců. úplně, i na noc. od asi 14 měsíců jsme začali nočníkovat, nejdřív občas s plenkou-před a po spaní, pak po jídle. Na 18ti měsících si sama říkala o nočník. po měsící mělaasi 14 dnů stávkovací období, kdy kakala i čůrala zásadně do kalhotek nebo do obýváku za gauč 😅 ale po 14 dnech najednou začala chodit úplně sama, i se svlíkla a v noci se nikdy nepočůrala a už ani přes den

Dany začal chodit na nočník chvilku po roce. zkoušela jsem to tak jednou týdně, neudržela jsem ho na něm, sednu, kouknul do nočníku, nic zajímavýho tam nenašel tak si letěl po svým. . Aktivně nočníkovat jsme začali koncem května, takže v jeho 20 měsících. Prostě mě přestala bavit jeho opruzená prdka, kadil hned po ránu kolem šestý, než mě šel vzbudit bylo i sedm, tak jsem se prostě rozhodla že ho nechám bez pleny. ráno jsem mu dala slipy a po pár minutách počůranej. KLasická scéna danečku ee, nenene, čůrá se do nočánku, přinesení nočníky, tady lulu, bla bla... 😀 za první dvě hodiny dvakrát načůráno do nočníku a osmery pročůraný slipy-nekecám, on hrozně pije a my do něj ládovali dvě flašky čaje, aby chodil co nejvíc a my mohli předvádět buď indiánskej vítěznej tanec nebo dělat tytyty eee nee 😝 😀

odpoledne mě to přestalo bavit, dostal plenku. druhý den ráno jsme zase bezplenkovali, tentokrát fakt už pokrok, dany celkem slušně mliví, jen místi čůrat říká čuák 😅 takže když potřebpval nebo se počůral, ihned se chytil za pinďu a volal čuák. 😅 Teď chodí na nočník sám, nepočůrá se, ani nepokaká, ale za předpokladu, že je nahatej. řekne si i venku v teplákách, ale ne vždy. doma s teplákama se zásadně počůrá. nejvíc hlásí že chce čůrat když jedeme 300km po dálnici a má plenu, nebo když má jít spát a nechce se mu. to potřebuje čuák i desetkrát do 15 minut 😅 😀 teď už odpo spaní zvládá bez plenky, a teda většinou si říká, plenu dávám spíš z mojí pohodlnosti- do auta, nebo když jedeme nakoupit abych nemusela nechávat košík s nákupem v obchodě a letět se všema děma ven atd. ale myslim že do těch dvou let bez plen budeme.

Takže v podstatě souhlasim, s tím, že každý dítě je jiný. Uvidim jak to bude s Riankou, moc se teda netěšim, to nočníkování mě nějak nebere 😀 😀

mama04
8. srp 2010

Moje děti na nočník nechtěli, hned sedli na velkém záchodě a dělali dospěláky. Zkuste to jestli nechtějí sedět na nočníku.
A proč je nutit.

apocalypsa
autor
9. srp 2010

a co takhle hrající nočníčky nebo samolepky, které se zabarví po vykonání potřeby...máte zkušenost, funguje to? 🙂

marselina
10. srp 2010

tak hrací nočník jsem měla na oba kluky a u nás teda uspěch měl.kubíček na nočníčku sedět dokázal i když mu to trvalo dýl než se to naučil a na tobíska páč nanočníku sedět nechtěl jsem měla fintu,řekla jsem staršímu kubíčkovi at se vyčůrá do nočníčku,nočníček zahrál,to se tobískovi zalíbilo a pak začal sedávat na nočníčku taky.jak jsem psala 14dní mu trvalo než si zvykl,a ted už chodíme jenom na záchod jako tatínek

kveluse
10. srp 2010

Ahoj,
kamarádky chlapeček si najednou ze dne na den ve dvou letech začal říkat a do týdne byli bez plínek i přes noc. Já už na to teď mám jiný názor, podle mě děti plínky nepotřebují vůbec (druhou dcerku mám bezplenkovou), ale když už si na plínky zvyknou, tak to určitě chce svůj čas. Já to s první dcerkou docela řešila a nakonec nás to stresovalo obě a kamarádka to měla úplně v pohodě. Určitě se nenechte znervóznit okolím, každé dítě je jiné a jak říkám, nakonec by to byl akorát stres pro celou rodinu.

apocalypsa
autor
10. srp 2010

@kveluse prosím vysvětlíš mi zkráceně princip bezplenkovky? Kdysi jsem o tom slysela, ale nějak se mi to vykouřilo z hlavy ... 🙂

kveluse
11. srp 2010

Je tu o tom diskuze,ale je tam toho dost, tak na delší čtení.
V podstatě jde o to, že se "naladíš" (nemám to slovo moc ráda, ale vystihuje) na čůrací a kakací potřeby dítka. Normálně jsou maminky naladěné na svoje dítka ohromě, poskytují mu mazlení, baštu atd, ale s plínkama se naučily nereagovat na další přirozenou potřebu. Některá dítka sio hezky říkají u jiných je potřeba dávat čůrat po určité době, jde o to, že prostě mají od přírody danou schopnost (ikdyž neuvědomělou - to až tak kolem 8.mého měsíce) si říct o čůrání/kakání.

schwarzovka
11. srp 2010

malej si dobrovolně sednul na nočník před 3 týdny, od té doby je bez plen...já jsem nemusela rok za ním utíkat s nočníkem, ano byla jsem pohodlná. Ale vyplatilo se. Žádné nervy, žádný stres a je hotovo.

sussanah
11. srp 2010

ja osobne si taky myslim, ze v 21mesicih predstavit nocnik je pozde. My jedeme sice v bezplenkovce, takze trochu jiny pristup nez nechat dite v plenkach rok a pak znicehonic nocnik, ale proste na nasem malem vidim, ze ve svych 10m je schopny ovladat sverace a zavolat si, kdyz chce a uzna za vhodne 😀 Ovladani sveracu se naucil pomerne brzo, cca v 5-6m uz naprosto cilene vydrzel, dokud nebyl na nocniku. Takze dozravani sveracu nekdy po 3 letech je podle me proste blbost 😅 Ale souhlasim s tim, ze kazde dite ma svuj cas. Urcite, kdyz se to necha jen tak, tak to dite na to jiste samo prijde, nektere ve 2 letech, nektere ve 3 nebo pozdeji. Je to uz i na pristupu ktere maminy, co je ji blizke. Nejprve jsem si myslela, ze do roka budeme bez plen, ted uz na nem vidim, ze to zalezi na nem. Muj momentalni odhad je do Vanoc, tak uvidime. Co se tyce toho, ze mimco umelo v roce do nocniku a bylo bez pliny a v roce a pul se znovu pocuravalo, to teda slysim prvne 😕

kubaka
11. srp 2010

není to pozdě , ale akorát, v tuhle dobru je teoreticky dítě dost zralé neurologicky i psychicka na to pochopit a zadržet. Pak na to fakt stačí 2 až tři dny a je po plínách. Když mu nočník přesto nic neříká, nechte to plavat a zkuste za měsíc.
. My plíny měli a nikdy mě nočník a odplenkovávání nestresovalo. Prvnímu synovi jsme ho ukázali v 20 měsících, on si sedl, vyčůral , děsně se zaradoval a během týdne byl bez plenek úplně.
Druhý syn nechtěl o nočníku ani slyšet, sám k tomu dozrál těsně před třetím rokem, šel rovnou na záchod na prkýnko a třetí den si už říkal sám. Nočník jsme vyhodili. Bez plen byl během 5 dnů.
dítě dospěje k tomu pochopení dřív nebo později, ale trénovat se to nedá - stejně se to naučí až na to bude zralé. Není to výsledek několikaměsíčního učení ale vývoj. Ušetřte si nervy.. Mě to ani nestresovalo, ani jsem se neděsila, ani nestyděla, kdy měl skoro ve třech letech plenky. Nestojí to za to. Naučil se to za tři dny a jediné, co mě to stálo byly nějaký korunky za plínky. Nic víc. 😉

sussanah
11. srp 2010

@kubaka tak teda pokud se ti ve 20mesicich naucil znicehonic na nocnik behem tydne, tak to je teda moc sikovny a spis asi vyjimka. Co jsem slysela od kamaradek, tak spis na to prisly samy ty deti o dost pozdeji, spis kolem 2,5 az 3let. 😔

kubaka
11. srp 2010

@apocalypsa až teď jsem přečetla článek - je to pořád to samé už 20 let - stejné informace, stejné neurologické závěry o zralosti. Tak proč pořád dáváte na nočník kojence???
Všechno co tam píšou se mi osvědčilo a potvrdilo a téma nočník a plenky jsme doma skoro nezaznamenali. Přišlo to úplně plynule. Dřív jak v těch 21 m to je zbytečná snaha a ten čas strávený sezením a hlídáním se dá fakt prožít mnohem příjemněji. tenhle přístup je prostě přežitek. 🙄

Navíc ty psychické následky v tom článku jsou další kámen úrazu. Ještě tam není, že kojenec naprosto nechápe, že má zadržet a pustit - u něj lze vypěsotvat pouze reflex, který se pak bude špatně odnaučovat. Bude čůrat jen na nějaký věnšjí podnět, stimul - ne až bude cítit potřebu. Pravila jedna dětská doktorka.
Vyměšování je volní, nikoliv reflexní záležitost. Proto má smysl až když dítě chápe co dělá, proč to dělá a kam se to dělá.

kubaka
11. srp 2010

@sussanah garantuju, že to výjimka není - i druhý, který je úplně jiný na to přišel během dvou dnů. Není až tak důležité v kolika, ale jak rychle to pochopí, jde pak jen o dny - oba kluci až v době, kdy prostě přišel jejich čas.NIkdy jsme z toho nedělali kovbojku, nenutili, žádný odpor z jejich strany tudíž nebyl - neměli nočník ani jako strašák ani denní příděl učení.

beruska24.9.
11. srp 2010

Jen jsem sem nakoukla, i když téma nočník zatím řešit nemusím.
Kubaka - možná na tom něco bude (na těch následcích). Já měla ve školce dost velký problém, musela jsem mít puštěnou vodu, abych se vy....... Bohužel to přetrvalo do teď (je mi přes 30), jak slyším téct vodu, tak prostě musím.....

sussanah
11. srp 2010

@kubaka promin, reagovala bych driv, ale musela jsem pul hodiny sedet nad malym a hlidat ho, at se mi vycura 😉 😀
Ja myslim, ze to neni tak uplne striktni jak pises. Spousty generaci pred nami vyzkumy nemely a hle, ono to slo. Nerikam, ze vsechny deti, ale rekneme ze vetsina byla do tech cca 20m bez plinek. Reflexni curani do nocniku ano, tim jsme prosly,ale tak od cca 8m je to uz vice uvedomele a mene reflexni. Ted spis naopak proste musi chtit to pustit, kdyz nechce, neco ho zaujme, vadi mu lidi, tak si proste pocka, az bude mit klid a vycura se. Neni to o denim pridelu uceni, neni to o reflexech nebo o trapeni pul hodiny na nocniku.
S tou vyjimkou jsem to myslela u toho, co se odplenkoval v tech 20m behem tydne. Ten druhy jsem pochopila ze az pred 3rokem, taky behem par dnu. Vim sama o 3 kamaradkach, ktere to zkusily poprve az pred 2 rokem a strasne se divily, ze to najednou nejde. Ja si myslim, ze pokud se tomu ma dat volny prubeh, tak se musi pocitat s tim, ze to taky muze do tech 3-4let trvat.

kveluse
11. srp 2010

Já jsem napsala, že už na to mám jiný náhled. Určitě si nemyslím, že jsou děti zralé a uvědomělé až v pozdějším věku. Viděla jsem už u první dcerky, že zhruba od toho roka věděla, co se po ní chce, akorát když měla plínku prostě na to kašlala, protože moc dobře věděla, že se nemusí namáhat. Ukazuje na to i ten fakt, že se rozhodně nemají nutit, když se rozhodnou rodiče (to vidím i u druhé dcerky, která plínky pomalu nepoznala - když prostě nechce, ikdyž se jí chce, tak ji nedonutím), protože pak se akorát šprajcují. Prostě se to nedá paušalizovat, každé dítě je jiné, každá maminka (rodič) jinak vnímá, soustředí se na něco jiného atd. Když se zapřu a překonám bezplenkování tak ve 21 měsících rozhodně pozdě není - na nočník není pozdě nikdy, záleží jen na prioritách.

kveluse
11. srp 2010

@kubaka právě, že je "teoreticky" zralé. Já si prostě myslím, že v rámci tabulkování a lehčího přehledu o vývoji se lidská mláďata dost podceňují 😉 .

kubaka
11. srp 2010

já se naopak silně bojím, že lidská mláďata se dost přeceňují a chce se to po těch mrňatech moc.. Lidské dítě se rodí naprosto nezralé oproti zvířecí říši. Je to kvůli naší vzpřímené poloze. Spočítali, že kdyby se mělo dítě rodit adekvátně k vyspělosti průměrného zvířecího savce, muselo by se rodit jako 7 - 9 měsíční.
Já prostě jen vůbec nechápu tu urputnost a posedlost pořád děti něco učit, odnaučovat atd. Víc respektovat jejich vývoj a individualitu by neškodilo. Já jsem tématu odplenkování věnovala fakt asi 3 dny svého mentálního života a snažení. A myslím, že je to tak akorát , co si tohle téma zaslouží.

Dřív to šlo, ale taky co to bylo za scény, pláč a skřípění zubů, vedlo to až k terorizování kojenců a přivazování k nočníku- to byly 70. léta - co se kolem nočníků nadělalo, bylo to téma jako by šlo o schodek národního rozpočtu... 😀 Tohle já mám prostě nastavené jinak - zjistila jsem, že se z toho a dalších odnaučování (spát sám v pokojíku, nebudit se, nejíst v noci atd) vůbec nestřílí a klidné dítě a klidná matka je nade vše.
Možná je to i mým věkem - člověk pak kouká mnohem shovívavěji na ty mateřské starosti 🙂

kubaka
11. srp 2010

@beruska24.9. no, tak to jsou přesně ty zakódované následky. Fakt to není sranda - znám spoustu různých problémů v dospělosti, které souvisejí s překotným nebo nějak traumatickým nucením na nočník. to by člověk ani neřekl, co všechno, třeba drobnosti si odneseme do dospělosti. Fakt se držím takové nepsané zásady, že dítě je zralé na věci tehdy, když mu stačí je vysvětlit, ukázat a ono je pochopí a přijme samo od sebe jaksi přirozeně. Teprve tehdy to má smysl a nevystavuju ho riziku, že to v něm cosi neblahého zanechá. Nejsou pro mne důležité konvence, ale co na to moje dítka ří¨kají 🙂 🙂 🙂

sussanah
11. srp 2010

@kubaka ale no tak, takze nas vsechny matku uvazovaly na nocnik? 😀 😀 😀 Ono misto toho nadhledu by to chtelo i trochu pripusteni, ze deti jsou ruzne, stejne jako pristupy k nim a neexistuje jediny spravny, ktere ty nase chudinky neposkodi na cely zivot 😉 Mimochodem ono prave bezplenkovka je o respektovani 🙂 Ver mi, ze opravdu netravime cele dny nad nocnikem, nebudim se v noci s pocitem viny, ze je maly chudacek pocurany atd. Proste respektuji jeho potrebu nedelat si pod sebe do pliny a umoznuji mu vykonat to do nocniku. To vse bez scen, place a skripeni zubu 😎

kubaka
11. srp 2010

@sussanah no bezva
... i když já se nebudila v noci s pocitem viny, že je počůraný. Měl papírovou a ta vydržela až do 6 ráno, když ho MM šel přebalit, šoupnul mi ho do postele a spali jsme dál. 😀 😀

sussanah
11. srp 2010

@kubaka ale tim jsem nechtela rict, ze by mel byt nekde nejaky pocit viny 😉 Btw v noci nenocnikujeme, sice mame latkovky ale taky vydrzi s prehledem 🙂 No jen jsem tim chtela rict, ze asi kazda delame to, co si myslime, ze je nej rpo ty prcky, jen ze nemusi byt jedina spravna cesta. Predpokladam ze vsechny nase deti budou bez plinky, kdyz pujdou do skoly nebo nejpozdeji pri nastupu na stredni 😉 😀

beruska24.9.
11. srp 2010

kubaka - předpokládám, že dělám spoustu chyb, o kterých ani nevím 😔 Říkala jsem si, že s učením na nočník začnu někdy na jaře, možná později. Uvidím, jak se situace vyvine. Zrovna tak, jako jsem nechávala malou, ať si přijde na to, jak se leze, jak se chodí (své první krůčky udělala, pak si dala pauzu, teď to zkouší zase, za ručičky vodit nechci) a spoustu dalšího.
Ale záleží na každé mamince, jak co udělá. Ona sama zná své dítko nejlíp 😉 A asi i věk maminky a její zkušenosti s dětmi v tom hrají určitou roli. Jako maminka prvního dítka to nedokáži posoudit.

rioko
11. srp 2010

ahoj já si myslím že je to u dítěte různé,ale taky bych to nějak neuspěchávala, Vojtíškovi jsme koupili nočním v roce, pokaždé dostal hysterický záchavt, když jsme ho tam posadila, tak jsem počkala 14 dní, zksila znovu, teprve před 14 dny se tam poprvé nejedn posadil ale i vyčural, několikrát mi ho i přinesl že chce dělat aa a vyčural se, jindy zase na něm sedět nechce tak to neřeším, myslím že má čas a naučí se to, důležité je netlačit a zkoušet, ale dřív jak v roce si myslím že by nevěděl co po něm chci 😅 jo a tchýně mi taky pořád předhazuje jak můj m. a jeho brácha už v 7 měsícíh byli pomalu bez plinek, ale co, Vojta není její 🙂

beruska24.9.
11. srp 2010

A ještě k tomuto tématu - tohle jsem si uložila, vyskytovalo se to na nějaké diskusi. Doufám, že né na této 😉

http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina/koj...

apocalypsa
autor
11. srp 2010

@beruska24.9. taky jsem na ten článek narazila, čteme stejné zdroje 🙂

apocalypsa
autor
11. srp 2010

Apropo, netušila jsem, co jeden můj naivní dotaz způsobí za tajfun a jaká diskuze se rozjede. Ale mám radost, beru si z pro sebe jen to nejlepší 😉

beruska24.9.
11. srp 2010

apocalypsa - teď jsem zjistila, že ho máš v úvodním příspěvku. No, ten jsem nečetla, většinou čtu jen konec diskuse, víc nestíhám 😉

kristi
11. srp 2010

my jsme zkouseli asi od roka a pul a nechtela, tak jsme ho zase uklidili a pak si proste jednou rekla sama a to ji byly necely 3 roky. Ja bych ji teda driv jak v roce a pul nedavala,n ema to smysl

kubaka
11. srp 2010

@beruska24.9. 🙂 klídek, každý dělá chyby, o kterých neví, ale když ví, že může dělat v něčem chyby a pátrá po informacích, tak je to rozhodně záruka, že jich udělá málo nebo ne ty hrubé chyby, což je velmi pozitivní 😀 To je věta co?

To, co se píše v tom úvodním článku se omýlá posledních nejmíň 20 let doslova všude možně. Takže čas to dostatečně prověřil a já si ráda ušetřím tu námahu "čůrat proti větru" - jak se říká. 😅 Věci, na které si musím dojít sama, zkušenosti, které jsou nepřenositelné a individuální problémy, které musíme řešit - ty nás dostatečně zaměstnávají každý den dost a dost 🙂