Poprvé na nočník. Není v 21 měsících pozdě?

apocalypsa
6. srp 2010

Prosím o váš názor. Jsem v tomhle ohledu ještě nezkušená a po pravdě to ještě nějaký čas nemusím řešit, ale chci být připravena v předstihu 🙂 Co si myslíte o tomto článku? http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina/koj...
Tvrdí se v něm, že dítě není dříve než 21 měsících zralé na posazování na nočník, že dříve neumí ovládat svěrače. Dokonce jsem kdysi četla, že se stává, že dítě se třeba v 8 měsících naučí na nočník a z ničeho nic se třeba v 18 měsících zasekne a znovu se počůrává a musí se začít nanovo, že je to právě dáno jejich nezralostí ... co myslíte?

kveluse
11. srp 2010

kristi, myslela jsi, že to nemělo u vás smysl 😉 😉 😉 .
Jiné kamarádky holčička si sama začala říkat ve 13 měsících, aniž by ji nějak nutila, povinně vysazovala apod. Na nočníku předtím párkrát seděla a nelíbil se jí, vysvětlila mamince, že bude chodit na záchod jako ona. A od té doby byla bez plínek. Jak jsem psala záleží na dítěti, rodičích, prioritách....

apocalypsa
autor
12. srp 2010

@kubaka mluvíš (píšeš) mi z duše 🙂

@kveluse máš určitě pravdu v tom, že každé dítě je jiné a hlavně každá rodina funguje jiným způsobem a pak i ty priority mohou být postavené u každého jinak. Nechť si každý dělá co chce, jak chce a kdy chce 😉

lu777
29. zář 2013

holky musím přispět ještě jednou... (viz můj sáhodlouhý příspěvek na první straně, o synovi) 😉

takže u dcerky jsem si doslova seděla na rukách, abych ji na ten nočník nestrčila (vypadá to tak jednoduše že 😀 )...
zkusila jsem ji posadit v jejích 2 letech... nic, hihňala se, poseděla, zájem ale žádný.... a to přitom viděla x krát denně od narození, že brácha na něj chodí, takže jí nebylo třeba moc vysvětlovat na co to asi tak je 😀

zkusila jsem znova ve 2 letech a 6 týdnech.... okomentovala, že je na čůrání, svlékla se, sedla si.... i se jednou vyčůrala, ale bylo vidět, že jí pleny nevadí a že ji nočník prostě nezajímá... neměla jsem nervy na to lámat druhé dítě na nočník opět, takže jsem se zařekla, že opravdu budu jen ukazovat a sem tam prohodím něco, jinak ji nechám.... ve 2 letech a 4 měsících jsem udělala další pokus, to už jí vadilo, že je počůraná.... a sama začala hlásit a svlékat se... ona je čistotná, takže i ráda nosila do pračky apod.... nechala jsem to víceméně na ní, jen jsem třeba nadhodila jestli nechce na nočník jako brácha, když ne, tak jsem nenutila (ona je stejně velmi tvrdohlavá a k ničemu by se nutit nenechala).... ale víc jsem ten nočník zviditelňovala, komentovala jsem, že Matýsek už začíná chodit na záchod a že ten nočník bude pro ni a tak.... postupně si na něj sem tam sedla, smála se, že šla před koupáním jako Matýsek apod... ve 2 letech a 6 měsících si začala postupně říkat.....
takže prakticky bez nervů, bez práce, bez převlékání a vytírání začala chodit na nočník v naprosto stejném věku jako starší 😎 😎 😎
(u kterého to trvalo přesně rok a to jsem byla velmi důsledná)

mívala pak ještě relativně často nehody, ale k těm jsem taky přistupovala po zkušenosti se starším jinak.... nezlobila jsem se, jen okomentovala Ach jo, to musí být nepříjemný, jsi mokrá, viď? .... apod... takže nehody byly, ale byla si jich vědomá a sama se převlékala (a nečůrala nikde tajně nebo naschvál)....
ve 3 letech jsem jí pak nabídla, že by mohla být bez plenky na noc jestli chce, ona se totiž vztekla, že ji nechce nandat, ale pak ji vyžadovala... lehce se ale oprudila a bylo léto, tak jsem jí musela vysvětlit, že to záleží na ní, byla z toho zmatená....
první večer končil pak nadšením, že nemá plenku, slavili jsme, že ji nemá už nikdo v rodině 😀 další dva večery trochu brečela a byla nervozní, že se počůrá.... nočních nehod ale moc neměla a tak jsme už půl roku bez plenek v domě 🙂
jsem moc ráda, že jsem vydržela, až byla na odplenkování zralá.... 🙂

je to jako se čtením, některé děti se naučí číst samy třeba ve 4.5 letech, jiné horkotěžko v 7 letech....
každopádně to nic tak hrozně podstatného neznamená, jsou to jen plenky 😉 ono když na to člověk tlačí, tak pak to dítě se může spíš zaseknout... a fakt o nic nejde, sice nekupuju plenky, ale ušetřím pár stovek za měsíc, to nás fakt nevytrhne a vyhodit plenu do koše, to dělávala dcera, takže práce mi ubyly tak 3 procenta 😀

lu777
29. zář 2013

@kveluse 13 měsíců - ano jsou takové děti, ale popravdě je to dost velká výjimka.... o tom pak slyší dalších 500 matek v okolí a všecky mají akorát stres a to dítě svoje s touhle jednou výjimkou porovnávají....
já znám osobně jednoho kluka, který byl ve 14 měsících i na noc bez plenky... no ale do 3 let prakticky vůbec nemluvil... žádné dítě neumí všecko 😉

hlavně od té doby co jsem zpátky v práci tak se tomu směju jak mi tohle přišlo podstatné, nějaké čurání 😅 😀 dneska to je v tom chodu rodiny detail

lu777
29. zář 2013

jinak koukám ještě jednou na tu otázku - ve 21 měsících není určitě pozdě 😅
myslím, že se zbytečně zaměřujemem na to co není až tak podstatné.... za mě je podstatné, abych na dítě měla čas, aby ke mně mělo důvěru, aby mělo dobrou slovní zásobu, aby ho bavil nějaký pohyb, aby bylo empatické atd. atd...
vyměšování je oproti tomu priorita tak č. 10...
ale až po tom co jsem to u prvního dítěte podělala 😝

jinak ad bezplenková metoda: to je úplně o něčem jiném, tam se dítě vůbec nemate plenkami, takže nejde o odplenkování.... a hlavně na tom nočníku nesedí jen co se sotva choudě posadí 😖 takže si neničí páteř... postupuje se podle jeho potřeb, je to o velmi dobré komunikaci.... to nemá co dělat s posazováním dětí někde v 6-9 měsících na nočník 😅

jaja.m
29. zář 2013

@lu777 Tak zas až taková výjimka to není...Dcera si začala taky sama řikat,že chce na nočník a od 14 měsíců je bez plíny.do plínky prostě nechtěla...A už jí je 18 měsíců a žádnou nehodu nemá..A za mě 21 měsíců pozdě je,neřikám učit na nočník,ale aspoň ho na ten nočník posadit a vysvětlit mu co se na něm dělá a buď chce či ne.To jak odborné knížky píší,že do 18 měsících děti nezvládají ovládat sverače je taky blbost...Kdykoli jsme byli v krámě a malá chtěla čůrat,řekla jsem jí že musí vydržet ven na travičku,vždy počkala,to samé v autě,tam jsem jí plenku dala,řekla jsem že může do plenky nebo ad vydrží než zastavimt,vždy vydrží...

jaja.m
29. zář 2013

@lu777 a je to taky o věnování se tomu dítěti.Malá už se sama i nakrmí,upozorňuji že začla taky sama,vzala mi lžičku a ode mě nechtěla.a k slovní zásobě umí něco kolem 40 slov a slova spojuje,všemu rozumí,je to hlavně o tom jak se který rodič dítěti věnuje....

slavicky
29. zář 2013

Ono je to těžký...každé dítě je jiné. Já jsem malou zkoušela posadit od roka, nenásilně, ale nechápala na co co nočník je, semtam se jí podařilo vyčůrat, ale spíš to byla náhoda. V 18 měsících přišel zlom, odmítala si na něj sednout, spustila řev, trvalo jí to do dvou a půl let! 😖 už jsme z toho byli neštastní, koupili jsme 3 nočníky, nepomáhalo nic, nakonec vydržela zadržovat i 3 hodiny a pak brečela. Tak jsme toho nechali, nočník schovali. A pak z ničeho nic, úplně sama začala chodit, říkat si a byla hned bez nehod 🙂 za nás myslím, že k tomu opravdu potřebovala dozrát a srovnat si to v hlavičce 😉

lu777
30. zář 2013

@jaja.m však jak jsem psala - možný to je, ale když si pak popovídáš s matkama co mají vícero dětí a starších, tak 90 procent dětí minimálně co znám (a kamarádek mám hodně) do 2 let minimálně o nočník zájem nemá....
já měla pak děti ve 2 školkách - v předškolce byly děti od 2.5 roku a tam jsem se ptala a ze 35 dětí jich 28 mělo na začátku roku plenu na noc a po obědě poměrně pravidelné nehody... na konci roku jim bylo v průměru 3-3.5 roku a to už tam bylo pár dětí, které měly plenu jen na noc...

ve druhé školce státní chodily děti od 3 let, ale v reálu jim bylo 3.5 minimálně, tříleté tam bylo jedno.... pamatuju, že nám říkali, že všechny děti mají mít náhradní pyžámko, protože i čtyřleté nebo pětileté děti mívají sem tam nehodu... měla jsem první dítě a nechápala to, ovšem musela jsem jim dát za pravdu, v bandě ve školce měl nehodu v pěti letech i můj syn - a rozhodně nebyl sám....

jinak když jsem se na to ptala doktorky tehdy, tak mi řekla, že denní počůrávání je v pohodě do 4 let... noční o rok až dva více.... do té doby je to v normálu... 😉

lu777
30. zář 2013

@jaja.m jinak o věnování to je, ale nejvíc záleží na dítěti... do hlavičky jim člověk nevidí... u mnoha věcí dlouho nejde nic a pak najednou šup! a dítě jezdí na kole se šlapkami nebo zaváže tkaničku nebo napíše písmeno.... musí dozrát...

já se staršímu určitě věnovala víc než mladší, protože jsem měla jen jeho... v roce a půl mi např. doktorka řekla, že je o rok řečově napřed (ve dvou jazycích navíc), chodili jsme na kurzy, které byly pro děti od 2.5 roku apod...
ale vývoj se uspěchat nedá...

já se na to te´d dívám s odstupem několika let a opravdu to není tak zásadní věc 🙂 oni se to pak najednou naučí a člověk zjistí, že je million dalších věcí a hlavně jak povyrostou, tak jejich kapacita porozumět je o tolik větší, že mě na tom nejvíc baví právě to jak mě překvapují.... nějak mě opustilo to, že já je něco naučím... nadhodím, něco sama dělám, ale je na nich kdy jsou připravení.... neustále mě dostává jak přijde vlna obrovského zájmu o něco a to dítě má radost, že to dokázalo... to mě fakt těší 🙂 a mám k tomu velkou pokoru, jak mají přirozenou potřebu pokud je vhodný čas a mají vhodné podmínky...

ono jsou i taková období - viz např. Maria Montessori, je to velmi zajímavé čtení...

jaja.m
30. zář 2013

To s tebou souhlasím,já nehody beru,nikdy bych dceři za to že se počůrá nevynadala ani za rok dva,tři..Plenu na noc má stále a ještě dlouho určitě bude.Já jsem jen odpovídala,že podle mě je na ukázání nočníku 21 měsíců pozdě...Jak jsem psala neřikám striktně učit,ale ukázat říct co se tam dělá a třeba vždy po spaní posadit,ale určitě nenutit

elastiq
4. říj 2013

My jsme malou začali učit na nočník zhruba od toho jednoho roku, ale úplně nenásilně, posadit ji tam s nějakou hračkou, leporelem a zkusit motivovat, člověk se to snažil vychatat, kdy by se jí mohlo chtít, automaticky ráno po vyspání a večer před spaním a přes den se někdy zadařilo, někdy ne, no a potom chválit, chválit, chválit a pak to přišlo tak nějak samo

lu777
15. říj 2013

@jaja.m ukázat určitě, to mi v 21 měsících přijde přiměřené...
hlavně když z toho není středobod dne nebo téma na "závodění" maminek... 😉

d.aniela1
26. říj 2013

Jdu s radou začínáme nocnikovat,pochvaleni uz bylo a když se ji to nepovedene a vycura se naprikad na koberec ja ragovat aby nejak malicko pochopila ze tak ne zadna sranda, 😒