Poprvé na nočník. Není v 21 měsících pozdě?

apocalypsa
6. srp 2010

Prosím o váš názor. Jsem v tomhle ohledu ještě nezkušená a po pravdě to ještě nějaký čas nemusím řešit, ale chci být připravena v předstihu 🙂 Co si myslíte o tomto článku? http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina/koj...
Tvrdí se v něm, že dítě není dříve než 21 měsících zralé na posazování na nočník, že dříve neumí ovládat svěrače. Dokonce jsem kdysi četla, že se stává, že dítě se třeba v 8 měsících naučí na nočník a z ničeho nic se třeba v 18 měsících zasekne a znovu se počůrává a musí se začít nanovo, že je to právě dáno jejich nezralostí ... co myslíte?

marselina
6. srp 2010

podle mě je v 21měsících pozdě,čím dřív si dítko začne zvykat tím líp.starší kubíček byl do 2let bez plínečky,musel páč začal chodit do školky a tobiášek už je víc jak měsíc přes den také bez plínečky na čůrání i kakání si řekne,jen na noc plínu ještě má,ale jakmile se ráno vzbudí volá kakat kakat,sundáme plínečku a frčíme na záchod.

amelie001
6. srp 2010

Každé dítě je jinak šikovné,i já budu dávat malého ve 20 měsících nejdřív.Každej at si dělá jak chce.

pajinkaa28
6. srp 2010

Ahojky!
To máš různé,každý radí něco jiného a pak si vyber.Optimální je začít v 18 měsících,a chce to pevné nervy a trpělivost.
A taky ,každé dítko je jiné,nějaké si řekne už v roce,nějaké třeba až pomalu ve 2 letech.
A jak píšeš o tom,že se v 8 měsících naučí a pak se zasekne,tak je to možné,pár případů znám.Takže asi taky moc na prcka nepospíchat.A neboj,určitě se naučí.

eriska
6. srp 2010

Ahojky,
tak i já přidám svůj názor na nočník. Já souhlasím s marselina, začít dávat co nejdřív. Mám sice jedno dítko, které je na to ještě prcek, ale jakmile začne sám sedět, kupujeme nočník a po spinkání budeme posazovat. vyčůrá se, vyčůrá, nevyčůrá, nebudu mu za to rvát hlavu..stejně bude mít plínku, ale nebude se nočníku bát a bude na něj zvyklý. když se mu do něj něco povede, bude tleskat a mít strašnou radost..podle mě je učení nočníku skoro ročního dítka jen o pohodlnosti maminy, že se prostě prcek vyčůrá a ona s tím nemá starosti. u nás všechny dítka takto začínaly, žádná traumata neměly a naučily se být brzo bez plínek..ale každé dítě je jiné a každý rodič je jiný a hlavně, každý má jiný názor, tak asi nejlepší je řídit se svým vlastním rozumem a dělat, co si myslíme, že je pro miminko správné🙂

eriska
6. srp 2010

pardón, chtěla jsem napsat učení skoro dvou letýho prcka, psalo se tu o 21. měsících..já vím, že roční ještě nechápe, co po něm chci, ale nehodlám rozdávat tresty, když se vyčůrá na podlahu. a nám to vyjde na léto, tak budeme běhat jen ve slipečkách a když se počůrá, tak i to se stane a mockrát..a hlavně, všechny děti se naučily chodit na záchod, nikdo není s plínama ve školce či škole, tak jestli se to naučí v roce, nebo ve dvou, podle mě není tak důležité..jen já chci, aby to uměl co nejdříve..přeci jen, papírovky něco stojí..

verusky
6. srp 2010

mne se osvecilo,od roka nebo od roka a ctvrt davat deti curat vzdy rano po spani a vecer pred koupanim,kdyz tece voda do vany.a od roka a pul uz porad,kdyz prijde vhodna chvile (to poznas),rozhodnout,ze rusime plinky a chodime uz jen na nocnik ( i za cenu obcasnych louzicek).v te dobe,kdyz jsi porad za ditetem a soustredis se na curani,tak za tyden to umite a dite si samo rika a jste za vodou.ve 21 mesicich je podle mych zkusenosti pozde,ale zas kazde dite je jine.

momin
6. srp 2010

@apocalypsa tak nase zkusenost.. : 🙂
Rekla sem si ze zacnu na nocnik davat danielka po roce.. Slo to docela dobre - nerikal si sam ale kdyz sem ho tam posadila pokazde se vycural (jen tam teda nechtel kakat)
Trvalo to asi mesic pak se "zasekl" a nocnik nechtel ani videt.....
Takze mame nocnik schovany a neresim to- vzdycky ho jednou za cas vytahnu-a skousim ho na nej davat-kdyz se mu to nelibi nenutim ho a nocnik zase schovam.......
Podle me je 21 uplne zacinat pozde..... Myslim ze je lepsi ditko s nocnikem seznamovat tak od toho roku.... Pokud tam nechce tak samozrejme nenutit-ale nektere deti to vazne chapou brzo-neverim tomu ze VSECHNY deti to ovladaji az tak pozde.... Od kamaradky mala je stejne stara jako nas Danecek a ma plenku jen na noc. Pres den si krasne rika na nocnik-vubec se nepocurava...

hanulinecka
6. srp 2010

Krásné poleden u nás poprvé na nočníku seděl ve 24 měsicích a myslím si,že jsme nic nezmeškali já začala až mě začal trošku vnímat co po něm chci a ne ho posazovat jak mě se zachce
ve 2 letech jsme mu sebrala plínky na doma a od té doby je prostě nemá a myslím si že bez problému znám hodně připadá co jim děti v roce čuraly na nočník a v roce a pul se počuravaly
ale jak píšete každé dítě je jiné my jsme to měli takto pak jsme přidávala,že jsme nedávala plínky ven a ted jsme bez plínek i na polední spaní a asi 3 týdny v noci každá máma to musí vycítit jak a co dítku svědčí........

lamarika
6. srp 2010

@apocalypsa tak moje zkušenost je, že dávat dítko na nočník co nejdřív je blbost. Takový ty názory hned jak začne sedět dávat na nočník jsou úplně nesmyslné. Stejně si v tý době ještě dítko nedokáže říct a ještě k tomu nočníku může dostat odpor, sekne se a nepujde to vůbec. Podle mě do tý doby dokud si samo dítko nezačne uvědomovat co dělá a nedokáže si třeba i samo říct, tak to nemá význam. Záleží na dítěti kdy je tohodle schopno 😉
Takže k otázce. Pokud je dítě si schopno říct až ve 21 měsících, tak to není pozdě 😉

hanulinecka
6. srp 2010

někdo tady psal že začít dřív a mít pevný nervy a trpělivost já žádné oevné nervy neměla ani trpělivost jsem nepotřebovala a prostě ho posadila až ve 2 letech jen jsem mu říkala co a jak a asi po 4 dnech si sám začal říkat jasný měli jsme pak období krupaní ,přestal si říkat,ale nikdy jsme mu už plínku nevrátila a přešlo to....

hanulinecka
6. srp 2010

@lamarika tak stebou naprosto souhlasím,ale co jsme si vyslechla,že jěště nesedí na nočníku atd a jaký stím budeme mít problémy atd...hruza,ale držela jsme se svého a udělala po svém

lu777
6. srp 2010

tak já byla zastánce ukazovat a dávat brzo, tak v roce... to jsem nevěděla co mě čeká 😝
zkoušeli jsme zkoušeli ale malej moc nechtěl, sednul si ale buď hned vyskakoval ať jsme zabavovali jak zabavovali a nebo tam seděl hodinu a nic
v roce a půl jsem si řekla že prostě musíme bo bylo léto.... takže jsme i ven šli bez plíny a pořád jsem převlíkala (a nebo ho v tom chvíli i nechala)... bylo mu to totálně šumák, přitom jinak byl docela napřed 😅
no ale říkala jsem si že do podzima nebo do Vánoc určitě pochopí (byla jsem těhu takže představa dvou dětí na plínách nic moc)... o Vánocích byl pořád ve stádiu čurání na koberec 😠 😠 přitom v plence byl třeba už suchej a nečural už tak často... občas dostal i na zadek bo bylo vidět že to dělá snad i naschvál 🙄
celý těhu jsem to ale nevzdala a denodenně jsem vytírala louže, prala (musela jsem přikoupit hodně kalhot i slipů)... ani nechat ho na nahato nefungovalo...
už jsem ho i brali na záchod a čurali před ním (hlavně tatínek aby měl vzor)... koukali jsme na pohádky kde se děti učily na nočník/záchod.... manželova maminka dovezla z USA knížku spešl samolepek pro učení na nočník (obrázky toaleťáku, záchodu, různý pochvaly apod.).....

holky, tohle všecko jsem dělala až do července... trvalo to přesně ROK... a přísahám že ani jednou jsem mu nedala plínu krom na spaní, pokaždý jsem vysvětlovala, už jsem ho i nechala aby si sám sundal počuraný věci a dal je do pračky, aby vytřel podlahu atd... (protože miminko bylo velice náročný tak jsem dost těžko i stíhala, už jsem měla fakt dost)....

takže o dva roky později vám můžu upřímně říct, že některý děti opravdu nemá smysl do 2 let ani posazovat na nočník... kdybych to věděla, kolik nervů jsme si všichni mohli ušetřit !!!!! 🤐 🤐

u nočníku je prostě potřeba 100 procentní spolupráce dítěte a když to dítě nechce tak ho lze motivovat ale prostě dokud nechce, tak ho člověk nedonutí ani po dobrým ani po zlým....
takže dneska se v duchu omlouvám kámošce jejíž kluk se naučil na nočník až ve 3 letech a já si říkala, že určo nebyla důsledná atd. atd...

Bellušce nočník ukážu, vysvětlím ale nechám to na ní (i kdy žje možný že to půjde rychlejc protože bude mít Matýska jako vzor)... za ty nervy to nestojí... moje dítě je prostě napřed v mluvení a umí během pár dní všecky značky aut, ale hygienu začal přes všecko úsilí chápat až poslední asi dva měsíce....

víte co - nakonec je to jedno, až jim bude 6 let, tak budou mluvit, chodit, oblíkat se a chodit na záchod všecky děti 😉

lamarika
6. srp 2010

@hanulinecka ani mi o těch řečech nemluv. Skoro každý den slyším (hlavně od babiček a dědečků) jako kdy už ho chci dávat na nočník? A že už je velkej a my už v tý době dávno chodili na nočník atd. Jenže jakým stylem jsme na tom nočníku byli? Tak, že nás tam mamka držela abychom z toho nočníku nespadli (dávala nás už od 6 měsíců) a proseděli jsme na něm skoro celý den, protože jsme ani nechápali co že se to po nás chce. . .
Já to zatím řeším tak, že když je teplo a malej pobíhá někde nahatej bez plínky a vyčůrá se, tak ho pochválím, že udělal AA a řeknu mu, že je šikulka. Když jsme třeba na plovči a chce se mu čůrat, tak se zvedne z deky a vyčůrá se mimo ni, takže už chápe, že něco dělá, ale ještě si stejně neumí říct. Nočník je zatím schovanej a ještě bude, protože "násilm" stejně nic nejde.

lu777
6. srp 2010

a ještě vám řeknu, že manželova rodina si myslela, že jsem blázen že mu nočník ukazuju v roce nebo v roce a půl... bo v USA je opačnej trend - nechat děti v plenách až klidně do 4 let, dokud si neřeknou samy...
takže moje rodina si myslela, že je pozdě a jejich že je hrozně brzo... 😀 😀
pro mě velice zajímavá zkušenost, kolikrát jsem se tu fakt nasmála když jsem mluvila po telefonu s jednou babi a pak s druhou během jednoho dne a jedna mi říkala, že přitvrdit a že to není možný a že my už chodili na nočník (te'd to přeženu) v půl roce 😀 a druhá že ho trápím a jak jsem na to přišla a proč si přidělávám práci 😅

lu777
6. srp 2010

@lamarika no mně řekla prababička že její děti dááávno chodily na nočník tsss 😀 tak jsem se ptala mamky a ta mi řekla, že když jsme byli malí my, tak nás posadila na nočník v 9 měsících a nesměly jsme vstát dokud jsme se nevyčuraly... a že nás tam chtěla držet klidně hodinu!!
teď si vemte že to dítě neumí mluvit a je ve stadiu kdy potřebuje trénovat lezení a objevovat a někdo ho špendlí k nočníku... jako takhle brzo je to fakt nenormální 😝

jediný co uznávám brzo je bezplenková metoda... pokud to to mimčo má nacvičený od narození a je s mamkou sehraný a vyčůrá nebo vykaká se hned na klíčový slovo, tak proč ne? aspoň nemusí být ve špinavých plenách...
ale stejně se může stát že pak pozdějc až začne lézt a chodit, že nočník bude v určitý fázi třeba ignorovat, podle mě je to přirozený

robi
6. srp 2010

Ahoj,

přidávám se k názoru, že ve 21. měs. je hodně pozdě.
A z mé zkušenosti je blbost, že dítě si začne uvědomovat, že se vyprázdňuje, ale podle mě je snazší je to naučit!
Naše malá taky seděla na nočníku už brzo, myslím kolem 8. měsíce, jakmile byla schopná udržet rovný záda, tak jsem ji zkusila posadit (řvala a prohýbala se), zkusily jsme za měsíc, zase nic. Takto to šlo až do roku, kdy jsem ji zabavila knížkou, malá mezitím něco vyrobila a já jsem měla strašnou radost. A pak to šlo spíš samo, neříkala si,ale jakmile seděla, tak něco vyrobila a pomalu se naučila aa udržet.
Bylo to postupný a za nějakou dobu byla bez plínky i na noc, ani jsem ji to nijak neučila. Dlouho ji už měla suchou a jednou řekla, že plínečku nee, tak byla na noc bez ní.
Mám kámošku, která má stejně starou holčičku a dávala ji pozdě a podle mě o to víc s ní měla práce, protože malá už byla na plínku hodně zvyklá a nevadila jí.
Záleží na mamince, k jakému názoru se přikloní, já jsem přečetla diskuzi bezplenková metoda a věřím tomu, že tím, že dítě zabalíme do plínky, tak mu odepřeme možnost sdělit nám, že potřebuje vyměšovat.
Ale jak říkám, jiná maminka, jiné dítě, jiné odplenkování 😉

hanulinecka
6. srp 2010

@lu777 napsala jsi uplně super a vím o kolik nervu jsem se ušetřila 😀 😀 a uplně si dokážu představit jak ti bylo ☹
u nás to bylo taky tak mluvit začal v 10 měsicich,ale na nočníku být nechtěl teda zkusila jsme to jednou a nechtěl tak holt až na jeho druhé narozeniny jsme ho vytáhli a šlo to super

@lamarika jj máš pravdu vidím ,že máš prcka jěště malého a oni to fakt nechápu marečkovi v letě taky bylo asi rok a pul taky chodil nahej a vždycky na zahradě se šel vyčurat ke stromečku to měl naučený ,ale když jsme přijeli domu hledal stromeček a ten doma nebyl 😀 a i když jsme začala ve 2 letech teprve v ničem nejsme pozadu ba nopak už ani plínky nanoc nemáme tak jsme tak v normě

lamarika
6. srp 2010

@lu777 já jsem byla taky jedna z těch mamin co kroutila nad maminama co měli děti ještě v roce a půlv plíně. Pěkně jak začal malej sedět, tak jsem ho začala dávat asi od 8 do 9 měsíce na nočník. Klidně na něm tu hodinu seděl (nenutila jsem ho), ale stejně nic neudělal a nechápal, proč tam sedí. Takže jsem svůj zcestnej názor rychle přehodnotila a nočník schovala. Teď bych si nejradši nafackovala za to jak jsem se těm mainám smála, že jsou nedůsledný. . .

hanulinecka
6. srp 2010

@robi a tady s tvým názorem jde vidět,že opravdu každé dítě je jiné my ve 2 letch neměli žádny problém pak spíš si říkal v poledne ,že je velkej kluk a že plínku nechce takže když vezmu že za 8 měsícu co jsme začali stihl všechno a bez problému a někdo stím muže mít problém....

shaula
6. srp 2010

@lu777 Super jsi to napsala, a klobouk dolů před tebou, že jsi vydržela rok utírat loužičky... Já to "vzdala" po 20 minutách, kdy jsem 3x čistila koberec od čůránek 😀 Kluci mají 2 roky, jeden se na nočníku nebo záchodě skoro vždycky vyčůrá, ale jen asi 2x si řekl, zbytek je,když ho tam posadím já. Druhý vytrvale ignoruje, na záchod se důležitě posadí,ale po chvilce chce dolů a nic nevyrobí. Nijak to nehrotím, však se to jednou naučí.

@apocalypsa 21 měsíců mi připadá TROŠIČKU pozdě, osobně bych to zkoušela tak od roku a půl, ale jen pokud je dítě ochotno na nočníku sedět - moje jsem tam ani nezlomila, dělali příšerné mosty a posadit se nenechali. A nenechávat sedět půl hodiny a déle - jen pár minutek a když nic nevyrobí, tak nevyrobí, zkusí se to později 😉
Názory "na nočník hned, jak začne sedět" mi připadají trošku zcestné... Ale fandím bezplenkovce, mít jen jedno dítě a hlavně dozvědět se o ní dříve, tak bych to zkusila - vy na ni máte akorát věk, nechceš ji vyzkoušet?

luciv
6. srp 2010

Ahoj holky pridavam moji zkušenost s malou, posazovala jsme ji na nočník v roku a sem tam měla v nočníčku neco ale nechapala co to je a hlavne nemela ok svěrače to by tam mohla sedet cely den, pak jsem to zkoušela přesne 1 mesíc před narozeninama druhyma ale jelikož dcera hodne moc vypije čajíku za den tak to bylo neco třeba i 3 tepláky do hodiny mokré nekdy trochu nekdy více, ve dvou letech a 2 mesicich konečně podle suchych tepláčků vydrží moč držet a ma potřebu jednou za 2-3 hodinky mluvit umí jen par slov učí se čím dal rychleji ale krom "bibi - bobek v plenečce" neumela říkat čurat nebo neco podobného a behem 2 dnů si uvedomila že stačí sundat tepláčky a sednout si sama i bez volaní maminky a je to.ale po pravde je to i tím že nedavam malé kalhotky ale jen proste teplačky protože jak ma Nicolka i kalhotky tak ma pocit že ma neco na dupce a čura i tak (myslí si že to je asi plena) takže jak je bez nich a jen tepláčky tak se jde sama sevléct a s radostí to odnáší na zachod a vypláchnout, dcerka je dost vychytrala cela rodina se diví co vše v tam malém veku díte může umet ale v tomhle proste je příroda krátká pokud svěrače nedrží moč tak se človek může na hlavu stavet a holt bude pořád utírat loužičky mam dost kamaradek ve veku dcery a dokonce 3 z nich souhlasily že uplně ve stejnou dobu začali jejich deti taky samotné. Mala si dříve sedala na nočníček to jeste neuměla z nej pořádne vstat tak sedela jak už umela vstat tak se vztekla že tam nechce a to podle me není dobré natlakem však ono jim ty plenečky začnou vadit a je to konečně tady. Určite je dobré zkoušet dříve každé dítko je jinak vyvinuté tam dole ale pokud to není do druhého roku tak není proč vešet hlavu to mi i detská dr potvrdila.

eriska
6. srp 2010

teda, vás maminy nutily sedět na nočníku? to mně asni ségru ne..naše mamka nebyla ten typ, co posadí dítko na nočník a nechá ho tam hodinu, jak tady píšete..prostě věděla, že čůráme hned po spa, tak nám ho dávala po spa a naučily jsme se to brzo..ostatní děti u nás v rodině zrovna tak, žádné, že měsíc jo, pak se počůrává..u nás je tenhle přístup odzkoušený generacema, tak ho budu praktikovat i já. diskuze jsou super, že si člověk pročte názory a zkušenosti ostatních, z toho si udělá ten svůj a pak se podle něj řídí.😉

luciv
6. srp 2010

Eriska: píšeš to dobře a je to fakt, po spaní nebo pul hodiny po obede se chce skoro každému na wc a nutit je blbost to každé díte pochopí že to proste musí a bude se vztekat. Jen naše mala ale po spaní ma problém jit na wc protože ona se v posteli převaluje jeste par minut a stihne vše vyčurat do plenečky jeste a než se probere uplně tak se proberu ja a to už je stejne nočníček pak prázdny. Nastestí dcerka ale dobře spí už od narození a jejich 13 hodin v noci musí byt a spanek po obede taky 🙂 po spanku odpoledním nočníček plny ale rano si to jeset užíva do plenečky než vyleze

apocalypsa
autor
6. srp 2010

téééda! To jsem netušila, co můj naivní dotaz způsobí za smršť! 😀 A co příspěvek do diskuze, to jiný názor. Ateď si z toho mám něco odnést? A teď babo raď! 🙂 Ale díky za všechny příspěvky! 😉

bufina
6. srp 2010

Já jsem malé koupila nočník když měla asi rok a půl. Už sem na ní pozorovala že když čůrá, tak se chytá za plínu, takže už si to čůrání začala uvědomovat. Nočník sem koupila, ale malá na něm za žádnou cenu nechtěla sedět. Spustila ječák jako bych ju posadila na hřebíky. Zkoušela jsem to každej den, ale se stejným výsledkem. Časem si už říkala, že chce čůrat, ale chtěla jedině do plíny, takže jsem jí dala plínu, ona se vyčůrala a pak jsme zase sundali plínu. Nakonec se to zlomilo, když jí byly 2 roky a dva měsíce. Viděla svou kamarádku jak pěkně čůrá a kadí do nočníku, tak sem ju to nějak naučila, sice ještě pofňukávala, ale sem jí říkala že musí čůrat jak ta kamarádka a za dva dny už byla v pohodě a od té doby se nevyčůrala už ani venku do plíny. Tím chcu říct že dítě se určitě nemá do ničeho nutit, ale malýmu ukážu nočník už dřív, budu ho tam posazovat třeba už od roku. i když ještě ty svý potřeby nebude ovládat, tak bude vědět že ta věc je na čůrání a až dojde na věc, tak se nebude bát.

apocalypsa
autor
6. srp 2010

jo jo, už to mám vymyšlený. Malej je březňátko, tak dostane k 1. narozeninám nočníček, aby se s nímmohl seznámit a okouknout ho. Nechám mu ho v pokojíku mezi hračkama nebo někde jinde na očích. Aby se spřátelili 😀 A pak s příchodem léta začneme zkoušet vysazovat - po ránu, po poledním spánku a navečer, jak jsem tady vyčetla . Buď to půjde nebo ne. Když se bude šprajcovat, necháme tomu měsíc čas a zkusíme to zase znovu a pořád dokud to neklapne. Pak můžeme zkusit čůrat v létě na kytičky a uvidíme ... a co dětské prkýnko? Není lepší vysazovat rovnou na záchod?

pajinkaa28
6. srp 2010

Už jsem tu na začátku něco napsala.U nás nočník taky ještě bez úspěchu,tak jsme koupily dětské prkénko.Malý se tam posadí,čte si něco,tváří se u toho opravdu důležitě,ale zatim nic a nenechávám ho tam dlouho,ani na nočníčku neni dobré nechávat dítko dlouho,slyšela jsem že jim muže vylézat konečník,ale nevím co je na tom pravdy.
Jinak máme doma nočník asi od roka a spíše sloužil jako helma,nebo dělali potřebu plyšáci 😀
Tak taky čekám na ten velký den.Když se ho zeptám,kam se dělá EE,tak běží ukázat záchod,takže už chápe co po něm chci.Zkoušíme být i bez plínek,tak sned to bude mít brzy úspěch. 😉

apocalypsa
autor
7. srp 2010

Tak se podělím o další info. Včera večer jsme konečně našla chvilku, tak jsem vytáhla Betynku. Někdo ji zatracuje, někdo vyzdvyhuje - jási ji předplácím spíš pro všeobecný přehled 😉
Zrovinka je tam článek o nočnících ... a opět tam odborníci doporučují začít seznamovat dítě s nočníkem od 18 měsíců, ale že stejně nebudou schopni natolik ovládat svěrače a že stejně vo kamžiku, kdy budou potřebovat nestihnou reagovat dost rychle a stejně budou "nehody". Doporučují začínat od cca 20 měsíce, kdy prý je dítě dostatečně zralé a dokáže ovládat svou potřebu.
To jsem si jen dovolila přidat další příspěvek k tématu 🙂

lamarika
7. srp 2010

@apocalypsa s tím plně souhlasím 😉

haanhobe
7. srp 2010

Dcera cca od osmi měsíců kakala na nočník, kakala jen jednou denně, pravidelně ráno, tak se naučila na nočník. Čůrání jsem nelámala přes koleno, posadila jsem ji, když se vyčůrala, myslím že jen náhodou. Ve 20 měs. se ráno probudila, řekla MAMI LU LU a od té doby byla bez plenek ve dne v noci snad s jednou nehodou.Myslím, že v tu dobu dozrála. Synovi je 21 měs., do nočníku se s oblibou staví oběma nohama, sednout na něho ani náhodou a že se čůrá někam jinam, než do plenek jeho malá hlavička vůbec nebere. Myslím si, že je to skutečně o tom, kdy dítě trochu vyzraje a nevím o ročním dítěti, které by samovolně potřebu hlásilo. Spíš je to snaha rodičů a pro dítě náhoda. A když se počůrají, říká se tomu nehoda. Ale na druhou stranu kolem druhého roku by tato naše snaha měla být už cílená, aby dítě nezačalo brát plenky jako samozřejmost.