Povinnosti dětí v domácnosti - od kdy a jaké?

kapulet
9. pro 2012

Mám skoro 8 leté a skoro 5 leté dcerky a 3 letého syna, už jsem docela unavená neustálým uklízením a tak jsem si říkala, jestli by už holky nemohli mít povinnosti v domácnosti. Jako třeba boty, aby byly v botníku, vyskládat nádobí z myčky, vysát atd. Nemám na mysli úklid pokojíčku. Nevím jestli je to vhodné pro tu mladší, ale starší by snad už mohla. Jak je to u vás? Od kdy dostávali vaše děti povinnosti v péči o domácnost? Docela by mě to zajímalo, jestli nezačínám brzo nebo jestli už náhodou není pozdě. A pak, jak jste to řešily, když svoje povinnosti nesplnili i přes vaše upozornění, že zapomněli? Nechci je vyloženě trestat, nechci aby pomoc doma bylo brané jako povinnost, protože to někdo nařídil. Ráda bych, aby později přistupovali k práci a pomoci pozitivně a neměli s tím potíže. No, jsem zvědavá na vaše příspěvky 🙂

edeltraut
28. bře 2015

Mně děti pomáhaly tak od dvou-tří let. U těch starších jsem to nechávala, jen když chtějí a když jsem pak po pár letech začala vyžadovat pravidelnost, tak to skřípe. Každý den mají tři povinnosti. Nejmenší pomáhá ráda a sama se vším. Podává mi nádobí z myčky, něco i utírá. Leští stolek a utírá prach na TV stolku - to jsou její "práce" vůbec nevadí, že to po ní musím v nestřeženém okamžiku předělat 🙂. V osmi letech už naši zametali, leštili stolek, utírali prach, vysávali (to je nebaví dodnes a vždycky to odfláknou 😀 ),vyndavali nádobí z myčky.... určitě bych se nebála je zapojit, jsou už velké. Já pomalu jedenáctiletou dceru pouštím k vaření a žehličce.... 🙂. Když nesplní, nesmí na PC a TV. Když odfláknou, dělají to znovu 😀.