Poznáte moderní básničky a říkadla?

mysulka
29. led 2009

Ahoj maminky, potřebovala bych pomoc s dětskou rýmovačkou. Nenapsala by jste mi sem některá nějakou "modernější" básničku nebo říkanku?

Už jsem to zkoušela hledat na netu a buď se to vůbec nerýmuje a nebo je to taková ta klasika, kterou známe všichni už ze svého "mládí" a já bych ráda něco nového, neoposlouchaného.

Děkuju moc za nápady a možná to pomůže i jiné mamce 😉 chtěla jsem koupit i tzv. Velké knihy říkadel a pod., ale tam bylo něco jako Černé oči jděte spát..., Vařila kašičku... a přitom třeba na plavču nám říká lektorka super říkanky 🙂

Třeba i z "kecacích hraček" 😉

Děkuju moc a pokud už tady tohle téma je, tak se omlouvám, ale snažila jsem se ho najít a nic.

emicka09
15. bře 2010

Ahoj holky,

toto je moc dobré téma, něco podobného jsem hledala! ten mů skřítek má už 7 měsíců a vyžaduje zábavu.
Takže díky za odkazy!! Nemám bohužel možnost chodit na cvičení s dětma, takže mi to moc pomůže! doufám, že i jiným maminkám 😉

iloha
15. bře 2010

u nás vedla:
Měl jsem myšku tanečnici,
tancovala po světnici,
byla černá i bílá,
každému se líbila.
Když jsem přišel ze dvorečka,
točila se do kolečka,
dupla tam a dupla sem,
mrskla fouskem pod nosem.

nebo:
Čáp, čáp, do vody šláp,
nohy ho studí,
čápa to budí.

Žalovala žába žábě,
že má život těžký,
že jí bolí obě nohy,
že nemůže pěšky.

blandik
15. bře 2010

U nás taky frčí brambora a bedla. A pak ještě tyto, co jsem tady nenašla.

BUDÍK
Já mám doma budíka,
tik, tak, tik, tak
ale on mi netiká,
tik, tak, tik, tak
já však vím, co provedu,
tik, tak, tik, tak
zanesu ho sousedům.
tik, tak, tik, tak
Soused pérko natočil,
tik, tak, tik, tak
a budík si poskočil.
tik, tak, tik, tak

Malého si dám na klin a tikám hlavou ze strany na stranu. On si to přebral tak, že se kýve celý.

A taky miluje MEDVĚDA:
Brum, brum, brum,
vypil já jsem rum,
te'd se motám,
pelech hledám.

Malý u toho stojí a kýve se celý ze strany na stranu - jako když chodí medvě'd. Při poslední sloce je možné si sednou na zadek.

A co se týče písniček - tak zpíváme hodně písničky z Včelích medvíků - Kroupa, Bílá, Na políčku v jetelíčku, Pučmeloud - zloděj - nevím přesně ty názvy, ale příběhy i samotné písničky jsou třeba na youtube. Taky mě moc nebere pořád zpívat holká modrooká nebo Ach synku, synku...

iloha
15. bře 2010

jé a ještě jedna .........trénovaly jsme s nočníkem
Opice gorila po zahradě chodila,
kde mohla sedla si,
zvedla ocas prdla si 🙂

a o budíku ještě jedna:
Ten náš budík divná věc,
nejí, nespí,
tiká přec....
tiky, taky, tiky, taky,
když já nespím,
nespi taky,
crrrrrrrr...

To jsou ruce, to jsou dlaně,
mýdlo s vodou patří na ně.
A po mýdle dobré jídlo
a po jídle zase mýdlo.

cikyta
15. bře 2010

Hej baby a máte tu niečo aj v Slovenčine? ☹

lalus
15. bře 2010

no ja tiež čakám...ale už som si 3 z nich poslovenčila a ak bolo treba tak dorýmovala 😀

a malý je nadšený..dnes sme robili tie pacičky s placičkami a oriešami maličkými asi 10 X za sebou 😀

cikyta
15. bře 2010

Lalus,máš pravdu.Dík za tip. 😉

zzuzzik
16. bře 2010

baby hodte aj nejake slovenske, skoda su tu same ceske 😒 ale inak niektore su fakt vydarene 😅

jancaroul
16. bře 2010

Ahojky, hodně říkanek toho typu jsem se naučila na cvičení, kam s Tomčou chodíme, a docela dost jich i s videoukázkami najdete tady: http://www.rodina.cz/clanek7169.htm Myslím, že dobrý odkaz pro mamči, které nemají jako já moc představivosti a fantazie, jak to vlastně správně ukázat 😉

audri
16. bře 2010

Ju, děkuju za některé nové, určitě hned zítra zkusíme..
U nás je oblíbená brambora, prsty a polámal se mraveneček.
A ještě BLECHA

Lezla blecha,
lezla zticha,
lezla psovi
do kožicha.

Blecha leze od patiček přes celé tělíčko do podpaždí a malá se směje jak blázen. Tak hned přidávám.

Leze blecha po bříšku,
strašně mě to lechtá,
dostala se k pupišku,
blecha se mi chechtá.

lalus
17. bře 2010

ten prvý link sú staré známe...ale ďakujeme....
no a ten druhý...waw...tak to budeme študovať nejakú tú chvíľku 😉

sebastianna
1. dub 2010

my nejradši bramboru a paci, paci s placičkama🙂

tady přihodim ještě jednu s prstíčkama.

trpaslíčků malých pět
vydalo se na výlet.
první panáček
sednul na vláček,
druhý plul lodí,
třetí vzducholodí,
čtvrtý to vzal busem
a ten pátý, malinký chudáček,
musel běžet klusem (a klasicky se batolátko lochtá od malíčku k podpaží🙂).

heliik
20. dub 2010

jsem to právě objevila super téma 😀 😀 mám fakt radost.

hancazivocich
21. dub 2010

Noo, já používám při čištění zubů :
Vyčistíme hezky zub za zubem,
všechny zoubky spolu pěkně podrbem....
Zoufalé řešení při čištění zubů... vlastní výmysl.

Jo, jinak
houpy, houpy, co si žabák koupí?
Koupí on si za kačku velikánskou klouzačku.
Po klouzačce do rybníčka veze klobouk pro vodníčka.
Žbluňk...
Houpem na kolenou, na žbluňk svezeme dítě po nohou na zem

fran
14. kvě 2010

Ahoj, to je super, že vzniklo tohle téma.

Já už se nějakou dobu rozčiluju nad tím, že v nových knížkách se básničky vůbec nerýmujou - nechápu, asi tím, že jsou přeložený nebo ....to fakt nechápu. A starý "Ladovky" a lidovky jsou sice hezký, ale tak trochu mimo mísu. Běží myška po polici, nese sebou homolici.......a tak.

tatarina
26. kvě 2010

@fran Jo, přesně tak, plně s tebou souhlasím. To se pak těžko vysvětluje dítěti, co to je homolice, viď? 😀 Já něco málo našla na internetu, ale malej teď už chodí do školky, takže občas se něco naučí tam... Nedávno se učili písničku Chovejte mě, má matičko, jako míšeňské jablíčko a pak ji zpívali všem maminkám na besídce na Svátek matek 😵

romana29
27. kvě 2010

homolice - homole cukru - velký kus cukru - nevidím problém 🙂 čím víc "cizích" a "divných" slovíček dítě slyší, tím líp, tím víc si rozšiřuje slovní zásobu a mozeček pracuje 🙂.
U nás vede právě Velká kniha říkadel - jsou tam i písničky, hádanky, krásné obrázky, super. Jinak čteme normální knížky, např. Malou čarodějnici - malý to sám vyžaduje, má rád i Pohádky Boženy Němcové, ale ty musím občas převyprávět, né kvůli slovům, že by jim nerozuměl, ale že jsou některý krutý.

jo a viděly jste tu reklamu, jak se holčička ptá tatínka, jestli vůbec umí číst? 😀 ta je suprová! Snad to aspoň někoho donutí se zamyslet a bude dítěti aspoň chvilku číst.