Stále mi mačká ruce. Dělá to i vaše dítě?

prchalka
6. led 2010

Ahoj,
chci se zeptat, jestli taky nemá někdo takovou zkušenost!
Dcera (15m) při krmení z lahve nebo při držení za ruku (uklidňování, uspávání) mačká ruce: stále si s nima hraje, štípe, nehty mi zatíná pod nehty, do nehtové kůžičky, vylamuje prsty na druhou stranu, tak že mi i vypadne lahev z ruky, žmoulá kůži, masíruje klouby, prostě všechno, na co si vzpomenete, ale opravdu tak, že to hodně bolí a je to nepříjemné.
Uhýbám, lahev už někdy držím opravdu jen na kousíček a hlavně mi to vadí, když spolu ležíme a chtěla bych jí hladit, vzít její ruce do svých, zklidnit jí. Nelíbí se mi, co dělá! Někdy už jí lehce plácnu - nepomáhá. Většinou ruku oddělám, to zas začne kvičet.. A tak pořád dokola. Dělá to vlastně od miminka - u toho krmení. Že mě to bolí nechápe a že to nemá dělat taky nechápe 😖
Kdy by se to mohlo zlepšit? ☹

lila794
6. led 2010

Prchalka, my mame to iste, lenze miesto ruk toto robi s mojimi vlasami 😝 ale iba ked zaspava a ked je unaveny a sedi mi na kolenach. Dokonca si poleziacky, ked ho uspavam zacina namotavat moje vlasy aj na nozicky.

meleri
6. led 2010

ahoj,
Já bych jí to zakázala, že toto se prostě nedělá, projev trochu autority a bude líp! 🙂

berenika39
6. led 2010

prchalka, přeci takhle velký dítě nemůže dělat úplně všechno co chce. nic ve zlým, ale obzvlášt když je ti to nepříjemný nebo to bolí, měla by už pochopit, že jsou věci, který se prostě nedělaj. Já nevím, třeba to nejde, ale prostě když řekneš, tohle nedělej, mámu to bolí a budeš důsledná, tak proboha by mělo dělat dítě, co řekne rodič a ne obráceně. Ted mluvím o těch věcech, který jsou prostě daný - nebít nikoho, neubližovat,nestrkat mokrej prst do zásuvky, přesto nejde vlak...kam to bude pokračovat, ted ti "masakruje ruce", necháš ji, pak tě začne mlátit...přece jí řekni, že to bolí a nemá to dělat.
Hlavně mi není úplně jasný, proč jí ty ruce nezaměstnáš, v patnácti měsících jí držíš láhev? Pije z láhve? Tak jí dej hrnek a je po masakru. Když jsi u ní třeba na spinkání, tak jí nabídni něco jiného do ruky, no napadla mě taková pitomost - nafoukni jí gumovou rukavici 😀 😀 😀 , nebo najdi hračku, která jí zaujme, bude jí moct mačkat a žmoulat. Dělají to všechny děti, Petr si tahá svoje ouško, když je unavenej, ale nenech ji dělat to, co jiného bolí...

prchalka
autor
6. led 2010

Nevím, proč chápe a umí spoustu věcí, ale tohle NE! Nechce to chápat. Stejně, jako když je rozjetá, tak štípe manžela do krku, švagrovou tahá za náušnice, mně se postaví za záda a chytne za vlasy a nepustí.. Říkám nesmíš, bolí, nedělá se to, okřiknu, plácnu, manžel hrál i že brečí - nefunguje to! Hlavně říkám, ať si to ostatní nenechají líbit.
Flašku s pitím jí samozřejmě nedržím, nejsem její sluha. Ale mlíko na noc a ráno musím. Nechce a nebude držet flašku s mlíkem. Snažila jsem se jí tam dát ty ruce, ale odtahuje je, chce držet ty moje a hrát si s prsty 😖 Možná zkusím nějakou hračku do tý ruky, ale moc tomu nevěřím, na to ona není.
Vylíčila jsem jí docela jako monstrum, ale jinak je hodná, až na tohle. Prostě je to palice tvrdohlavá, mrzí mě to, ale jak to to dítě mám naučit nedělat, když nerespektuje ten zákaz?!

lenkabu
6. led 2010

Jestli to mlíko chce,tak jí ho polož ať si ho musí vzít sama a tvoje ruce prostě nedostane.

meleri
6. led 2010

prchalko,

nesmíš povolit, musíš si tvrdě stát za svým, zní to drsně možná ale prostě trvat si na svém, i kdyby řvala nebo já nevím co...pak se poddá...hlavně taťka musí být přísný (teda aspon u nás to tak platí).prostě jí svoje ruce nedej..
je to boj, my máme taky problémy např. s drátem od lampy, chce si s ním hrát, a různé jiné věci....

když tě zas začne zraňovat,vysvětli jí že to ne, dej jí do ohrádky jako za "trest" časem to pochopí že tam je za trest, a už to nebude dělat. teda aspon u nás to funguje, že to chápe že je v ohrádce za trest, a když ho vyndám je klid..pak to třeba začne zkoušet večer nebo na druhý den, a šup zpátky do ohrádky....je to pakec, ale chce to vůli! 😀 je to furt dokola...

berenika39
6. led 2010

prchalko, asi bych jí prostě neustoupila, i za cenu vztekání, blbý na tom je, že to takhle bude dál jen horší. Přece nemůže ubližovat potom někde dětem. To mlíčko ji fakt prostě nedej. Párkrát bude bitka, ale uvidíš že si dá říct.
Ten hrnek jsi nezkoušela, nějakej veselej, aby se jí líbil, s těma ouškama? Přijde mi už velká na láhev s dudlíkem, ne?

prchalka
autor
6. led 2010

Díky za názory.
Nedat jí mlíko je blbý v tom, že po koupání ho dostane, už je unavená a ještě u něj mi většinou vytuhne, mám jí na klíně, pak jí jen odložím. Jiné děti ho vypijou, ještě si pak třeba chvíli hrajou v postýlce, než usnou..
Nechci si nic ulehčovat, ani jí dělat pohodlí a pomyšlení, ale jsem ráda, že to tak je, protože už 4 měsíce se mi budí kvůli zubům, noruje, motá se a já jsem na konci dne K.O. a ještě jí přemlouvat a uspávat.. jsem z toho všeho docela dost vyčerpaná, chodí to tak každou noc, ale to sem nepatří.
meleri a berenika: Máte docela chápavé děti, závidím. Moje, když jí něco vezmu nebo zakážu a nemůžu se jí hned věnovat, vysvětlit, zabavit, tak by prořvala celý den - záchvaťačka jedna! Chtěla bych u nás vidět ohrádku za trest, to by asi byla komedie. Já na ní nejsem ťuťu ňuňu, jak jí říkáme ze srandy s manželem: "budeš mít nešťastný dětství" protože se prostě vzteká, aniž by to bylo nutný. Ale to není jen o tom, že zakážu a nic víc.. Když chce sedat na kraj nebo běhat po sedačce, tak vysvětluju, že jestli spadne, bude to bolet atd.. nic... jak když hrách na stěnu házím.. 😖
Ubližovat ale nikomu nebude, asi přitvrdím ještě víc no..

berenika39
6. led 2010

no jo, tak držím palce a pevný nervy.

jaaty
6. led 2010

prchalka vidím, že tvoja dcérka "má riadne tvrú hlavu". Je však na Tebe aby si s tým niečo robila. Je to už dosť veľké dievčatko, musí vedeiť, čo a môže a čo nie a navyše je načase začať poslúchať. Tiež si mslím, že jej treba tú fľašu dať, nech ju vypije sama. Keď jej to dovolíš teraz, jej nároky sa budú stupňovať. ... a keď ubližuje iným a nechce prestať -odniesla by somju do jej izbičky a nechala tam. Treba jej vysvetliť, že to bolí a pokiaľ s tým neprestane, bude sa hrať sama.
U nás keď Hanka veľmi vymýšla alebo sa bezdôvodne jeduje -pošlem ju do izbičky a s tým, že "keď sa ukľudní" môže sa vrátiť. Viem, že tvoja dcérka je menšia, ale musí si uvedomiť, že keď sa nebude pekne hrať alebo správať k ostatným, bude sa musieť hrať sama 😉 . Držím palce - a nedajte sa - musíte pritvrdiť.

eppik.m
6. led 2010

prchalka: píšu teď jak je to u nás ... pokud mi syn dělá něco co se mi nelíbí tak mu to nikdy nedovolím, vysvětlím proč to dělat nemá a když neposlechne plácnu ho, to zabere vždy a jestli brečí, vzteká se u toho tak mu ještě vynadám za to a posílám ho do pokojíčku aby se tam vyřval, vyvztekal sám a pak může přijít ... nikdy se mi nestalo že by to nepochopil a dělal mi zle i nadále 😉 záleží na tobě jaké hranice určíš svému dítku ty sama 🙂

prchalka
autor
6. led 2010

Ona je jinak zlatíčko, dělá malá, objímá, tátu vítá z práce, umí 20-30 slovíček, přinese, co po ní chci, zopakuje, takže rozumí!
Ale proč tohle zatím nepochopila, nevím.. Budem zkoušet dál 😉

jaaty
6. led 2010

Pretože jej len povieš, že to bude bolieť 😉 , a keďže asi veľmi nevie, čo to znamená -tak jej to ide jedným uchom dnu a druhým von 😠 . Keď poštípe - skús ju poštípať aj ty, aby vedela, čo to znamená keď povieš, že to tatina bolí. Ver mi, že to pochopí 😀

prchalka
autor
6. led 2010

eppik.m: Jen ještě reaguju, zkoušela jsem i nechat vyřvat, ignorovat u spousty věcí, ale u nás tohle ještě nefunguje, ne tak, jak by mělo, kdybych jí odvedla vedle do místnosti, ať si tam řve a přijde, až se vyvzteká, nedopadne to tak, opravdu by brečela půl dne. Některé děti v jejím věku už to možná dokážou, ale my "zatím" ne, třeba až bude o půl roku starší, nevím.. To samé s tou sedačkou a běhání po ní, sundám jí, vyhubuju, že by měla bó, i už jsem jí nasekala za to, protože už jsem jí viděla na zemi... nic... oklepe se, jde a udělá to znova ☹
No to už je zase na jinou debatu, jdu se jí věnovat 😉

prchalka
autor
6. led 2010

jaaty: Taky jí seknu, jak už jsem psala, štípnu, ale nebude to fungovat pak tak, že ona bude oplácet??? Taky už mi to vrátila..

jaaty
6. led 2010

Myslím, že nie, keď jej to vrátiš, zdôrazní : Vidíš ako to bolí? Páči sa Ti to? Určite nie, tak sa to nesmie robiť!" U nás už veľmi dlho platí: Dohoda? Tak ruku na to 😀

lila794
6. led 2010

Presne u nas zabera, ze ked ma pokvace, tak ho pokvacem za vlasy aj ja, nech vie, ze to boli a prestane.

jana.sun
6. led 2010

ahoj, souhlasím s Jaaty a Lila794 - Maty mě tahával za vlasy a to tak že dost bolestivě, vždy když jsem vykřikla bolestí "au" tak se tomu smál a bral to jako hru a tahal dál. tak jsem ho jednou zatahala za jeho vlásky (moc jich sice nemá, ale i za to málo, co tam má) a párkrát se tak stalo a už to nedělá. vždy jsem mu řekla, že mě to bolí a jak jsem ho zatahala (ne nějak moc, ale taky ne málo, aby to aspon trochu zabolelo) tak jsem se ho ptala, jak se mu to líbí, když to dělá mamince a vysvětlila mu, že to bolí každého. už to nedělá, tak nevím, jestli mě pochopil a nebo to přestal dělat sám od sebe.
ale myslím, že trochu "oplatit" bys jí to měla - teda ona to není tak úplně odplata - jen jí takto nejlíp ukážeš, jak vás to všechny bolí 😔

lenkavano
6. led 2010

ahoj holky jukla jsem co probíráte.malá ještě asi před dvěma měsíci měla mánii štípat.jednou už mě to naštvalo a hned jak mě štípla tak jsem i štípla taky.od té doby to fakt neudělala. 😉
zrovna tak s vlasama též to pomohlo 😉

meleri
6. led 2010

prchalko,

tak určitě pevné nervy! nevzdávej to a zkoušej dál..určitě je chápavá, jestli už i zná tolik slov, tak určitě rozumí...a když ho do ohrádky dám tak se taky někdy pěkně vzteká..co se dá dělat..určitě přitvrď, Lenkavano ti taky dobře radí že možná třeba oplatit aby si to uvědomila....ale nevím s tím moc nemám zkušenosti, malý není moc násilný, spíš je něžný, ale zas jak říkám má jiné neduhy, jako že nejradši má dráty a kabely takže za všechny chce furt tahat, nebo se šplhá na lampu, ale furt zakazuju, omílám dokola a doufám že bude líp... 🙂

davdan
7. led 2010

malej taky neusnul aniz by mi nedrzel vlasy a neustale s nimi tocil, kudlil. Jednoho dne sem rekla dost, vybral si sam plysaka se kterym chce spinkat a hotovo. Usinal s plysakem v ruce, jakmile ho ztratil a blizil se k vlasum, odtahla sem se rekla ze vlasky nesmi, nasla plysaka a opet mu ho dala do ruky. Naucil se, ted ma v posteli plysaky dva 🙂 Chce to jen trpelivost a nepovolovat.

vlasa
7. led 2010

mne zas dcera od narodenia drzala ruku,neskor mi pri uspavani a kojeni cpala ruku do rukava a stale ma skrabka.niekedy to nevydrzim a poviem,nech to nerobi,ale zas si uvedomujem,ze to ma ritual a pre pocit kludu a bezpecia ju nechavam.asi to potrebuje 😅 😅 😅

lalus
7. led 2010

s fľaškou krátky proces....je skutočne veľká, už by si ju mala držať sama a napiť sa v lehu, či v sede. My sme Jakubka nechali v 12.tich mesiacoch sa párkrát s fľašou potrápiť a bolo.

Náš malý mi zas zatína zuby do tváre 😝 Teda on mi akože ide dať pusu, ale s otvorenými ústami a ako sa do mňa z tej veľkej lásky opiera, tak to poriadne bolí..viackrát som mala otlačky. ale cca pred týždňom som sipovedala, že už to musí pochopiť a začala som ho hrešiť, že ma to bolí a pod. Teraz keď vidím, že sa na mňa "chystá" tak ho dopredu upozorním, aby mi dal pusu a nekúsal ma, lebo ma to bolí 😉 Evidentne rozumie a chápe, takže to chce len cvik....jááj a pri tom pusinkovaní si moju hlavu pridrža oboma rukami takou silou, že sa fakt nemôžem ani pohnúť 😅

gabak
8. led 2010

Niekedy sa ľahko radí ale sú deti ktoré majú fakt výdrž. Chápem ťa prchalka, mám ten istý problém.A to bude mať dcéra už 4 roky. Ešte kým som ju kojila -robila to len večer pri uspávaní, tiež ma škrabkala po ruke. Neskôr mi to už vadilo a normálne ma koža bolela -začalo to okolo 8 mesiaca. Tiež som skúšala všetko možné, nič nezabralo. Trvalo to asi 4 mesiace.Potom ma začala ochytávať na tvári, lebo pri kojení sme ležali vedľa seba. Už mám z toho nervy a je mi to nepríjemné.Niekedy škrabe. Sto krát som jej to vysvetlovala ale vtedy je ako v tranze. 5krát jej odsuniem ruku a na šiesty už ma znovu ochytáva. Hračku do ruky nechce, skúšal ju uspávať aj manžel ale márna snaha. A minule zaspávala s plačom lebo som jej nedovolila chytať tvár.Nejako zaspala ale celú noc sa ma snažila ochytávať. Je to taký zlozvyk. Inak je to také díte na baterky, tak sa nečudujem že sa potrebuje večer nejako ukludniť.

prchalka
autor
8. led 2010

gabak: No sláva, aspoň někdo, kdo řeší něco podobného. Teď asi po 2x mě jen tak držela, hrála si s prsty, žádný násilí.. Ale jak říkám, dělala to už od miminka, od 2-3 měsíců, řekla bych.. Tak tenkrát bych jí asi těžko plácla apod..
Ta vaše má ale výdrž! 😝

jjaanca
8. led 2010

Moje dcera mi ráda škrábe pihy. Myslím že to dělá nevědomky. Prostě narazí na nerovnost na kůži a začne škrábat (jako má někdo nutkání si sloupávat stroupky). Autorita docela spolehlivě zabrala. Prostě jsem jí dávala ruce pryč s důrazným tónem řekla, že to nemá dělat a když to nezabíralo tak to stupńovalo a skončilo tím, že jsem na ní fakt zařvala, plácla přes ruku a šla pryč. Vrátit by se mi to nedovolila ani náhodou, od mala je naučená, že do mě nesmí bouchat, kousat mě ani nic podobného. Když je mi něco nepříjemné, okamžitě to zarazim aby si nezvykla (třeba strkání rukou do mé pusy).

jaav
4. únor 2010

prchalko, možná pozdě, ale přece - mám to stejné. Trochu závidím, když děti stačí okřiknout, vysvětlit, plácnout, či zatahat za vlásky a ono to stačí. Mě syn kouše, škrábe do rtů, strká prsty do pusy,...a NIC na světě nezabere. 20x plácnu (už velmi bolestivě) po ruce, on ji tam za vteřinu dá znova, můžu opakovat i 100x. Prsty už jsem mu snad 10x ukousla, to stejné s kousáním, taháním za vlasy - nic nepomáhá, zvýšený hlas, ignorace, trest, vysvětlení, oplácení, zákaz, že odejdu z místnosti, že ho vyženu do pokoje. A nikdo - manžel, babičky, kamarádky s tím není schopen poradit když to vidí na vlastní oči...takže taky nevím, jen jsem chtěla pochlácholit. Myslím že to přejde, třeba kousání už je po roce jen mimimálně 😒

mama08
4. únor 2010

Prchalko mám zhruba stejně starou dceru a ta mi zase pořád strká prsty do pusy. Ale taky nějaké důrazné NEEE! nepomáhá. Kolikrát už jsem ji plácla přes ruku, až plakala, to ani nepočítám. Ale proč ti píšu, můj starší syn dělal to samé, při uspávání, pití mlíka mi musel pořád žmoulat ruku, sice neštípal, ale musel se držet za ruku, hrál si s prsty. Dneska je z něho školák a večer když jde spát a zeptám se ho jestli chce mou ruku tak se tomu společně zasmějem. Trvalo mu to tak do 3 let než se to odnaučil. A opravdu závidím těm maminkám, které dokážou 15měsíčnímu dítěti vysvětlit, že to nemá dělat. U nás to prostě nefunguje.

bocinka
4. únor 2010

prchalka, Sofi má zatím jen 7 týdnů, ale od narození mi při kojení žmoulá prsa a protože kojím s velkým sebezapřením, mám vpáčené bradavky a kojení je pro mě hodně bolestivé, až mi tečou slzy, tak mi její mačkání a štípání taky moc nepřidá, takže jsem jí začala dávat do ruky její vlastní ručku, teď asi zjistila, že to bolí, protože si ručky už jen drží, nemačká... 🙂 ale asi jsem začala včas, u 15měsíční bych jí dala asi taky nějakou hračku... 😔

prchalka
autor
4. únor 2010

jaav: Díky za podporu, pozdě není 😅 Na naší neplatí taky absolutně nic. Nemyslím teď ty ruce zrovna, ale dělá věci, které se nám nelíbí (mlátí do žaluzek, vypíná tv, zapíná pračku, myčku, sporák). Zlobíme se, dostane přes ruce, zakazujeme, vysvětlujeme a.... NIC, udělá to zase a znova. Musela bych jí asi fakt ztřískat do němoty (to je nadsázka). Radši se snažím odvádět pozornost, myslím, že okřikování a napomínání bere jako zábavu ☹
Ruce stále pokračují - u mlíka už míň, ale u uspávání nebo když nemůže zabrat, tak to stále trvá, ale snažím se, aby se mnou nemávala, mám tam ruku docela pevně a je na ní, jestli se chce držet a mít mě nablízku nebo se odtáhnu. Když už mě to štve, tak lehce plácnu, né moc, protože má být v klidu..
mama08: Taky díky, viz. výše 😉