Učíme se kousat. Jak jste naučily své děti kousat?

nikkos
19. čer 2008

Mám takový neblahý pocit, že moje dítě bude na kašičkách snad celý život ☹
Ráda bych mu dala žmoulat rohlík nebo sušenku, ale všechny takové pokusy skončí hrozným řevem. Ukousne si velký kus a hned to polyká a pak ječí protože ho to škrábe nebo se dáví. Občas zvládne kukuřičnou křupku, ale také jen někdy. Má dva zuby dole a jeden, ještě ne úplně celý, nahoře. Je mu 9 měsíců, kupované příkrmy zvládá od 6.měs. Ty od 8.měs. jak který, někdy mu to musím vydličkou ještě rozmačkat.
Jak jste naučily své dětičky kousat vy? Od jakého věku to dokázaly? Já už se úplně bojím to zkoušet, že se mi zadáví 😢

titkovamiriam
19. čer 2008

skus vsetko nakrajat na male kusky 😀 ,ochutnaj ty a potom nech ochutna syn,nevzdaj to hned ked to bude vypluvat a skus to znovu,inak lepsi je davat chlieb nelepi sa na dasienka ako rozky.

petraluk
19. čer 2008

Nikkos my jsme starší a skleničky od 6. měsíce jsou pro nás obrovský kusy 😀 Taky jsem to furt řešila, ale když jsem zjistila, že kamarádka s 15měsíční holčičkou stále mixuje, tak už to neřešim a prostě to zkoušim. Jednou se chytit musí.
Křupky teda baští v pohodě, ty se mu rozpustí na jazyku. Ale třeba banán, jablko to se strašně dáví 😒

katia7
19. čer 2008

no asi som za pokus ze daj si ty a tvar sa ake je to super 😒 som rada ze toto nemusim riesit ale ja som zacala o dost skor, davala som mu kusky a kukuricne chrumky uz v siestich mesiacoch,sice som nad nim musela stat jak sup 😀 ale teraz sa vie najest sam ked mu dam nieco nakrajane na kocky 😎 a najlepsia zabava je mesiacik jablcka do ruky 😉

miriamkac
19. čer 2008

nikkos nestresuj...ja chlapcom este stale mixujem...a az teraz mi zacali zuzlat korku a piskoty...dovtedy ich to nadrapovalo...tak ich predsa nebudem trapit...ono to pride same...

nikkos
autor
19. čer 2008

Teda Katia to gratuluji, já dát malýmu kus jablka tak mam po dítěti 😝

miriamkac
19. čer 2008

katia7 tak to naozaj...klobuk dolu...mesiacik jablka 🙂

katia7
19. čer 2008

treba davat pozor ale naposledy mu nieco zabehlo asi pred troma mesiacmi odvtady davam pozor len pre istotu a zje aj salatovu uhorku 😀 😀 😀

severka222
19. čer 2008

Moja malá odmieta kašičky od 7 mesiaca, všetko roztláčam vidličkou, alebo trhám na malé kúsky ... a to nemá ani jeden zúbok 😉 , ale my zasa jeme len prstami, odmieta lyžičku a to je asi vňčši problém, neviem čo s tým

titkovamiriam
19. čer 2008

SEVERKA ak mala vie uz natolko kusat skus jej lyzicku vymenit za dezertnu vidlicku,marek sa njskor naucil jest vidlickou a az potom lyzickou 😀 .Moje ani jedno dieta nebolo kasove-zato teraz by som tym vacsim varila krupicu aj kazdy den 😀 😀

severka222
19. čer 2008

titkovamiriam fakt ??? Ako ste prešli na lyžičku ??? Koľko mal mesiacov ? Ale ako jej dať jogurt, presnidávku ... alebo niečo také ???

titkovamiriam
19. čer 2008

marek mal lyzicku od narodenia,kojila som tak lyzickoval caj.Myslela som ako samostatne jest sa naucil ako 11mvidlickou,a asi 15m.sam jedava lyzickou a ked to nejde nieje nad prsty 😀 .Takze poradit ako dat jest dietatu jogurt z lyzicky neviem - asi to len skusat a potom upratovat 😀

nensy
19. čer 2008

tak mi jsme na lžičce od 4 měsíce a problémi stím nemáme a ted jsme začali kouskya malá je papá pěkně.chce to pomalinku zkoušet

sisstin
19. čer 2008

holky..tak my máme takovej problém, že kousky ve skleničkách naprostá pohoda..žádnej problém, ale jak mu dávám třeba roztlačenej banán, tak to už se dáví...no a sušenky a různé kukuřičné hady, to nehrozí vůbec...to by ses nad udusil..on prostě neví, že se to má žužlat..a rovnou to polyká 😖

berynka
19. čer 2008

Ahoj, my taky měly s kouskama docela dlouho problém 😒 . Myslím si, že je to hodně zoubkama a platí to do teď. Když zrovna rostou, tak malou kousky dokážou pěkně rozzuřit 😠 . Piškoty nebo nakrájené jablko papá normálně... no normálně, musim hlídat, aby si toho nenacpala do pusinky moc a nezačala se dávit. Prostě taky nějak zapomíná polykat. Jednou z toho byla skoro modrá 😕 . Nebo si to nahryže do tváří a po chvilce si to začne důležitě vyndavat a prohlížet 😀 .
Jak píše Nency, chce to pomalinku zkoušet, prostě čas od času a ono se to podá 😉

lyongirl
19. čer 2008

nikkos, nič si z toho nerob, kúsať sa naučí. Malý má 14 mesiacov a síce rožtek aj chlebík papá, aj sušienky, ale obed mu roztláčam stále vidličkou. Môžno sa mu to zle kúše, keď nemá zúbky. Náš má len 8 zubov, 4 hore a 4 dole a primár v nemocke nám povedal, že pokiaľ nemá dieťa chrup, tak má mať "kojeneckú" stravu. My sme mali dosť zlú nehodu, kedy mi malý vdýchol kúsok jedla do pľúc a odvtedy sa mu bojím dať aj jabĺčko, tak všetko strúhame, mágame a jeme ako bábatko. Ale predsa len mal primár pravdu, veď čo také dieťa bez zubov s kúskom jabĺčka, alebo niečoho takého tvrdšieho spraví? Makké veci to papáme, ale tvrdšie strúhame a mágame, ako som písala.

sisstin
19. čer 2008

já se právě taky bojim dávat nějaký větší kusy jiných věcí, než kojeneckých ve skleničkách 😒

niega
19. čer 2008

Já bych to tak neřešila. Náš Edík taky nevěděl, co je to kousat, no a asi před dvěma týdny jsem mu zkusila dát do ručičky kůrku chleba - no a hned pochopil, co s tím. Pravda, trošku se u toho dusí, ale je znát, že ji "zpracovává". Stejně tak okusuje i jabko nebo mrkev, nicméně tím se dusí ještě víc, takže to si necháme na později. Nemyslím, že je nutné to nějak zvlášť řešit. Jezení tuhé stravy je přirozenost, nikoli získaná dovednost - prostě když je dítě dostatečně vývojově zralé a ještě k tomu správně vybavené zubama, začne z vlastního zájmu jíst i tuhé kousky. 😉

sisstin
19. čer 2008

niega: mě by jenom zajímalo, proč kousky ve skleničkách..a to teda v Hami jsou dost velký, to mu nedělá nic..ale pak se dusí i z hodně rozpatlanýho banánu 😕

sisstin
19. čer 2008

jo a zuby jsou zatim jen ve fázi zlobení a otravování, nevylez ještě ani jeden 😕

nensy
19. čer 2008

jo přesně začínali jsme pomalinku a hlavně jsem nepolevovala ale každé dítko je jiné.no tak to taky nevím sisstin.mě malá teda banán moc nechce.

niega
19. čer 2008

Siss, to opravdu nevím. Ale určitě je to pouze přechodný stav, neboj 😉 . Mimochodem, Edík má 6 zubů, ale k rozmělňování potravy to ještě není - může si tak akorát něčeho odkousnout, ale zpracovává jedině tak, že jídlo rozsliní na poživatelnou kašičku, jak ho převaluje v pusině.

berynka
19. čer 2008

Tak já jsem někde četla, že i když se to nezdá, tak mrňousové dokáží dobře rozmělňovat dásničkama. Takže mohou papat opravdu lecos, jen je třeba si dát pozor na malé tvrdé kousky, tj. třeba popcorn nebo oříšky, právě kvůli vdechnutí. A myslim si, že to dávení není konzistencí jídla, ale jeho množstvím v puse 😉 .

kalo
19. čer 2008

Naší malé ty Hami skleničky-nahrubo nechutnají. Má toho plnou pusu a nepolkne to. Když je tam třeba celá rýže, tak mi ji vystrčí jazykem z pusy ven..Zub nemá ani jeden. Ale jsem zvědavá, jak jí to budu učit, když jí bude rok a má pořád ráda vše rozmixované 😒 😒 (a samozřejmě než aby nic nesnědla a byla hlady kvůli tomu, že je to na kousky, tak jdu a rozmixuju to...)

kasli
21. čer 2008

TAk s kouskami v Hami skelničkách máme také problém, a vzhledem k tomu, že mi nic jiného než skleničky nepapká, tak jsem z toho na prášky! Každou skleničku od Hami ještě buď mixuji nebo dočvachtávám vidličkou 😒 Prostě se mi po těch kouscích dusí! Přitom se sušenkou si poradí, s tvrdím rohlíkem také a dokonce i s kedlubnou nebo okurkou, fakt nechápu, proč ty skleničky od Hami jsou takový problém!

monrei
16. pro 2012

ahojky můžu se vám přidat? Naše malá nechce jíst vůbec kousky jí mi jen kupované hrubší směsi ale domací vůbec nechce a vyvolává i sama zvracení ☹ když to nechce.....Nevíte jak jí to naučit?