Učíme se lyžovat 🙂 Potřebuju praktické rady

akdar1
15. led 2012

Milé maminky, popř. tatínkové 🙂

Potřebovala bych získat nějaké praktické rady, jak naučit dítko lyžovat na sjezdovkách - bez vzteku, bez breku...prostě s humorem, úsměvem a radostí?!? Za zkušenosti předem moc děkuji 😉

andyalukasek2008
15. led 2012

Ahoj, také máme letos lyžařské premiéry - zatím to řešíme v soboty hodinkou s instruktorem...
Nevím, kolik je dítku let, ale asi nejprve, ať si ty lyžičky zcela odzkouší a naučí se v nich pořádne ťapat, otáčet se, pravou lyži sundat, chodit jen s jednou, pak s druhou, naučit se jakoby naklonit se dopředu, dřepnout si, v těch lyžácích a na lyžích to pro ně tak jednoduché není, když to dítko zvládne, a umí jakoby dát ručičky na kolínka, zkusit sjet, můžeš jet pozadu a jakoby mu přidržovat špičky lyží, ať se mu nezkříží, ale opravdu na pidi kopečku 🙂, a pak třeba tahat ho na laně, ať se ho chytne, získá stabilitu.
Pokud jste +- ve věku jako my, hlavně to brát hrou a nehrotit to, nedělám si iluze, že letos ve 3 letech budeme brázdit sjezdovky obloučkama 🙂...

alt
15. led 2012

my začaly ve 3r. a 3měsíce koupily jsme lyže a lyžáky a hlavně cvičnou vestu s popruhama, ve třech letech naš kluk uměl na lyžích stát a šusem sjet kopec a toho bavilo. proto měl nasazenou tu vestu a manžel ho držel za popruh, který je připojen k vestě za karabiny a tak jsme začínali.. prostě zábavou a hrou, žádné nucení, samozdřejmně nevydržel v lyžích dlouho, tak hodinu, byli jsme na týden v jeseníkách s ubytováním v jednom penzionu s bezénem a to se mu též líbilo,že večer po lyžování byl bazén, takže ono to chce to dítě i něčím motivovat, my nečekali ,že ve třech letech bude super jezdit,ale to jak jezdil na ty roky úplně stačilo, ve třech letech dítě ještě neví jak má zatlačit na hranu ,aby udělalo oblouček, ta vesta s popruhy to dokáže, když se zatáhne za levý popruh , dítě se automaticky začne točit na stranu a opačně zase na druhou, toto nám hodně pomohlo, ve čtyřech letech jsme lyžování moc nedali, stavíme domek tak nebyli finance na hory takže jsme rok vynechali a byli jen na otočku jedenkrát za sezonu a zase jsme jezdili s vestou. letos nám je pět a doma se o lyžování bavíme, kdy zajedeme .. syn jak to slyší tak prosí, že chce let lyžovat, takže žádné nucení prostě se doma dívá na fotky z dovolené z jeseníků jak stál na lyžích atd.. a to ho i motivuje , že chce zase jet. letos jsme byli opět zatím jen na jeden den, (na týden opět nejedeme, jsem těhotná takže letos já lyže vynechávám , )a už začíná pomalinku dělat obloučky chce to prostě aby si fakt dal ty ruky na kolínka a trochu přidřepl a předklonil se a už je vidět, že se mu začíná dařit, letos opět nečekám, že by už jezdil sám.. ale příští rok,bude zase starší a už si myslím, že obloučky zvládne sám. letos byl ve školičce na hodinu a instruktorka říkala, že se moc snaží,ale že ještě nemá sílu, aby přitlačil lyži na hranu . takže ono to je individuální, pokud někdo má na sjezdovku kousek a jezdí často tak to pak to dítě umí asi dřív když trénuje , my jezdíme občas,ale i tak pokroky jsou vidět a hlavně pořád chválíme jak je šikovný a že mu to jde. ale i já bych ráda věděla jak to dějají ostatní jak to ty dětičky učí. my třeba pořád dáváme nohy k sobě a to je špatně, nemůžem ho naučit, aby měl nohy do pluhu, a proto i letos jezdíme s vestou. první foto je ve 3letech , na druhé má 5 let.

akdar1
autor
15. led 2012

@andyalukasek2008
@alt

Děkuji za první poznatky. My jsme začali zkoušet minulý rok...synovi byly skoro 3 roky...na plastových lyžích - plácal se na rovině dle své chuti. Dokud vše ustál, měl úsměv na rtech, jakmile se ale nemohl dostat do stoje nebo jsme zkusili první malý sjezd, kdy se mu rozjely nožky, začal zuřit a sekl s tím 🙂 Má takovou náturu, že jakmile to nejde hned, je to okamžitě špatně a dělat to nebude!?! 😎 a pokud to ještě chce nějaké pokyny, natož fyzickou "dřinu", to jsou pro něho nejhorší okamžiky!?! A hlavně u něčeho, co ještě nezvládá, dlouho nevydrží. Snažíme se ho povzbuzovat, chválit, motivovat...nijak moc to nezabírá (v létě jsme si to užili s učením se jízdě na kole 😒 ). Nakonec se to naučil, ale co mi to vzalo sil 🙂. Letos (3,5 roku) říká, že by to chtěl zkusit, když vidí v TV lanovku nebo děti na sjezdovkách, ale vizuální teorie je snadná, praxe bude
horší!?! 🙂 Pokusíme se s tím vším poprat a zkoušet... Snad pochopí, že drobné krůčky povedou aspoň k tomu, aby se dokázal udržet na prkýnkach a sjet nějaký menší kopec!?! 🙂

Kde se dá sehnat ta vesta, popř. jak se ten postroj přesně nazývá?

Tuším, že začneme nejprve chodit v lyžácích, pak s jednou lyží, druhou... Poté nějaké povození na obou - zatím nechápe posazení svého těžiště a padá vzad - nějaké hry si vymyslím... Ale jak vysvětlit aspoň první mírné obloučkování, aby nejezdil šusem...? Na něm si to vyzkoušíme a třeba u druhého dítka to půjde samo 🙂
Věřím, že dát ho do školičky, je nejjednodušší, ale obávám se, aby se nesekl a neodmítl poslouchat pokyny, když už za to vydám nemalou sumu ☹

Takže děkuji za další příspěvky 😉

alt
15. led 2012

@akdar1 je pravda s tou školkou, že by se tak mohl stěkat, ten náš to ve třech letech dělal, prostě se s instruktorkou nebavil a nehl s ním nikdo. jak mu vysvětlit obloučky fakt nevím s tím bojujeme i my. jediné co mi říkala teď instruktorka je , že mu máme dát ,,něco mezi nohy,, třeba míč, aby se snažil ho těma stehnama a kolenama držet ,aby mu nevyjel. no ale to budu muset teda ten míč ještě přivázat nějak k bundě.. nebo bude míč hned pod kopcem. já myslím, že když bude ten míč držet tak ho to bude nutit mít ty nohy od sebe a pak to zatáčení půjde. no ještě jsme to nezkoušeli... jinak tu cvičnou vestu jsme koupili na netu,, dej si do vyhledávače cvičná vesta a vyjede ti jich několik, my za ni dali 290+poštovné a fakt je to super věc, i kolega z práce ji měl půjčenou na dvouleté dítko a říkal že v té vestě sjížděli kopec, ale nečekej , že bude jezdit obloučky, ale bude ho to bavit, protože pojede, on musí umět na těch lyžích stát, nohy mu nachystáš mírně od sebe a řekneš mu dej ruky na kolínka ,, nebo podívej jak to dělá tak ten chlapeček a on už to zvládne.tou vestou ho i držíš, aby někam neujel,a on bude mít jistotu , že nemůže nikam jet. mrkni třeba sem na tyto stránky
http://www.e-sportshop.cz/03010062-cvicna-vesta... podívej se i na to video.

akdar1
autor
18. led 2012

Tak mame za sebou prvni desetiminutovku na dvore 🙂 Mladas zvlada chodit v lyzacich, chodit s jednou lyzi i na obou, posun vpřed s rukama na kolenou a začíná chápat držení těžiště i nožičky se mu tak nerozjíždí 🙂 Ale...staci jeden pad a uz konci!?! Snad vydrzi snih a budeme bojovat dal 🙂 Jeste zkousim sehnat tu vesticku...pokud udrzi teziste, mohli bychom zkusit nejaky minikopec 🙂

akdar1
autor
23. led 2012

@alt Zítra by nám mohla dorazit vesta 🙂 Teď ještě aby do toho sněhu stále nepršelo 😖

alt
24. led 2012

@akdar1 to jo , i u nás je to se sněhem naprd, tak ať se vám s ní daří, napiš potom jak to s ní šlo

ia.
25. led 2012

@akdar1 ahoj tak my začli s lyžema letos (3 roky a 3 měsíce), nejprve si v lyžákách pochodil, pak na lyžích. Manžel se švagrem s ním jezdí do ski střediska, kde je pro děti udělán dětský park, je to pidi kopeček s kobercem, pomou atd, spousta zábavy pro děti, takže půl hodinky se učí a jezdí, pak když už se nesoustředí tak jdou s ním na nějaké atrakce, příp. do bufetu na džusík, pak zase na kopec atd. Byl asi 5x a je stabilní, sjede kopeček, sám vyjede na pomě. Za týden jedeme do Tater, tak bereme pás a lano a půjde s náma na velkou sjezdovku. Takže doporučuju jet někam, kde uvidí i ost. děti, že se učí, a nejlépe když tam bude s taťkou a třeba ze strejdou nebo nějakým vašim známým, ke kterému má trochu respekt...

pavlicka
25. led 2012

loni v necelých 4 letech se malej naučil nejdřív zatáčet na jednu stranu, pak i na druhou (plužit). To je základ aby neměl strach, že se mu to rozjede a spadne, prostě že to má pod kontrolou. Pak měl úraz a už jsme nelyžovali. Teprve letos (necelých 5 let) se opravdu snaží, na lyže se těší, blbne, výborně jezdí, snaží se tlačit na hrany, sjel i červenou sjezdovku velkými oblouky. Zatím jezdíme na pohodlných modrých, dnes jsme byli na Obřím sudu Javorník, azuro, 3 hodiny lyžoval a pak ta motivace: bobová dráha. Jsem moc ráda, že ho to prostě baví a užívá si to, vím že u mladšího syna taky počkáme na ty 4 roky... Osobně bych neučila dítko ježdění na provaze, myslím si že je fakt důležité, aby to mělo dítě samo pod kontrolou, aby samo umělo zastavit, připlužit, vyhnout se překážce. Když jsem to dnes viděla, jak rodiče "vodí" děti na provaze, občas jsem se bála za ně...

pavlicka
25. led 2012

Ještě jedna připomínka. Dětské areály jsou prima na ty začátky, ale největší pokroky byly, když jsme šli na velkej kopec, kde bylo víc místa a míň lidí. V těch dětských areálech je spousta dětí, jejich rodičů, prarodičů, zvířátek, tunelů a jiných hraček 🙂) (samozřejmě jsou potřebné a super), ale občas to překáží.

collette
26. led 2012

@alt Díky za typ, právě jsem objednala:o) Zvažovali jsme popruh, ale tohle je lepší, hlavně na to zatáčení:o) A ten míč je také dobrý nápad.

Děvčata, ještě jsem se chtěla poradit, jak děcka oblékáte? Máme overal a podkolenky z teplé moiry a samozřejmě kombinézu a na střídání oteplováky a bundu, ale poradily byste mi, co nejlépe dát mezi to? Díky moc!

sarihy
26. led 2012

My jsem zrovna na horách..dcera stála poprvé na lyžích v neděli, jezdila rovně z kopce s rukama na kolenou, aby se naučila základní postoj, v pondělí odpoledne jsem s ní už šla na vlek an sjezdovku (krátká, mírná), jezdila jsem před ní pozadu, nejřdřív se držela hůlky a zatáčela se mnou, včera už jezdila sama, já jí jen pomáhala zatáčet a brzdila jí, když se jí to rozjelo moc rychle, a dneska už to sjela úplně sama, krásně zatáčela a přibržďovala si plužením, já jí jen ukazovala, kam zatočit a říkala, kdy má přibrzdit a zastavit...takže jí to trvalo 5 dnů...Každý den jezdíme tak 4H (2 dopo a 2 odpo)...Myslím, že jí hodně vyhovuje, že jezdím před ní pozadu, vidí na mě, ví, že kdyby něco, jsem hned u ní, mám možnost korigovat její jízdu...Je to teda nápor hlavně pro mě, fakt nezvyk jezdit takhle opačně, úplně jinak bolí nohy...ale stojí to za to...Takže se to naučila i bez intruktora a lyžařské školy. Jako jasně, styl nic moc, ale to teď není důležitý - musí s těma lyžema srůst, styl jízdy se bude učit později...ve 3letech nepochopí, co to znamená zatlačit na hranu...prostě jede a lyže ovládá a to je ten nejdůležitější začátek...

@collete - já dávám Ellče toto: triko Moira, fleecová mikina, punčocháče, teplé podkolenky (vysoké, aby netlačily v botě), kombinéza nebo oteplováky a bunda, nákrčník, rukavice, helma (když je velká zima - dnes dopo tu bylo -12°C, tak pod helmu kuklu)...a stačí, je v pohodě...určitě zbytečně neoblíkat moc teple, aby se dítě mohlo hýbat a nebylo mu horko...ono se celkem u toho zapotí...

collette
27. led 2012

@sarihy Díky moc, tak nějak jsem si to představovala. Thermonový overal, podkolenky, mikinu, kolem krku moira šátek a kombinézu. A kdyby byla jo zima, tak ještě slabé tepláčky. Pod helmu máme slabou moirovou čapku a na velkou zimu teplou thermonovou. My totiž máme zmrzlíka 😀
A co rukavice? Dáváš do lyžařských ještě nějaké slabší?

@alt Hele, fofr, včera jsem objednala z toho Tvého odkazu a právě jsem ji převzala 🙂

akdar1
autor
27. led 2012

Tak u nás další pokrok: Zatím tedy mírný a krátký kopeček...Udrží se v podřepu a rukama na kolínkách i při jízdě z kopce, zvládá vyjet kopeček na "pomě" z hůlky 🙂, NEVZTEKÁ SE A NETRUCUJE!!! 🙂
Do školičky ho zatím nedám - vydrží "trénovat" 15 min. a dost - to by nás vyšlo mooooc draho ☹

JAK NAUČIT DRŽET NOŽIČKY DO PLUHU?!?!?

Zatím jsem jen chodila před ním (nevím, jestli zvládnu sjíždět na sjezdovkách pozadu!?!?!) a přidržovala mu špičky, ale vždy, jel-li sám, se mu vrátili k sobě ☹ Jede šusem...

sarihy
30. led 2012

@akdar1 Hele, tak zkuste jet vedle sebe a držet hůlku před sebou - Ellča takhle jezdila s manželem, ten by pozadu taky nezvládl jet...bude mít oporu, ale zárveň bude zatáčet a ten pluh uvidí u tebe...pomalu na všechno přijde sám...

@collette - dávala jsem jen normální lyžařské rukavice...ale venku jsme byli max 2h, takže to v pohodě stačilo...

radkar
10. únor 2012

Naše fáze učení byly takové: Na poprvé malinký kopeček sjet rovně s rukama na kolínkách. Když tohle zvládla, tak jezdila vedle tatky a držela se hůlky jako řídítek a dělali spolu obloučky. To se ještě spíš vozila nechápala pluh, ale dobrý základ pro to , aby pochopili , že se šusem nejezdí, že se musí pořád zatáčet. Nejtěžší je naučit pluh, to nám trvalo dlouho- na malém kopečku stále dokola vysvětlování, že když zatáčí musí mít špičky u sebe. Jednoho dne to nejednou pochopila a dokázala zkoordinovat. Když pochopila tohle, tak v další fázi jezdila na špagátu a trénovala obloučky. Ten špagát hodně pomohl, neměla strach že ujede a soustředila se na obloučky. No a včera poprvné sjížděla asi 70 m kopeček sama obloučkama. Byla jsem v sedmém nebi. Měla jsem velkou radost. Tak ted už jen pilovat do dokonalosti. Ze začátku se to samozřejmě nevyhnulo bez vztekání, ale trpělivou formou jsme to překonali. A lyžování jí ted baví. Tak třeba to někomu pomůže jako návod.... 🙂

akdar1
autor
12. únor 2012

Tak máme za sebou sjezdovku 🙂 Nejdříve vlekař naučil manžela, jak si na pomě posadit syna na koleno a vyjet, druhý den už stál syn na svých lyžích mezi manželovými 🙂 První den jsme kopec sjížděli s nožičkama vedle sebe a druhý se nám zadařilo přivést syna k prvnímu sjezdu v pluhu 🙂, kdy jsem jela pozpátku a držela mu špičky lyží u sebe. Jinak u nás bylo sjíždění bez slziček - což je div!!! 😉, až když se musel něčemu učit (pluh), tak zkoušel trucovat, ale druhý den už se ráno ptal, jestli jedeme znovu a co tomu pomohlo?!? sjezdařská vesta s popruhy - postoj zvládl a už stačilo pomalu sjíždět a taháním za popruhy vyjíždět obloučky 🙂 Byli tam tací, kteří měli dítko uvázané jen na provazu, ale na tom jezdilo dítě spíše jen šusem, s popruhy na bocích se dítě pěkně nastaví na oblouček!!!

natynkaz
12. únor 2012

Myslím si, že nej je na to instruktor. 🙂 Dcera je taková, že jakmile jí něco učíme, tak bez vzteku to nejde, ale v lyžařské školičce si to nedovolila a jezdila za chvíli jak drak. 🙂

akdar1
autor
12. únor 2012

@natynkaz Ano, říká se, že cizí "učitel" má jinou autoritu než rodič 🙂 Ale je to také o charakteru dítka, ale i o financích... Když nám to spolu nepůjde, zkusím instruktora 😎

natynkaz
12. únor 2012

@akdar1 Je pravda, že to není žádná levná záležitost, ale dceři stačily 4 hodiny s instruktorem na to, aby jezdila sama. 😉 Myslím si, že my bychom jí to za 4 hodiny nenaučili. 😕 A tich ušetřených nervůůů.... 😀 😀