Začátek učení dětiček na nočník, jaké máte zkušenosti?

presss
7. srp 2013

Maminky,jaké jsou vaše zkušenosti se začátkem učení dětiček na nočník??Dcerka má 16 měsíců a nevím,zda-li ještě počkat,nicméně ted v létě je jí lépe bez plenky,poradte nějaké fígle 😀

sarkaa
7. srp 2013

Já si prostě myslím, že dítě k tomu dospěje samo . Nechat nočník na očích, říkat co se s ním dělá atd. a nechat tomu prostě volný průběh. A hóóóódně chválit když na nočníku něco udělá 🙂

olusenka
7. srp 2013

my začali s učením (no, spíš zkoušením) na roce a půl, což je asi měsíc, a ještě dost laxně (zkoušíme občas, nedávám ho na něj pravidelně), pořídila jsem k tomu od BabySigns sadu Hurá na nočník. Od té doby si nočník občas přinese, někdy se do něj i vyčůrá, někdy na něm sedí jen tak, ale většinou ho použije, když už si ho donese. Občas už i znakuje, že potřebuje na záchod. Líbí se mu to DVD, co je v sadě a píšťalka, tak doufám, že to s tím půjde snadněji. Píše se tam, že je to vhodné pro děti od 1 roku, já čekala, až začne chodit, což se leckdy doporučuje, že je to lepší. Prý se má odplenkovat na základě tohoto programu do 2let věku.

mm_mm
7. srp 2013

My začli brzo...v 9 měsících. Někde jsem narazila na informaci, že mezi 9. a 12. měsícem by se dítě mělo začít s nočníkem pomalilinku seznamovat. U nás se nočník celkem setkal s úspěchem. Dáváme na něj, kdykoliv si vzpomeneme, kdykoliv máme čas. Ona na něm sedí ráda a v 80% případů od začátku se jí povede během pár minut do něj vyčůrat. Zatím je to celý asi náhoda, ale snažíme se jí furt opakovat, ať dělá eeeeeee a ona se na nás tlemí a opakuje to.
Sousedka má 18měsíční dítě, který nenávidí nočník a šíleně na něm řve. Nemá šanci ho začít na něj učit, protože vždycky chytá amok.
Já bych na to šla fakt pomalu a nenuceně a čekala bych, jak se k tomu dítě postaví. S postupujícím věkem bych trošku přitlačila. Přijde mi normální, že ve 2 letech dítě nemá plenky. Až teda na noc, to je jasný...

elielizabeth
7. srp 2013

Já začala dávat malou na nočník bez nátlaku cca od 8 měsíců před každým přebalením. Vždycky se pěkně vyčůrala i vykakala. Od nějakých 13 měsíců bývá doma bez plenky, když jsou horka, a sama si na nočník vždycky došla, ale měla ho vždy v pokoji, kde byla, ať to stihne. Bohužel od 15. měsíce na nočník už moc nechce a chce na veliký záchod, protože nás párkrát viděla, že tam chodíme my, tak se stane, že to pustí před dveřma do koupelny 😀
Ale jinak když to stihne, tak ji tam dáme a vyčůrá se. Ale ještě si neumí říct a jde tam sama no...

copa
7. srp 2013

u nás byl nočník do 25 měsíců úhlavní nepřítel, největší trest bylo nutit dceru sedět na nočníku, měla neskutečné hysteráky, přitom to, že dělá "eee" do plíny už hlásila dávno
měla jsem "trauma" z dětí kamarádek, které už od roka způsobně seděli na nočníkách, neprotestovali, ale na druhou stranu asi ani moc nechápali, proč tam sedí
najednou v 25 měsících dceři cosi v hlavě sepnulo a během 1 týdne byla bez plín a to i v noci 😉 takže já bych to nehrotila... 😉

ivular
7. srp 2013

To záleží, jak je na tom vaše dcerka "intelektuálně" 😅 Jestli nemá problém s novinkami a s komunikací, tak už by to mohlo jít. Psycholožka mi říkala, že 1) schopnost uvědomit si potřebu a 2) schopnost sdělit potřebu 3) kuráž vyzkoušet v tomto směru novinku naskočí většině dětem někdy mezi 1,5 a 2,5 roku. U dítek, které "chodí na nočník" výrazněji dřív než v tomto období prý jde většinou o podmíněný reflex, jako když na záchod učíš třeba domácí kočku: plast na zadku = spustit čůrání 😅

antarres
7. srp 2013

První dcera se naučila na nočník až ve 2,5 letech, začala jak píšete v létě bez plínky, ale spíš nám hodně pomohla knížka Víš, co má v plínce myš, je to jednoduchá obrázková knížka se zvířátky, myslíme si, že jí to dost pomohlo, když viděla, jak se zvířátka také naučila chodit na nočník a pak nepotřebovala plínku. Mladší dcerka se to teď naučila během 14 dní, je jí 23 měsíců, ale hodně napomohlo to, že vidí, jak chodí na záchod ta starší dcera. Malá se totiž ve včem opičí po té starší. Takže jsem ani nečekala, že to půjde takhle rychle. Nakoupila jsem před měsíce tuny plen a teď se jich zbavuji. Máme plínku jen na spinkání po obědě a na noc. Takže to můžete zkusit, uvidíte no....jinak bych to nelámalapřes koleno. Každé dítko je jiné. Ona se to naučí, když né tohle léto, tak příští již určitě. 🙂)

littlejane
7. srp 2013

tak my jsme ti, co mají 18měsíční dítě, který šíleně řve pokaždý, když se pokusíme ho posadit na nočník 😀 😀 😀 Prostě násilím ji nenutím, musí k tomu dozrát, mám už tu zkušenost se synem, na kterého jsme zkoušeli všechno možné a dokud mu to samo v té hlavičce nedocvaklo, nebylo nic platné. U něj to přišlo až tak kolem 2,5 roku. Je ale fakt, že takové ciráty na nočníku nevyváděl a normálně tam i seděl. U dcery teda vůbec nemá smysl (nebo nevím jak) to ted zkoušet, když ji chytá amok jen, co začnem o nočníku mluvit 🙂

andysebesta
7. srp 2013

Figle nefigle, kdyz se chtit na nocnicek nebude, stejne na nej nepujde:D.Starsiho syna jsme ucili od roka a pul a slo to dobre, taky pres leto.Ten mladsi to nejdriv bojkotoval, tak jsme toho nechali a zkusilli to znova cca za 3mesice a to uz si dal rict.Prisel na to, ze pri tehlech vedrech je vetrajici pindik lepsi nez upoceny v plince a chodi curat na zachod jako velkej bracha.takze ... chce to cas.Zkusit muzete,ale nenutit.A jestli vas nic netlaci(jako treba dalsi miminko = dalsi plenky), tak dejde detatku casu, kolik bude chtit 😉

iina
9. srp 2013

všechny děti odplenkovali do dvou let..jen ten první se počůrával v noci pak ještě do 3...spal strašně tvrdě..a byl prostě první 🙂 zkušební 🙂 Jonáška jsem jako vždycky zkusila posazovat při přebalení, nebo před koupáním od té doby co sám seděl..ale nechtěl..prostě se mu nočník nelíbil. v září mu teď budou dva roky a tak jsem zjistila v červnu, že bude asi první co to prostě s nočníkem prodlouží..na děti používám látkové plenky, to je asi důležitá informace..podle mě je to pak jednodušší je naučit na nočník..vždycky dostanu pocit, že už toho počůrávání mám dost 🙂 přes telpa v červenci jsem nechávala Jonáše bez plenek, abych viděla kdy čůrá..ale klidně si pochodovat a čůral bez povšimnutí..tak jsem mu vždycky když to udělala řekla tohle je EE a co se nestalo v pondělí..najednou se drží za pinďu a huláká..ee eee a opravdu jen co dosedl na nočník..hotovo a od pondělí mi hodí na nočník..ale jak jsem psala, nechce sedět jen tak..to ho nedostanu..ostatní děti jsem prostě vysazovala..jonášek si to prostě uvědomil a spojil si pocit s tím, že jsem upozorňovala..tohle je ono..super.držím palce všech..chce to jen rituály, důslednost a trpělivost a hlavně nepolevit..

svha
9. srp 2013

mám podobnou zkušenost, jako většina maminek, co tu píše, v 16-18ti měsících jsem ji na nočníku neudržela-sedala si na něj tak,že si sedla na opěradlo a nohy strčila dovnitř, nebo si ho dávala na hlavu, nebo ho nacpala čímkoliv, co měla po ruce, každopádně na něj nesedla, to byl řev
pak zabralo sedátko na WC, čůrali jsme na WC 3x denně a v pohodě, líbilo se jí to, ale jinak nic, že by si začala říkat
pak se prořezávali zoubky, bolelo to, teploty a vše šlo vniveč a už nechtěla sedět nikde zase, to měla 20 měsíců
teď v necelých 23 měsících nahá si na nočník dojde, ale jak má plenu nebo kalhotky, neřekne si, kadění jde jen do pleny a i když ji dám jen kalhotkly, tak se počůrá, ani ji nevadí, že je v mokru, takže asi tak
pořád čekám na secvaknutí
jak toto píšu, je tu nahá a počůrala knížku metr od nočníků, rozbrečela se, asi že to nestihla, tak jdeme uklízet

blahova_andrea
9. srp 2013

já začala malého dávat v 10m a nebyl v tom žádný problém. říkala jsem mu co a jak, i když to ještě nechápal a hodně moc jsem ho chválila. ve 13m ho ale začal bojkotovat, tak jsme dali pauzu a já nenutila a zkusila vždy po dvou týdnech najet znovu. v 16m začal chodit znovu na nočník, ale víc se mu líbilo chodit čůrat na stojáka na záchod jako táta 😀 v 18m ho začalo bavit čůrání na stromeček na zahradě a nočník ho zas moc nebere. no nevím co bude v zimě, protože to s jeho holým zadečkem na dvůr lítat nebudu 😀 některé děti nočník prostě "nesnáší", někdy je to jen pro ně špatným tvarem, nezajímavou barvou, nedostatkem motivace od rodičů, spousta dětí začne chodit rovnou na redukční prkýnko na záchod 😉 já si taky myslím, že synovi náš nočník nevyhovuje ☹

jaja.m
9. srp 2013

Tak malá je bez plenek od 14 měsíců.Sama si začla říkat,že chce čůrat a do plenky nechtěla.Venku čůrá na travičku.A když jsme třeba v krámě a řekne číí,já jí řeknu že musí vydržet ven,tak opravdu vydrží a počká až ji dám na travičku.Už jsou to dva měsíce a nemá žádnou nehodu.Sama jí na nočník nedávám,vždy příde a řekne si,že chce čůrat nebo kakat.Plenu má jen na noc a tu má většinou taky suchou.Takže určitě to neni o věku,ale o tom kdy to dítko samo chce.Je blbost,že se píše jak děti začínají ovládat svěrače až od 18 měsíce,ano některé ano,ale jak píšu každé dítko je jiné.Ale určitě nenutit,Opravdu si řekne samo

diniki
9. srp 2013

Já jsem začala dávat na nočník zhruba ve stejné době. Doma máme hrací a malé se to moc líbilo, když zahrál (takže já je určitě nezavrhuji, ale některým dětem ten zvuk prý spíše vadí). Náš nočník mají rády i návštěvy http://www.slune-cz.cz/fisher-price-zpivajici-n.... Pár loužiček mimo si Niki neodpustila, poměrně rychle pochopila, že hačnout si na nočník je pohodlnější.
Takže nechala bych malou bez plínky (aspoň krásně větrá a zbytečně nevznikají opruzeniny). Opravdu moooc bych chválila, když se vyčůrá nebo vykaká do nočníku (ale jinak bych nedávala žádné odměny). Ono to přijde samo a pak to půjde rychle bez plín.
Ještě malá poznámka: U přebalování je automatické, že dítě omyjeme vodou nebo vlhčeným ubrouskem a pak namažeme. Ale u nočníku se na to zapomíná. Sama to znám. Opravdu je dobré i po nočníku pokožku omýt, vysušit a namazat např. bepanthenem.
Tak nočníku zdar 😀

ladik1
9. srp 2013

My zacli syna davat na nocnik hned jak sam sedel(vzdycky po spani,po prochazce) a darilo se nam to tak na 50%,sam si nerikal,takze tak cca od tech 16 mesicu jsme zacli davat po dvou hodinach a uspesnost se zvysila...ve dvou letech(nevim proc,mozna tim,ze jsem cekala druhe a byla utahana a neprijemna)zacly problemy-vubec na nocbik nechtel,utikal pred nami,rval-hruza!!!tak jsem si rekla,ze ho necham vycukat...jak se oteplilo,chodil bez plen,idealne i bez kalhot.asi mesic si furt cural nocnik nenocnik a pak den ze dne jako kdyz utne.Zacal chodit 100% na nocnik.Rano sundam plinu(na noc byt jeste musi),zeptam se ho,jestli vi,kde ma nocnik a vyzaduju ukazat,ze fakt vi a zopakuju mu,ze az se mu bude chtit,at si SAM dojde.Ma radost,nekdy i dela komedii,ze si jako prave vzpomnel,ze musi🙂my mu pak tleskame jak divi a delame opicky.spolecne pak nesem nocnik na zachod a posilame hovinko na dovolenou,syn mava a splachuje...Zkratka se nam osvedcilo dat mu najevo,ze je dospelej,ale dojit si k tomu musel...ted je mu 26 mesicu a plinkumame preventivne jen na spani...

sachmettttt
9. srp 2013

No my jsme již asi 2 měsíce bez plenky dokonce se i ptá.Je to šikulka

mmmilda
12. srp 2013

Syn má 15m a na nočník chodí hlavně po spaní, ale přes den když řekne aa tak chce čůrat jen ve stoje.. Když ho posadím na nočník, tak z něho nejde ani prd.. Jak jo mám donutit sedět při čůrání když je kluk?

vrtelka
12. srp 2013

První dceru jsem dávala na nočník jak začala sedět kolem 8.měsíce a pak se to rychle naučila a v 16.měsících jsme byli bez plen a na velkou,už od roku chodila jen na nočník u druhé dcery nebylo tolik času,ale byla narozena v prosinci a přes léto jsme to taky zvládli tak od 18.měsíců byla bez plen .ted máme syna tak jsem zvědavá kdy to zvládne on jestli je to u kluků jiné než u holek to odnaučování.