Hypnoporod, máte zkušenost?

apollo20
27. dub 2018

Ahoj holky,
Hodně teď čtu a zjišťuji co je hypnoporod a jaké jsou jeho výhody. Zajímá mne, zda máte někdo zkušenosti ?
Jsem prvorodička, takže vše je teprve předemnou 🙂
Děkuji za info ;)

dora13
27. dub 2018

Urcite si kup knizku Hypnoporod, je uplne skvela🙂 Ja teda hypnoporod nemela, ani jsem o nej neusilovala, ale ta knizka je fakt prinosna, je v ni spousta uzitecnych informaci jak spravne dychat, relaxovat behem porodu a hlavne celkove si uvedomit, jak to s tim porodem je, jak to funguje, proc by se do nej nemelo zasahovat. Ja i diky ni mela porod sice bolestivy (zeny, co hypnoporod zazily rikaji, ze necitily vubec bolest, nevim, nemam zkusenost), ale rychly, hladky a celkove nadherny zazitek, strasne rada na nej vzpominam🙂

pavca1982
27. dub 2018

Já jsem se žádného kurzu nikdy nezúčastnila, ale vzhledem k tomu, jak strašný byl můj první porod co se týče chování personálu, rozhodla jsem se, že si další porod ,,udělám" co nejpříjemnější. V porovnání s prvním byl krásný a rychlý. Ještě lepší byl pak po 10 letech třetí porod dcery.Jde především o to, aby žena měla na porod co nejvíce klidu a aby jí nikdo nerušil při přirozeném porodu jejího dítěte.Je důležité být také informována a teoreticky se připravit na to co je vlastně porod, jaké má fáze atd...a co je nejdůležitější je to, že žena musí hlavně věřit v sebe sama a v to, v co je rozhodnutá a dopředu se zbavit strachů.

apollo20
autor
27. dub 2018

@dora13 děkuji, určitě si ji objednám 👌

apollo20
autor
27. dub 2018

@pavca1982 děkuji, jsem si toho všeho vědomá, s chci si načíst, připravit..

pavca1982
27. dub 2018

@apollo20 A to uděláš nejlíp.Na youtubu je spousta fajn videí co ti určitě hodně pomůžou.Ta příprava je totiž základ.Jako prvorodička máš strach co tě čeká ale pokud budeš dobře připravená máš o půl strachu míň.Já budu rodit v listopadu počtvrté, tak snad se mi to zase dobře podaří.A tobě přeju totéž.

suzanna123
27. dub 2018

Knížka je fajn, ale za sebe hlavně doporučuji investovat do osobní porodní asistentky. Bez toho je - respektive může být, když v porodnici narazíš na kretény - sebelepší příprava na hovno (a tohle slovo píšu málokdy)

dora13
27. dub 2018

@suzanna123 souhlas, to jsem zapomnela napsat🙂

apollo20
autor
27. dub 2018

Co tak cca stojí osobní porodní asistentka ?

dora13
28. dub 2018

@apollo20 2 roky zpet me stala 7000. Neni to uplne levna sranda, ale za me nejlepe investovane penize v zivote.

achilea
28. dub 2018

Zeny ktere chteji porodit v klidu a dle svych predstav nemaji v ceskych porodnicich sanci. V porodnicich je tendence personalu ridit a urychlovat porod rodicky. Dle me zkusenosti. Prosim o nazor jestli se to nekomu povedlo porodit dle svych predstav prirozene bez lekarskych intervenci a v ktere porodnici.

achilea
28. dub 2018

Doporucuji odstranit ruzove bryle, mne se v porodnici smaly,ze jsem mela predstavu o svem porodu,citila jsem se jak divozenka a psychopatka v jednom. Nas porod dopadl katastrofalne,vyvolavani,cisar a celkova narkoza,syna resuscitovali, odvezli a ja prvni noc nevedela jestli zije.Videla jsem ho az treti den po porodu.Proste meli jsme smulu.

dora13
28. dub 2018

@achilea pokud te to zajima, precti si muj druhy porodni pribeh, mam na profilu ve clancich (Jak Alanek na svet prisel). Jde to, ale neni to samozrejmost, vyzaduje to pripravu, odhodlani a stat si za svym. A rozhodne je dobre jit rodit s vlastni PA. Kazdopadne znam hodne zen, co i v ceskych porodnicich porodily prirozene (jakoze opravdu prirozene, nikolov pouze vaginalne), zas bych to nevidela tak cerne.

maminkafe
28. dub 2018

@achile
@achilea Nase 3dite jsem rodila podle meho porod.planu,pokud bylo neco jinak vzdy se me zeptali zda muzou...male ke konci padaly ozvy,tak jsem dostala kyslik a ikdyz mala temer neplakala hned po porodu,tak jsem ji mela u sebe.Frydek-Mistek 🙂

hermelinah
28. dub 2018

Já sem rodila v "továrně na děti", a už u prvního syna sen byla přesvědčena, že celý porod bude fajn, protivnou sestru hned na příjmu sem hodila za hlavu, byla sem prostě rozhodnutá, že to bude fajn a nenechám se nikým otrávit, a taky, že jo, nakonec sme s doktorem a další jejich PA sázeli srandy jeden přes druhého celých 6 hodin, opravdu "nejhůř" mi bylo až tak posledních 10 minut, ale to vím jen z vyprávění manžela - úplně sem těch pár minut kdy mě přešel smích vypustila, pamatuju si jen když pak dr přišel a říkal, že už jdem na to, ať může jít v klidu na kafe... Druhý byl obdobný, prudilky sem vypustila a užila si to se zbytkem personálu 🙂 Je to zkrátka v hlavě, každé bych přála takovou porodní pohodu jako sem měla já 🙂

rickym
28. dub 2018

Jak už psaly holky, vlastní PA, nejlíp investované peníze. Já se na porod těšila, vůbec jsem z něj neměla obavu. Sice jsem se neotevírala, tak to trvalo, ale i tak super zážitek a oba s manželem na porod rádi vzpomínáme☺️

alishka111
28. dub 2018

@achilea Já myslím, že největší problém je, že ženy chodí rodit s tímhle přístupem. V bojovém nastavení, přesvědčené, že lékaři tam nejsou kvůli ničemu jinýmu, než jim kazit porod a ládovat je medikací a jednat s nimi jako nesvéprávnými...
Já rodila dvakrát, pokaždé v jiné porodnici a pokaždé byl porod nádherný. Poprvé 26 hodin vlastně bez zásahů - kanyla v ruce mi nevadila a klystýr jsem si vyloženě přála, podruhé byl porod dost urychlovaný kvůli špatným ozvům a musela jsem být neustále monitorována, takže jsem si to tak hezky neužila, ale přesto to byl krásný zážitek. Vyšli vstříc, jak to jen šlo, personál - a že ho kolem mě bylo - jen tiše proplouval a každý potřebný zásah vždy srozumitelně vysvětlili. Porodila jsem za 4 hodiny, bez medikace, bez poranění...
Myslím si ale, že krásný porod máme hlavně každá v hlavě, jen to nastavení je většinou od začátku špatně. Když žena očekává jatka, šílenou bolest, ponížení, poranění a je paralyzovaná strachem, tak těžko porodí hezky. Takže myslím, že "hypnoporod" jak jsem letmo zjišťovala, je dobrá volba. Jde o to prostě bez ohledu na vnější okolnosti si udržet vnitřní klid a s radostí a klidem přijmout porodní proces a práci. Svou i lékařů. Jo a taky je to podle mě o přístupu rodičky. Jsmě, na blbce může člověk narazit všude, ale viděla jsem ženský, co nepozdravěj, nepoděkujou, nepožádají, jen štěkaj po personálu, jak kdyby byly středobodem světa, to se pak není co divit, že personál nedokáže být tak příjemný a laskavý, jak by mohl být...

pavca1982
28. dub 2018

@achilea Mě se to nakonec povedlo ve Slaném, ale až po boji hned na začátku.Ten klid jsem si musela vydupat. Do porodního plánu jsem jim napsala, aby respektovali mé rozhodnutí a naše soukromí.Jako není to vůbec jednoduché . Divili se jak v klidu a rychle se dá porodit. No kdyby rodičky nechali, aby porod byl přirozený šlo by to více ženám dobře. Pak to dál probíhalo tak, že těch 72 hodin co jsem tam pak byla si mě vlastně téměř nevšímali. Nakonec pochopili, že je k péči o mimčo nepotřebuju a že když budu něco potřebovat, tak přijdu...

atisa
28. dub 2018

Hypnoporod neznám. Ale ráda bych zareagovala na diskuzi. Každá žena je jiná a mě by třeba osobní porodní asistentka strašně rozptylovala. Chtěla jsem být sama a byla vděčná, že i manžel přijel vastně až na posledních cca 30 minut. Psala jsem mu, ať ještě nejezdí, že to asi bude ještě trvat. 😀 A též jsem byla vděčná, že na mě porodní asistentka zbytečně nemluvila. Díky tomu si tělo začalo vyplavovat ty správné "oblbovací" látky a porod pro mě nebyl tak bolestivý (jak jsem očekávala). Ale je pravda, že jsem asi ty velké bolesti nestihla, protože po prasknutí plodové vody byla málá do pár minut na světě. Vodu mi teda píchnul doktor. Při tlačení jsem necítila už žádnou bolest. Možná i díky aniballu, který jsem používala.

astyna
28. dub 2018

možná bude lepší než číst nějaké cizí knížky, si najít kvalitní porodnici. Dát si tu práci s hledám té, která vám bude vyhovovat, načíst recenze, případně zaplatit PA. Já jsem druhý porod měla u Apolináře a díky tomu, že tam na mě netlačili, nechávali mě jako druhorodičku o samotě "vždyt to už znáte, tak si zazvonte, kdyby to už bylo na puzení", syna jsem si jako první pochovala, odstřihla šňůru po dotepání, rodila jsem vsedě. Bylo to úžasné 🙂 ale chápu, že chcete vyzkoušet třeba něco jiného. Já jsem taky rodila předčasně, ale ikdyž byl syn malý, personál byl super, přednostně ho otestovali po porodu, zda má plíce OK, trávení, stav cukru v krvi a co nejdříve mě ho dali. Nevím, zda za to může moje psychika nebo přístup k doktorům, ale já jsem nikdy neměla sebemenší potíže...

astyna
28. dub 2018

@pavca1982

Já jsem to měla podobně - jen mě každé ráno zkontrolovali, prcka taky a řekli, kdyby něco, tak mám tuknout na sesternu. Byl tam fajn klid, ikdyž jsme tam byly 3 holky na pokoji...

astyna
28. dub 2018

@alishka111
já si u druhého porodu taky musela vyžebrat klystýr 😃 kvůli čekání se to pak už nestíhalo, ale trošku mi aspon dali 🙂

Já jsem si při každé kontrakci představovalo, že se tím vlastně otevírají dveře do světa pro mé miminko a nebyla jsem ztuhlá, ale uvolnila jsem se, aby se to všechno hezky otevíralo...

apollo20
autor
28. dub 2018

@achilea což ale neznamená, že to tak musí prožít každý, promiň...

apollo20
autor
28. dub 2018

@astyna Rozhodně si myslím, že mít o tom něco načteného a připravit na to mysl, aby nepropadla tomu šílenství v porodnici, rozhodně není na škodu. Nevědět o tom nic je pak zbytečná snaha. Děkuji i tak za názor 🙂 Je fajn, že to někdo měl příjemnější, než bývá zvykem 🙂

astyna
28. dub 2018

@apollo20

Ikdyž budeš mít načteno, nic nezměníš ve špatně zvolené porodnici. To jsou jen teoretika ... nejlépe tě připraví předporodní kurz, upřímně, tam se dozvíš o chodu nemocnice vše potřebné.

suzanna123
28. dub 2018

@alishka111 já šla poprvé do porodnice bez plánu, protože jsem si myslela, že se na všem s doktory domluvím. Podruhé, poučená, jsem si porodní plán sepsala a šla rodit do porodnice, o které jsem byla přesvědčená, že jsou k přirozeným porodům vstřícní - a mým porodním plánem si tam akorát vytřeli zadek. A ne, neměla jsem v něm žádné extrabuřty. Ani jednou jsem (bohužel) nešla do porodnice "v bojovém nastavení, přesvědčená, že lékaři tam nejsou kvůli ničemu jinýmu, než mi kazit porod a ládovat mě medikací a jednat se mnou jako s nesvéprávnou..." Kdyby ano, tak by třeba ty porody dopadly podle mých představ.

alishka111
28. dub 2018

@apollo20 Nemysli si, že v porodnici je šílenství... U mých obou porodů naopak byl personál a vlastně celý porod velmi klidný, i když u prvního byla porodnice narvaná přes kapacitu a u druhého byly trochu komplikace, nikdo nešílel, nestresoval. U prvního, kdy už jsem po 20ti hodinách začínala panikařit, mě PA naopak téměř mateřsky dokázala úžasně zklidnit a vrátit do správného porodního módu. Podruhé zas lékaři i PA dokázali přes neustálou kontrolu (střídali se tam u záznamu asi 4) nevyvolávat paniku a nerušit.
Doporučuji se připravit, číst zkušenosti z porodnice, aby sis mohla vybrat, ale hlavně mluv s lidmi co tě budou mít na starosti! Opravdu to nejsou nepřátelé a snaží se vyjít vstříc ale zároveň mají neskutečnou osobní odpovědnost za tebe a tvé dítě... Když jsem se ptala, zda ode mne budou chtít porodní plán, říkala PA, že je to smutné, že dneska jim přichází maminky a beze slova mávají papírem a vyhrožují, přitom stačí říct... proč by dělali něco, co rodička nechce, to dělají jen v případě záchrany zdraví a života a to si zas do toho kecat nenechají, papír,nepapír a je to tak správně.

@suzanna123 Ono je moc těžko soudit, co je potřeba a co bylo zbytečným zásahem, já nejsem lékař a přesto, že dnes máme milion informací z internetu, tak léta studiií a praxe to nenahradí... Tím neříkám, že jste nenarazila na blbce, nebo na nějakou mimořádnou situaci a mrzí mě že máte špatné zkušenosti...

suzanna123
28. dub 2018

@alishka111 narazila jsem na naprosto standardní situaci - rutinu. Proč by se zdržovali a nechali to proběhnout bez zásahů, když to můžou dělat, jak jsou zvyklí. Proč by mi nechali miminko po porodu na břiše, když jsou celá léta zvyklí, dělat to jinak...

feelin
28. dub 2018

Teda ja nechápu, proč taky všechny tak strašíte?! Je to porod, mluvíte tady o tom, jako by to za vás měli dělat ti doktoři! Já šla rodit s tím, že jdu rodit a ne na wellness pobyt s masáží, proboha! Porod byl úplně v pohodě, jsem ráda, za to jaké to bylo, ale vděčím za to sama sobě a tomu, že jsem neměla žádné růžové brýle a neočekávala, že to bude pohodičla.... v dnešní době se to tak řeší, jak kdyby v porodnicích pracovali řezníci, chuděry prvoročiky vyplašené... knižka hypnoporod je určitě fajn, ale realita a to jak to každá prožívá je pak věc druhá, takže doporučuju hodit se hlavně sama do pohody

suzanna123
28. dub 2018

@feelin tady se právě řeší, že nechceme, aby "to" za nás dělali doktoři 😉

dora13
28. dub 2018

@feelin ja jsem taky necekala pohodu a wellness, ja jen chtela, at mi netlaci na bricho a preventivne me nestrihaji a nepichaji mi oxytocin a jine rutinni zakroky, ktere se v ceskych porodnicich delaji jak na bezicim pasu, takze jsem se zajimala, informovala se a snazila se vytvorit podminky, aby to bylo mozne. Neslo mi o me, ale o me dite, aby se narodilo bezpecne a setrne, nepridusene a aby z delohy putovalo do me naruce a ne pod zarivku na stul🤷‍♀️
Btw, pribehu o tom, jak to zenska neresila, bo prece doktori a hlavne se hazela do pohody a nakonec skoncila akutnim cisarem jsem tu cetla desitky, naopak vetsina krasnych porodnich pribehu zacina tim, ze se zena zajimala — a ano, samozrejme to neni stoprocentni, to je jasny, ale proste kdo je pripraven, neni zaskocen🤷‍♀️

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru