Učitelství 1. stupně ZŠ vs. asistent pedagoga. Jak probíhají přijímačky?

sejtovka
3. únor 2022

Zdravím vás všechny,
potřebovala bych prosím poradit....
Jsem asistentkou pedagoga na 1.stupni ZŠ. Práce mne hrozně baví. Jen jsem si "přičuchla" k doučování žáků a k občasnému suplování a ráda bych se stala učitelkou. Dokonce mne i přemlouvají kolegyně učitelky, ať si tu vejšku udělám, že je to škoda, být "jen" asistentkou. Zároveň ale i zjišťuji, že práce asistentky je v téhle době taky důležitá.
Nicméně, nejvíce se bojím přijímacích zkoušek a jelikož mám 2 malé děti, tak se bojím i toho, jak to zvládnout dálkově nebo kombinovaně.
Jakou VŠ by jste mi doporučili, která se dá zvládnout? Přemýšlím nad UJEPem, ale ta je prý hodně těžká.
Dále - jak probíhají přijímačky? Musím umět hrát na klavír? Zvládnu maximálně na kytaru pár akordů 😕
Jako asistentka jsem šťastná, jen je to nejistá práce, chodím domu ale s čistou hlavou a nemám skoro žádnou odpovědnost. Chtěla bych se vypracovat dál, ale zároveň se bojím.

Děkuji za vaše zkušenosti a komentáře. Potřebuji pohled z té druhé strany.
Přeji krásný den 🙂

zuzkasim
3. únor 2022

Myslím, že dnes už má každá VŠ test studijních předpokladů - dá se najít na netu a zkusit, k tomu pak různé další zkoušky, to najdeš na jednotlivých univerzitách. Pokud je mi známo, tak klavírem musí projít všichni, dá se to zvládnout, pokud poctivě cvičíš (hrála jsem pouze rok před přijímačkama, ale připravovala jsem se poctivě, tehdy jsem dělala přijímačky i z klavíru a udělala jsem je, studium jsem sice ne levou zadní, ale prostě zvládla). Pro dost lidí je ještě problém tělocvik, jsou povinné i sportovní kurzy - letní a zimní, takže je nutné na týden odjet od rodiny a celkově pokud nejsi zrovna sportovní typ, dává tělák zabrat. Na druhou stranu, pokud tomu ten čas a úsilí věnuješ, dá se to zvládnout (opět, nejsem vůbec sportovní typ, tělák mi nikdy nešel, zvládla jsem všechny disciplíny, prostě jsem semestr chodila každý týden poctivě plavat, další semestr jsem trénovala bruslení až jsem se to trochu naučila atd.) Relativně těžká je i matika (jak pro koho, někdo má víc problémy v Čj, to zas pro mě třeba problém nebyl vůbec). Ale všechno se to dá zvládnout, když se člověk snaží. Navíc kombinované studium je jednodušší jak denní (kde kdo z dálkařů by se mnou možná nesouhlasil, ale myslím, že z denního studia se na tom shodli vždy všichni, když jsme viděli požadavky na dálkaře, bylo to prostě většinou trochu jednodušší).
Razím heslo, že kdo nic nezkusí, sice nic nepokazí, ale taky nic nemá. Takže za mě, pozjišťuj informace a zkus to. Výhodou při studiu by pro tebe byla znalost praxe. Navíc kolegyně občas i pomůžou🙂

ilonne
3. únor 2022

@sejtovka Studuji UJEP, aktuálně 4.rocnik. Uz jednu VS mám vcetne učitelství pro střední školy, jenže tím nesplňují kvalifikaci na 1.stupen a jedinou možností pro mě bylo vystudovat znovu 5 let. Přijímačky nevím, my jsme tehdy dělali akorát přijímací pohovor.
Co se týká studia - je to těžké. Máme tři děti a první VS jsem studovala také při zaměstnání, ale bez dětí. A oproti nynějšímu to byla "brknkacka".
Co se týká hry na nástroj, hraje se na flétnu a má klavír. Z flétny je zápočet, z klavíru dva zápočty a zkouška.
Jinak někteří přednášející jsou skvělí, ovšem je tam i řada těch, které vůbec nezajímá, že máš děti, pracuješ na plný úvazek atd.. Hodně náročná je matematika, ale budiž, to je statnicovy předmět.
Tělocvikáři jsou kategorie sama pro sebe - šílené požadavky, za jeden kredit a máš problém je kolikrát i dohnat. Hodně, ale opravdu hodně výtvarky. Hodně náročná paní na literaturu, ale přednášky má skvělé. Druhá věc je její přístup v průběhu zkoušek.
Na rovinu, kdybych před čtyřmi lety věděla do čeho jdu, asi bych nešla. Ale zase já měnila povolání, vyloženě o 180st.. a začala jsem učit na úžasné škole s úžasným kolektivem a skvelymi dětmi. Dodělat to prostě musím.
Nicmene bez obrovské podpory manžela bych to nezvládla.

madbetka
3. únor 2022

Na PedF UK jsem před pěti lety dělala test všeobecných studijních předpokladů. Kdo prošel testy, šel ještě k pohovoru, kde jsme se bavili o motivaci studovat tuto fakultu, naší praxi, o přečtené literatuře apod.
Klavír k přijímacím zkouškám nepotřebuješ, ale během studia pak ano. Nicméně některé spolužačky s ním úplně začínaly a zvládly to, kvůli hudebce neskončila žádná. Pro mě byl horší tělocvik, ale přežila jsem ho, nikdo od nás nechtěl žádné šílené výkony (jen plavání bylo docela náročné).
Během těch pěti let se mi narodily tři děti, takže i s dětmi se to dá (ale u mě tedy za obrovské podpory manžela a rodiny).

ilonne
3. únor 2022

@sejtovka A musíš být připravena na to, že první tři roky po celý akademický rok tedy cca od října do půlky června nebudeš mít volnou jedinou sobotu. A i některé patky. Vydechnes si teprve ve ctvrtaku. Např. Stedry den byl v pondělí a my jsme ještě v sobotu měli celodenní přednášky. Nebo jsme tam jeli i v průběhu velikonočních prázdniny, jarních. A většina vyučujících vyžaduje účast na přednáškách.
Pak je povinný čtyřdenní výtvarný kurz ve Svoru v období letních prázdnin. Sportovni pětidenní kurz, také v období prázdnin nebo v září, tam mimo jiné píšeš test a běžíš orientační zápočtovy beh. Pak tam jsou povinne volitelné kurzy - pětidenní výtvarný v Prachaticích, také o velké prázdniny, ale ten je za hodně kreditů, ten se vyplatí. Pak ještě lyžařský v zimě a turistický na podzim, tam se slézají nějaké ferraty. Do toho jsem fakt nešla.

madbetka
3. únor 2022

@ilonne My měli v Praze jako výukový den středu, museli mi kvůli tomu v práci rozhodit úvazek do čtyř dnů (a přidat hodiny v jiných třídách, takže jsem učila třeba výtvarnou výchovu u sedmáků 😃).
A sportovní kurzy měla povinné jen specializace TV.
To je zvláštní, jak to má každá fakulta fakt úplně jinak.

ilonne
3. únor 2022

@madbetka tady je přístup fakt strasnej. Jenže to byla jediná fakulta v dosahu, kde se nedělaly přijímačky. 10.dubna jsem rodila a v červnu jsem šla na pohovor..na přijímačky a už vůbec ne na talentovky např. z tělocviku jsem se fakt necítila. Plzeň je prý taky "výživná", studuje s námi holka, která všechny zkoušky dávala v pohodě a u státních chytla 3x kreteny.

madbetka
3. únor 2022

@ilonne Já jsem se naštěstí rozhodovala Praha a Hradec. Přijímačky byly jeden den na obě, takže jsem zkusila Prahu a vyšla. Naštěstí bez talentovek, protože z tělocviku bych je neudělala ani omylem.
Na přístup si nemůžu stěžovat, první těhotenství jsem měla rizikové a zvládla to i bez individuálu, se všemi vyučujícími jsem se domluvila úplně v pohodě. Pak jsem jezdila do školy i s dětmi, hlídala je mamka a já odbíhala vždy jen kojit a nebyl za celou dobu jediný vyučující, který by to nepochopil.
Jako nebylo to nejlehčí studium a hovadin po nás chtěli dost, nadávala jsem v průběhu taky víc než dost, ale celkově to studium tam hodnotím dobře (ale stejně jsem ráda, že už je za mnou 😄).

sejtovka
autor
4. únor 2022

Holky, moc vám děkuju za vaše komentáře.. mám z toho teď takový smíšený pocit, že to asi nedám 😔

ilonne
4. únor 2022

@sejtovka Dáš to, jen je to hodně náročné. Nebudu ti lhát, že je to pohoda, ještě když jsi z praxe. Jedna vyučující nám řekla "holky, je znát, že svoji práci milujete a umíte to, ale zapamatujte si, že to tady nikoho nezajímá, musíte znát a naučit se teorii, definice, jinak vás od státních stejně vyhodí...."

madbetka
4. únor 2022

@sejtovka Dáš. Minimálně to zkus a uvidíš sama, odejít můžeš vždycky. Držím palce 🙂

zuzkasim
4. únor 2022

@sejtovka Nevzdávej to dopředu. Zadarmo to není, ale zkusit to přece můžeš.

sejtovka
autor
4. únor 2022

@ilonne děkuji 🙂

sejtovka
autor
4. únor 2022

@zuzkasim to je pravda, děkuji 🙂