Dává někdo umělé mléko "dobrovolně"?

mysicka_lb
10. črc 2014

Ahoj maminky, předem prosím, neberte moji diskuzi jako výzvu k hádkám a napadání se.... Je to trošku kontroverzní téma a moc se o tom nemluví, ale zajímalo by mě, jestli někdo dává dítěti UM z jiných důvodů, než že nebylo vlastní mléko. Třeba proto, že šla dotyčná maminka brzo zpět do práce, proto, že se bála, že její mléko nebude pro dítě zdravé (např. nedokázala seknout s kouřením, musela brát nějaké léky, co se neslučují s kojením atd.), kojení pro ni bylo bolestivé nebo jednoduše kojit nechtěla. U nás to není zrovna populární názor, ale řekla bych, že v zahraničí bývá vcelku běžné, že se žena rozhodne nekojit..... a hlavně že je to čistě její věc, nikoho bych si nedovolila kvůli tomu odsuzovat. Neodsuzuju ale samozřejmě ani zastánkyně kojení, aby mě někdo nechytal za slovo. Já sama kojím i přikrmuju UM.

janapavlik
10. črc 2014

@petoska no takhle podobně jsem teď u druhé dcery fungovala i já. Taky jsem odstříkávala a krmila přes flašku, mnohem méně mě to stresovalo, protože jsem věděla, kolik toho vypila a že je opravdu najezená a nemůže plakat hlady. Fungovala bych takhle i dál, ale mléko mi rapidně ubylo s příkrmama a když už jsem nekojila ani v noci, tak pak alespoň k ránu, ale to se samozřejmě vztekala, že jí to neteklo jako z flašky 😀 Nakonec mi to vydrželo 7,5 měsíce a myslím, že je to tak akorát 😉

petoska
10. črc 2014

@janapavlik taky si myslím, že mi začne pomalu a jistě mizet, jak začnou příkrmy, ale nestresuju se, já jsem právě ani s kojením nepočítala, když to u syna nešlo a takže je pro mě výhra to, že jsme vydržely doteď 🙂
Ale škoda, že zrovna když fakt už pár dní jsme většinou jen kojily a já si pochvalovala , jak je to super, bez práce, tak to prso najednou nechce 🙂

janapavlik
10. črc 2014

@petoska no ono to bude tím, že ty chytřejší děti poznají jó rozdíl mezi prsem a flaškou, z flašky se mnohem méně nadřou a lépe jim to teče 😀

danulka5775
10. črc 2014

Ja jsem kojila maleho ani ne do 2 mesicu. Na kojeni jsem se strasne tesila a chtela jsem kojit co nejdele. Jenze nam to proste nebylo prano. Maly se ode me najedl a za hodinku plakal ze ma hlad. Mela jsem moc mleka, odstrikala jsem z obou prsu i 200ml. Ale mela jsem silene moc predniho mleka a malo zadniho. Kdyz jsem si odstrikala predni mleko tak zadniho se maly nenajedl a musela jsem ho dokrmit tim prednim. Asi 2 tydny jsem maleho krmila po hodine pres den a v noci tak po 2 nebo po3 hodinach. Pres den to bylo tak ze maly se najedl, pul hodiny jsem ho nosila aby si brknul a za pul hodiny uz zase chtel jist. On sice mel hlad jak to mleko bylo ridke ale kdyz pil po hodine tak to nestacil travit a timpadem pak mel boleni briska. Po tech 2 tydnech co maly jedl po hodi e se mi prsa nestacily nalevat takze maly pak nemel co pit a vztekal se cim dal vic. Tak jsem si rekla ze jedno piti mu dam ode me a druhe UM. Kdyz se napil UM tak vydrzel 3 hodiny nepapat, pak se najedl ode me a za hodinku zase mel hlad. No jenze pak nastal dalsi problem a to ze zacal odmitat moje bradavky. Chtel jen flasku. Tak jsem si musela pak mleko odstrikavat na krmeni. A pak zacal odmitat i moje mleko. Chtel jen UM. Takze jsem si rekla ze prejdeme uplne na UM. U detske dr jsem to rikala ze moje melko odmita a ona rekla ze to se nekdy stane ze UM jim zachutna vic a ze si z toho nemam nic delat ze ted jsou UM hodne kvalitni. Tak jsme presli na UM a maly byl porad krasne spokojeny. Videla jsem kolik toho spapal. A ted mame 10m a maly uz mi vubec nechce pit ani UM. Takze se sam uplne odstavil 🙂

marie_anna
10. črc 2014

Já bych řekla, že problém není v tom, že nějaká skupina žen tlačí jinou skupinu do něčeho, co si každý může svobodně zvolit. Otázka zní, zda je mateřské mléko opravdu nenahraditelné a pro dítě o tolik zdravější. Pokud ano a já se rozhodnu bez závažného důvodu dítěti dát mléko umělé, dobrovolně se rozhoduju ho vyživovat něčím méně hodnotným. Záleží na tom, pomocí jakých zdrojů si matka utváří své přesvědčení. Pokud si myslí, že názor o nadřazenosti mateřského mléka nad umělým není prokazatelně pravdivý, pak je jasné, že má jaksi svobodu vybrat si ze dvou, dle ní stejně hodnotných variant. A vůbec nejde o to, co říkají nějaké ženské na netu. Jde o to, zda lze prokázat, že mateřské mléko je pro dítě lepší. Pokud ano a jsou solidní argumenty vycházející se seriózních výzkumů, pak mi připadá hloupé tvrdit, že propagace kojení je jen lobby a nátlak. Je to asi jako kdyby někdo tvrdil, že je lobby a nátlak kritika pravidelného stravování dětí v závodní jídelně místo doma domácí stravou, ačkoli některým rodičům může více vyhovovat nechat dítě pravidelně obědvat v jídelně a nevařit pro ně. Jinak neodsuzuji nikoho, kdo má pro nekojení vážné důvody (byť jen subjektivně) a nemyslím, že je UM nehodnotné nebo škodlivé. Aby bylo jasno. 🙂

lilibeth
10. črc 2014

Za mě bylo krmení UM o hodně pohodlnější než kojení.
Kojila jsem jen s kloboučkama a s těmi opravdu nejde vytáhnout prso, kdekoli a kdykoli (nebo já jsem se to prostě nikdy nenaučila). Navíc malá brala kojení jako relax, takže 10 minut pila na půl hodinky si schrupla a pak si ještě cucla. Bylo jí jedno, jestli pije doma v posteli nebo někde v parku, vždycky to trvalo hodinu a odnaučit se mi jí to nepodařilo.
Z časových důvodů jsem koupila el.odsávačku a přes den dávala jen odsáté a kojila ráno.
Ve čtvrtém měsíci jsem začala jednou, dvakrát denně dávat UM a v šesti měsících jsem kojit přestala úplně.
Kupovala jsem kojeneckou vodu, která se nemusí převařovat, jen jsem ji ohřála v rendlíku a smíchala s práškem. I s krmením 10 minut.

Ikdyž byla 4 měsíce jen kojená, tak nemocná/ nachlazená byla skoro pořád, takže zase v zázračnost a léčivost MM moc nevěřím.

U druhého dítěte koketuji s myšlenkou, že kojit nebudu vůbec a rovnou začneme s UM.

PS: Ani mě ani bratra mamka nekojila (nemohla) a ova jsme relativně zdraví a s mamkou máme vztah krásný.

zyx
10. črc 2014

Já mám dvě děti. První nekojené - do nástupu do školky nestonalo. Druhé kojené 8 měsíců a prostonalo opravdu hodně. Zpětně mi to přijde úsměvné, neboť u prvního děcka jsem měla pocit, jak ho šidím. Jak je to špatné pro jeho imunitu. Všem jsem musela vysvětlovat důvody, proč nekojím. Zpětně si říkám, že je důležité, aby dítko nekřičelo hlady a je jedno, které mléko má. Zpětně je mi líto, že jsem zastánkyním kojení neuměla lépe čelit a trápila jsem se, že dítěti nedávám to nejlepší, ale co je to nejlepší? ... spokojená máma 🙂.

tamarila
10. črc 2014

@marie_anna Máš dost pravdu, ale jsou i jiné parametry rozhodování. Já jsem například přesvědčená o tom že MM je pro dítě lepší. Ale pohoda matky je pro dítě dle mě neméně důležitá. Takže jsem ukončila kojení proto, že profit z vlastní pohody mi připadal větší než z kojení. Nemyslím si že ustavičný stres je lepší než kojení za každou cenu. Tato volba je na každé z nás, každé snese jinou zátěž atd. Jenomže pokud jsou tyto případy (dost časté) neustále nazývány sobeckými matkami, matkami co pro vlastní pohodlí šidí dítě atd, pokud se tyto matky bojí vystoupit i anonymně v diskusi, tak tam prostě nátlak a lobby vnímám.

kstablova
10. črc 2014

@mysicka_lb já přestala kojit po dvou měsících od porodu ze zdravotních důvodů, mé léky se s kojením neslučovaly. Problém se s tím srovnat jsem měla spíš já, než moje dcera. Malé jsem musela ze dne na den nasadit lahvičku a bylo to naprosto v klidu, žádný vyřvávání prsa se nekonalo. Trochu jsem se bála názoru, že s MM má dítě lepší imunitu. To naštěstí můžu vyvrátit, moje dcera má 14 měsíců a nebyla zatím vůbec nemocná a ani jednou neměla ani zvýšenou teplotu, ani po očkování. Je fakt, že s UM jsme doma konečně měli nějaký režim, nemusela jsem kojit co hodinu, věděla jsem, kolik toho malá snědla a hlavně ačkoliv jsem ty dva měsíce kojení snažila sebevíc, tak kolika byla opravdu ukrutná. Po přechodu na UM se i kolika zlepšila, takže v podstatě všechno bylo tak nějak lepší. Takže já proti UM nemám nic. Horší jsou tlaky okolí, ale na to bych se vykašlala. Kdo jsou aby mě soudili? 😉 . Podle mě spokojená matka s UM je stokrát lepší než vystresovaná kojící matka. Jo a mě docela dlouho trvalo, než jsem po porodu dostala mléko, takže už v porodnici jsem všema deseti souhlasila, když mi malá ukrutně řvala hlady, jí dát UM nebo MM od jiné maminky, které tam sestřičky měly. Malá se najedla, byla spokojená a já pak konečně taky.

lenkazdenek
10. črc 2014

@pigpeppa 😀 jo to by třeba holky líp spaly,ikdyž ta mladší spinká krásně
Jen by mě zajímala jedna věc-kdo rozšířil ten mýtus o tom,že kojením je vztah dítě matka bližší a budou mít lepší vztah,dámy z prsou teče mléko ne mateřská láska 😉 i když nekojím tak svoje holky miluju jako nic na světě a blízko k sobě opravdu máme,hodně to jak s mladší ,která mě celé krmení z lahvičky drží za ruku a koukáme se do očí,tak se starší.

marie_anna
10. črc 2014

@tamarila : tak jakýkoli internetový útoky a kór anonymní jsou pod úroveň. Já osobně si třeba nedovedu představit situaci, kdy by normálně probíhající kojení (prospívající dítě, tekoucí mlíko atd.) mělo být stresem. Pokud jsou tam nějaký problémy s technikou a jinak by bylo všechno v cajku (tj. stačilo by jednoduše probrat věc s odborníkem a problém odstranit), považuju za chybu přestat kojit, když by dítě v opačném případě mohlo dostat to lepší. Ale pokud kojení matce způsobuje nějaký závažný problémy a psychickou či fyzickou újmu - jak říkám, nedovedu si tu situaci představit, pokud vše probíhá standardně - je jasný, že by ji do toho nikdo neměl nutit ani narážkama nebo nějakou manipulací. Takže pro mě z toho vyplývá, že problém s kojením je bud odstranitelný a nepohoda odejde s odstraněním toho problému, nebo velmi těžko až neodstranitelný, takže matka strádá dlouhodobě a je to opravdu problém. V tom případě je volba jasná. Ale to, že má někdo podle svýho subjektivního názoru horší vlastní mlíko než sunar, to mi nepřijde jako argument.

marie_anna
10. črc 2014

Ještě jen taková věc: to, že něčí nekojený dítě nebylo nemocný, není argument pro to, že MM není lepší pro imunitu. Cizí nekojený dítě třeba zase nemocný bylo, další kojený taky, jiný kojený a nekojený nebyly... To nejsou důkazy, jen osobní zkušenosti jednotlivců. I dítě s horší imunitou můžou v určitým období některý nemoci minout. Stejně jako to s lepší imunitou může mít smůlu na častý styk se snadno přenositelnými viry ve svém okolí. Třeba rýma se přenáší snadno i mezi lidma s dobrou imunitou, pro nákazu jiného druhu je už třeba mít oslabenější organismus...

marie_anna
10. črc 2014

Ještě pro jistotu píšu, že nikoho nesoudím, píšu zcela obecně. Vidím totiž, že tohle téma je opravdu ožehavé. 🙂 Vlastně už k tomu nemám nic zvláštního. Hezký večer. 🙂

tamarila
10. črc 2014

@marie_anna Jsem ráda že tato diskuze má úroveň a nikdo tady nikoho neuráží. A taky jsem ráda, že můžu projevit vlastní názor aniž bych byla odsouzená.
Nevím v jakých botách chodí ostatní, ale u mě byl důvod přestat kojit (ve 4 měsících) že malé narostly velmi brzy zuby, a poměrně dost je používala. Byla jsem neustále v křeči kdy se zase zahryzne jak pitbull, a rozhodně se tímto pouto mezi námi neupevňovalo. Takže jsem se rozhodla, ať vztekle hryže do flašky když bude mít pocit že neteče dost 😀 To jenom pro představu že si nedovedeš představit situaci kdy mlíko teče a dítě prospívá, a přesto je nepohoda. Důvody jsou různé.
Pro mě není důvodem soudit ani holku, které všechno funguje ale třeba je jí to jen nepříjemné. Když je jí to nepříjemné tak, aby kojení ukončila, tak je to prostě k ukončení, jinak by to nedělala. Vadí mi, že hodně lidí má tendenci zkoumat kde je problém, a pak má tendenci hodnotit zda je dost závažný. Nedovedeš si představit, kolik lidí se mě ptalo proč už nekojím. I otázka zda vůbec kojím mi připadá jako zásah do soukromí.

zuzaprosek
10. črc 2014

Obě děti jsem kojila a mladšího jeste stále kojím. Pro mě to bylo pohodlné, rychlé ( v noci ) a vím, ze jsem mela mléko kvalitní a silné, pže jsem se snažila u obou dětí kvalitne a pravidelne jíst. Druhé díte ve cca 3 mes nedostalo od brášky neštovice, jelikoz bylo kojením chráněno protilatkami ode mě ( jinak Dr říkala, ze pokud by byl na UM, tak by byla pravděpodobnost nákazy vysoká ). Proste jsem se snažila dát dětem maximum. Ale!.. Znám více pripadu z mého okolí, kdy plne kojene děti do tři let kompletně promarodily a marodí ( jelikoz má vliv i genetika a jiné faktory ), naopak, kdy nekojene jsou od malička zdravé. U matek, ktere maji alergie a jsou silné alergičky jsme se už na škole učili kojit max do 6 mes. Nevím co se doporučuje ted..Mám několik kamarádek ( se silnou alergií ), ktere kojily zhruba do 2-3 let a děti jsou alergici, astmatici, mají exem apod.. Další věc je, ze pokud kojící maminka nezvládá jíst a hladoví, tak mléko nemůže být ( treba z rohlíku a čokolády ) kvalitní, nemusí miminku stačit.. U všeho se snažím držet zlaté střední cesty... Ale ta bohuzel moc nefrčí. Pak se maminky zbytečně stresují a obviňují, že nekojily, (... že nerodily přirozeně, že nešátkovaly atd. .. )

marie_anna
10. črc 2014

@tamarila : je pravda, že okolí jen těžko ví všechno o životních okolnostech jiných matek a rozebírat jejich rozhodnutí na netu a sugerovat to či ono je netaktní a kontraproduktivní. Na druhou stranu by nikdo neměl reagovat podrážděně, když mu někdo jiný slušnou formou předkládá svoje opačné názory. Zvlášť když se na netu sám (ten podrážděný) prezentuje a uvedená témata otvírá. Například když nějaká maminka napíše, že nekojí a že se za to nestydí apod. a pak zuří, když jí někdo posílá články s argumenty, proč je kojení lepší. Ale určitě souhlasím, že nějaké útoky a manipulace na netu jsou humus, ať už se týkají čehokoliv. 🙂

monikabie
10. črc 2014

Kojila jsem s dokrmama prvního do 3 měs, druhého možná měsíc🙂 Ale nikdy plně, ani v porodnici, a to byly stresy, takže po zkušemnostech a nervech z porodnice, jsem kupobvala Nutrilon hned cestou domů🙂 A neodsuzuji nikoho kdo kojí či nekojí, je to každého věc. Já tedy měla málo mlíka, kojila jsem opo 20 minut z každého prsa a vypil s bídou 10 takže pak flačka a spokojené dítě i já🙂

katazl
10. črc 2014

@danulka5775 Za mě plno mýtů o kojení.....kojení po hodině je normální u malého miminka, přední a zadní mléko natož "řídké" mléko je nesmysl....to že po UM vydrží dýl nepapat je dáno tím, že UM je z kravského mléka, které se hůře a déle tráví, ne proto, že by MM nestačilo, jen se MM rychleji tráví. Z flašky to teče snáz, tudíž si dítě vybere flašku, proč by se namáhalo....takže bojkot kojení.... bohužel ta informovanost o kojení není dostatečná.... neberte to jako útok prosím

vkkc
11. črc 2014

@mysicka_lb Já jsem tedy kojila, ale dobrovolně jsem to ukončila, takže je moje odpověď k tvému tématu jen částečně 🙂
Mně se v těhotenství hodně zhoršil ekzém, nemohla jsem to pořádně zaléčit (zabírají mi v podstatě jen kortikoidy), ale myslela jsem, že ani kojit nebudu, že mi po císaři s dvojčaty nenaběhne mlíko, takže to zaléčím po porodu. Ale mlíko se mi udělalo už v porodnici, tam mi ale kluky hned i dokrmovali bebou, takže od začátku jsme jeli každý krmení nejdřív vážení, pak kojení, pak vážení a pak dokrm, pak jsme v 5m začali s příkrmama a já oproti svýmu očekávání pořád kojila. Jenže jsem rozhodně nestíhala zdravě a pestře jíst, pak jsem začala i trochu s těmi kortikoidy, takže jsem si fakt říkala, co vlastně můžou z mýho mlíka dostávat dobrýho... Navíc kluci se mi i v noci pořád budili co dvě tři hoďky na krmení (samozřejmě na přeskáčku), takže jsem myslela, jestli by po UM nespali líp. No abych to zrychlila - v 9 měsících jsem kojení sama ukončila a začala léčit svůj ekzém, pít víc kafe a nestresovat se tím, že jím jako prase 😀 A douška na závěr: kluci nespí líp ani po UM... 😀
@zyx moje kamarádka má uplně stejnou zkušenost, ona je kojená a je samá alergie, brácha byl na UM a je "čistej". Samozřejmě to nejde zobecnit, asi nejde prokázat, z čeho vznikla u danýho jednotlivce alergie nebo špatná imunita, jestli kojením/nekojením nebo vařením příkrmů/jezením skleničkovýho jídla (to je taky dobrý téma - taky už jsem slyšela názor ve smyslu: já se svým dětem maximálně věnuju, protože jim vařím příkrmy doma a nedávám jim skleničky...) nebo špatným vzduchem, co dýcháme...

zuzana_ka
11. črc 2014

Je evidentní, že všechny, co jsme sem napsali, tak jsme udělali pro kojení maximum a holt to nešlo...
Nevidím rozdíl mezi kojeným dítětem a dítětem na um. Když bych nepřiznala, že je malá na nutrilonu, tak to nikdo ani nepozná. Není vyhublá, malátná ani spavá. Prostě normální dítě.

Na rozdíl od některých kojených dětí, které mají závislost na dudlání prsa, tak malá vypije flašu a jdeme si hrát. Neznám dítě, které by potřebovalo dudlat prázdnou flašku, naopak znám spoustu dětí, které vyžadují dudlání prsa nonstop a to i v noci.

Co se týče zavádění příkrmů, tak s tím více méně taky problém nebyl. Sice dostala chut na výživy až kolem 10 měsíce, ale pořád dobrý. Některé kojené děti se s tím horko těžko smiřují, že mají dostat lžičku a né ten známý prs, který má mléko a můžou ho dudlat na požádání....

marie_anna
11. črc 2014

@zuzana_ka : nejdřív píšeš "Nevidím rozdíl mezi kojeným dítětem a dítětem na um." a pak píšeš, že nekojené děti jsou na tom líp z hlediska závislostí a přijímání příkrmů. To je jen individuální rozdíl mezi jednotlivými dětmi a ne důkaz. Můj syn je kojený a není ani závislý na dudlání ani nemá problém s přijímáním příkrmů, jí je aktivně a bez problémů od 6. měsíce.

zuzana_ka
11. črc 2014

@marie_anna
psala jsem "některé" né všechny !!!!
a co se týče toho rozdílu, tak hlavní myšlenka byla v prospívání a zdravotním stavu 😝

koncita
11. črc 2014

Ahoj, tak já taky přispěju do diskuze. UM jsem malému rozhodně nedávala dobrovolně, ale kojení nám prostě šlo/nešlo jen do jeho 2 měsíců. Kojit jsem přestala ve chvíli, kdy jsme skončili ve špitále kvůli neprospívání a špatným krevním hodnotám 😕 Nebudu se rozepisovat o všech trápením s kojením nebo o tom, jak mi laktační poradkyně vymyla mozek kojit, kojit, kojit, což při mé poporodní depresi bylo obzvláště libové, ale jen chci zmínit, že se může stát, že je pro někoho kojení doopravdy nepohodlné...Mám totiž obrovská prsa (mimojiné jeden z důvodů, proč prcek nebyl schopný se pořádně najíst, prostě to mlíko z pod té tíhy tuku nevytáhl) a jenom příprava na kojení mi dala tak 10 minut - připravit si všechno kolem sebe, abych to měla po ruce, včetně malého - tzn. asi pět různých polštářů, pití pro mě atd. - udržet malého ve správné pozici a ještě stlačovat prso pro pomalý tok - se dvěma rukama neproveditelné. Musela jsem totiž svoji maxikozu držet oběma rukama a malého těmi všemi polštáři vypodložit tak, aby se nemohl hnout, takže držet kozu, stlačovat prso, snažit se udržet dítě, aby mi nějak nesjelo nebo nespadlo a aby se udrželo na tom obrovském dvorci....změna polohy dítěte během jednoho kojení - skoro nemožné...kojení kdekoliv jinde, než doma na gauči se všemi pomůckami? Nemyslitelné 😅 A to, že jsem pokaždé po téhle scénce byla zpocená jak dveře vod chlíva vám nemusím asi ani vyprávět 😀
Já se nechci vymlouvat nebo omlouvat, to už mám za sebou, ale ve chvíli, kdy jsem se rozhodla, že toho trápení bylo pro nás oba dost, se mi podstatně ulevilo a sledovat, jak se mi dítě změnilo po UM k nepoznání bylo tedy taky zajímavé....

aklora
11. črc 2014

Já teda kojila je v porodnici protože jsem musela ale bylo to peklo 😖 malá nechtěla sát já měla rozpraskané bradavky ☹ co jsme přišli domu koupila jsem odsávačku a odsávala jsem do 6ti týdnů. Mléka bylo dost ale prostě mě to nebavilo to věčné odsávání..Do toho jsem měla poporodní depresi. Tak jsem dobrovolně přešla na UM a dobře jsem udělala 😉 Konečně jsem si malou začala užívat. Deprese zmizela. Ted má malá rok a půl. Ještě nebyla vůbec nemocná. A jak tu někdo psal že MM má zázračné učinky při růstu zubů 😀 Malé když roste zub nebo zuby tak o tom ani nevím 😅 takže to že by kojené dítě mělo větší imunitu nebo že by míň řvalo při růstu zubů je BLBOST! 😝

nolies
11. črc 2014

@aklora Souhlasím. S těmi zuby je to naprostá blbost. Malej v noci spal jak dudek a o tom, že mu rostou zoubky jsem vůbec nevěděla. V srpnu mu budou dva roky, je taky dá se říct od začátku na UM a nikdy nebyl nemocný 🙂

sariky
11. črc 2014

@aklora paradoxně kojení opravdu přispívá k poporodní depresi, takže všechny militantní kojne, kt neradi nic jiného než kojit za každou cenu některým matkám fakt ubližují. Bohužel. Takže kojení nemusí být nutně pro dítě to nejlepší, ať už jsou výzkumy jakkoli přesvědčivé o jeho prospesnosti. Prostě všechno má svoje pro i proti ať se to někomu líbí nebo ne

zuzana_ka
11. črc 2014

@sariky mě spíš vadí, že se na matky, které dávají UM pohlíží jako na nějaké lenošky, které akorát chtějí kvůli své pohodlnosti připravit dítě o to nejlepší...
Vůbec to tak není.
Měla jsem hrozné výčitky, že malá vůbec musí být na láhvi natož s nutrilonem☹ bylo mi z toho na nic, ale prostě to tak muselo být a mohla jsem se stavět na hlavu...

salikova
11. črc 2014

Se mi strašně líbí, že v téhle diskusi si ztěžujete, jak vás v porodnici "nutili" kojit a v jiných (kojících) diskusích, jak jim "dokrmujou" mimina:D
Já u prvního kojit moc nechtěla - vadilo mi to, nelíbilo se mi to, přišlo mi to prostě nechutny (nemluvě o kojení na veřejnosti, které jsem prostě nedávala a na kojení se vždycky vracela domů)... Po 14ti dnech byl cca 3 týdny jen na nutrilonu a já sem tam odstříkala. Ovšem po UM malý dost blinkal. Přišlo mi pohodlnější prostě udělat mlíko, koupit přesnídávku nebo příkrm:D (ať si o tom každý myslí, co chce) - ale po tom všem mi blinkal, takže měl do 1,5roka mateřskou a domácí stravu víceméně z donucení:D Měla jsem tu výhodu, že jsem po 3 týdnech pauzy v kojení zase bez problémů začala kojit znova. Ostatně já měla mlíka vždycky tak akorát pro potřebu dětí:D
U druhého už sem neměla tolik času na vyvařování flašek a peněz, takže ten byl kojený skoro do dvou let a už mi to tak hrozny nepřišlo, zase pro mě bylo pohodlnější to kojení (hlavně ta úspora času a peněz je prostě nezanedbatelná!!!)
Myslím, že v dnešní době je UM naprosto dostačující a plně nahraditelné MM a je každého věc, jestli kojí nebo ne.. Někdo prostě nechce být otrokem svého dítěte, chce se vyspat ( i když kluci mi i jako kojení spali celou noc), nehodlá prostě přestat kouřit, bere léky nebo mu to jen prostě nedělá fyzicky dobře. Ono nakonec není důležité jestli a jak dlouho kojíte, ale jestli své miminko opravdu milujete;) Ne na kojení, ale na lásce stojí vztah matka-dítě;)

sariky
11. črc 2014

@zuzana_ka
@salikova ono je to nekojeni doslova utrpení pro matky, které kojit chtěly, ale nešlo to. Já jsem se málem rozbrečela, když jsem v porodnici padala unavou na hubu, snažila se rozkojit, odstrikavala i když nebylo v podstatě co, krmila děti přes prst stříkačkou a do toho mě kvůli poporodnim komplikacím vozili na různá vyšetření, takže jsem ani děti neměla u sebe. A ono člověku fakt nepřidá, když mu sestra řekne, ze mám kojit, jestli nechci nechat děti umřít hladem. Doteď se mi z toho chce brečet, protože jsem se fakt zoufale snažila a ono to prostě nešlo. Teď už jsem s tím vyrovnaná, ale dlouho mi to trvalo a vadily mi komentáře a rady typu kojit lze vždy atd. Já o tom teď píši jen proto, ze to třeba nejakevmamince v podobně situaci jako jsem byla já, pomůže. Ze nekojeni není konec světa.

krystalka
11. črc 2014

@aklora - měli jsme to se synem podobně, s odsávačkou jsme vydrželi s kojením asi 2 měsíce, měl silnou žloutenku, usínal, odmítal sát, brečel a vztekal se u toho, taky jsme krmili po prstě stříkačkou apod., ale stejně byl hladový....pak dostal Nutrilon a od té doby to bylo spokojené, najedené dítě....i když v noci jsem se stejně nevyspala (jak tu někdo psal o tom, že někdo se chce vyspat....), protože samozřejmě i v noci chtěl jíst.....a na jeho imunitu to taky žádný vliv nemělo, za chvíli mu bude 6 a půl roku a dosud měl jednu angínu (v 5 letech zatím první a poslední ATB) a neštovice....jinak jen sem tam nějakou rýmu 🙂