Do jakého věku dávat UM po ukončení kojení?

janazzz
28. kvě 2014

Holky, mám dotaz. Synovi je korigovaně 9 měsíců a pomalu končím s kojením. Plánuji, že budu kojit cca do 10, 11 měsíců, uvidíme... Mám ale dotaz - pokud skončím kojení, do kdy potřebuje dítě dokrmovat UM? Zatím UM nikdy neměl. Byl plně kojený plus příkrmy - zeleniny, ovoce, kaše... Jednou denně má mléčnou kaši, jednou za čas jogurt, takže po ukončení kojení asi nějaké mléčné výrobky (zřejmě UM) potřebovat bude, ne? V jakém množství a v jaké formě je to nejlepší? Děkuji.

frantiska85
28. kvě 2014

Po roce bych už s UM nezačínala, pokud jí pestrou stravu.

sucettee
28. kvě 2014

mam 13ti mesicniho syna a akorat koncime s kojenim, kdy jsem se ptala sve pediatry jak je to dal s mlickem a rekla mi,ze umele do neho zbytecne cpat nemusim...staci mlecne vyrobky jako lucina, zerve, kasicky a dalsi 🙂

tkanicka
28. kvě 2014

Dceru jsem přestala kojit v 11 měsícícmh (a to už bylo kojení jen jednou denně), syna přesně v roce, oba jedli mléčné kaše, jogurty sýry, po roce pomalu tvarohové pomazánky a dezerty. Dětská doktorka mi potvrdila, že UM do tří let je jen mediální masáž a pokud dítě má kolem toho roku dostatek mléčných výrobků, tak ho vůbec nepotřebuje. A dostatek prý není třeba řešit množstevně, ale spíš tím jestli dítě dobře prospívá (dobře roste a přibírá a není unavené)

janazzz
autor
28. kvě 2014

A jaké denní množství mléčných výrobků dáváte dětem vy, co jste přestaly kojit úplně?

janazzz
autor
28. kvě 2014

Také mám problém, že mi syn nechce moc pít vodu, vypije tak 150-200 ml za den. Bojuju s tím, jak do něj tekutiny dostat až přestanu kojit ☹

andelka
28. kvě 2014

Já osobně jsem kojila staršího 13m a mladšího 15m a oba poté pili UM. Kaše v tom věku už dávno nejedli, jogurt občas, sýry jak kdy..na mléko byli zvyklí, chutnalo jim..starší ho pak přestal pít sám od sebe asi ve 2,5letech (ale od té doby nepije nic mléčného, ani ve školce). Mladší 26 měsíců pije UM stále, má to jako rituál. Nechám mu ho ještě nějakou dobu a pak bdu dávat asi normální. Když mám mléko já, tak si dá taky, různé koktejly a tak. Nepovažuju UM ani kravské na pití za nutnost, ale ani za nic čemu by bylo třeba se vyhýbat.

andelka
28. kvě 2014

@janazzz mně se děti rozpily právě až jsem končila s kojením, když počet klesl na 1-2x denně. Z naprostých nepijáků se staly děti co vypijí litr.

frantiska85
28. kvě 2014

@janazzz Syn (15 měs.) taky nevypije víc než 2 dcl, spíš míň, ale tekutiny má v jogurtu, ovoci, zelenině, kaši...atd. Je spokojený a mokrých plen má dost.

arrowka
28. kvě 2014

@janazzz Taky kojím, ale UM dávat neplánuji. Dcera jí jogurty denně (chutnají jako máloco), čas od času má mléčnou kaši, chystám se zavést sýry. Dokonce mi doktorka teď posvětila plnotučné kravské mléko, tedy že z něj můžu vařit, ne že dávat k pití. Říkala, že odborníci sice upřednostňují upravená batolecí mléka, ale že na to nemá jednoznačný názor a nechává to na uvážení každého.
Ohledně tekutin - malá vodu pouze cucá a jestli to je denně 100 ml, tak bych se hodně divila. Další vodu má v příkrmech a jinak pouze kojení. Počůraných plenek má dost, takže to neřeším.
Jsem přesvědčená, že se ti syn rozpije, když nebudeš kojit.

lv
28. kvě 2014

Kojila jsem do 8m, pak jsem musela ze zdráv.důvodů přestat, mala ma 2r a um pije Rano a večer, po150-200ml, dávat ji to budu dokud bude chtít.

kamilka007
28. kvě 2014

Doktorka mi výslovně doporučila dávat UM aspoň do tří let věku, že se tím zajistí přísun pestré škály látek (ne jen bílkovin, jako třeba jogurtem). Prý absolutně nezáleží na značce, ale fakt dávat. Já kojila 10 měsíců a UM má dcerka dodnes - jako první snídani a pozdní večeři (cca 400ml/den), a to jí jsou už tři pryč. Dokud jí bude chutnat, budu jí ho dávat, mám z toho prostě dobrý pocit. 🙂

tkanicka
28. kvě 2014

@kamilka007 tu pestrou škálu látek už by ale děti měli mít z ostatních jídel, takže pro děti, které jsou převážně na mléku, tak ano, ale pro děti, které už normálně baští to není nutnost

kamilka007
28. kvě 2014

@tkanicka Však já to neberu jako nutnost, ale každý den prostě nedokážeš vymakat jídelníček tak, aby bylo všeho podstatného tak akorát, nebo já teda aspoň nedokážu, takže když večer usíná s mlíčkem v bříšku, mám lepší pocit, že jsem to tím trochu zachránila. 🙂

laska.nezna.hranic
28. kvě 2014

do tří let bych (pokud by mi to prcek pil) dávala určitě (to je jedno, jestli mateřské nebo umělé). jinak podle zájmu, dokud bude chtít. mladší mi mléko odmítal od sedmi měsíců, od jedenácti nechce jakékoli vůbec. starší ho pije dodneška.

dana3262
28. kvě 2014

@janazzz já dávala um od roka a ještě nedávno. Staršímu jsou 4 a mladšímu 2,5. Teď už dávám kravske, ale přijde mi to náročnější. Min.ráno a večer vyžadují mléko. Někdy i přes den. Každý vypije na 1 dávku 250ml a lednici máme narvanou mlékem a stejně furt dochází. Snažím se jim dávat čerstvé bio, ale občas dojde na krabicové protože já už začínám mít vytahane ruce jak nosím furt mlíka do schodů.. v tomhle bylo um jednodušší a levnější, ale zas tohle je aspoň živý..

janazzz
autor
28. kvě 2014

Díky všem za tipy 🙂

baris
28. kvě 2014

@janazzz moje dcery jsou na UM od narození.

Starší přestala pít UM v acca 1,5 roce a od té doby pije ráno a večer kravské mléko s grankem. Mladší dcera (má skoro 4,5roků) - stále ráno a večer vyžaduje UM 😀 😀 😀 😀 😀 😀 kravské mléko nepije - nechutná ji.

blahova_andrea
28. kvě 2014

nám um o víkendu došlo a už jsem nekupovala, takže ho syn přestal pít v necelých 2,5 letech. ale mléko má moc rád. naštěstí je mu jedno jaké 😅 teď dostává po ránu kravské tučné, abych ho o ten rituál neochudila, večerní jsme úspěšně zrušili. taky si nemyslím, že by dítě s pestrou stravou muselo nutně do tří let pít um. jsou děti, které mají na mléko alergii nebo jim vůbec nechutná a také dobře prospívají. vápník je i jinde a dokonce více než v mléce.

katyxq
28. kvě 2014

UM nepotřebuje http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy... a s mléčnými výrobky se to taky nemusí přehánět https://www.modrykonik.cz/kravske-mleko a https://www.modrykonik.cz/vapnik (je spousta lepších zdrojů vápníku, tuků i bílkovin). Co dítě potřebuje je pestrá strava 🙂.

zuza01
28. kvě 2014

Kojila jsem 14 měsíců, UM se nechytlo, takže jsme vynechali. Mléčné výrobky má dcera ráda, jí dost zeleniny a není vybíravá 🙂 UM po roce je podle mě hlavně reklama 🙂

zickemartina
29. kvě 2014

syn ma 2,5 roku a stale pije UM, pokud si to muzete dovolit, tak nam to pediatr doporucil.

kajalka
29. kvě 2014

Teda ženy, čumím, jak mocná je síla reklamy 😀 😀 Vždyť je to hnus, četly jste si někdy složení?!

ivular
29. kvě 2014

@kajalka Sama dávám UM synovi minimálně, protože kojím ve velkém i v batolecím věku, ale s vyjádřením, že UM je hnus, apod., rozhodně nesouhlasím. Dnešní složení UM už se opravdu hodně blíží mléku mateřskému. Obsahuje opravdu velmi širokou škálu minerálů, vitamínů, aminokyselin aj. velice důležitých látek. Ve srovnání s kravským mlékem má vyšší obsah železa (a lépe stravitelného) a naopak nižší obsah sodíku a bílkovin (ty jsou navíc kvůli lepší stravitelnosti naštěpené).
Takže @janazzz bych doporučila dávat UM tak dlouho, dokud dětem bude chutnat a jí samotné na něj budou stačit peníze😉 Aspoň si nebudeš muset lámat hlavu nad tím, jestli dítěti dáváš natolik pestrou stravu, která obsahuje opravdu VŠECHNY důležité látky (což je např. v případě mého extrémně vybíravého syna zhola nemožné 😉 )

kajalka
29. kvě 2014

@ivular Tak s trochou nadsázky - když vylouhuju králičí bobky, taky bude výluh plný vitamínů a minerálů. Netvrdím, že se má dávat kravský mlíko, existují mnohem lepší alternativy, co se dají za babku udělat doma.
Doufám, že existujou lidi, co si načtou něco víc o jednotlivých látkách ze složení. Mateřskýmu mlíku se to neblíží ani náhodou, ač se snaží dělat maximum (především reklamou).

allisv
29. kvě 2014

@kajalka takze deti odkazane jen na UM ( kdyz matka nemuze kojit) piji jen hnus ??!! To nemyslis vazne, vid 😉

katerina1106
29. kvě 2014

Kojila jsem do 13.měsíce, pak jsem musela přestat kvůli lékům. Syn nechtěl žádné UM a po poradě s Dr. jsme dávali jen mléčné výrobky, že to stačí.

ivular
29. kvě 2014

@kajalka Jednoduše nesouhlasím. UM je opravdu drahé, ale to neznamená, že je to podvod a že je snadné takto pestrou škálu potřebných látek dlouhodobě poskytovat dítěti v kojeneckém či batolecím věku "pestrou" stravou.
Shodneme se ale aspoň na jednom: taktéž doufám, že existují lidé, kteří si načtou něco víc o látkách, které UM obsahuje.

pivonka2
29. kvě 2014

Jasně, takže budeme číst složení ABSOLUTNĚ všeho, co jíme, protože ve všem jsou hnusy. To bych tomu dítěti nemohla dát absolutně nic. Abych měla výčitky, že jí dávám plnotučný mlíko nebo UM, to v žádném případě. Pokud je UM vhodná pro novorozence, nemůže to být hnus.A kdyby byl, tak to dítě nepije, není blbý. To nevěříte opravdu žádnému výrobci ani lékařům, ani testům apod.? To jako máme kojit do puberty, protože "je to to nejlepší, co jí můžu dát?" Na UM není nic špatného. Lidi neblbněte, zlatá střední cesta 😉

pivonka2
29. kvě 2014

@janazzz k dotazu: to máš stejný jako s kupovanými příkrmy, jednorázovými plenami apod. Někdo je doporučovat bude, někdo ne. Někdo UM nedá vůbec, někdo pomalu ještě ve školce, někdo plnutučný mlíko v roce, někdo až ve školce.....Použij SVUJ rozum. Zkus to a uvidíš, metoda pokus omyl.. Nic jinýho nefunguje. Některý dítě pije sunar, některý jen nutrilon, některý nic. Já ukončila kojení v 9 měsících, do té doby neznala flašku, dudlík nic. Naučila se z láhvě pít hned, jak objevila mlíko, má ráda a bez něj ani ránu. Od 20 měsíců jí ráno dávám už plnotučný a večer sunar, k tomu jogurty, zákys, pribináčka...Nedostatkem netrpí, je to spokojené a zdravé dítě. Množství a forma dle věku, je to na té krabici s UM, tím bych se přibližně řídila nebo každé dítě není tabulkové, to jsou jen doporučení. A dokdy? Dokud to bude chtít 🙂 Můj pohled na věc.

pavlusa01
5. čer 2014

Já jsem kojila jen do páteho měsíce a pak jsem malé začala dávat sunar complex 🙂 a malé je 16 měsíců a stále ji ho dávám,a chtěla bych co nejdéle 🙂

Kamarádka kojila do roka a taky najela na UM.Dva dny s tím malý bojoval,flaška a né prso a jiné mlíčko 🙂
Zvykl si a už mu byli dva roky a stále UM pije 🙂

Já si myslím čím déle tím lépe,ale záleží na prckovi,jak se s tím popere... 🙂